Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czarnobyl od A do Z: co trzeba wiedzieć przed wyjazdem do Strefy Wykluczenia?

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 5 min 0
basen-prypec

Jeżeli interesujesz się mroczną turystyką, a przy okazji chcesz poznać kawałek historii, wybierz się do Czarnobyla. Ponad 30 lat po jednej z największych katastrof nuklearnych zwiedzanie Prypeci nigdy nie było łatwiejsze! Zanim jednak zarezerwujesz nocleg w czarnobylskim hotelu, zobacz, jak przygotować się przed wyjazdem do Strefy Wykluczenia.

Tuż po ukazaniu się serialu opowiadającego o historii Czarnobyla i miasta duchów - Prypeci, Strefa Wykluczenia zyskała na popularności. Obecnie miasto słynące z katastrofy nuklearnej odwiedza prawie dwa razy więcej osób, niż w ubiegłym roku, w tym miłośnicy tanatoturystyki. Pomimo coraz mniejszego poziomu promieniowania wjazd do Strefy wiąże się z koniecznością przestrzegania restrykcyjnych reguł.

Krótko o historii Czarnobyla

Pierwsze informacje na temat Czarnobyla pojawiły się już setki lat temu, bo w 1193 r. Tuż po II wojnie światowej w mieście zajmowano się naprawą statków znajdujących się na rzece Prypeć, aż do 1970 r., kiedy zgodnie z decyzją Ministerstwa Energii ZSRR rozpoczęto budowę czarnobylskiej elektrowni jądrowej im. W. I. Lenina.

W tym samym czasie nieopodal specjalnie dla robotników elektrowni i ich rodzin tworzono nowoczesne miasto - Prypeć, wyposażone w szpital, dworzec kolejowy, a nawet park rozrywki.

czarnobyl-mlyn

Pierwszy z utworzonych reaktorów został uruchomiony 7 lat po budowie elektrowni w Czarnobylu.

I chociaż plany dotyczące tego miejsca były ambitne, pokrzyżował je nieudany eksperyment, doprowadzając do uszkodzenia rdzenia reaktora nr 4, dwóch dużych eksplozji wodoru i wyrzucenia radioaktywnych, szkodliwych substancji do atmosfery.

Chwilę po wybuchu w Czarnobylu wiatr przyczynił się do rozniesienia radioaktywnego pyłu. Obecnie uważa się, że nie ma na świecie miejsca, do którego ta chmura by nie doszła. Kilka tygodni po katastrofie służby wciąż likwidowały skutki wybuchu. Rozpoczęto także budowę sarkofagu w Czarnobylu, który miał przyczynić się do zmniejszenia poziomu promieniowania.

Chociaż poziom promieniowania przekroczył ponad tysiąc razy dopuszczalną dawkę, w dniu wybuchu władze nie poinformowały o problemie ludności. Dopiero w dzień po katastrofie nakazano ewakuację mieszkańców, obiecując im szybki powrót do domów. Finalnie na obszary otaczające elektrownię i zamieszkałe ówcześnie przez ponad 350 tys. ludzi wrócili nieliczni.

Ponad 30 lat po wybuchu w Czarnobylu

Obecnie Czarnobyl to miejsce, które przyciąga tłumy turystów. Zainteresowani historią miasta i jego wyglądem ludzie oczekują nierzadko widoku zmutowanych zwierząt czy mieszkańców. Okazuje się, że mity powtarzane przez tych, którzy może nawet nie zadali sobie trudu, by poznać prawdziwą historię Strefy Wykluczenia, są wyssane z palca.

zwierzeta-w-czarnobylu

Zarówno w Czarnobylu, jak i Prypeci, czyli docelowych destynacjach większości wycieczek, spotkane osoby i zwierzęta nie są i nie będą zmutowane. Brak ingerencji ze strony człowieka pozwolił czworonożnym stworzeniom na stworzenie azylu, w którym mogą się rozmnażać. Co ciekawe do Strefy Wykluczenia przywędrowały również te zwierzęta, których gatunek uznawano za zagrożony wyginięciem.

Wielu ludzi nie zważając na wysokie dawki promieniowania i zakazy władzy, wróciło do swych domów i żyje tam do dziś. Mnóstwo biur podróży w programie wyjazdów uwzględnia spotkanie turystów z obecnymi mieszkańcami lub tymi, którzy lata temu zmuszeni byli opuścić Prypeć.

Zanim przekroczysz Strefę - podstawowe informacje

Jeżeli interesujesz się historią czarnobylskiej elektrowni, albo chcesz oddać hołd poległym pracownikom elektrowni czy służb mundurowych, dobrze się do tego przygotuj. Przede wszystkim pamiętaj o wyrobieniu paszportu, bez którego nie przekroczysz granicy z Ukrainą. Ponadto jeśli nie masz ukończonych 18 lat, zgody od rodziców możesz zachować dla siebie - nie wejdziesz do Strefy Wykluczenia.

Po drugie nie próbuj samodzielnie dostać się do Prypeci lub Czarnobyla. Niezależnie od tego ilu osobom przez Tobą to się udało, wstęp do Strefy jest zakazany. Przebywać tam mogą jedynie: obecni pracownicy elektrowni, dbający o przepływ energii elektrycznej między Ukrainą a Białorusią, turyści z przewodnikiem oraz tamtejsza ludność odwiedzająca czarnobylski cmentarz.

sala-gimnastyczna-prypec

Samodzielne wejście do Strefy Wykluczenia może zakończyć się zabraniem sprzętu elektronicznego, mandatem, zakazem wjazdu, a nawet rozprawą w sądzie. A o złapanie w trakcie próby nielegalnego przejścia nietrudno, ponieważ miasto kontrolowane jest przez patrole oraz kamery.

B jak biuro podróży

Myśląc o wycieczce do Czarnobyla, sprawdź oferty kilku biur podróży - zarówno tych z Polski, jak i Ukrainy. Tylko one zagwarantują Ci bezpieczny i pewny pobyt w mrocznym mieście.

Pamiętaj jedynie, że tańsze oferty często dotyczą kilkugodzinnego spaceru po Strefie, w trakcie którego zobaczysz jedne z najważniejszych miejsc. Jeżeli liczysz na więcej, skoncentruj się na wycieczkach weekendowych lub kilkudniowych z opcją noclegu w Czarnobylu.

Obecnie liczba szlaków, którymi można podążać, zwiedzając Strefę Wykluczenia, znacznie się zwiększyła. Chociaż wiele miejsc można zobaczyć jedynie na chwilę, jak Czerwony Las w Czarnobylu, warto mieć je na swojej liście i przed wyjazdem omówić je z przewodnikiem.

Szukając odpowiedniego biura podróży, zwróć uwagę także na język, jakiego będzie używał przewodnik. Jeżeli grupa będzie mieszana i znajdą się tam obcokrajowcy, najprawdopodobniej cała wycieczka, w tym historia Czarnobyla, będzie przekazywana w języku angielskim, w stopniu średnio- lub zaawansowanym. Dlatego jeżeli porozumiewasz się wyłącznie w języku polskim, sprawdź to wcześniej.

Dodatkowo jeżeli zależy Ci na spokojnej wycieczce do Czarnobyla, na której nie poczujesz się jak na wyjeździe do stolicy, weź wolne i do Strefy Wykluczenia pojedź w tygodniu. W weekend Czarnobyl odwiedza dużo więcej turystów, co nie pozwala skupić się na tym, co naprawdę ważne.

szkola-podstawowa-prypec

Ceny wycieczek do Strefy Wykluczenia

Ukraina znana jest z tego, że nie jest droga, ale ceny wycieczek do Czarnobyla z Polski wahają się od 200 do nawet kilku tys. PLN. W zależności od długości trwania wycieczki, daty, wielkości grupy oraz jej programu ceny mogą znacznie pójść w górę.

Najczęściej w tych droższych ofertach uwzględnione są już transport, wyżywienie, nocleg, dozymetr czy ubezpieczenie, a nierzadko też dodatkowe atrakcje, jak spotkanie z mieszkańcami, czy pracownikami elektrowni.

C jak ciuchy do Czarnobyla

Chociaż obecnie poziom promieniowania w Czarnobylu spadł od czasu katastrofy nuklearnej i w większości miejsc nie przekracza tego naturalnie występującego, istnieją miejsca, w których gwałtownie wzrasta. Zalicza się do nich plamy intensywnie promieniujące, do których nie wolno się zbliżać oraz niektóre budynki.

Dbając o bezpieczeństwo, warto spakować ubranie ochronne.

Nikt nie ma tu na myśli białego kombinezonu - długie spodnie, bluzka z długim rękawem, zakryte buty i bluza/kurtka przydadzą się na pewno!

Szykując ubrania, wybierz te, których nie szkoda Ci będzie wyrzucić po opuszczeniu Strefy. Do tego zaopatrz się w wygodne buty (najlepiej trekkingowe), których podeszwa będzie odporna na wszelkiego rodzaju gwoździe, czy druty - w Prypeci ich niemało.

zagrozenie-w-czarnobylu

D jak Dozymetr

Dozymetr potocznie nazywany dawkomierzem jest przyrządem, który służy do pomiaru aktywności promieniotwórczej lub dawki promieniowania jonizującego. Wiele biur podróży w trakcie wycieczki przekazuje turystom tego typu liczniki.

Ich zadaniem jest sprawdzenie poziomu promieniowania, ale też zwiększenie bezpieczeństwa podczas pobytu w Strefie Wykluczenia. Jeżeli zależy Ci na maksimum bezpieczeństwa, zapytaj swoje biuro podróży o dodatkowe kontrole dozymetryczne.

N jak nocleg w Czarnobylu

Do niedawna nocleg w miejscu katastrofy nuklearnej dla wielu był jedynie marzeniem. Dzisiaj to norma, z której skorzystać mogą turyści odwiedzający Czarnobyl. I chociaż hotel może pomieścić jednocześnie nawet kilkadziesiąt osób, oferując różnego rodzaju pokoje - trudno o oferty od ręki.

Przystępne ceny dodatkowo zachęcają. Za jedną noc z wyżywieniem (śniadanie, napoje) w Czarnobylu zapłacimy kilkadziesiąt złotych. Dla niektórych minusem może być dzielona łazienka, jednak zadbany i czysty pokój w hotelu w Czarnobylu z pewnością będzie dobrą rekompensatą.

czarnobyl-ukraina-1

W jak czarnobylskie wyżywienie

Rosnące jabłka w dzikich, czarnobylskich ogrodach, czy małe malinki wystające ponad trawę kuszą niejednego. Ze względów bezpieczeństwa nie warto ich jednak próbować. Chcąc zjeść prawdziwy posiłek, najlepiej udać się do restauracji w Czarnobylu, działającej zarówno przed, jak i po katastrofie.

Zaraz przed wejściem do budynku musimy przejść kontrolę, pokazującą nasz poziom napromieniowania. W środku poza turystami możemy spotkać również obecnych pracowników (nieczynnej już) elektrowni. Potrawy, typowo ukraińskie, przygotowywane są z produktów przywiezionych spoza Strefy.

Z jak zakazy w Strefie Wykluczenia

Niezależnie od wybranego biura podróży czy ceny wycieczki do Czarnobyla reguły zwiedzania, w tym wszelkie zakazy, obowiązują wszystkich. Pierwszy z nich dotyczy zakazu wstępu osobom nietrzeźwym lub jedynie po spożyciu alkoholu. Drugi mówi o trzymaniu się przewodnika w trakcie wycieczki po Czarnobylu, nie oddalaniu się od grupy i nie pozostawaniu w miejscach wysoko napromieniowanych.

Kolejny zabrania siadać, gdzie popadnie, szczególnie w okolicy plam intensywnie promieniujących. Ponadto nie wolno pić wody ze źródeł, a z jedzeniem warto poczekać do wizyty w czarnobylskiej restauracji. Palacze głód nikotynowy mogą zaspokoić jedynie w wyznaczonych do tego miejscach. Kobiety w ciąży i osoby poniżej 18 r.ż powinny wybrać się na wycieczkę zupełnie gdzie indziej.

grozny-czarnobyl

Podróżowanie do Strefy Wykluczenia nigdy nie było tak łatwe, jak dziś. Dziesiątki biur podróży prześcigających się w ofertach pozwala na wybranie tej najlepszej. Ponadto działająca restauracja w Czarnobylu oraz czarnobylski hotel wielu turystom pozwolą chociaż na chwilę poczuć klimat miasta, prężnie rozwijającego się do dnia 26 kwietnia 1986 r.

Zobacz wyjazdy z Travelduck:

Czarnobyl Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy