Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Castelluccio we Włoszech kwitnie jak co roku

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 1 min 0
kwiaty-castelluccio

Castelluccio w środkowych Włoszech

Castelluccio jest niewielką wioską we włoskim regionie Umbria usytuowaną na wysokim wzgórzu. Jej architektura i położenie sprawiają, że przypomina scenerię bajki Disneya.

castelluccio

To środkowa część kraju oblewana wodami Morza Adriatyckiego oraz Tyrreńskiego otoczona malowniczymi Apeninami, część Parku Narodowego Gór Sibillini mocno dotknięta trzęsieniami ziemi chociażby w 2016 r.

Kwitnienie Castelluccio (fioritura)

Na co dzień nieco księżycowy krajobraz geometrycznych pól Castelluccio raz w roku zaskakuje, choć spektakl powtarza się od szeregu lat. Pomiędzy końcem maja a lipca trwa masowa fioritura, czyli kwitnienie uprawianej tam soczewicy.

castelluccio-wlochy

Oprócz jej kwiatów (wysokiej jakości i certyfikowana soczewica uprawiania bez pestycydów słynna jest nie tylko we Włoszech) kwitną okoliczne łąki i chwasty - w tej roli maki, chabry, fiołki, goryczki bezłodygowe, dzika musztarda, jaskry, biały rumian polny, stokrotki, złotogłowy, jastruny właściwe, narcyzy.

W efekcie na płaskowyżu oczom lokalsów i turystów ukazuje się wielokolorowy, gigantyczny dywan, spektakl Matki Natury, który warto uwiecznić na zdjęciach.

festiwal-kwitnienia

Atrakcje w okolicy Castelluccio

Jakby tego było mało nieopodal jest stadnina koni, w pobliżu można znaleźć trasy trekkingowe, restauracje i miejsca noclegowe, a nawet polatać paralotnią. Płatny parking (5 EUR za cały dzień) opłaca się zdecydowanie bardziej niż zostawianie samochodu na zakazie, co niestety robią prawie wszyscy odwiedzający.

pola-castelluccio

Fioritura di Castelluccio di Norcia to coroczne “wydarzenie” przyrodnicze. Trzeba je zobaczyć chociaż raz w życiu. Samo święto - Festiwal kwitnienia w Castelluccio - organizowany jest w ostatnią niedzielę czerwca.

Uwaga: na pola w Castelluccio się nie wchodzi, roślinności nie niszczy i oczywiście nie śmieci. Dla własnej wygody unikaj jazdy w pobliże tej atrakcji w weekendy.

pola-w-castelluccio

Ciekawostki

Proponowane wyjazdy