Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zorza polarna w Norwegii

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
zorza-polarna-norwegia-lofoty

Czołowe światowe miejsca na oglądanie zorzy polarnej są niezmienne. To Norwegia, Islandia, Finlandia, Grenlandia, Syberia w Rosji, Kanada w Ameryce Północnej i Alaska w USA. O ile wyprawa na zorzę do Skandynawii jest bardziej budżetową opcją, o tyle wyjazd poza Europę wiąże się już z wyższymi kosztami.

Wycieczka na zorzę polarną do Norwegii została kilka sezonów turystycznych temu zdetronizowana przez polowanie na zorzę na Islandii. Oba kierunki są szalenie popularnymi miejscami na oglądanie zorzy. Przyjrzyjmy się zjawisku aurora borealis w Norwegii. Kiedy możemy ją tam wypatrzeć?

Spełnisz marzenie i pojedziesz na zorzę do Norwegii?

Miejsca do obserwacji zorzy polarnej w Norwegii

Spektakle w wykonaniu zorzy polarnej występują na niebie nieopodal biegunów magnetycznych. Są zjawiskiem charakterystycznym dla rejonów kół podbiegunowych o wysokich szerokościach geograficznych. Norwegowie są szczęściarzami, gdyż zorzę da się zobaczyć w zasadzie na całym terytorium tego północnoeuropejskiego kraju w Skandynawii, a zwłaszcza na północy.

Okręgi Troms ze słynną miejscowością Tromso i Finnmark na samym północnym-wschodzie to najbardziej popularne spoty na oglądanie zorzy polarnej. Warto również wiedzieć, że obserwacjom sprzyja suchość powietrza, z czym bezpośrednio związane są większe szanse ujrzenia Zielonej Pani w kontynentalnej części Norwegii. Na wybrzeżu czy też w środkowej Norwegii albo w Oslo zorza także jest widoczna, ale rzadziej.

Na polowanie na zorzę trzeba wybrać się na tereny odludne, niezanieczyszczone sztucznym światłem. Duże miasta raczej odpadają. Polecamy archipelag Lofotów, gdzie na wyspie Austvagoya w Laukvika w Centrum Zórz Polarnych, miejscu pracy i badań naukowców, weźmiemy udział w szkoleniach oraz wystawach poświęconych naszej bohaterce.

zorza-polarna-gdzie-obejrzec-norwegia

A może polowanie na zorzę polarną w Finlandii?

Kiedy zobaczysz zorzę polarną w Norwegii?

Teoretycznie najlepszym i uniwersalnym okresem na oglądanie zorzy polarnej na naszej planecie są miesiące pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną. Półrocze od 21 września do 21 marca to właśnie czas organizowania największej liczby wyjazdów na zorzę, również na terenie Norwegii.

Do miesięcy, które szczególnie sprzyjają obserwacji aurora borealis (nordlys po norwesku), zaliczamy grudzień, styczeń, luty.

Zorzę w Norwegii - tak jak zresztą wszędzie na kole podbiegunowym - zobaczyć można nocami. Najkorzystniejsze godziny na nocne polowanie na zorzę polarną to 20-1.

Wiesz, że w Rosji zorza jest również widoczna?

Co warto wiedzieć o zorzy w Norwegii?

Według Jana Parandowskiego hipnotyzująca zorza polarna potrafi tańczyć po niebie niczym anioły. Ujrzenie aurora borealis to marzenie niejednego podróżnika, zwłaszcza jej widok w ruchu, kiedy kolory zorzy zaczynają falować, przemieszczać się i rozpraszać. Oto kilka ciekawostek o zorzy polarnej, nie tylko tej w Norwegii:

  • przy oglądaniu zorzy pomoże czyste niebo. Warstwa chmur tworzy się o wiele niżej, niż powstaje zorza.
  • Unikamy pełni księżyca.
  • Przed polowaniem na zorzę sprawdźmy aktywność słoneczną - preferowana jest wysoka.
  • Latem jest zbyt jasno, żeby zobaczyć zorzę polarną.
  • Kolory zorzy to wypadkowa rodzaju zderzających się ze sobą cząsteczek gazu oraz wysokości.
  • Nazwa zorzy polarnej po łacinie jest połączeniem rzymskiej bogini jutrzenki i greckiego boga wiatrów północy.

norwegia-zorza-polarna-najlepsze-miejsca

Za powstawanie zorzy Arystoteles obwiniał powietrze, według filozofa przekształcające się w płynny ogień. Średniowiecze przyniosło kojarzenie jej z zapowiedzią klęski. Wieki temu Norwegowie, którzy zaobserwowali zorzę, wierzyli we własnego pecha. A to przecież tylko całkowicie wytłumaczalny naukowo efekt burz magnetycznych...

Wyjedź z Travelduck:

Zorza polarna Gdzie na zorze Poradnik Kierunki

Proponowane wyjazdy