Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najciekawsze wyspy w Polsce

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 2
uznam

Wyspy w Polsce to co najmniej 200 fragmentów lądowej powierzchni. Umieszczone są w różnych częściach kraju na wybrzeżu, jeziorach oraz rzekach. Największe polskie wyspy to Uznam i Wolin, ale na uwagę zasługuje też Wielka Żuława, która osnuta jest tajemniczymi legendami, Wisłoujście z historyczną twierdzą i energetyczna Wyspa Młyńska w Bydgoszczy.

Wyspy w Polsce, gdzie ich szukać?

Cudze chwalicie, swego nie znacie, a przecież w Polsce mamy co najmniej 200 dużych wysp! Zamiast ruszać w upalne tropiki, tym razem sprawdź, jakie tajniki kryją nasze rodzime miejsca.

Bez tłumów w Polsce? To możliwe!

wyspa-uznam

Polskie wyspy są umieszczone w różnych częściach kraju - na wybrzeżu, na rzekach i dużych jeziorach. Te mniejsze, których nie sposób policzyć, ulokowane są też na lokalnych stawach i zalewach. Na powierzchni niektórych polskich wysp zbudowane zostały miejscowości, osiedla, obiekty wypoczynkowe oraz cenne atrakcje turystyczne.

Słynna wyspa Uznam w linii brzegowej Zatoki Pomorskiej

Wyspa Uznam znana jest jako najbardziej słoneczne miejsce w Polsce. Jej obszar zajmuje 445 km². To teren równy łącznej powierzchni Wrocławia i Częstochowy.

polska-wyspa

Miejsce kusi pięknymi plażami i nadmorskimi kurortami. Uznam oraz wyspa Wolin (a także kilka mniejszych wysepek) oddzielają od Bałtyku Zalew Szczeciński.

Jej część nie leży na polskich ziemiach, dlatego nie należy określać jej jako największej w naszym kraju. Po naszej stronie znajdują się tylko 72 km² wyspy. Pozostały fragment Uznamu to terytorium Niemiec.

Wyspa Wolin

Wyspa Wolin to “kraina Wikingów” i nasza największa wyspa, która w całości leży w Polsce. Pierwsze plemiona zasiedlały te ziemie już od V w. p.n.e.

skansen-na-wolinie

Ze względu na położenie wyspa szybko się rozwijała i z czasem stała się jednym z największych portów w Europie. Jej obszar to 265 km² powierzchni, wśród których mieści się Woliński Park Narodowy - jeden z obowiązkowych punktów do odwiedzenia.

Tereny parku zajmują 11 ha. Wytyczono tam ponad 40 km ścieżek turystycznych, a niektóre z nich prowadzą do wyjątkowo urokliwych miejsc, jak np. Jezioro Turkusowe. Kredowy zbiornik dna akwenu sprawia, że woda w pełnym słońcu ma nienaturalny odcień. Miłośnicy wschodów i zachodów powinni też trafić na Wzgórze Gosań. To doskonały punkt widokowy na znikające w tafli Bałtyku słońce.

Szczególnie zachwycające jest zróżnicowane wybrzeże wyspy Wolin, okalają ją bowiem tajemnicze bagna, lasy, morenowe wzgórza i klifowe wybrzeża. Na jej powierzchni leżą Międzyzdroje i część Świnoujścia. Te niepozorne miasteczka to destynacja wieczornych spacerów brzegiem morza i zachęta do aktywnego wypoczynku, jakim może być nauka kitesurfingu.

wolin

Wielka Żuława - jedna z największym polskich wysp na jeziorze

Planując eskapadę po Polskich wyspach, warto wybrać się na Wielką Żuławę na jeziorze Jeziorak na Mazurach. To zdecydowanie jedna z największych ze wszystkich naszych wysp "jeziorowych". Ma obszar 82,4 ha i w całości leży na terenie jednego miasta - Iławy.

Wyspa Wielka Żuława ma stałe połączenie z lądem, dzięki czemu prężnie działają na niej kompleksy wypoczynkowe. To miejsce to uczta dla miłośników sportów z wiosłem w roli głównej, bowiem wzdłuż zachodniego brzegu wyspy biegnie treningowy tor wioślarski.

Ciekawostką są tajemnicze podania i legendy, jakie wiążą się z tym miejscem. Do najsłynniejszych należy opowieść o “zatopionym pałacu”, który ponoć wznosił się dawniej na wyspie lub budzącym grozę “smoku z Scholtenbergu”, mającym zamieszkiwać teren Wielkiej Żuławy. Na Jezioraku znajdziemy także inne wyspy, np. Wielki Bukowiec, Wyspy Gierczak i Rybackie Kępy.

A może Mazury na rowerze?

jezioro-jeziorak

Wyspy w linii brzegowej Zatoki Gdańskiej

Wśród najciekawszych wysp w Polsce nie może zabraknąć tych umieszczonych na linii brzegowej Zatoki Gdańskiej. Ołowianka leży w dzielnicy Śródmieście. Dawniej była własnością zamku krzyżackiego, obecnie mieszczą się na niej Polska Filharmonia Bałtycka,  Spichlerz Królewski, Narodowe Muzeum Morskie oraz Bursztynowa Promenada Gwiazd.

olowianka-gdansk

Wyspa Portowa otoczona jest wodami Zatoki Gdańskiej i Martwej Wisły. Z lądem łączą ją dwa mosty drogowe, tunel i most kolejowy. Najbardziej znaną częścią wyspy jest Westerplatte, historyczne miejsce obrony załogi polskiej składnicy tranzytowej przed wojskami niemieckimi. Do dzisiaj zachowały się tam ruiny koszar oraz wartownie.

Wyspa Sobieszewska zachęca do przemierzenia pieszego szlaku turystycznego lub rowerowego oraz obejrzenia zabytkowej śluzy w Przegalinie. W tym miejscu warto zatrzymać się na chwilę także w Izbie Pamięci Wincentego Pola.

Najbardziej interesującą wyspą wśród wszystkich leżących w linii brzegowej Zatoki Gdańskiej jest Wisłoujście. Znajdziemy tam zabytkową XV-wieczną twierdzę, która pełniła rolę nawigacji dla statów i miała znaczenie militarne.

gdansk-wisloujscie

Wyspy Wrocławskie i Szczecińskie

Na naszą uwagę zasługują też wyspy odrzańskie we Wrocławiu, który znany jest jako Miasto Stu Mostów. Największe skupisko wysp odkryjemy na Starym Mieście w samym środku klimatycznego Wrocławia. Na tym obszarze leżą słynne wyspy: Piasek, Słodowa, Bielarska, Młyńska, Tamka i Daliowa.

Nieco bardziej oddaloną od centrum miasta wyspą jest Wielka Wyspa. Na jej powierzchni działają ciekawe obiekty, m.in. zoo, Ogród Japoński, park Szczytnicki i Stadion Olimpijski.

Kilkanaście malowniczych wysp leży też w szczecińskiej części Odry i na wodach jeziora Dąbie w Szczecinie. Ich całkowita powierzchnia zajmuje niespełna 14 km². Dwie największe to Dębina i Czarnołęka.

Znasz już Kaszuby?

Wyspa Młyńska w Bydgoszczy

Ciekawym punktem jest Wyspa Młyńska w Bydgoszczy.

wyspa-mlynska-bydgoszcz

Mimo niewielkiego obszaru (0,07 km²) jest jedną z najbardziej rozrywkowych i najprężniej rozwijających się wysp w naszym kraju. W 2012 r. otrzymała Certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny nadany przez Polską Organizację Turystyczną.

Z każdym rokiem coraz huczniej tętni życiem i zachęca do uczestnictwa w cyklicznie organizowanych wydarzeniach kulturalno-rozrywkowych. Najsłynniejsze z nich to Bydgoszcz Jazz Festival i Mistrzostwa Świata w Przechodzeniu przez Rzekę.

Wyjedź z travelduck.pl:

Polska Nad jeziorem Nad morzem

Proponowane wyjazdy