Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kiedy i gdzie pojechać na obserwację zorzy polarnej? Najlepsze miejsca

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
kiedy-na-zorze

Zorza polarna to malownicze zjawisko świetlne, które występuje w pobliżu biegunów magnetycznych planet. Na kuli ziemskiej zorza polarna występuje na wysokich szerokościach geograficznych, zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Przy odrobinie szczęścia możemy ją również dostrzec w okolicach 50. równoleżnika. Kiedy i gdzie obserwować zorzę polarną?

Kiedy obserwować zorzę polarną?

Zorza polarna występuje w okresie pomiędzy równonocą jesienną a wiosenną, czyli od 21 września do 21 marca. Najlepiej polować na zorzę polarne w nocy, pomiędzy godziną 18. a 1. Jedną z ciekawostek na temat zorzy polarnej jest to, że w porze letniej również występuje, tylko niebo jest zbyt jasne, by ją zobaczyć. Przed planowaną wyprawą należy sprawdzić warunki pogodowe.

Zorza jest widoczna najlepiej na bezchmurnym niebie oraz przy dużej aktywności słonecznej.

Miejsce do obserwacji też jest kluczowe, powinno być jak najdalej oddalone od światła sztucznego. Należy też unikać pełni księżyca. Podczas wyprawy na zorzę polarną należy uzbroić się w cierpliwość, zarezerwować kilka godzin, przygotować termos z herbatą lub kawą i po prostu czekać.

Zorza polarna na Islandii

Islandia jest uważana za najlepsze miejsce do obserwacji zorzy polarnej. Sezon na tropienie efektów świetlnych na niebie trwa od października do marca. Zorza bardzo często jest widoczna podczas rekordowo mroźnych nocy przy bezchmurnym niebie. Najlepszymi miejscami, gdzie można zobaczyć zorzę polarną, są lodowiec Jokulsarlon oraz Park Narodowy Þingvellir, który został wpisany na listę UNESCO.

zorza-na-islandii

Zorza polarna w Finlandii

Tak jak w większości państw zorza polarna jest najbardziej widoczna zimą. Najlepszym spotem do wyprawy na zorzę polarną w Finlandii są okolice miasteczka Kilpisjarvi. To właśnie tam przy odrobinie szczęścia i dużej dozie cierpliwości zobaczymy to magiczne zjawisko. A nocleg możemy zaplanować w leżącej ok. 50 km Igloo Village. Lodowa wioska to kompleks ok. 20 szklanych igloo, które są nie lada atrakcją!

Sprawdź ofertę 👉 Północna Finlandia - polowanie na zorzę polarną, szusowanie na nartach i odwiedziny u św. Mikołaja

Zorza polarna w Norwegii

Mieszkańcy i turyści przybywający do Norwegii mają ułatwione zadanie, gdyż zorza widoczna jest praktycznie na terenie całego państwa. Najlepszym miejscem do obserwacji zorzy polarnej są miejscowości za kołem podbiegunowym. W Norwegii w Laukvika na wyspie Austvagoya na Lofotach znajduje się Centrum Zórz Polarnych.

aurora-islandia

Ośrodek zajmuje się organizacją szkoleń i wystaw na temat zorzy polarnej. Naukowcy pracujący tam na co dzień prezentują informacje naukowe i różne ciekawostki na temat tego wyjątkowego zjawiska. Kiedy występuje zorza polarna w Norwegii? Efekty świetlne są widoczne od później jesieni do wczesnej wiosny, w godzinach od 20. do 1. w nocy.

Sprawdź ofertę 👉 Norwegia: 6 dni na mroźnej północy + zorza polarna

Zorza polarna w Ameryce Północnej

Alaska w swojej ofercie oprócz wyjątkowej przyrody i malowniczych krajobrazów ma również miejsca, z których doskonale widać zorzę polarną. Najlepiej wybrać się do Arktycznego Parku Narodowego, gdzie w dzień można udać się na trekking po górach, a w nocy polować na zorzę. Minusem takiej wyprawy są spore koszty, jednak wrażenia i wspomnienia z wycieczki pozostaną w głowie na zawsze.

Zorza polarna na terenie Rosji

Przy granicy norwesko-rosyjskiej na Syberii nieopodal Murmańska występuje największe prawdopodobieństwo spotkania zorzy polarnej. Co prawda, zorza polarna w Rosji nie będzie tak spektakularna jak na Islandii, czy w samej Norwegii, ale i tak śmiałkowie próbują.

co-to-jest-zorza

Warto wybrać ten kierunek, aby poznać uroki rosyjskiego życia na prowincji, przejechać się psim zaprzęgiem albo wykąpać w tradycyjnej, ruskiej bani. Zorza na Syberii występuje w okresie jesiennym lub po Świętach Bożego Narodzenia, czyli w połowie stycznia, w godzinach 18-1.

Sprawdź ofertę 👉 Arktyczna podróż z zorzą polarną w tle: Petersburg - Morze Białe - Ocean Arktyczny

Czy zorzę polarną można zobaczyć w Polsce?

Mimo tego że Polska leży daleko od koła podbiegunowego, zdarzają się wyjątki, kiedy zorza polarna występuje. Taki przypadek mogliśmy podziwiać w 2019 r. w nocy z 27 na 28 grudnia, gdzie zorza polarna zagościła na polskim niebie. Zjawisko było widoczne na Mazurach, a rok później w województwie podlaskim. Przy odrobinie szczęścia i podczas umiejętnego śledzenia kanałów związanych z astronomią obserwacja zorzy w Polsce jest możliwa!

Tropienie zjawiska zorzy polarnej związane jest z dużą cierpliwością, sporą dozą szczęścia oraz intuicją. Aby zobaczyć zorzę polarną, należy mądrze zaplanować podróż, która powinna być dłuższa niż kilka dni. Wówczas momentów do obserwacji jest znacznie więcej. Islandia, Skandynawia, Rosja, a może Alaska? Wybierz wymarzony kierunek i wyrusz na poszukiwania zorzy polarnej!

Sprawdź oferty na travelduck.pl:

Zorza polarna Kiedy na zorze Gdzie na zorze

Proponowane wyjazdy