Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Zanzibar - Wyspa Goździków, rajskie plaże, Freddie Mercury i hakuna matata

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 11 min 0

Archipelag Zanzibar u wschodnich wybrzeży Afryki, a dokładniej jego największa wyspa Unguja, to już niemal powszechnie obierany kierunek urlopowy. Mięciutki jak cukier puder i prawie tak samo biały piasek na bezkresnych plażach, niedorzecznie turkusowa woda Oceanu Indyjskiego, egzotyczne flora i fauna, nuty tajemniczego orientu, zapach cynamonowców i obietnica rajskich wakacji to wystarczające powody, aby chcieć tego doświadczyć własnymi zmysłami.

Zanzibar jest autonomiczną częścią Tanzanii, a zarazem nazwą archipelagu na Oceanie Indyjskim o powierzchni 2643 km², który tworzą dwie duże wyspy: Zanzibar (Unguja) i Pemba oraz kilka małych. Leżące na wyspie Zanzibar miasto Zanzibar jest trzecim co do wielkości ośrodkiem miejskim Tanzanii.

Co oprócz wylegiwania się na słońcu i oglądania raf koralowych można robić na Zanzibarze? Okazuje się, że znacznie więcej!

Stone Town - miasto-niemiasto, drzwi i handel niewolnikami

Zbudowane z kamieni wydobytych z rafy koralowej Stone Town nie jest miastem, mimo nazwy, a jedynie starą częścią miasta Zanzibar (wpisaną na Listę UNESCO), portem i kulturową stolicą autonomii Zanzibaru. To miejsce, w którym czas się zatrzymał, dla niektórych będzie to atut i zachęta do eksploracji ciemnych zakamarków, a dla innych skuteczny odstraszacz. Stone Town było jednym z wielu ośrodków handlu niewolnikami w tej części Afryki. To miejsce, w którym przenikają się i symbiotycznie koegzystują kultury Orientu, Europy i Afryki, tworząc wyjątkową atmosferę.

stone-town

W labiryncie wąskich ulic “Kamiennego Miasta” na szczególną uwagę zasługują:

 • Stary Fort (Arabski Fort). Otoczony warownym murem zamek, którego początki sięgają ponoć aż XVI w., kiedy w tym miejscu stał portugalski kościół, jego pozostałości zostały wkomponowane w zabudowania warowni. W XIX w. miejsce to pełniło funkcję więzienia, w którym wykonywano karę śmierci. Nieco dalej za warownią znajduje się amfiteatr, gdzie odbywają się plenerowe imprezy i koncerty na Zanzibarze.
 • Beit El Ajaib (Dom Cudów). Powstał pierwotnie w 1883 r. jako pałac sułtana Barghasha. Co ciekawe był to wówczas pierwszy budynek na wyspie wyposażony w elektryczność, bieżącą wodę i windę. Później w Beit El Ajaib znajdowało się Muzeum Historii i Kultury Zanzibaru. Niestety mimo rozpoczęcia renowacji Dom Cudów zawalił się w grudniu 2020 r.
 • Forodhani Gardens na bulwarze. Wyjątkowe miejsce, gdzie po zachodzie słońca ok. godz. 20. rozpoczyna się Street Food Market - kiermasz lokalnych specjałów: grillowanych i pieczonych owoców morza, ryb, mięs i warzyw (m.in. batatów i kukurydzy), świeżych owoców oraz wyciskanych z nich soków. Cenę za taką przekąskę trzeba ustalić przed złożeniem zamówienia - sprzedawcy specjalizują się w “zaskakiwaniu” nieco wygórowanymi sumami.
 • Targ Darajani (Darajani Market). Największy targ w Stone Town. Niezbyt duża hala targowa powstała w 1904 r., aby przenieść targ miejski ze Starego Fortu. Na Darajani można kupić niemal wszystko od mięs i ryb, przez przyprawy, warzywa, owoce, po ubrania, buty i bibeloty. Osoby wrażliwe na ostre i niekonwencjonalne połączenia aromatów raczej powinny omijać Darajani szerokim łukiem.

Drzwi w Stone Town to jeden z bardzo charakterystycznych elementów architektury. Co więcej budowę każdego domu na wyspie zaczyna się właśnie od drzwi. Jak nietrudno się domyślić - im piękniejsze, bogatsze w zdobienia i większe drzwi, tym zamożniejsi ich właściciele. Ponieważ Zanzibar jest kulturowym tyglem, można tam podziwiać prostokątne drzwi arabskie, osadzone na półokrągłych ościeżnicach drzwi hinduskie oraz wspaniale zdobione wejścia do afrykańskich domów.

zanzibar-stonetown

Ciekawostka: niektóre z drzwi są inkrustowane równoległymi rzędami ostro zakończonych metalowych ćwieków. Tego rodzaju “ozdoby” są indyjską tradycją, miały chronić wnętrza domów przed słoniami. Na Zanzibarze nie ma słoni.

Prison Island, czyli Changuu i sanktuarium żółwi

W trakcie pobytu na Zanzibarze warto wybrać się na morską wycieczkę na Prison Island czyli wyspę Changuu, która leży zaledwie 5 km od Stone Town. Dystans ten pokonuje się łódką w ciągu ok. 30 min.

Co ciekawe mimo nazwy i znajdującego się tam więzienia nigdy nie przebywali w nim więźniowie - obecnie budynek z 1893 r. jest 5* hotelem. Changuu było miejscem, w którym przetrzymywano niewolników mających docelowo trafić na Zanzibar, a w czasie epidemii żółtej gorączki utworzono tam obszar kwarantanny.

wyspa-zolwi-zanzibar

Obecnie główną atrakcją wycieczek na Prison Island są żółwie. Przywiezione w XVIII w. przez sułtana ogromne gady z Seszeli mają tam swoje sanktuarium. Można je głaskać, karmić (ale wyłącznie smakołykami przygotowanymi przez opiekunów) i robić sobie z nimi zdjęcia. Najstarsze osobniki mają prawie 200 lat - wiek każdego żółwia jest zapisany na jego skorupie.

Sanktuarium seszelskich żółwi i więzienny budynek to największe, ale nie jedyne atrakcje, Prison Island, która jest również idealna do plażowania, kąpieli i snorkelingu.

Zanzibarska Farma Przypraw - aromatyczna wyprawa

Spice Tour czyli mocno popularne w tej części Tanzanii wycieczki na plantacje przypraw to wspaniała i godna polecenia atrakcja. Jednak plantacja plantacji nierówna, dlatego podczas dokonywania wyboru, na którą pojechać, trzeba popytać, ponieważ zdarza się, że takie wycieczki są organizowane nawet do miejsc, które bardziej przypominają przydomowy ogródek niż farmę. Najbezpieczniej zdecydować się na Kizimbani, nie tylko ze względu na rozmiar, ale również na to, że jest to jednocześnie rządowa instytucja naukowo-szkoleniowa, a co za tym idzie oferująca bogaty program wycieczki i botanicznych okazów.

W trakcie takiego oprowadzania z przewodnikiem można nie tylko zobaczyć na własne oczy w jaki sposób rosną gałka muszkatołowa czy pieprz, ale również ich dotknąć i posmakować oraz dowiedzieć się, w jaki sposób są pozyskiwane.

zanzibar-loty

Zanzibar słynie z przypraw, jest nawet nazywany wyspą przypraw, rosną tam przepiękne okazy cynamonowców, goździkowców (do 1964 r. Zanzibar był światowym liderem w produkcji tego cennego surowca), drzew szminkowych i tulipanowych, krzaków kurkumy, pieprzu oraz uprawy wanilii. Po obejrzeniu plantacji można zrobić zakupy w znajdujących się przy niej straganach, ale uwaga: ceny perfum, przypraw i olejków eterycznych są dużo wyższe niż np. na targu w Stone Town.

Za oprowadzanie po Kizimbani płaci się “co łaska” na koniec wycieczki. Trzeba być przygotowanym na to, żeby dać napiwek nie tylko przewodnikowi, ale również jego pomocnikom.

Park Narodowy Jozani - lasy namorzynowe i małpki red colobus

Jozani Chwaka Bay National Park to jedyny park narodowy na Zanzibarze. Można się tam dostać dalla dalla czyli autobusem lub wykupić wycieczkę w lokalnym biurze podróży. W cenie wstępu do parku jest oprowadzanie z przewodnikiem po lesie oraz spacer wśród mangrowców.

W Jozani mieszka wiele ciekawych zwierząt, w tym gatunki endemiczne czyli występujące tylko na tym obszarze. Należą do nich m.in. małpka red colobus oraz mięsożerna mangusta błotna.

zanzibar-waluta

Ponadto w gęstym tropikalnym lesie mieszkają również: małpiatki galago, antylopy blue duiker (rozmiarów zająca), dzikie świnie, cywety jawajskie (drapieżne ssaki o ciekawym cętkowanym, czarno-białym futerku), ptaki i bajecznie kolorowe motyle.

zanzibar-jozani

W odległości mniej więcej 3 km od głównego wejścia do Parku Jozani znajduje się las namorzynowy (marangowy, pływowy), po którym wędruje się ścieżkami na drewnianych pomostach. To niezwykłe doświadczenie, plątanina korzeni, którą tworzą krzewy i drzewa przystosowane do bytowania w trudnych warunkach prądów morskich wygląda jak misterna rzeźba. To trzeba zobaczyć!

Safari Blue czyli podwodne atrakcje Zanzibaru

Rejs po błękitno-lazurowych wodach zatoki Menai na wyspę Kwale tradycyjną łodzią dhow to jeden z punktów obowiązkowych w czasie wakacji na Zanzibarze. Wycieczka rozpoczyna się o poranku i trwa cały dzień. Spędzenie kilku godzin w pełnym słońcu na oceanie to wbrew pozorom przyjemność dzięki orzeźwiającej bryzie oraz sposób na chwilę oddechu od afrykańskich upałów.

Droga w kierunku wyspy Kwale jest pełna atrakcji. W czasie snorkelingu można nie tylko podziwiać rafę koralową, ale również spotkać żółwie morskie, a nawet delfiny. Po dopłynięciu na wyspę warto obejrzeć rosnący tam najstarszy na zanzibarskim archipelagu baobab. Relaks na rajskiej wyspie i olśniewające widoki gwarantowane!

zanzibar-atrakcje

Jak się przygotować na niebieskie safari? Konieczne wyposażenie to: krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy, strój kąpielowy, ręcznik i buty do chodzenia po skalistym dnie. Wszystko, co nie powinno się zamoczyć (telefon, sprzęt fotograficzny), trzeba zabezpieczyć w nieprzemakalnym etui.

WAŻNE: Safari Blue powstało w 1996 r. z inicjatywy Eleanor Griplas, która wpadła na pomysł promocji Zanzibaru przy jednoczesnym wsparciu jego mieszkańców. Obecnie ta mieszkająca już kilkadziesiąt lat na wyspie Brytyjka prowadzi firmę świadczącą usługi na bardzo wysokim poziomie i zatrudniającą ponad 90 osób.

Część zysków z Safari Blue Eleanor przeznacza na pomoc dla lokalnych szkół, stypendia dla uzdolnionych dzieci, a nawet remont meczetów. Niestety ma wielu naśladowców, którzy powielają jedynie pomysł oryginalnych wycieczek, nazywając je Blue Safari lub Ocean Safari, niestety oferując usługi tańsze, a tym samym gorsze pod względem jakości.

Najpiękniejsze na świecie plaże na Zanzibarze

Wyspiarska część Tanzanii słynie z nieziemsko pięknych plaż. Piasek biały i miękki jak mąka, a do tego wspaniała pogoda, lazurowa woda i soczysta zieleń bujnej tropikalnej fauny. Widoki zapierają dech w piersiach nawet największych podróżniczych wyjadaczy.

Naturalne i w większości nadal dziewicze plaże Zanzibaru, które nie straszą szpalerami hotelowych leżaków, to atut wyspy. Miejscami szczególnie godnymi polecenia są:

 • zachodnia strona Zanzibaru - plaża Mangapwani, ze względu na brak pływów oceanicznych oraz płytkie nadbrzeże jest idealna na wakacje z małymi dziećmi.
 • Północ Zanzibaru - plaże: Nungwi i Kendwa z malowniczymi skalnymi brzegami i dobrze rozwiniętą infrastrukturą gastronomiczno-hotelarską; to plaże zdecydowanie najbardziej oblegane przez turystów.
 • Wschód Zanzibaru jest szczególnie obfity w plaże, są to: Kigomani, Pogwa, Dongwa, Benju, Matenwa i Jambiani. Ale najpiękniejsza jest Paja - nazywana wizytówką Zanzibaru, z szerokim pasem białego i pozbawionego kamieni piasku i krystalicznie błękitną wodą. Paja jest idealna na wypoczynek z dziećmi, znajdą się tam również osoby lubiące aktywnie spędzać czas. Występowanie pływów oraz płycizn i otoczone koralowcami dno to warunki idealne do nauki i uprawiania wind- i kitesurfingu oraz snorkelingu.

tanzania

Ceny na plażach Zanzibaru niestety są stosunkowo wysokie, szczególnie w pobliżu miast, w poszukiwaniu tańszych najlepiej wybrać się kilka kilometrów dalej.

Na plażowanie najlepiej wybierać się rano lub po południu. Gdy słońce jest w zenicie, plażowanie jest nie tylko trudne do zniesienia z powodu żaru lejącego się z nieba, ale również niebezpieczne - ryzyko udaru i przegrzania.

Freddie Mercury - zanzibarski wygnaniec?

Spacerując po głównej ulicy Stone Town, raczej trudno dostrzec na jednym z domów tabliczkę z informacją, że w tym miejscu urodził się i mieszkał Farrokh Bulsara - Freddie Mercury. Co ciekawe nie jest to muzeum, ani nawet galeria pamiątek po wielkim artyście. Miejscowi też jakby od niechcenia wypowiadają się na jego temat.

Freddie nie afiszował się z tym, skąd pochodzi, co z kolei mogło wynikać z faktu, że jego rodzina została na Zanzibar wygnana z Indii. Rodzina Bulsara opuściła wyspę w czasie wybuchu wojny domowej i osiedliła się w Anglii.

Warto wiedzieć, że wokalista Queen urodził się w szpitalu w Stone Town, a nie w domu z tabliczką, co więcej nie ma pewności, czy w ogóle tam mieszkał. Zanzibarczycy wskazują kilka miejsc, gdzie prawdopodobnie spędził pierwszych 18 lat życia, ale żadna z lokacji nie została oficjalnie ani ostatecznie potwierdzona. W porcie w Stone Town jest niewielki bar Mercure Zanzibar, w którym wiszą zdjęcia zespołu Queen.

Co jeść na Zanzibarze?

Kuchnia Zanzibaru to przepyszny miks smaków afrykańskich, hinduskich, arabskich i europejskich. Ze względu na ogromną różnorodność trudno ją jednoznacznie określić i sklasyfikować w sztywne ramy. Z pewnością nie stroni od niekonwencjonalnych połączeń (np. homar z sosem waniliowym) i mocnych przypraw. Można też skusić się na zanzibarskie wersje popularnych na całym świecie dań, np. pizzy, to wyjątkowo lubiany na wyspie street food.

zanzibar-mapa

Zanzibar pizza jest koronną potrawą nocnego marketu w Forodhani Gardens w Stone Town. Jest nieco osobliwa, występuje w wersji na słodko i na słono, ale z pewnością ciekawa.

Na Zanzibarze jedzenie jest niemal wszędzie - na licznych ulicznych stoiskach, a nawet przy drogach i wioskach.

Oprócz pizzy podczas pobytu na tej tanzańskiej wyspie nie można nie spróbować:

 • owoców morza, a w szczególności błotnych krabów, homarów i ośmiornic poławianych na miejscu i najczęściej przyrządzanych na grillu lub lekko smażonych. Oto dwa najpopularniejsze i najsmaczniejsze dania: pweza wa nazi, czyli ośmiornica najpierw obita (jeszcze na plaży) kijem, a następnie duszona w mleku kokosowym z pastą z tamaryndowca, cynamonu, kurkumy, podawana z kolendrą oraz cigal, niezwykle delikatne, świeże mięso homara z rusztu podawane z dressingiem z masła, czosnku, soli i wanilii. To danie to absolutny smakołyk, który trzeba umieścić na zanzibarskiej bucket liście.
 • Soku z trzciny cukrowej wyciskanego na świeżo z imbirem i limonką.
 • Potraw z chlebowca – breadfruit to bardzo duży owoc, który przypomina bochenek chleba. Jego miękki i pełny soku miąższ sprawia, że przygotowuje się go na wiele sposobów: piecze, smaży, gotuje, są desery z chlebowca i dania wytrawne, gdzie nierzadko zastępuje mięso.
 • Świeżych owoców, których smak jest zupełnie inny od tego, który zna europejskie podniebienie. Trzeba skorzystać z okazji jedzenia do woli przepysznych ananasów, marakui, mango, małych bananów i picia wody z młodych kokosów.
 • Ugali czyli podawanego jako dodatek niemal do wszystkiego puree z kukurydzy lub kassawy. Podobnie jest z pilau - ryżem ugotowanym z przyprawami.

Niemal na każdym rogu większej ulicy w Zanzibarze można kupić grillowane kolby kukurydzy skropione sokiem z limonki i oprószone solą oraz świeżo prażone orzeszki ziemne.

Osoby na diecie bezmięsnej nie muszą się obawiać o deficyt kaloryczny w czasie urlopu na wyspie. Większość zanzibarskich barów i restauracji to miejsca vegan friendly.

Tanzania jest krajem muzułmańskim, z tego względu w menu raczej trudno będzie znaleźć wieprzowinę, za to wiele pysznych dań z wołowiny, koziny i drobiu.

zanzibar-afryka

Również z powodów wyznaniowych alkohol nie jest powszechnie dostępny na wyspie (oczywiście z wyjątkiem hotelowych restauracji), ale ten, który można i warto kupić w niewielu sklepach monopolowych, to miejscowy gin o nazwie konyagi - ok. 35% bimber z trzciny cukrowej z dodatkiem jałowca. Do Tanzanii i na Zanzibar nie można wwozić alkoholu, nawet w bagażu rejestrowanym.

The Rock - najpiękniej położona restauracja na świecie

Znajdująca się na skale niewielka restauracja z tarasem, z którego rozpościera się oszałamiający widok na otwarty ocean to niewątpliwa atrakcja Zanzibaru. Podczas przypływu do The Rock można się dostać jedynie łódką. Miejsce trzeba tam rezerwować z wyprzedzeniem (można przez internet), ceny oczywiście są wygórowane, za posiłek dla jednej osoby płaci się średnio 70 USD. Czy warto? O tym najlepiej przekonać się osobiście.

Co jeszcze można robić na Zanzibarze?

Zanzibar to mekka kitesurfingu, za wspaniałe fale kochają go również osoby uprawiające windsurfing. Ponadto wyspa ma super infrastrukturę i warunki do paddle boarding, snorkelingu oraz nurkowania.

kitesurfing-zanzibar

Bao to ciekawostka i opcja na bardziej leniwe popołudnie. Nie trzeba się ruszać, trzeba “tylko” myśleć. Bao jest popularną nie tylko na Zanzibarze, ale na całym wschodnim wybrzeżu Afryki grą planszową. Nie jest bardzo skomplikowana. Grający w nią często na ulicach Zanzibarczycy chętnie zapraszają do zabawy.

Woda, słońce, jeżowce, komary - zagrożenia na Zanzibarze

Woda to niestety problem dla mieszkańców Starego Kontynentu w większości afrykańskich krajów. Ze względu na ryzyko zatrucia amebą, wywołującą bardzo nieprzyjemne dolegliwości (biegunka, nudności, bóle brzucha) na Zanzibarze trzeba pić wyłącznie wodę butelkowaną i wskazane jest, aby używać jej także do mycia zębów.

Wodę najlepiej kupować w sklepach, a jeśli będzie konieczność nabycia jej u ulicznego sprzedawcy, zawsze trzeba sprawdzić, czy butelka jest fabrycznie zamknięta. Niestety wielu Zanzibarczyków to bardzo przedsiębiorcze osoby, które nierzadko sprzedają turystom nalaną do butelek kranówkę.

Dodawany do napojów i drinków lód niestety również jest zagrożeniem dla europejskiego żołądka. Nigdzie na wyspie nie serwują lodu z wody innej niż ta z kranu. Z tych samych powodów wszystkie owoce najlepiej obierać ze skórki i nie pić kawy od ulicznych baristów. Miseczki, w których serwują czarny napój klientom najczęściej płuczą w wiadrze z rzadko wymienianą wodą.

Słońce na tanzańskiej wyspie grzeje niemiłosiernie mocno. Wyruszając na jakąkolwiek wycieczkę, na plażę czy przechadzkę, trzeba mieć nakrycie głowy, nasmarowane ciało kremem z filtrem UV (słońce opala tam nawet w cieniu), dużą butelkę wody i słodką przekąskę na wypadek osłabienia temperaturą.

zanzibar-wyspa

Picie wody z młodych kokosów to recepta na dobre samopoczucie i uzupełnienie cennych elektrolitów, które uciekają wraz z potem. Woda kokosowa ma właściwości silnie nawadniające i osmotyczne. Jest niedroga, bezpieczna i świeża.

Plażowanie, szczególnie w czasie odpływów, to duża szansa na spotkanie z licznymi na zanzibarskim wybrzeżu jeżowcami. Nadepnięcie tego pięknego morskiego stworzenia może skończyć się wizytą w szpitalu (służba zdrowia na Zanzibarze nie należy do najlepszych w tej części świata). Aby uniknąć takich atrakcji, najlepiej wybierać się na plażę, gdy jest przypływ lub mieć na stopach buty do wody.

Kolejnym zagrożeniem na Zanzibarze są komary. Na szczęście występowanie malarii jest tam znikome, ale jest jeszcze wirus denga. Konieczne jest spanie pod moskitierą, stosowanie repelentów zarówno w dzień, jak i w nocy - gdy świeci słońce, atakują komary malaryczne, natomiast dengowe gryzą nocą.

Rekiny nie stanowią niebezpieczeństwa na Zanzibarze. Nie występują tam jadowite węże, pająki ani inne niebezpieczne zwierzęta.

afryka

Ciekawostki o Zanzibarze

Co jeszcze warto wiedzieć o Zanzibarze?

 • Z powodu braku środków na renowację w Stone Town rocznie zawala się około 10 budynków.
 • Realia życia mieszkańców Zanzibaru są niestety dalekie od rajskich warunków, jakie wyspa oferuje turystom. Połowa Zanzibarczyków żyje na granicy ubóstwa.
 • Najstarsze drzwi w Stone Town to te prowadzące do Zanzibarskiego Muzeum Sztuki.
 • W związku z otaczającymi wyspę wodami Oceanu Indyjskiego występują tam przypływy i odpływy, które w zależności od danej fazy księżyca mogą zabierać wodę nawet na odległość jednego kilometra. Zjawisko występuje 2 razy, w odstępie 6 godzin i każdego dnia jest ok. 20 minut później.
 • Pod koniec XIX w. Zanzibar był jeszcze brytyjską kolonią. Niepodległość uzyskał dopiero w 1963 roku.
 • Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.
 • Na Zanzibarze życie toczy się zgodnie z czasem Swahili, który liczy się od wschodu słońca (a nie od północy, tak jak w większości miejsc na świecie). Z tego względu standardowa godz. 7 rano odpowiada godz. 1 rano w Swahili. Koniec dnia czyli zachód słońca i godz. 19. to swahilska godz. 1 w nocy. Nie nastręcza to jednak nieporozumień, bo mieszkańcy Zanzibaru operują godzinami standardowymi.
 • Pole pole to bardzo popularne na wyspie powiedzenie, które oznacza powoli. Inne często powtarzane zwroty w suahili to: jumbo mambo czyli cześć i hakuna matata, które oznacza tyle, co: nie ma problemu.
 • Bush baby – to mała małpa, niestety bardzo aktywna nocą. Jeżeli błogi sen brutalnie przerwie donośny hałas zbliżony do dziecięcego płaczu, to bardzo prawdopodobne, że będzie się wydobywał z pyszczka jedzącej papaje bush baby.
 • Lotnisko na Zanzibarze nie należy do najbardziej ekskluzywnych. Znajduje się w porcie tuż przy targu rybnym, jest bardzo małe, bez klimatyzacji i taśmy bagażowej. Torby i walizki są przenoszone przez pracowników w okolice wyjścia.
 • Jumbo Bwana to utwór, którego nie da się nie usłyszeć w czasie pobytu na Zanzibarze. Piosenka, która ma już ponad 30 lat wydobywa się bardzo często z głośników oraz ust autochtonów. Nie da się tego pokonać, trzeba zaakceptować.

Można też jej posłuchać, nie ruszając się z domu 😉

 

Informacje praktyczne o Zanzibarze

Stolica Zanzibaru: Zanzibar (państwo Tanzania).
Waluta Zanzibaru: szyling tanzański (TZS).
Ludność Zanzibaru: 1 070 000.
Język w Zanzibarze: dwa języki urzędowe - swahili i angielski.
Flaga Zanzibaru: jest utrzymana w kolorystyce flagi Tanzanii (jej fragment czyli żółto-czarno-żółto-zielony pasek po skosie znajduje się w lewym górnym rogu flagi Zanzibaru) składa się z trzech pasów (od dołu): zielonego, czarnego i niebieskiego.

Ceny na Zanzibarze: są stosunkowo niskie, przykładowo bochenek chleba kosztuje ok. 3 PLN. Oczywiście rosną wprost proporcjonalnie (ale nie drastycznie) do bliskości dużych miast, szczególnie Stone Town. W czasie kupowania na straganach i od plażowych lub ulicznych sprzedawców warto ustalić cenę np. za posiłek przed jego zamówieniem, można się też targować. Nierzadko ceny produktów zależą od widzimisię handlarza. Większość opłat za usługi (pomijając te sformalizowane np. w hotelach) to tzw. co łaska.

zanzibar-pogoda

Formalności przed wakacjami na Zanzibarze - wiza, paszport, szczepienia

Należy pamiętać, że z Zanzibaru nie wolno wywozić (jak również zakazany jest wwóz do Polski) muszli, rafy koralowej i kości słoniowej. Przywozić natomiast nie można torebek foliowych i alkoholu.

Wiza na Zanzibar to tzw. visa on arrival i jest wydawana jednorazowo na czas 3 miesięcy. Koszt wizy to 50 USD, a wniosek o jej przyznanie wypełnia się w samolocie i oddaje po lądowaniu na lotnisku, gdzie wykonywane jest zdjęcie, pobierane są odciski palców, a wiza wklejana jest do paszportu. Paszport musi być ważny nie mniej niż pół roku przed zakończeniem pobytu w Tanzanii.

Wraz z wizą i paszportem przed wyjazdem na Zanzibar konieczne jest posiadanie tzw. żółtej książeczki z potwierdzonym szczepieniem przeciwko żółtej gorączce. Osoby bez tego dokumentu mogą zostać poproszone o poddanie się szczepieniu w granicznym punkcie medycznym.

Kiedy lecieć na wyspę Unguja - pogoda na Zanzibarze

Najlepszy czas na wakacje na Zanzibarze to: XII-III oraz VII-X. Wtedy pogoda na wyspie jest idealna na wypoczynek. Temperatura w dzień wynosi ok. 26-28°C, a w nocy nie spada poniżej 25 kresek. Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów jest niewielkie. Okres od IV do VII to czas tzw. dużej pory deszczowej na Zanzibarze, natomiast na listopad przypada mała pora deszczowa.

zanzibar-ceny

Na Zanzibarze nie ma zagrożenia cyklonami, tsunami, huraganami ani innymi gwałtownymi i niebezpiecznymi burzami.

Sprawdź ofertę wyjazdu na Zanzibar dostępną na travelduck.pl: Wyprawa do Afryki: Tanzania, Kenia, Zanzibar


 

Proponowane wyjazdy