Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Australia: informacje praktyczne i ciekawostki. Jak przygotować się do wyjazdu?

Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Przeczytasz w 9 min 0
bondi-sydney

Kraina kangurów, ojczyzna dziobaków i kolczatek, matecznik koali i eukaliptusowy raj. Australia to jednak nie tylko miejsce życia niezwykłych zwierząt, ale i świetne warunki do trekkingu, nurkowania, windsurfingu, degustowania wina i przeżycia wspaniałych przygód. W tym ogromnym kraju nikt nie będzie się nudził. Sprawdź, co trzeba wiedzieć i jak przygotować się do wyjazdu na ląd Aborygenów.

Wiza do Australii

Australia to jeden z największych krajów świata i jedyny, który zajmuje cały kontynent. Oddalona jest od Polski (w linii prostej) o prawie 14 tysięcy km. By z Warszawy dolecieć do Sydney, trzeba zarezerwować ok. 20 godzin.

Przed podróżą do Australii konieczne jest wyrobienie wizy. Wszystko odbywa się za pośrednictwem strony internetowej i jest darmowe. Uzyskanej wizy nie trzeba (choć można) drukować – wszystkie dane są w elektronicznym systemie, z którego korzystają pracownicy biura imigracyjnego.

Po przylocie do Australii trzeba liczyć się z dociekliwymi pytaniami o powód wizyty, czas jej trwania i plany na przyszłość. Oczywiście wraz z wizą trzeba mieć także ważny paszport.

paszport-australii

Planujesz wyprawę do Australii?

Australijska godzina, waluta i inne ważne sprawy

Przed wylotem warto sprawdzić książeczkę szczepień. Zgodnie z wytycznymi Programu Szczepień Ochronnych polskiego Ministerstwa Zdrowia, wybierając się do Terra Australis, trzeba mieć aktualne szczepienia przeciwko tężcowi, błonicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Można zaszczepić się również przeciwko wściekliźnie, japońskiemu zapaleniu mózgu i wirusowemu zapaleniu wątroby typu A.

Szczepienia i stosowne dokumenty to nie jedyna rzecz, w jaką trzeba się zaopatrzyć przed podróżą do Australii.

Dobrym pomysłem jest także uzbrojenie się w melatoninę, która pomoże zwalczyć jet lag i znieść długi lot.

Aklimatyzacja w kraju położonym w bardzo odległej strefie czasowej nie jest łatwa.

wyprawa-do-australii

Godzina w Australii jest o 10 godzin późniejsza niż w Polsce, czyli, gdy w Warszawie zegary wskazują 10, w Sidney dzień się kończy i wybija właśnie 20. W walizce nie powinno zabraknąć także przejściówki, która pomoże w korzystaniu ze sprzętów elektrycznych. Australia ma gniazdka i wtyczki odmienne od wszystkich krajów świata.

Planując wycieczkę do Australii, dobrze jest jeszcze w Polsce zaopatrzyć się w dolary australijskie (AUD), które można kupić w kantorach w większości dużych miast. W razie potrzeby na miejscu płaci się kartą MasterCard lub VISA albo wypłaca gotówkę z bankomatu. Trzeba się liczyć z wysokimi prowizjami m.in. za przewalutowanie.

Jeżeli w czasie wakacji w Australii chcesz podróżować samochodem (a ze względu na ogromne odległości to dobra forma zwiedzania), musisz wyrobić w Polsce międzynarodowe prawo jazdy.

Różne australijskie stany mają inne wymogi co do ważnego prawa jazdy (w niektórych respektowany jest polski dokument, w innych konieczne jest przetłumaczenie posiadanego dokumentu na język angielski), ale wszystkie respektują międzynarodowe prawo jazdy. Samo wypożyczenie samochodu nie stanowi problemu, trzeba tylko przyzwyczaić się do ruchu lewostronnego.

Jak się przygotować do off roadu?

podroz-po-australii

Choć może wydawać się to dziwne, Australię i Polskę sporo łączy. Na najmniejszym kontynencie mieszka niemała Polonia - ponad 200 tysięcy osób. Najwyższy szczyt nazwano po polskim bohaterze narodowym, a polska kuchnia od lat podbija podniebienia Australijczyków. Turyści z Polski są mile widziani na Czerwonym Kontynencie. Trudno się dziwić, że na wakacje w Australii decyduje się więcej Polaków.

Nie chcesz połączyć podróży do Australii z Nową Zelandią?

Australijskie pająki i niezwykłe stworzenia

Australia to miejsce, w którym zdecydowanie więcej jest zwierząt niż ludzi. Choć na przestrzeni ostatnich stu lat przyrost naturalny jest duży (mieszka tu ok. 20 mln osób), Australia jest nadal najmniej ludnym kontynentem i krajem ze średnią gęstością zaludnienia wynoszącą zaledwie 2,7 os/km². O wiele bardziej imponująca jest lokalna fauna.

Podziw wywołać może nie tylko jej różnorodność, ale i  zasadnicza odmienność od innych rejonów świata. Znaczna część australijskich zwierząt żyje tylko na Czerwonym Kontynencie. Nigdzie indziej nie występuje aż 83% ssaków, 89% gadów, 90% ryb i 93% płazów!

Jeżeli ktoś nie może sobie wyobrazić dzikich zwierząt wchodzących do domostw, w Australii przeżyje szok. Tutaj całkiem normalną sprawą są węże wpełzające do piwnic czy duże pająki wychodzące zza szaf. Nikogo nie dziwią też grasujące po ogrodach kangury.

kangur

To zdecydowanie nie jest miejsce dla ludzi o słabych nerwach – w Australii mieszka najwięcej niebezpiecznych gatunków zwierząt na świecie.

Dowiedz się więcej o bezpiecznym podróżowaniu.

Herb Australii podtrzymywany jest przez kangura i emu, ale to nie jedyne zwierzęta kojarzące się z tym krajem. Jego maskotką jest także miś koala. Turyści uwielbiają fotografować się z tymi przyjaźnie wyglądającymi (choć potrafiącymi się nieźle zezłościć) torbaczami. W niektórych parkach narodowych (na przykład Yanchep) wyznaczone są nawet specjalne godziny, w których można tulić w ramionach szarego misia!

Torbacze nie są jedynymi wyjątkowymi zwierzętami Australii. Każdy turysta marzy o zobaczeniu wombata, kolczatki, dziobaka, diabła tasmańskiego, walabii czy psa dingo. Wiele z tych zwierząt zdecydowanie lepiej oglądać w rezerwatach niż natknąć się na nie w czasie samotnego trekkingu.

Uroczo wyglądające diabły tasmańskie to bardzo agresywne torbacze, których uścisk szczęki jest silniejszy niż u hien. Jad dziobaka potrafi wywołać kilkudniowy ból, a spotkanie z kolcem kolczatki to nic przyjemnego.

kolczatka

To jednak nie najgroźniejsze lokalne zwierzęta. Piękne, ale i śmiertelnie niebezpieczne, są też:

 • krokodyl różańcowy - największy na świecie drapieżnik lądowo-rzeczny,
 • ośmiornica niebieskoprążkowana - wprowadza śmiertelny jad w ciało ofiary podczas bezbolesnego ukłucia,
 • ptasznik australijski - jesienią i zimą w poszukiwaniu partnerki do kopulacji, te australijskie pająki często wchodzą do garaży i przydomowych szop, a ich szczękoczułki są w stanie przegryźć nawet ochronnego buta,
 • stożek geograficzny - najbardziej jadowity ślimak morski, jego jad jest śmiertelny dla człowieka,
 • tajpan nadbrzeżny, tajpan australijski - ten jadowity wąż atakuje setki osób rocznie,
 • tajpan pustynny - jadowity wąż, jeden z najgroźniejszych na świecie,
 • żarłacz biały - incydenty z jego udziałem zdarzają się co roku,
 • kangur olbrzymi - wygląda jak pluszowa przytulanka, ale kopniaki wymierzone tylnymi nogami mogą śmiertelnie poturbować nawet dorosłego mężczyznę – dość często atakuje rowerzystów,
 • osa morska (kostkomeduza śmiercionośna) - każdy dorosły osobnik ma ilość jadu, która może zabić aż 60 osób,
 • szkaradnica - jedna z najbardziej jadowitych ryb świata.

Obecność tych groźnych zwierząt nie powinna jednak nikogo zniechęcić do wakacji w Australii. Australijczycy i doświadczeni przewodnicy z Polski mają wiedzę, jak się przed nimi bronić. Każdy miejscowy lekarz dysponuje surowicami i wie, jak pomóc ukąszonemu pacjentowi.

koala

A może Australia z Tasmanią podczas jednej wyprawy?

Wakacje w Australii w cieniu eukaliptusów

W Australii spotkać można nie tylko nietuzinkowe zwierzęta, ale i rośliny. Ponad tysiąc gatunków drzew to endemity właściwe tylko dla tego kontynentu.

Do najsłynniejszych należy pożerany masowo przez koalę eukaliptus. O ile w USA turyści chętnie podziwiają potężne sekwoje, w Australii każdy chce stanąć obok niebotycznych eukaliptusów. Poza eukaliptusami spotkać można liczne odmiany akacji, opuncji i innych roślin charakterystycznych dla suchego klimatu pustynnego.

Must see wycieczki do Australii

Mimo że Australia słynie głównie z niesamowitej przyrody, nie brakuje tutaj również ciekawych budowli i intrygujących miast. Będąc na Antypodach, koniecznie odwiedzić trzeba: Sydney, Melbourne, Canberrę (stolicę Australii), miasteczka Lakes Entrance i Coober Pedy.

Sydney to najstarsze i największe z miast Czerwonego Kontynentu, które powstało z chwilą zesłania tutaj w 1788 r. pierwszego transportu brytyjskich więźniów. Początkowo osada nazywała się New Albion, ale dość szybko zmieniono jej nazwę na Sydney, od nazwiska lorda, który zakładał tutaj miasteczko. W ciągu niespełna dwóch wieków Sydney stało się jednym z największych miast na świecie.

sydney-australia

Jego powierzchnia to 1580 km². Od lat 70. XX w. najbardziej znanym symbolem tej kwitnącej metropolii jest gmach opery, który przypomina żagle zawijających do portu żaglowców. W 2007 r. gmach opery wpisano na listę UNESCO. Z zewnątrz budynek dostępny jest z każdej strony. W jego okolicy aż roi się od najlepszych restauracji i kafejek, w których miło spędzają czas miejscowi i turyści.

Nim duński architekt zaprojektował gmach opery, symbolem Sydney był Harbour Bridge z 1932 r., łączący brzegi zatoki Port Jackson. Wykonany ze stali, betonu i granitu jest jednym z najdłuższych jednoprzęsłowych mostów drogowych na świecie (1150 m), a dzięki charakterystycznemu łukowatemu kształtowi zyskał miano "wieszaka na płaszcze".

Popularną lokalną rozrywką jest wspinanie się na sam szczyt mostu. Punktem obowiązkowym wycieczki po Sydney jest wizyta w najstarszej części miasta. Dzielnica The Rocks to lokalna starówka. Znajdują się tam zabudowania dawnych osadników z Europy. Choć ich wiek nie robi na Polakach wrażenia, to budynek z 1813 r. Australijczyków napawa dumą.

Ważną dla syndeyczyków częścią miasta są także miejskie plaże. W sumie jest ich 70, a najsłynniejszą i drugą co do wielkości jest Bondi Beach. Tutaj toczy się życie wielu mieszkańców miasta – organizują śluby, urodziny, grillują i odpoczywają. Bondi jest prawdziwą mekką surferów. Sama jej nazwa świadczy o tym, jak ważne są tu fale. W języku aborygeńskim “boondi” to "hałas wywołany uderzeniem fali".

plaza-bondi

Melbourne, czyli dawna stolica Australii, została przez “The Economist” nazwana “najbardziej przyjaznym miejscem do życia na świecie”. Będąc na Czerwonym Kontynencie, musisz tu zajrzeć. Do punktów obowiązkowych w czasie zwiedzania Melbourne należą:

 • ikoniczny już dworzec Flinders Street Railway Station - zdecydowanie najczęściej fotografowany budynek w mieście, codziennie przed nim wyrasta las selfie sticków,
 • biurowiec Eureka Tower - najwyższy wieżowiec na półkuli południowej,
 • Fitzroy, Collingwood i Brunswick - hipsterskie dzielnice znane z murali i kawiarni z najlepszą kawą świata,
 • Królewskie Ogrody Botaniczne,
 • Black Rock - plaża z zatopionym statkiem.

Sercem metropolii jest rzeka Yarra River. Nad jej brzegami wznoszą się strzeliste biurowce i przytulne knajpki. Rejs po rzece to nie tylko okazja, by zobaczyć miasto z innej perspektywy, ale i przyjemne ochłodzenie.

Nim europejscy osadnicy założyli miasto Canberra, czyli obecną stolicę Australii, tereny te były zamieszkiwane od 21 tysięcy lat przez plemiona Ngunnawal i Wallgau. Od początku XIX w. miasto rozwijało się w cieniu Sydney i Melbourne. Gdy giganci zaczęli rywalizować o miano stolicy kraju, parlament podjął decyzję o pogodzeniu metropolii i podniesienie Canberry do rangi stolicy.

Często turyści omijają Canberrę, woląc dłużej zostać w Sydney czy Melbourne. To błąd! Kilka dni spędzonych tutaj na pewno nie będzie stratą czasu.

canberra

W Canberze koniecznie trzeba zobaczyć:

 • siedzibę Parlamentu - budynek ten okrzyknięty został ikoną australijskiej architektury oraz wybitnym osiągnięciem międzynarodowym, łączącym architekturę i sztukę,
 • Narodowe Arboretum - to najnowsza atrakcja stolicy od momentu otwarcia w 2013 r., odwiedziło je ponad 200 tysięcy zwiedzających, ten unikatowy kompleks muzealno-rozrywkowy rozmieszczony na 250 hektarach wzgórz,
 • Memoriał Wojenny - nietuzinkowe muzeum, które wykorzystując najnowsze zdobycze techniki, przybliża historię walk Australijczyków na frontach wojen światowych,
 • Narodowe Zoo i Akwarium - zobaczyć tu można najbardziej wyjątkowe zwierzęta, pochodzące nie tylko z Australii, jednym z najrzadszych mieszkających tu ssaków jest biały lew,
 • Canberra Deep Space Communication Complex - znajdująca się nieco poza miastem stacja będąca częścią NASA otwiera swoje podwoje dla turystów i daje możliwość przyjrzenia się z bliska życiu astronautów.

Miasteczko Lakes Entrance to najbardziej znany kurort Australii, położony na wysokości Morza Tasmana nad pięknymi jeziorami Gippsland. Przyciąga tysiące turystów rocznie. Jego symbolem jest licząca prawie 150 km plaża ciągnąca się przez całą miejscowość. Warto wybrać się na tutejszy punkt widokowy. Rozpościera się stąd niezwykły widok na rezerwat Lakes Entrance. Składa się na niego zatoka morska odgrodzona od morza podłużnymi wyspami pokrytymi piaszczystymi wydmami.

gippsland

Coober Pedy, czyli niezwykłe miasto założone… pod ziemią, to jedna z najbardziej niesamowitych atrakcji architektonicznych Australii. To położona na środku pustyni górnicza osada, której mieszkańcy zajmują się głównie wydobywaniem opali. W języku Aborygenów nazwa miasta oznacza “biały człowiek w dziurze” i doskonale oddaje jego charakter.

Ze względu na panujące tutaj upały (temperatury często dochodzące do 50°C) domy, sklepy, hostele, kościoły i inne budynki użyteczności publicznej budowane są w dużym stopniu pod ziemią. Widok miasta, które kryje się pod powierzchnią ziemi w połączeniu z odczuwalnym tu duchem gorączki złota tworzy niesamowitą atmosferę.

Masz ochotę zobaczyć kwintesencję Australii?

Trekking w Australii

Australia to doskonałe miejsce do aktywności na świeżym powietrzu. Jedną z bardziej lubianych jest trekking. Nie brakuje różnorodnych tras wiodących czy to przez góry, busz czy nad oceanem. Wybierać można szlaki, których przejście zajmie kilka godzin lub trasy na kilkanaście dni.

Wilsons Promontory National Park to jeden z wielu parków narodowych i jeden z najpiękniejszych. Plaże o białym piasku, lazurowa woda i górujące granitowe szczyty oraz dzika przyroda sprawiają, że nie chce się wyjeżdżać. Znajduje się tutaj nietrudny szlak wiodący na Górę Oberon. Czterokilometrowa trasa zajmuje zwykle niewiele ponad godzinę, a widoki, jakie rozpościerają się ze szczytu, zapierają dech w piersiach.

Jednym z najpopularniejszych miejsc do górskiego trekkingu są Góry Błękitne. Ich barwa, zamieszkujące je zwierzęta i udzielający się spokój sprawiają, że w weekendy tłumnie wybierają się w nie mieszkańcy niedalekiego Sydney. Otulone mgłą, ciągnące się po horyzont niebieskie doliny zachęcają do kilkudniowego trekkingu. Wielu turystów ogranicza wędrówkę do zdobycia Trzech Sióstr, zjawiskowej formacji skalnej.

Cradle Mountain National Park nazywany jest rajem dla fanów trekkingu. Niezależnie czy chodzi o kilkugodzinną wędrówkę czy kilkudniową eskapadę, nie zabraknie cudownych widoków. Dziewiczy busz, prastare lasy, kolorowe łąki i punkty widokowe, z których rozpościera się panorama to jedne z największych atrakcji Tasmanii i jeden z wielu powodów, by wybrać się do Australii.

cradle-mountain

To tutaj znajduje się także najgłębsze jezioro Australii, St Clair, które w najgłębszym punkcie ma aż 200 metrów. Park wchodzi w skład obszaru światowego dziedzictwa Tasmanian Wilderness.

Niesamowitych wrażeń dostarcza trekking w Uluru-Kata Tjuta National Park. W jego sercu góruje największy kamień Australii, święta góra Aborygenów, jeden z symboli Australii. Trekking na tutejszych szlakach to sposobność do obcowania z kulturą rdzennych mieszkańców Czerwonego Kontynentu, poznania niezwykłych zwierząt i podziwiania pustynnych krajobrazów. Wspaniałe formacje geologiczne i rzadka roślinność uprzyjemniają wędrówkę w upale.

Sporty wodne w Australii

Australia to raj dla surferów i kitesurferów. Sprzyjający wiatr, oceaniczne fale, słoneczna pogoda i przepiękne plaże sprawiają, że nie brakuje amatorów pływania na desce. Idealne fale czekają na surferów na Bells Beach, Lorne i Apollo Bay. Na uwagę zasługują miejsca, które znajdują się między nimi, położone wzdłuż Great Ocean Road, jednej z najpiękniejszych panoramicznych tras świata. Amatorzy sportów wodnych koniecznie powinni zajrzeć na Squeaky Beach lub Garie Beach.

Poznaj najlepsze spoty na kajta w Australii!

Innym popularnym w Australii sportem jest nurkowanie. Nurkowanie na Wielkiej Rafie Koralowej, nurkowanie w klatkach z rekinami i nurkowe safari kochają zarówno turyści, jak i Australijczycy. Podwodna podróż w towarzystwie różnokolorowych ryb tropikalnych, majestatycznych żółwi, wielorybów lub węży morskich robi wrażenie. Jeszcze bardziej ekscytujące jest nurkowanie wśród rekinów w North Horn i zwiedzanie wraku w SS Yongala.

whitsunday-island

Zainteresujemy Cię podróżą do Nowej Zelandii?

Co zjeść w czasie wakacji w Australii

Będąc na Czerwonym Kontynencie, nie można nie wykorzystać okazji do spróbowania lokalnej kuchni. Podstawą jest mięso (w formie steków lub burgerów), ale Australijczycy chętnie sięgają także po owoce morza. Szczególnie Hobart (stolica Tasmanii, drugie po Sidney najstarsze miasto Australii), słynie z doskonałych frutti di mare.

Prawie narodową potrawą są kalmary z solą i pieprzem, sausage toll, meat pie, podkradziona Nowozelandczykom pavlova i kokosowo-czekoladowe lemingtony. Australijczycy chętnie jedzą mięso z kangurów i emu oraz baraninę. Na Czerwonym Kontynencie wypasa się miliony owiec. Z ich mleka produkuje się bardzo smaczne sery.

W niektórych restauracjach podawane jest danie nazywane Coat of Arms (czyli herb): zazwyczaj są to dwa kawałki mięsa: kangurze po lewej stronie talerza, emu po prawej stronie i sałatka lub warzywa pośrodku.

Znasz już pojęcie turystyki wellness?

Australijskie wina

Australia to kraj winem płynący. Wytwarza się go tu mnóstwo, państwo jest czwartym na świecie producentem tego trunku.

australijskie-wino

Nieomal w każdym stanie znajdują się potężne (często ponad stuletnie) winnice. Setki cenionych winnic znajduje się w rejonie Barossa Valley.

Najpopularniejszymi szczepami są cabernet sauvignon, grenache, mourvèdre, pinot noir in reds, chardonnay, riesling oraz sauvignon blanc. Nie ma nic lepszego niż toast lokalnym winem w cieniu eukaliptusa, na plaży lub w urokliwej knajpce w mieście.

Australia to kraj stworzony do odpoczynku. Zarówno tego aktywnego, jak i plażowania. Wyjątkowa natura, sympatyczni mieszkańcy i fakt, że w czasie polskiej zimy tutaj jest pełnia lata sprawiają, że coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje w Australii.

Zobacz, w jakie egzotyczne miejsce możesz wybrać się z travelduck.pl:

Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy