Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Żagle nie tylko na Mazurach. Poznaj inne szlaki żeglarskie w Polsce

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najpopularniejszy, ale nie jedyny żeglarski kierunek. Inne, równie ciekawe drogi wodne to: Pojezierze Drawskie, Solina, Jezioro Tarnobrzeskie i Zatoka Gdańska. Poniżej przedstawiamy garść inspiracji na żeglarski wypoczynek w Polsce.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Gdzie żeglować na Pojezierzu Drawskim?
  2. Czy można żeglować po Zatoce Gdańskiej?
  3. Żegluga w Bieszczadach – czym wyróżniają się wody na Jeziorze Solińskim?
  4. Czy Zalew Wiślany to dobre miejsce do żeglowania?
  5. Zalew Porajski, czyli gdzie żeglować na Śląsku?
  6. Czy żegluga po Zalewie Szczecińskim to ciekawa propozycja na urlop?
  7. Dlaczego warto przepłynąć Jezioro Tarnobrzeskie?

Mazury to zdecydowanie nie jedyna opcja na spędzenie urlopu pod żaglami w Polsce. Jest mnóstwo innych okolic, w których można nacieszyć się wodnymi wycieczkami. Bez względu na miejsce żeglugi ważne jest, aby zawsze przestrzegać przepisów oraz zasad. Żeglowanie jest przyjemne pod warunkiem, że jest bezpieczne!

Pojezierze Drawskie – jeziora: Drawsko, Pile i Lubie

Położony w północno-zachodniej Polsce (woj. zachodniopomorskie) obszar Pojezierza Drawskiego oprócz wspaniałych krajobrazów i czystych jezior oferuje dobrze rozwiniętą infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych. 

Malownicze jezioro Drawsko

Największe w tym regionie jest Jezioro Drawsko. Rozciągający się na powierzchni niemal 2 tys. hektarów polodowcowy akwen oferuje ciekawą linię brzegową, 15 malowniczych zatok i aż 12 wysp, przy których można cumować w czasie żeglarskiej wyprawy. Jezioro jest rozłożyste i głębokie na ponad 80 m, a woda miejscami piętrzy się na wysokość 1 metra, co gwarantuje doskonałe warunki do żeglowania. Najlepsze miejsca na postoje w trakcie rejsu po Drawsku to Czaplinek i Stare Drawsko. Tam można wypożyczyć kajaki, sprzęt do nurkowania i dobrze zjeść. Drawsko to pierwszy przystanek szlaku kajakowego Drawy im. ks. kardynała Karola Wojtyły. Szlak ma 186 km długości i uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Polsce.

zeglarstwo-gdzie-na-zagle

Zdjęcie - Yoel Winkler | Unsplash

Jezioro Pile – trasa dla zaawansowanych żeglarzy

Liczące 1002 ha powierzchni i głębokie na 12 m jezioro Pile będzie idealnym wyborem dla osób, które cenią sobie spokój i mało zatłoczone szlaki. Nie jest to jednak jezioro dla początkujących żeglarzy, ponieważ nie ma na nim znaków ostrzegających o wzniesieniach – trzeba być czujnym i przede wszystkim doświadczonym. Pile cieszy oczy urozmaiconymi nabrzeżami, cyplami i zatoczkami. Do cumowania polecane są: Bronem w Sulinowie, Piława i Dąbrowica.

Jezioro Lubie – opcja na żagle i kajaki

Urlop nad jeziorem Lubie to świetny pomysł dla fanów żagli i pieszych wycieczek. Akwen ma powierzchnię ok. 1,5 tys. ha, jest głęboki na 46 metrów, ma 5 wysp i dwa półwyspy: Ostry Róg i Półwysep Mrówkowo. Jego linię brzegową od strony południowej stanowią przepiękne Bory Karwickie. Szczególnie ciekawym miejscem na jeziorze Lubie jest wyspa Sołtysie. To porośnięty trawą obszar idealny na camping. Można przy niej zacumować przy pływającym moście. 

Ważne: żeglowanie między jeziorami na Pojezierzu Drawskim nie jest możliwe. Łączące je rzeki: Drawa, Pilica i Gwda są dzikie i nie zostały odpowiednio przystosowane. Są pełne płycizn, zastawek i innych przeszkód.

Rejs po Zatoce Gdańskiej

Wybranie się w rejs po Zatoce Puckiej stanowiącej część Zatoki Gdańskiej to świetny sposób na dotarcie do najbardziej znanych nadmorskich kurortów bez konieczności stania w korkach. Trasą biegnącą po wewnętrznej stronie zatoki można przemieszczać się między Rewą, Chałupami i Puckiem. Niestety trzeba być przygotowanym na płycizny i mielizny, które na szczęście są dobrze oznakowane.

Zatoka Gdańska daje jeszcze więcej możliwości i dużo swobodniejszą mobilność. Zmodernizowany i udoskonalony Pierścień Zatoki Gdańskiej pozwala na opłynięcie półwyspu helskiego i zacumowanie we Władysławowie i Łebie. To świetna opcja dla bardziej wprawionych żeglarzy.

zagle-w-zatoce-gdanskiej-krzysztof-maksimiuk-unsplash

Zdjęcie - Krzysztof Maksimiuk | Unsplash

Morze w górach – Jezioro Solińskie

Utworzone w latach 60. XX w. „bieszczadzkie morze” jest jednym z piękniejszych akwenów w południowej Polsce. Jezioro Solińskie (woj. podkarpackie) to strefa ciszy. Dzięki temu, że obowiązuje na nim całkowity zakaz używania silników spalinowych, można w pełni cieszyć się wiejącym w żagle wiatrem. Jezioro Solińskie ma powierzchnię 22 km² i jest głębokie na 60 metrów.

Na zachodnim brzegu jeziora Solińskiego leży uzdrowiskowy Polańczyk – warto tam zajrzeć, chociażby ze względu na świetną infrastrukturę do uprawiania sportów wodnych. Ponadto jest tam wiele tras rowerowych (np. Greenway Solina czy Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie), szlaków do pieszych wędrówek i ciekawych miejsc do zwiedzania, m.in. kościół pw. NMP Królowej Polski i kamienna kapliczka. Jezioro Solińskie oferuje unikalne atrakcje, które pojawiają się tylko na jakiś czas i są związane z wahaniem poziomu wody. Można wtedy zobaczyć Wyspę Okresową oraz Martwy Las.

Aby nieco uciec od tłumów na jeziorze, najlepiej wybrać mniej uczęszczane żeglarskie trasy wiodące w kierunku Zatoki Czarnego, na których można zobaczyć Wyspę Skalistą i półwyspy: Horodek, Brossa. 

Słynna Wyspa Energetyk, czyli Wyspa Duża (największa na zbiorniku solińskim) wyposażona jest w potężne pole campingowe, pływający punkt widokowy oraz zmodernizowaną niedawno infrastrukturę turystyczną. To ciekawe miejsce do zobaczenia i dobre miejsce postojowe w czasie rejsu po Solinie.

„Bieszczadzkie morze” nie jest najłatwiejsze do żeglowania. Wiatry są tam trudne do przewidzenia i szybko się zmieniają, a miejsca do cumowania w większości są błotniste lub kamieniste. Nie stanowi to jednak przeszkody dla wprawnych i żądnych adrenaliny żeglarzy. W sezonie (od maja do późnej jesieni) jezioro Solińskie cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a białe żagle pływające na solińskich wodach widowiskowo prezentują się na tle leśnej scenerii. 

Zalew Wiślany – żeglowanie po wewnętrznym morzu

Zalew Wiślany jest wyjątkowym miejscem ze względu na usytuowanie. Odseparowany Mierzeją Wiślaną od Bałtyku daje możliwość żeglowania po słonych wodach i podziwiania dwóch brzegów jednocześnie przy dobrej widoczności. 

Zalew Wiślany jest doskonały na rozpoczęcie przygody z żeglugą morską. Ważne jednak jest przygotowanie, ponieważ podczas rejsu warunki są zbliżone do tych panujących na otwartym morzu – silne podmuchy wiatru piętrzą fale, z którymi może mieć problem nawet bardzo doświadczony żeglarz. Zmiany kierunków wiatru mogą sprawić, że konieczny będzie postój w porcie. Warto jednak podjąć wyzwanie i zobaczyć od strony wody Krynicę Morską, Kąty Rybackie i Frombork. 

Zalew Porajski – żagle na Śląsku

Jura Krakowsko-Częstochowska mało komu kojarzy się z żeglarstwem. Powstały w wyniku spiętrzenia wód Warty Zalew Porajski (woj. śląskie) to jedno z najlepszych miejsc na urlop w tej części Polski. Liczne przystanie, do których można przycumować jacht i oddalone o zaledwie 12 km zamek Olsztyn i Jaskinie Sokole dają duże pole do organizacji ciekawego urlopu. 

Zalew Szczeciński – polsko-niemieckie krajobrazy

Zalew Szczeciński (woj. zachodniopomorskie) to kolejna morska propozycja na urlop pod żaglami. Podczas rejsu po zatoce można podziwiać wyspy Wolin i Uznam, Woliński Park Narodowy, Park Krajobrazowy Am Stettiner Haff, ujście Odry oraz zwiedzić Świnoujście, Nowe Warpno i Kamień Pomorski. Wzdłuż Zalewu Szczecińskiego znajduje się wiele urokliwych portów i przystani oraz baza hotelarsko-wypoczynkowa. 

Rejs Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim to też gratka dla fanów szerokich, piaszczystych plaż, których jest tam pod dostatkiem.

zeglarstwo-polska

Zdjęcie -  Mateusz Butkiewicz | Unsplash

Jezioro Tarnobrzeskie – woda pierwszej klasy!

Żagle na Podkarpaciu to dosyć oryginalna i warta rozważenia propozycja szczególnie dla osób zamieszkujących południowo-wschodnie tereny Polski. Jezioro Tarnobrzeskie (woj. podkarpackie) dawniej nazywano Zalewem Machowskim, gdyż powstało w wyniku zalania kopalni siarki wodą z płynącej nieopodal Wisły. To głęboki na 42 metry i zajmujący powierzchnię 455 ha sztuczny akwen, który może poszczycić się bardzo czystą wodą (I klasy). 

Jezioro Tarnobrzeskie nie jest osłonięte drzewami, dzięki czemu wiatr jest tam stabilny, co daje warunki idealne dla początkujących żeglarzy. Ciekawym bonusem pływania w podkarpackim jeziorze jest bliskość przepięknego Sandomierza, który koniecznie trzeba zobaczyć. 

Jezioro Tarnobrzeskie to również miejsce, w którym co roku pod koniec lipca odbywa się Tarnobrzeski festiwal piosenki żeglarskiej, połączonym z regatami o nazwie „Nowy Brzeg – Nowa Fala”.

Dołącz do naszych rejsów żeglarskim:

Proponowane wyjazdy