Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa w polskie Tatry z dala od tłumów i turystycznego zgiełku

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 0
wyprawa-w-polskie-tatry

Morskie Oko, Giewont, Dolina Kościeliska - w Tatrach jest wiele miejsc obleganych przez turystów. Jeżeli szukasz spokoju i nie chcesz stać w kolejce na Kasprowy Wierch, przejrzyj nasze propozycje miejsc nietuzinkowych, zapomnianych i zupełnie niszowych. Oto przepis na prawdziwy relaks w otoczeniu wspaniałych widoków i cudownej, tatrzańskiej przyrody.

Schronisko w Dolinie Roztoki w Tatrach Wysokich

Trasa wiodąca z Wodogrzmotów Mickiewicza do Morskiego Oka jest jedną z najczęściej uczęszczanych przez rzesze turystów, niezależnie od pory roku. Proponujemy wyłamać się z fali tłumu: z czerwonego szlaku odbić w zielony i zejść do Schroniska w Dolinie Roztoki.

Schronisko w Dolinie Roztoki to wyjątkowe i bardzo zaciszne miejsce położone w niezwykle malowniczym otoczeniu, gdzie jesienią odbywają się rykowiska jeleni. Co ciekawe działające od 1913 r. schronisko jest odrębną miejscowością w typie schroniska turystycznego.

Sprawdź najlepsze trasy na trekking dla początkujących w Polsce.

Staników Żleb w Tatrach Zachodnich

Staników Żleb to niewielka dolina reglowa wciśnięta pomiędzy większe: Kościeliskiej i Małej Łąki. Dotarcie do niej nie jest trudne, wystarczy kierować się czerwonym szlakiem z Nędzówki w kierunku Przysłopu Miętusiego. Wiele osób mija Staników Żleb w drodze na Czerwone Wierchy, zupełnie pomijając to urokliwe miejsce. Warto się tam zatrzymać lub wyznaczyć sobie tę dolinę jako cel wędrówki.

koscielisko-tatry

Okolica jest usłana maleńkimi mostkami i doskonałymi punktami widokowymi na Kościelisko z Pasmem Gubałowskim oraz masywy Czerwonych Wierchów. Spacerując doliną Staników Żleb, można wybrać się na jej zachodni kraniec i zobaczyć dwie jaskinie: to Dziura Stanikowa Niżnia i Dziura Stanikowa Wyżnia.

Wędrówki po Tatrach i joga?

Dolina za Mnichem w Tatrach Wysokich

Tatry Wysokie kojarzone są przede wszystkim z Rysami, Gerlachem, Szpiglasowym Wierchem, Dolinami Jaworową i Gąsienicową. Są to miejsca z pewnością warte zobaczenia, ale jeżeli poszukujesz bardziej odludnych zakamarków, wybierz się do Doliny za Mnichem, skąd rozciąga się jeden z najwspanialszych widoków na Mięguszowieckie Szczyty i ich okolice.

gerlach-tatry

Dolina za Bramką - Tatry Zachodnie

Dolina za Bramką to mała dolina reglowa wcięta w stoki łysanek w sąsiedztwie Zakopanego i wyjątkowo zaciszne miejsce. Spacerując zaledwie 2-kilometrową doliną, można podziwiać formacje wapienno-dolomitowe, monumentalne buki, skalne igły i Jasiowe Turnie. Idąc wzdłuż wąskiego potoku płynącego przez dolinę, dociera się na osiedle Krzeptówki w Zakopanem.

gubalowka-tatry

Na wzniesieniu naprzeciw Doliny za Bramką znajduje się chałupa Sabały, budynek stanowiący jeden z cenniejszych zabytków architektury góralskiej w Polsce.

Planujesz dzień w Tatrach? Oto szlak na Orlą Perć (Zawrat-Kozi Wierch).

Stoły w Tatrach Zachodnich

Aby dotrzeć do hali Stoły, należy wyruszyć z Doliny Kościeliskiej od jej grzbietu po zachodniej stronie naprzeciwko Kominiarskiego Przysłopu. Dalej trzeba iść w kierunku Suchego Wierchu, gdzie droga znacznie się poszerza, wznosi i prowadzi przez las wprost na halę Stoły. Będąc tam, można podziwiać wspaniały widok na Czerwone Wierchy, Giewont oraz Dolinę Kościeliską.

Hala Stoły to warte zobaczenia miejsce również ze względu na znajdujące się tam dawne (zabytkowe) pasterskie szałasy, które stanowią jedne z najcenniejszych eksponatów góralskiej zabudowy. W latach 70. XX w. zostały wpisane do krajowego rejestru zabytków.

nosal-tatry

Chcesz poznać Tatry z przewodnikiem dla średniozaawansowanych?

Smreczyński Staw w Tatrach Zachodnich

Smreczyński Staw to znajdujące się na wysokości ponad 1200 m polodowcowe jezioro, jedno z najcichszych i najspokojniejszych miejsc w tej części Tatr. W tafli wody przeglądają się trzy szczyty: Błyszcz, Ornak oraz Bystra - najwyższe wzniesienie Tatr Zachodnich.

Mimo że Smreczyński Staw jest dosyć popularną turystyczną destynacją, nad jego brzegami nie spotyka się wielu spacerowiczów nawet w szczycie sezonu.

zakopane-gubalowka

Sprawdzisz obóz wędrowny dla dorosłych pod namiotami w Tatrach Wysokich?

Wrota Chałubińskiego w Tatrach Wysokich

Aby dotrzeć do Wrót Chałubińskiego, trzeba niestety najpierw pokonać często zatłoczony odcinek asfaltowej drogi na trasie z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka. Zboczyć należy tuż przy schronisku nad Morskim Okiem, kierując się w stronę kotlinki Stawku Staszica.

Ze szlaku rozpościerają się wspaniałe widoki na dwa wierzchołki Mnicha. Kulminacją jest wspaniała panorama na Tatry Słowackie - Grań Hrubego oraz Ciemnosmreczyńską Dolinę.

Polskie Tatry to idealne miejsce na wypoczynek, co więcej można się tam zrelaksować w zupełnej ciszy i odosobnieniu. Aby uciec od tłumów, wystarczy tylko dobrze zaplanować trasy. Wybierając mało uczęszczane szlaki, masz większe szanse na spotkanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku, to również wspaniała okazja do kontemplacji przyrody.

Sprawdź wyjazdy z Travelduck:

W gorach Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy