Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jak się mieszka na Islandii? Plusy i minusy życia na Islandii

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
lotnisko-keflavik

Na Islandii, ogólnie rzecz ujmując, jest przyjemnie. Czemu? To kraj, w którym żyje się blisko natury, a ludzie są wyluzowani. Miasta nie przypominają standardowych, pełnych zgiełku metropolii, sam Reykjavik to raczej urocza mieścina portowa niż europejska stolica.

Islandia jest także jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie, średnia długość życia jest wysoka, a równouprawnienie płci jest na bardzo wysokim poziomie.

Marzysz o Islandii i Wyspach Owczych?

Ekologia, czyste powietrze i ogrzewanie za darmo

Islandczycy żyją w zgodzie z naturą, bardzo szanują przyrodę i starają się jak najmniej ingerować w ekosystem. Powietrze na Islandii jest niemal krystalicznie czyste, tak samo woda, którą bez obaw można pić z kranu, wyjątkiem są okolice Reykjaviku, gdzie jej siarkowy aromat sprawia, że trudno się w niej rozsmakowywać.

islandia-gejzery

Dzięki temu, że na wyspie są gejzery, gorąca woda do kaloryferów pozyskiwana jest właśnie z nich. Oprócz tego, że za ciepło w domu się nie płaci, podgrzewane są również chodniki i ulice - dzięki temu zimą nie zalega na nich śnieg. Z kolei energia elektryczna pochodzi w większości z odnawialnych źródeł. Za prąd i wodę na Islandii płaci się grosze lub wcale.

Chcesz zobaczyć całą Islandię w 9 dni?

Dobre zarobki, wysokie ceny - ile kosztuje życie na Islandii?

Ludzie decydujący się na emigrację na tę odciętą od reszty świata wyspę kierują się przeróżnymi pobudkami. Z pewnością najbardziej kuszącym aspektem opuszczenia ojczystego kraju są zarobki. Na Islandii są one kilkakrotnie wyższe niż np. w Polsce.

Drugim najczęściej podawanym powodem wyjazdu na wyspę jest komfort życia. Mimo że nie należy ona do najtańszych, to w miarę jednogłośnie wszyscy się zgadzają, że na Islandii po prostu dobrze się żyje. Jest bezpiecznie, załatwienie sprawy w urzędzie to przyjemność, a ludzie są mili, uśmiechnięci i bardzo pomocni.

zycie-islandia

Komfort życia to również prywatność i przestrzeń. Islandzkie domy mają olbrzymie okna i niemal całkowity brak firanek czy rolet. Wysoko ceniona jest prywatność własna i innych, nikt nikomu do okien nie zagląda. Islandia to również przestrzeń. Gęstość zaludnienia wynosi 3,2 osoby/km². Kraina lodu i ognia to idealne miejsce dla osób pragnących ucieczki od wielkomiejskiego zgiełku i poszukujących wyciszenia.

A może off road na Islandii?

Życie w Islandii - minusy

Można też narzekać, np. na dosyć niewielkie zróżnicowanie produktów dostępnych na sklepowych półkach. Największy wybór mają przede wszystkim mieszkańcy Reykjaviku. Niedostatek szczególnie odczują wielbiciele McDonald’sa, H&M oraz Starbucksa, ponieważ nie ma ich na wyspie.

Wszystkie sprzęty AGD, odzież, elektronika, meble są sprowadzane na Islandię, ale nie oznacza to, że chcąc kupić szafę, będzie trzeba ją zamówić z USA.

Wynajęcie lokum na Islandii nie jest prostą sprawą. Oprócz tego, że takich mieszkań jest niewiele, to ceny najmu są wyższe niż w Polsce średnio dwa, a nawet trzykrotnie, ale przy zarobkach na poziomie islandzkim nie są to bardzo obciążające sumy.

islandia-warunki-zycia

Małomiasteczkowy klimat, który powoduje, że w mgnieniu oka “wszyscy znają wszystkich” może niektórym doskwierać. Ma to jednak swój urok w momencie, gdy połączymy to z dużym szacunkiem do prywatności u Islandczyków.

Dwie pory roku, brak linii kolejowej oraz wysokie koszty transportu mogą potęgować wrażenie odcięcia od świata, nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia - można bez większych problemów wybrać się na wycieczkę po wybrzeżu lub zwiedzić interior. Oby tylko sprzyjała pogoda.

Zapolujesz na zorzę polarną na Islandii?

Pogoda na Islandii

Warunki atmosferyczne na Islandii to dosyć kontrowersyjny temat, ponieważ często zmieniają się one diametralnie w przeciągu kilkudziesięciu minut.

Kolejnym minusem krainy lodu i ognia może być długość dnia. Od lutego do października światło dzienne na wyspie jest dostępne średnio przez 8 godzin. Kulminacja jest od maja do sierpnia, wtedy dzień trwa od 16 do niemal 21 godzin. Najciemniej jest w styczniu, listopadzie i grudniu, słońce zobaczymy wówczas przez niespełna 4-5 godzin.

Czy Islandczycy wierzą w elfy?

Jakie są zagrożenia na Islandii?

Największym zagrożeniem jest natura. Trzeba przestrzegać wszelkich obostrzeń, zakazów i nakazów w tym temacie, mieć duży szacunek do żywiołów, w czasie jazdy samochodem zimą być ostrożnym i stosować wszystkie konieczne zabezpieczenia.

islandia-zarobki

Islandia to piękne miejsce, w którym warto spędzić więcej czasu niż kilka dni urlopu. Dobrze się tam żyje, wygodnie mieszka. Łatwo można nawiązać przyjaźnie z sympatycznymi mieszkańcami wyspy. Jeżeli nie przeraża Cię, że co najmniej dwa razy dziennie spotkasz na Islandii Polaka, nie straszne Ci są porywisty wiatr i kapryśna aura, być może kraina lodu i ognia jest dla Ciebie idealnym miejscem do życia?

Sprawdź oferty Travelduck:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy