Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Islandzkie wyspy. Czemu warto je zobaczyć?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0
islandia-wyspy

Geneza wulkanicznych wysp i wysepek u wybrzeży Islandii jest oczywista. Część z nich, jak Flatey czy Heimaey, jest zamieszkała. Niektóre wyspy Islandii wypiętrzone ponad powierzchnię wody, poddane erozji kilkadziesiąt lat później, zanikły.

Chcesz sprawdzić, czy Islandczycy wierzą w elfy?

Heimaey, Archipelag Vestmannaeyjar

Archipelag Vestmannaeyjar znajdziemy u południowych wybrzeży Islandii, nieco na zachód. Wyróżnia je raczej niewielka powierzchnia oraz obecność aktywnych wulkanów, które wybuchając, tworzą wyspy, przy okazji niszcząc osady i miasta. Pierwotnie na teren Vestmannaeyjar ściągali masowo różnego rodzaju wyrzutkowie, uciekinierzy, wygnańcy, głównie z Irlandii. Obecnie domek letniskowy na wyspach Islandii to must have!

Największą wyspą archipelagu Vestmannaeyjar na Oceanie Atlantyckim jest Heimaey, jedyna zamieszkała całorocznie, z wciąż czynnym i najmłodszym na świecie wulkanem Eldfell (“Góra Ognia”) oraz Muzeum Eldheimar (wszystko wydarzyło się bez typowego ostrzeżenia, lawa po prostu zaczęła eksplodować ze stożka, a tony popiołu przykryły budynki aż po dachy).

Jak się przygotować na wycieczkę na Islandię?

islandzkie-wyspy

Nazwy mogą brzmieć znajomo: kojarzymy je być może właśnie ze słynną erupcją z lat 70., która wymusiła trwającą 5 miesięcy ewakuację na ogromną skalę. Ostatecznie lądu przybyło, zginęła tylko 1 osoba, a wolno stygnącą lawę wykorzystano do pozyskania prądu i ogrzewania.

Przeczytaj, jak się mieszka na Islandii.

Wyspa Heimaey tuż obok Islandii to ponadto:

 • raj dla miłośników birdwatchingu! Podczas najcieplejszych miesięcy w roku maskonurów wprost nie da się zliczyć.
 • Coroczny, letni festiwal muzyczny Þjóðhátíð, organizowany w plenerze, z mnóstwem dodatkowych atrakcji.
 • Muzeum Ludowe Sagnheimar (Sagnheimar Folk Museum).
 • Rekonstrukcja zabudowań Herjolfsbaerinn (nawet z IX w.).
 • Rekonstrukcja kościoła w Skansinn.
 • Akwarium z okolicznymi okazami.
 • Trekking po zielonych wzgórzach i w okolice krateru wulkanu Eldfell z polem lawowym.

Zobacz atrakcje Islandii warte uwagi!

A może off road na Islandii?

Flatey, Archipelag Vestureyjar

Niezwykły wulkaniczny Archipelag Vestureyjar na zachodzie Islandii w Zatoce Breiðafjörður składa się z mniej więcej 40 większych i mniejszych wysepek.

Doskonale reprezentuje go największa spośród archipelagu, pełna uroku Flatey, wybrana nawet w 2019 r. przez jeden z serwisów “Najlepszą wyspą na świecie na 2020 rok”. Doceniono świetnie zachowane, drewniane, kolorowe domki na wybrzeżu, niepowtarzalny spokój i fakt, że zimą mieszkają tu jedynie 2 rodziny, a dokładniej 6 osób. Ponadto spotkamy owce i mnóstwo ptaków (doliczono się 35 gatunków).

Wiesz, co kręcono na Islandii?

wyspy-islandii-czy-warto

Wiesz, że możesz zobaczyć Islandię w 6 dni?

Co warto wiedzieć o Flatey? Islandia jeszcze nie raz Cię zaskoczy.

 • Wyspa Flatey to... 0 aut! Obowiązuje zakaz ruchu samochodów. Samoloty również nie latają, można się tu dostać promem.
 • Pod koniec lat 90. Kręcono tutaj “Honor domu” Laxnessa.
 • Flatey faktycznie jest płaska, jej średnia wysokość wynosi 16 m n.p.m.
 • Część jej powierzchni stanowi rezerwat przyrody.
 • Lwia część charakterystycznych domków należy do przybywających na wyspę latem letników.
 • Na wyspie znajdziemy pozostałość po pierwszym kościele na Islandii, XII-w. klasztorze augustianów, Klaustursteinn, czyli kamień klasztorny.

Przekonaj się, co musisz wiedzieć zanim pojedziesz na Islandię.

Grótta - zorza polarna i foki

Wyspa Grótta leży u południowo-zachodnich wybrzeży Islandii. Dzieje się tu nieco więcej niż na zielonych wyspach Ellidaey czy Bjarnarey ze słynnymi, pojedynczymi domami, ale i tak atmosfery turystycznego szaleństwa nie odnajdziemy. Są za to: populacja wynosząca 0 oraz minimalne zanieczyszczenie światłem, co sprawia, że wyspa Grótta to doskonały spot na obserwację zorzy polarnej blisko Reykjaviku.

Ponadto krajobraz Grótta usytuowanej na obszarze miasta Seltjarnarnes uatrakcyjniają: latarnia morska, domy latarników, rezerwat przyrody z licznym ptactwem oraz fokami. Na wyspę przejdziemy ze stałego lądu groblą, ale tylko w czasie odpływu.

Marzysz o Wyspach Owczych i Islandii?

Grimsey, Islandia Północna

Szachy, krąg polarny, niedźwiedzie - oto opis wysepki Grimsey na Morzu Grenlandzkim w telegraficznym skrócie. Leży ona nad Islandią na kole podbiegunowym. To fakt przecięcia kręgu polarnego rozsławił Grimsey. Podczas ciemności i długich nocy polarnych atrakcji na wyspie brakowało, więc namiętnie grano w szachy. A niedźwiedź, który przypłynął tu kiedyś z Grenlandii na krze, został zabity i wypchany.

Na Grimsey życie toczy się powoli i warto to zobaczyć. Jest jedna droga. Oprócz rybołówstwa prym wiedzie turystyka - jest już nawet gdzie przenocować!

Sprawdź najlepsze wodospady na Islandii!

Promy kursują kilka razy w ciągu tygodnia, a samolot lata codziennie, i to tam i z powrotem. Kościół jest (z kopią “Ostatniej wieczerzy” Leonarda da Vinci autorstwa Gislasona), ale pastora nie ma. Kto zdecyduje się go zaprosić na wyspę, musi opłacić jego podróż.

Wyjedź na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy