Islandia. Tam, gdzie wierzy się w elfy, respektuje przyrodę i kąpie w gorących źródłach

Na bardzo bezpiecznej Islandii swobodnie porozumiesz się po angielsku. Nie dziw się wysokim cenom (a kupuj w Bonusie, Kronan i Netto), degustacjom fermentowanego rekina, ani plantacjom… bananów. W wulkanicznej Krainie lodu i ognia zachwycą Cię wulkany, wodospady, gejzery, lodowce, Czarna Plaża, gorące źródła.
Zobacz, jak niesamowita jest Islandia:
Atrakcje Islandii
Mapa Islandii pokazuje, że na wyspie niezapomnianych atrakcji przyrodniczych nie brakuje! Zaliczamy do nich głównie:
- wodospady (Gullfoss, Svartifoss, Skógafoss, Goðafoss, Kirkjufellsfoss),
- wulkany (wszak Islandia to wyspa wulkaniczna, gdzie spotykają się 2 płyty tektoniczne) - najbardziej znane to Eyjafjallajökull (ten od wybuchu w 2010 r.) oraz Katla, a także Thrihnukagigur, Hvannadalshnukur, Grimsvötn, Askja, Bárðarbunga i Hekla; wulkanów na Islandii jest 130, z czego 30 to te aktywne,
- lodowce z interesującymi jaskiniami (miejcie świadomość, że niesamowicie szybko topnieją, w tempie 50 km na rok, więc za kilka lat niektórych lodowców już z pewnością nie będzie dało się zobaczyć, a do jaskiń wejść); wciąż istnieją chociażby Vatnajökull, Langjökull, Mýrdalsjökull i Eyjafjallajökull, zniknął Okjökull, a Hofsjökull eystri jest następny na liście; część z lodowców ukrywa głęboko… wulkany,
- gejzery pokroju Geysir w dolinie Haukadalur oraz Strokkur,
- gorące rzeki oraz źródła, np. kompleks Blue Lagoon, Hoffell, Landmannalaugar, Fosslaug, Hveravellir, Guðrúnarlaug, Landbrótalaug, czy gorąca rzeka w Hveragerði,
- plaże, takie jak te na półwyspie Snaefellsnes oraz najsłynniejsza Czarna Plaża - Reynisfjara blisko miejscowości Vik, której panoramę ze skałkami Reynisdrangar, z klifami, bazaltowymi ciosami słupowymi, wulkaniczną górą Reynisfjall, jaskinią Hálsanefshellir i bardzo ciemnym piaskiem zna już chyba każdy (trasa wzdłuż klifów liczy ok. 350 m),
- dolinę Þingvellir (Thingvellir) nad jeziorem Thingvallavatn z wysepkami Nesjaey i Sandey, święte miejsce dla Islandczyków z kościołem z “dzwonem Islandii”, obecnie park narodowy, którego dyrektorem jest mieszkający tam pastor, gdzie od 930 r. obradował parlament, a teraz organizowane są największe uroczystości w kraju; w czasach, gdy na Islandii nie było więzień, karano grzywnami, banicją, winnych morderstw topiono, a czarownice palono,
- jezioro Viti w kalderze wulkanu Askja z wodą o temperaturze 25℃ z przyciągającą wzrok, turkusową powierzchnią, nadające się do kąpieli.
Latem na Islandii można obserwować maskonury. Urocze ptaki, które stały się symbolem Krainy lodu i ognia.
Znasz fiordy na Islandii? Czym są i które warto zobaczyć?
Zorza polarna na Islandii
Wakacje na Islandii zimą prowokują pytanie: jak zobaczyć zorzę polarną? Islandia to równie wspaniała jak Laponia lokalizacja z całym mnóstwem spotów do obserwacji kapryśnej aurora borealis. Wypróbujcie następujące z nich: Park Narodowy Þingvellir, rejon latarni morskiej Grótta i okolice jeziora Kleifarvatn. Pamiętajcie, że zawsze pozostaje również Muzeum Zorzy w Rejkiawiku.
Niestety trzeba się uzbroić w cierpliwość - są szczęściarze spotykający zorzę polarną kilkukrotnie w ciągu jednej nocy i to poza najwyższym sezonem na polowania. Są niestety i tacy, którzy przez 2 tygodnie zimowej wyprawy na Islandię nie doświadczą tego unikalnego spektaklu na własne oczy.
Na polowania koniecznie ciepło się ubierajcie, bo o odmrożenia nietrudno! Faktyczne temperatury być może nie są aż tak niskie, ale odczucia chłodu potęgują silny wiatr i duże, niezabudowane przestrzenie. Termos z gorącą herbatą lub kawą to wówczas istny must have!
Fenomenalne efekty świetlne na niebie są najlepiej widoczne w długie, zimowe, bezchmurne noce, w miejscach oddalonych od sztucznego oświetlenia. Na zorzę na Islandii polujcie od grudnia do marca - to idealny czas na obserwację. Wycieczki na zorzę są czasem organizowane z pewnym urozmaiceniem: na zaprzęgach z psami husky. Któż nie chciałby ujrzeć zorzy polarnej na Islandii w takich warunkach!
Chcesz dowiedzieć się więcej o zorzy polarnej na Islandii?
Reykjavik, stolica Islandii
Reykjavik to miasto niezbyt duże, bezpieczne, czyste i stolica najmocniej wysunięta na północ na naszym kontynencie. Podczas wycieczki (1 dzień na zwiedzanie spokojnie Ci wystarczy) koniecznie zobacz:
- Międzynarodowe Centrum Koncertowo-Kongresowe w Reykjaviku - Harpa (np. podczas festiwalu muzyki elektronicznej, Sónar Reykjavík czy chociażby próby Islandzkiej Orkiestry Symfonicznej),
- rzeźbę Sun Voyager Jona Gunnara Árnasona na nabrzeżu,
- Kościół Hallgrímskirkja,
- islandzki parlament Alþingi,
- muzea i galerie sztuki w Reykjaviku - to m.in. National Gallery of Iceland, Reykjavík Art Gallery, Icelandic Punk Museum, Kjarval Museum, Muzeum Einara Jónssona, Muzeum Ásmundur, Gallery ART67, centrum kulturalne Marshall House.
Kuchnia islandzka
- Svið - połówkę gotowanej baraniej głowy, wcześniej pozbawioną mózgu, serwowaną z puree z ziemniaków lub rzepy.
- Hákarl, sfermentowane mięso rekina grenlandzkiego. Z wody wyławia się jedynie rekiny ranne i bez szans na przeżycie - nie zabija się ich w celu spożycia.
- Pylsur, lokalnego hot doga z prażoną cebulką.
- Żytni rugbrauð - chleb wulkaniczny wypiekany w ziemi w naczyniu blisko gejzera. W podobny sposób przygotowuje się także chlebek bananowy.
- Sursadir hrutspungar - baranie jądra prosto z bulionu.
- Kanilsnúðar - cynamonowe bułeczki.
- Jogurt zwany skyr, z którego robi się sernik na zimno z jagodami (skyrkaka).
- Słodkości z lukrecji. Czarne lub barwione łakocie smakują dosyć osobliwie, warto jednak wyrobić sobie własne zdanie.
Ciekawostki o Islandii
Oto kilka ciekawostek o Islandii:
- kręcono tutaj m.in. sceny do “Gry o Tron”, “Batmana: Początek”, “Ligi sprawiedliwości”, “Thora: Mroczny świat”, “Sekretnego życia Waltera Mitty”, “W pułapce”, “Interstellar”, “Śmierć nadejdzie jutro” czy “Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie”.
- Język islandzki nie zmienił się od tysiąclecia (!!!).
- Krążyły plotki, że na Islandii “zamiast rosy z traw spływa masło” i “są tam ryby w każdej rzece i jeziorze”.
- Białe noce na Islandii to zjawisko występujące od połowy maja do połowy sierpnia. Jasno bywa po zachodzie słońca, czasami nawet po 20 godzin dziennie, a niekiedy i przez całą dobę. Podobnie jest w okolicach koła podbiegunowego. Jeśli przez nadmiar światła cierpicie na bezsenność, na wycieczkę na Islandię w tym czasie spakujcie koniecznie opaskę na oczy - będzie Wam zdecydowanie łatwiej zasnąć.
- Stolicę Islandii, Reykjavik, zamieszkuje ⅓ ludności całego kraju.
- Najdroższym i najmniej dostępnym miejscem na Islandii jest słynny interior, czyli wnętrze kraju ze znikomą infrastrukturą komunikacyjną i najmniej przyjaznym klimatem do życia. Zimą często nawet drogi są tutaj niedostępne, uważajcie więc na to podczas planowania podróży samochodem.
- Wynajmujesz auto na Islandii? Musisz ubezpieczyć je od wypadków! Stan islandzkich dróg oraz trudne warunki na lokalnych drogach, zwłaszcza zimą, to nie plotka! Napęd 4x4 to konieczność.
- W latach 1915-35 obowiązywał na Islandii zakaz spożywania alkoholu. Całkowity! Co więc pozostawało mieszkańcom na ekstremalnie długie, zimowe wieczory?
- Na słynnej Czarnej plaży Reynisfjara występuje zjawisko sneaker waves - nieoczekiwanego pojawiania się fal wyprzedzających poprzedzające je, co w połączeniu z silnymi prądami i wiatrem sprawia, że kąpiel jest surowo wzbroniona, gdyż grozi niemożnością wyjścia z wody i utonięciem. Sytuacji nie ułatwiają przypływy i odpływy oceanu.
Informacje praktyczne o Islandii
Stolica Islandii: Reykjavik.
Waluta Islandii: euro.
Ludność Islandii: Islandczycy, którzy są najszczęśliwszą nacją na świecie, szanują przyrodę, przestrzegają prawa, wierzą w istnienie elfów zwanych ukrytymi ludźmi, bardzo dużo czytają, spożywają spore ilości Coli i posługują się bardzo trudnym językiem islandzkim.
Flaga Islandii: czerwony krzyż z białym obramowaniem na niebieskim tle.
Godzina na Islandii: godzina wcześniej niż w Polsce.
Praca na Islandii: zarobki na Islandii są kilkukrotnie wyższe niż w naszym kraju. Komfort życia na wyspie należy do wysokich. Bezpieczeństwo łączy się z poczuciem prywatności, ogromnymi przestrzeniami, uprzejmością mieszkańców, a sprawy w urzędzie załatwia się bez większego problemu.
Rynek mieszkaniowy jest tutaj nieco ubogi. Polaków na Islandii mieszka całkiem sporo, ale to wciąż niezbyt popularny kierunek emigracyjny. Pracę otrzymać można z polecenia, ale oczywiście nie tylko. Legalne oferty pracy na Islandii dostaniemy również bez znajomości języka.
Ceny na Islandii są bardzo wysokie. Jeżeli jedziecie w podróż na wyspę na własną rękę, polecamy spakowanie suchego prowiantu do samodzielnego przygotowywania posiłków. Na miejscu można się też zaopatrywać w większych supermarketach, ale budżetowo z pewnością nie będzie. Część produktów kosztuje nawet powyżej 200% więcej niż w Polsce.
Pogoda na Islandii
Klimat Islandii jest subkontynentalny. W praktyce mówi nam to mniej więcej tyle, że:
- lato na Islandii jest krótkie i chłodne, zima długa, zimna, posępna, wietrzna i ciemna,
- pogoda na Islandii należy do naprawdę mocno kapryśnych i niestałych, to wprost ewenement, możliwe, że i na światową skalę,
- mieszkańcom Islandii doskwiera mała ilość światła, chociaż to pewnie kwestia przyzwyczajenia. W związku z pogodą mają skłonność do depresji i popadania w melancholię.
Podsumowując, wyjazd na Islandię wiąże się z koniecznością spakowania się naprawdę na każdą okazję pogodową. W maju w ciągu kilku godzin możemy doświadczyć śnieżycy, burzy z gradem, deszczu oraz tak intensywnego słońca, że sięgniemy po krem z filtrem UV do twarzy. Sprawdzone, rozchodzone buty trekkingowe (przed kostkę, ale bezpieczniej za) przydadzą nam sią na wyspie przez cały rok.
Islandia - Polska. Jak się tu dostać?
Loty na Islandię z Polski obsługują także tanie linie. To najpopularniejszy sposób dotarcia na wulkaniczną wyspę. Ceny biletów lotniczych z polskich lotnisk zaczynają się już od 150 PLN w obie strony, zależnie od miasta wylotu oraz sezonu. Bez przesiadek na Islandię bezpośrednim lotem dostaniemy się w ok. 4h i kwadrans.
Połączenia lotnicze są najczęściej realizowane z Polski na największe lotnisko na Islandii w Keflaviku o ok. 50 km od stolicy, Reykjaviku - to tzw. Międzynarodowy Port Lotniczy Reykjavíku. Powstał podczas drugiej wojny światowej. Lądują tutaj nawet promy kosmiczne NASA.
Wybierz się na Islandię z travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy
Newsletter
Otrzymuj najlepsze oferty z pierwszej ręki
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelspot. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.