Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kobiety podróżniczki - społeczna ekstrawagancja

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 5 min 0

Dawniej kobiety, które wyruszały w świat w poszukiwaniu przygód, inspiracji, wiedzy - nieważne czego - spotykały się ze społeczną drwiną, a nierzadko także z ostracyzmem. Oto sylwetki kobiet, które miały odwagę realizować marzenia pod prąd ówczesnym zwyczajom i wbrew ciasnym konwenansom. To postaci niezwykłe, które warto znać.

Annemarie Schwarzenbach: Szwajcaria

Annemarie Schwarzenbach urodziła się w Zurychu 23 maja 1908 r., zmarła 15 listopada 1942 r. również w Szwajcarii. Spadkobierczyni rodzinnego majątku otwarcie deklarowała homoseksualną orientację, pisała nowele, walczyła z faszystowskim reżimem, m.in. finansując wydawnictwo czasopisma “Die Sammlung” (należącego do rodziny Mannów). Podróżowała głównie do Indii i Afryki, gdzie również mieszkała.

indie-podroze

Z jej podróży pozostała błyskotliwa literacka spuścizna w postaci zapisków z wędrówek po Europie, zniewolonej przez hitlerowską doktrynę. Możemy też czytać jej “widokówki”, w których zarejestrowała jakże cenne obecnie fakty na temat nieistniejącej już rzeczywistości lat 30. minionego stulecia Syrii, Turcji, Iraku i Gruzji.

Marzysz o podróży do Indii i Nepalu?

Amelia Mary Earhart: Stany Zjednoczone

Amelia Mary Earhart urodziła się 24 lipca 1897 r., zaginęła 2 lipca 1937 r., natomiast 5 stycznia 1939 r. została uznana za zmarłą. Na temat jej śmierci krąży wiele historii. Jedne źródła podają, że zginęła w katastrofie lotniczej, inne, że zaszyła się gdzieś na bezludnej wyspie i dożyła tam sędziwych lat.

Krążyła również teoria, że została porwana przez Japończyków i skazana na śmierć za szpiegostwo. Spekulacji na temat tego, jak zginęła, jest mnóstwo, żadna z nich do tej pory nie została potwierdzona.

W latach 30. XX w. Earhart była symbolem amerykańskiej emancypacji. Dziennikarka, pilotka, poetka, autorka książek, które zostały bestsellerami, zasłynęła przede wszystkim ogromną pasją do latania. 28 grudnia 1920 r. Amelia odbyła pierwszy lot jako pasażerka, był to decydujący moment w jej życiu - postanowiła, że zostanie pilotką.

amelia-eaheart

11 lat później siedziała za sterami jednosilnikowej maszyny Lockheed Vega 5B. W 15 godzin pokonała dystans z Nowej Fundlandii do Derry w Irlandii Północnej. Amelia Earhart była pierwszą kobietą (i drugą osobą na świecie), która przeleciała w pojedynkę nad Oceanem Atlantyckim.

Maria Antonina Czaplicka: Polska

Maria Antonina Czaplicka urodziła się w Warszawie w 1886 r., zmarła 26 maja 1921 r. w Anglii. Była etnografką, antropolożką (doktorat) i geografką. Mimo że rodzina Czaplickich nie należała do majętnych, Marii udało się zdobyć wykształcenie na Oxfordzie. Podróżowała na Syberię, a dzięki znajomości języka rosyjskiego mogła prowadzić wśród tamtejszych plemion szeroko zakrojone badania antropologiczne.

W 1914 r. ukazała się jej pierwsza książka pt. “Aboriginal Siberia, a Study in Social Anthropology”, która odbiła się szerokim echem nie tylko wśród społeczności akademickiej. Pozycja była napisana bardzo przystępnym językiem, dzięki czemu Czaplicka szybko stała się znaną postacią i specjalistką od dalekiej Syberii.

baikal-syberia

Jako jedna z nielicznych kobiet została przyjęta do Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, piastowała też stanowisko kierowniczki Instytutu Anatomii na Uniwersytecie w Bristolu. W 1917 r. światło dzienne ujrzały jej notatki z wyprawy zatytułowane “My Siberian Year”.

Maria Czaplicka specjalizowała się w zagadnieniach dotyczących syberyjskiego szamanizmu pod względem psychopatologicznym, szeroko opisywała również kwestie dotyczące histerii arktycznej.

Może masz ochotę pospacerować po zamarzniętym Bajkale?

Alexandrine Pieternella Françoise Tinné: Holandia

Alexandrine Tinné urodziła się 17 października 1835 r. w Hadze, zmarła zamordowana przez Tuaregów 1 sierpnia 1869 r. Była pierwszą Europejką, która próbowała przemierzyć Saharę

Ciekawość świata dzieliła wraz z matką, z którą rozpoczęła podróże w 1854 r. Najpierw eksplorowały Europę, gdy stary kontynent przestał im wystarczać, wyruszyły do Kairu, a potem do Asuanu. Wraz z karawaną zawędrowały do Jerozolimy, Bejrutu i Damaszku, przeprawiły się przez pustynię aż do Morza Czerwonego.

sahara-karawana

Alexandrine zaczęła studiować islam i nauczyła się języka arabskiego oraz fotografii. Po 1864 r. i kolejnej eskapadzie, w czasie której zmarła jej ukochana matka, Alexandrine zamieszkała w Kairze.

Rok później wynajęła okręt, którym dopłynęła na Kretę, do Neapolu, Marsylii i Barcelony. Po przybiciu do portu w Algierze dowiedziała się o berberyjskim plemieniu żyjącym na Saharze - Tuaregach i postanowiła je poznać. W 1867 r. Tinné organizuje karawanę i wyrusza w góry Atlas.

Mimo napotkanych po drodze przeciwności i rezygnacji części załogi z dalszej ekspedycji dzielnej Holenderce udaje się poznać króla Tuaregów - Ichnuchena i jednocześnie stać się pierwszą białą kobietą, która zawędrowała w tamte rejony. Mimo ostrzeżeń ponownie udała się z wizytą do tajemniczego plemienia i niestety już nigdy nie wróciła. Prawdopodobnie została przez nie zamordowana.

Dzięki roślinom zbieranym przez Alexandrine oraz tworzonym przez nią rysunkom odkryto 24 nowe gatunki, natomiast jej etnograficzna kolekcja stanowi obecnie cenne zasoby  Liverpool World Museum.

A może chcesz poznać kulturę Sahary i jej mieszkańców: Tuaregów, Arabów i Mozabitów?

Marianne North: Wielka Brytania

Marianne North urodziła się 24 października 1830 r. w Hastings, zmarła 30 sierpnia 1890 r. w Alderley. Była artystką i podróżniczką. Z racji tego, że pochodziła z zamożnej rodziny, w której wysoko cenione były nauka i sztuka, Marianne odebrała gruntowne wykształcenie, a od najmłodszych lat pielęgnowany i rozwijany był jej talent malarski.

Świat zaczęła poznawać w wieku 14 lat w czasie podróży, które odbywała z ojcem. Zwiedziła w ten sposób niemal całą Europę i Ziemię Świętą. W wieku 41 lat (po śmierci ukochanego ojca) rozpoczęła podróże na własną rękę. Zawędrowała wówczas do Ameryki, Brazylii i na Jamajkę.

australia-nowa-zelandia

W 1875 r.  wyruszyła w podróż dookoła świata, w czasie której malowała napotkaną po drodze przyrodę. Jej dzieła stanowiły bardzo cenne źródło informacji na temat nieznanych dotąd gatunków ptaków, roślin i owadów. W 1878 r. udała się na półtora roku do Indii, skąd przywiozła ponad 200 obrazów własnego autorstwa oczywiście.

W 1880 r. za namową Karola Darwina eksplorowała zakątki Australii i Nowej Zelandii. Po powrocie do Anglii zorganizowała wystawę prac, której sukces zachęcił Marianne do otwarcia własnego muzeum w Kew Garden. W latach 1884-85 podróżowała po Chile.

Alexandra David-Néel: Francja

Louise Eugenie Alexandrine Marie David urodziła się 24 października 1868 r. w Saint-Mandé, zmarła w wieku 101 lat 8 września 1969 r. w Digne-les-Bains. Nazwisko Néel przyjęła po mężu. Była kobietą wielu profesji i zainteresowań: orientalistką, pisarką, dziennikarką, odkrywczynią, podróżniczką, badaczką Tybetu, divą operową, anarchistką, feministką i buddystką oraz pierwszą Europejką, która dotarła do Tybetu.

W wieku 21 lat sama zwiedziła Anglię i Szwajcarię, rowerem pojechała z Brukseli do Hiszpanii i okrążyła Francję. Wyruszyła do Indii, by zgłębiać filozofię Dalekiego Wschodu, uczyła się sanskrytu i języka tybetańskiego.

tibet-daleki-wschod

Podróżowała do Afryki (gdzie poznała męża; związek nie przetrwał nieustannych podróży Alexandry), a w 1911 r. ponownie udała się do Indii. Dzięki znajomości języków pobierała nauki od mnichów, spędziła również zimę w Himalajach. Podróżowała również do Japonii, Korei, Chin, Mongolii. Jesień życia spędziła w rodzinnej Francji, gdzie w pasjonujący sposób spisywała swoje wspomnienia z podróży.

Co powiesz na trekking w Himalajach i poznawanie tybetańskiej kultury?

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz: Polska

Krystyna Chojnowska urodziła się 15 lipca 1936 r. w Warszawie, ale wychowywała się na Mazurach, gdzie szybko połknęła żeglarskiego bakcyla. Ukończyła studia z tytułem inżyniera budowy okrętów, pracowała w Stoczni Gdańskiej. Zdobyła patent kapitana jachtowego żeglugi wielkiej.

28 marca 1976 r. rozpoczęła samotny rejs z Las Palmas przez Atlantyk, Kanał Panamski i Pacyfik, Australię oraz wokół Afryki. 20 marca 1978 r. żeglarka zacumowała u brzegów wysp Zielonego Przylądka.

samotny-rejs

Na pokładzie “Mazurka” opłynęła Ziemię, pokonując 28696 mil morskich. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zdobyła tytuł pierwszej kobiety, która tego dokonała. Zawsze chętnie dzieliła się wiedzą i służyła pomocą, często zabierała młode żeglarki na pokład i udzielała cennych lekcji.

Walentyna Władimirowna Tierieszkowa: Rosja

Walentyna Tiereszkowa urodziła się 6 marca 1937 r. w Bolszoje. Dorastała w biednej rodzinie, skończyła technikum włókiennicze. Pracowała w zakładzie Krasnyj Priekop.

W 1961 r. po locie Jurija Gagarina - pierwszego człowieka w przestrzeni kosmicznej - napisała list do dowództwa wojsk lotniczych ZSRR, w którym wyraziła płonną nadzieję, że w przyszłości również kobieta dokona tak spektakularnego czynu i ona chciałaby dostąpić tego zaszczytu. Jej marzenie się spełniło, została wytypowana z 5 kandydatek, które pozytywnie przeszły wszystkie testy i szkolenia.

Nie była najlepsza, ale propagandowo miała “dobre” pochodzenie. Walentyna Tiereszkowa poleciała w kosmos na pokładzie jednostki Wostok 6 16 czerwca 1963 r. W czasie trwającej 2 doby i prawie 23 godziny “podróży” okrążyła Ziemię 48 razy. Po tym wydarzeniu stała się narodową, ale również światową gwiazdą.

walentyna-tierieszkowa

Podróżowała po świecie, była m.in. w Indiach, Pakistanie, Polsce i USA. W 1977 r. jako inżynier kosmonauta obroniła doktorat w Wojskowym Instytucie Lotnictwa im. Żukowskiego w Moskwie. W 1997 r. przeszła na emeryturę w stopniu generała lotnictwa. Tierieszkowa ostatnio wyznała, że chce polecieć na Marsa, nawet jeżeli miałby to być lot tylko w jedną stronę.

Felicity Aston: Wielka Brytania

Felicity Aston urodziła się 7 października 1977 r. w Sevenoaks. Z wykształcenia klimatolożka zasłynęła wielką pasją do polarnictwa: była pierwsza kobietą, która w pojedynkę przeszła Antarktydę i pierwszą na świecie osobą, która przemierzyła ten kontynent na nartach, używając jedynie swojej własnej siły.

Tą niebezpieczną podróż rozpoczęła 25 listopada 2011 r. Pokonała 1744 km bezkresnego, mroźnego i bardzo niegościnnego białego pustkowia w 59 dni.

antarktyda

Oprócz Antarktydy Felicity ma na swoim koncie: wyścig przez Arktyczną Kanadę, ekspedycję przez lądolód Grenlandii (była to wyłącznie żeńska wyprawa), przemierzenie na nartach Bieguna Południowego oraz zamarzniętego Bajkału oraz ukończenie Marathon des Sables - najtrudniejszego pieszego wyścigu na świecie odbywającego się na Saharze.

Życiorysy przedstawionych tu 9 kobiet robią niesamowite wrażenie, co więcej stanowią inspirację i dają wiarę w to, że gdy chce się spełniać marzenia, nie ma rzeczy niemożliwych!

Sprawdź fenomenalne wyprawy na travelduck.pl:

 

Proponowane wyjazdy