Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zorza polarna w Rosji. Polowanie na aurora borealis

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
zorza-polarna-w-rosji

Zorza polarna to zjawisko świetlne, wokół którego powstało wiele mitów i legend. Trudno się dziwić, ponieważ jest to oszałamiające widowisko, które trzeba zobaczyć na własne oczy przynajmniej raz w życiu. W Rosji największe szanse na upolowanie aurora borealis są na obszarze obwodu murmańskiego, w Jakucji, Jamale oraz na półwyspie Kolskim. Wybierając się w te okolice w okresie od równonocy jesiennej do wiosennej, prawdopodobnie doświadczysz piękna “Zielonej Pani”, ale niestety nigdy nie dostaniesz takiej gwarancji.

Co to jest i jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna jest zjawiskiem występującym w obszarze biegunów magnetycznych Ziemi za kołami podbiegunowymi. Zorza na północy to aurora borealis, natomiast zorza w okolicach Antarktydy nazywana jest aurora australis.

Zorza powstaje w wyniku wybuchów, do których dochodzi na powierzchni najpopularniejszej w naszym układzie słonecznym gwiazdy - Słońca. Określane jako zorza polarna różnokolorowe pasma światła powstają na skutek wywołanej eksplozją fali magnetycznej (wiatru słonecznego). Naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić przyczyn powstawania zorzy. Cały proces odbywa się w górnych warstwach atmosfery, na wysokości 80-150 km od Ziemi.

Co ciekawe aurora borealis jest szczególnie częstym zjawiskiem na Jupiterze i Saturnie, ponieważ mają one znacznie silniejsze niż Ziemia pola magnetyczne. W związku z tym zorza ma tam dużo więcej barw.

Dasz się porwać nad Ocean Arktyczny na zorzę?

Zorza polarna w Rosji - gdzie można ją zobaczyć?

Na początek warto wiedzieć, że do Rosji niezbędna jest wiza. Wybierając się na polowanie na zorzę polarną za wschodnią granicę, najlepiej zapuścić się aż na najzimniejszą północ, czyli udać się do Murmańska, portowego miasta nad Zatoką Kolską, graniczącego z Finlandią i Norwegią. Do Murmańska można się dostać pociągiem z Petersburga (32 h podróży) lub samolotem.

Aby zobaczyć aurorę, koniecznie trzeba wybrać się do miejsca niezanieczyszczonego sztucznym światłem - czyli najlepiej na pustkowie, z dala od miejskich iluminacji. W okolicy Murmańska na obserwację idealne będzie jezioro Łowoziero. Brzeg przy tafli dużego zbiornika wodnego to jedno z najlepszych miejsc na wypatrywanie Zielonej Pani.

Oto garść ciekawostek o zorzy polarnej.

syberia-rosja

Czekając na zapadnięcie zmroku, można zwiedzić atomowy lodołamacz (pierwszy taki na świecie) o nazwie “Lenin”, który obecnie pełni funkcję muzeum. Warto też zobaczyć ogromny 35-metrowy postument “Alosza” żołnierza z pepeszą czyli Pomnik Obrońcom Sowieckiej Arktyki podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Gdzie jeszcze można polować na zorzę w Rosji? Wschodnia część Syberii, a dokładnie obszar Jakucji, to kolejna dobra lokacja do wypatrywania świateł północy.

A może zorza polarna w Islandii?

Kiedy można zobaczyć zorzę polarną w Rosji?

Światła północy są najlepiej widoczne na Ziemi w okresie od 21 września do 21 marca - czyli na ich zobaczenie mamy teoretycznie około 6 miesięcy. Niestety, aby to wspaniałe zjawisko było dobrze widoczne, musi być spełnionych jeszcze kilka bardzo ważnych warunków.

Aurora w Rosji zimą widziana jest średnio około 15-20 razy, w związku z tym trzeba mieć dużo szczęścia, aby trafić na któryś ze spektakli.

Tutaj przeczytasz więcej o idealnych warunkach do obserwacji zorzy.

Jak wygląda zorza polarna?

Pierwsza znana ludzkości wzmianka autorstwa Seneki Młodszego o zorzy polarnej pochodzi z I wieku. Filozof opisał to zjawisko w swoim dziele “Naturales quaestiones”, jako kolorową dziurę w nieboskłonie. Czy miał rację odnośnie tego, jak wygląda zorza polarna? I tak, i nie, ponieważ Zielona Pani nie tworzy w sklepieniu dziur, jest natomiast wstęgą rozproszonego światła.

Zorza tworzy smugi, kurtyny, pasma, a widziana na Ziemi, najczęściej przyjmuje barwy niebieską, żółtą, zieloną, czerwoną i białą.

Czy zorza się porusza? Co dawniej myślano o zorzy?

Zorza polarna to pulsujący kolorami spektakl, który migocze, pulsuje, faluje i wibruje. Patrząc na to zjawisko, ma się wrażenie, że aurora tańczy, być może stąd wzięły się legendy o pochodzeniu zorzy.

Według ludowych wierzeń z różnych stron świata aurora to nic innego jak duchy niewiast, które nigdy nie doświadczyły cielesnej bliskości z mężczyzną. Na Syberii pojawianie się aurory było tłumaczone jako działalność sójki syberyjskiej, która zapalała na niebie ogień ogonem. Rosjanie wierzyli, że zorza jest ognistym smokiem, który uwodzi kobiety pod nieobecność mężów.

Sprawdź, gdzie jeszcze zobaczysz zorzę polarną!

zorza-rosja

Niezależnie od tego, które miejsce wybierzesz na bazę wypatrywania zorzy polarnej, jeżeli polowanie nie zakończy się sukcesem, z pewnością przeżyjesz niesamowitą przygodę. W przypadku, gdy uda Ci się ujrzeć Zieloną Panią, znajdziesz się w gronie szczęśliwców, którzy doświadczyli tego fenomenalnego cudu przyrody własnymi zmysłami!

Jedź z travelduck.pl do Rosji:

Zorza polarna Gdzie na zorze

Proponowane wyjazdy