Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kobiece spotkania - relaks, nauka, bezpieczne towarzystwo

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
kobiece-podroze-woman-travel

W spotkaniach kobiet lub wyprawach organizowanych wyłącznie w kobiecym gronie chodzi przede wszystkim o relaks, resetowanie liczników, odpoczynek w bezpiecznym i czułym towarzystwie. Da się to uzyskać. Atmosfera wzajemnego zrozumienia i luzu daje znakomite warunki nie tylko do relaksu, ale także nauki. Dlaczego oferty wyjazdów dla kobiet pojawiają się coraz częściej, czemu potrzebujemy tego rodzaju aktywności?

Czy kobiece wyjazdy są w ogóle potrzebne?

Wyprawy czy spotkania sygnowane hasłem girls only to specyficzne doświadczenie. Nie każda kobieta podchodzi do tego entuzjastycznie. Z przeprowadzonej przez nas ankiety w październiku 2020 r., którą zbadaliśmy podróżnicze potrzeby kobiet (119 respondentek w wieku od 16 do 65 lat), za potrzebą organizacji babskich wyjazdów było 79,5% ankietowanych. Z kolei stanowcze nie takim imprezom powiedziało 20,5%.

Najczęściej wymienianym argumentem przeciwko były niezgoda wobec tworzenia podziałów wg płci, głosy, że męskie towarzystwo urozmaica podróżowanie. Jednak jak widać, lwia część badanych przez nas kobiet przesyconym estrogenami eventom powiedziała tak, co pozwala nam sądzić, że jest to ciekawy kierunek, w którym warto zmierzać.

kobiece-wyjazdy
Najpopularniejszymi formami rekreacji dla kobiet w kobiecym gronie z ofert dostępnych na polskim rynku zdecydowanie na prowadzenie wysuwają się spotkania łączące w sobie elementy jogi, mindfulness i tzw. kobiece kręgi. Poza tym mile widziane są różnego rodzaju formy aktywności, np. trekking, rower - chcemy się porządnie zmęczyć, oderwać od codzienności, szukamy kontaktu z naturą.

Co dają spotkania w gronie kobiet?

W drodze społecznych i systemowych transformacji kobieta wychodzi z cienia, w którym tkwiła przez wieki. To pociąga za sobą również indywidualne przebudzenie, dopuszczenie do głosu tzw. dzikiej kobiety - o czym znakomicie i bardzo wyczerpująco pisze znawczyni tematu Clarissa Pinkola Estes w swojej bestsellerowej antropologiczno-psychoanalitycznej rozprawie “Biegnąca z wilkami”. Socjalizowanie do roli kobiety niestety odbywa się kosztem wyrzeczenia się instynktów, emocjonalności, dociekania źródeł własnej kobiecości.

Wchodząc w role matek, żon, córek, wciskamy się w ciasne ramy kulturowych realiów, zagłuszając własne pragnienia, marzenia, a często również twórczość. Mamy być grzeczne, nie krzyczeć, siedzieć z kolanami złączonymi, nosić staniki, nie wygłupiać się i co najgorsze nie walczyć o swoje prawa.

Kobieta obecnie ma znacznie większe możliwości kreacji i samorealizacji niż jeszcze 100 lat temu, a jednak ciągle walimy głową w szklany sufit, mamy niższe wynagrodzenia i stajemy przy ścianie patriarchatu.

kobiece-kregi-spotkania

Po spotkaniach w wyłącznie kobiecym gronie oczekujemy możliwości wyjścia z pełnionych na co dzień ról, spotkania z samą sobą, zaopiekowania się własnymi uczuciami, ale również chcemy dzielić się naszym doświadczeniem, rozmawiać o pasjach, wspierać się i wzajemnie inspirować, udzielać rad oraz je otrzymywać. Chcemy przestrzeni, w których pojęcia “muszę” czy “powinnam”, zastępują “chcę” i “mogę”, gdzie można wziąć głęboki oddech i po prostu być.

To tylko tyle i aż tyle. Nie mamy czasu na zatrzymanie się, wsłuchanie w siebie, zaopiekowanie się sobą. Często nie potrafimy rozpoznawać własnych emocji albo blokujemy ich ekspresję, bo nie mamy na to czasu. Dlatego tak potrzebne są spotkania czy wyjazdy, na których znajdziemy potrzebną przestrzeń.

Dno miednicy i medytacja


W czasie spotkań w kobiecych kręgach częstym elementem takich warsztatów są ćwiczenia mięśni dna miednicy (MDM) - dlaczego? Miednica jest miejscem, w którym kumulujemy złość, frustrację, ból. Ponadto przez często siedzący tryb życia ten odcinek naszego ciała jest źle eksploatowany.

Bardzo popularny, a często pomijany milczeniem problem z inkontynencją, czyli nietrzymaniem moczu (z jego powodu cierpi co 3 kobieta), może być z powodzeniem niwelowany właśnie dzięki ćwiczeniom (w tym również trening świadomościowy) wspomnianych mięśni. Systematyczna profilaktyka może skutecznie uchronić przed inkontynencją.

kobiece-kregiW kręgu kobiet poznajemy obce osoby, nie musimy prowadzić small talków, nie jesteśmy oceniane, nikt nie wymaga od nas, żebyśmy były kimś, kim nie jesteśmy. Chodzi tam przede wszystkim o doświadczenie siostrzeństwa, o poczucie bycia rozumianą i akceptowaną, o bliskość.

Kobiecy wyjazd

Podróżowanie w grupie osób, których nie znasz, może być sposobem na poznawanie świata, a nawet na naukę. W takim gronie można poczuć się bezpiecznie, z tego względu to znakomite warunki do nauki czegoś nowego.

Dobrym przykładem jest nauka kitesurfingu. To sport, który jest zdominowany przez mężczyzn głównie dlatego, że pozornie wydaje się wymagać od uprawiających go osób dużej siły i sportowego doświadczenia, a stereotypowo wciąż niestety myślimy, że jest to domena mężczyzn. Z tego względu kobiety często czują się onieśmielone, że czegoś nie potrafią, boją się ośmieszenia. W przypadku gdy mogą podjąć naukę w grupie kobiet, które są na podobnym co one poziomie zaawansowania, znacznie chętniej wezmą w tym udział.

Dzielenie grupy ze względu na płeć na pierwszy rzut oka może wydać się wykluczające, ale tu nie chodzi o dyskryminowanie kogokolwiek, a o sytuację, w której kobiety będą miały miejsca tylko dla siebie, gdzie będą mogły odetchnąć, oderwać się od codzienności. Tego rodzaju “rozrywki” nie są dla wszystkich, ponieważ nie każda z nas potrzebuje chwili oddechu w kobiecym gronie, a dla tych, które są ciekawe takich spotkań na szczęście na rynku jest coraz więcej znakomitych ofert.

Sprawdź kobiece wyprawy na travelduck.pl:

 

Ciekawostki

Proponowane wyjazdy