Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Góry Świętokrzyskie – trasy turystyczne i szczyty, które warto zobaczyć

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Wyobraź sobie spacer w otoczeniu lasów jodłowych i bukowych. Do tego spektakularne strome stoki, gołoborza, głęboko wcięte doliny i tajemnicze legendy – dodatkowy smaczek, który doda wyprawie jeszcze więcej emocji. To wszystko oferują wycieczki górskie w południowo-wschodniej Polsce – prawdziwy misz-masz natury i historii. Sprawdź najpiękniejsze szlaki w Górach Świętokrzyskich i ruszaj na trekking po najstarszych wzniesieniach w Europie!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego warto udać się na trekking po Górach Świętokrzyskich?
 2. Jakie tajemnice kryją szlaki Gór Świętokrzyskich?
 3. Kto może wędrować po Górach Świętokrzyskich?
 4. Jakie są najpiękniejsze szlaki piesze w Górach Świętokrzyskich?

Góry Świętokrzyskie – najstarsze, tajemnicze, często niedoceniane

Góry Świętokrzyskie to jedne z najstarszych łańcuchów górskich w Europie. Leżą w południowo-wschodniej Polsce – dokładnie w centralnej części Wyżyny Kieleckiej. Na ich terenie znajduje się Świętokrzyski Park Narodowy, a nazwa gór pochodzi od relikwii Krzyża Świętego przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze.

gory-swietokrzyskie-szlaki

Mimo że nie ma tu wysokich wzniesień – najwyższym szczytem jest Łysica (614 m n.p.m) – nie oznacza to, że góry nie oferują atrakcyjnych miejsc do trekkingu. Wprost przeciwnie – ciekawe szlaki w Górach Świętokrzyskich zachwycają niesamowitymi widokami oraz przyrodniczymi, historycznymi i genealogicznymi perełkami. Znajdziesz tu strome stoki, gołoborza, głębokie doliny, skałki ostańcowe oraz widowiskowe lasy jodłowe i bukowe. 

Spacer z dreszczykiem emocji, czyli legendy świętokrzyskie

Wyprawy górskie po najstarszych szlakach Gór Świętokrzyskich zyskują jeszcze więcej smaczku, dzięki tajemniczym legendom, w których nie brakuje motywu mocy piekielnych i gołoborzy. 

Według jednej z legend Lucyfer nie mógł znieść odgłosów bijących dzwonów, religijnych pieśni i modłów, jakie słyszał z klasztoru stojącego na Łysej Górze, dlatego postanowił go zniszczyć. Nasłał na niego swoje szatańskie sługi, które miały zrzucić na budynek ogromną skałę. Diabły pokonały długą drogę, jednak tuż przed świtem straciły swoją moc i nie doniosły głazu nad Święty Krzyż. Zostawiły go na górze Klonówce i wróciły do piekła – Diabelski Kamień przez cały czas leży w tamtym miejscu i nadal można go zobaczyć.

gory-swietokrzyskie-trasy

Przy drugiej próbie zniszczenia klasztoru Lucyfer rozkazał diabłom wysypać na klasztor drobne kamienie leżące na rozpostartej płachcie. Trzepot materiału unoszącego się na wietrze usłyszały jednak gęsi, które ze strachu zaczęły głośno gęgać. Ich odgłosy zbudziły jednego z mnichów, który w przekonaniu, że czas na poranną modlitwę, zaczął ze wszystkich sił bić w dzwony. Ogłuszone diabły puściły płachtę. Kamienie posypały się na zbocze i stworzyły tamtejsze gołoborze.

Wędrując po Górach Świętokrzyskich, znajdziesz wiele zakątków owianych zagadkami i dreszczykiem nieodgadnionych historii. Dzięki tym podaniom i legendom każdy szlak zyska jeszcze więcej wyjątkowości.

Góry Świętokrzyskie – szlaki dla każdego

Góry Świętokrzyskie nie są wysokie. Nie ma tam ostrych podejść ani wymagających fragmentów. To idealne warunki dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z trekkingiem, albo dla zaawansowanych piechurów, którzy tym razem nie chcą pobijać rekordów przewyższeń i czasów przejścia, ale chcą spędzić czas aktywnie na łatwych szlakach. 

Mapa turystyczna Gór Świętokrzyskich nie wymaga przygotowania kondycyjnego. Na szlakach nie ma wielu przewyższeń, jedyne, co należy wziąć pod uwagę, to długość odcinków. Niektóre pętle są długie i czasochłonne – może to przysporzyć problemy np. osobom zmagającym się z dolegliwościami stawów. Skuteczną pomocą w odciążeniu nóg będą wtedy kijki trekkingowe. Jak podczas każdej wyprawy pamiętaj o zapasie jedzenia i wody.

gory-swietokrzyskie-trekking

Mimo braku skomplikowanych i mocno angażujących tras, podczas wycieczki w góry niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Dopasowana do pory roku i warunków pogodowych odzież oraz wygodne solidne obuwie trekkingowe to podstawa i absolutne minimum. Nawet na krótkim szlaku i prostej trasie, zwłaszcza po deszczu, nietrudno o poślizgnięcie i upadek, dlatego amortyzacja kostek to obowiązek każdego wędrowcy. 

Szlaki w Górach Świętokrzyskich – mapa najciekawszych miejsc

Trasy turystyczne w Górach Świętokrzyskich możesz dowolnie wydłużać, dopasowując je do swoich planów i możliwości. Najciekawsze świętokrzyskie szlaki to: trasa na Łysicę ze Świętej Katarzyny, na Łysą Górę i na Górę Miedzianka.

Szlak na Łysicę ze Świętej Katarzyny – czerwony szlak Gór Świętokrzyskich

To trasa, która pozwala na najszybsze dotarcie na Łysicę (614 m n.p.m) – szczyt Korony Gór Polski. Wędrówka trwa ok. 60 minut i wije się ścieżką przyrodniczą, na której jest aż sześć punktów widokowych. Jest to szlak czerwony – główny i najciekawszy pod kątem krajobrazów oraz przyrody, dlatego w sezonie urlopowym jest to bardzo oblężona i chętnie wybierana przez turystów trasa. 

Wędrówkę zaczynasz w Świętej Katarzynie. Mijasz klasztor bernardynek i kierujesz się do bramy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Przemierzając drogę, zobaczysz wiele pomników pamięci narodowej. Kiedy dojdziesz do źródełka św. Franciszka i kapliczki, możesz zrobić krótką przerwę, ponieważ następny fragment to intensywne wejście na Łysicę. Na szlaku znajdują się drewniane pomosty, których zwieńczeniem jest część pozaszczytowa. Wspinając się na Łysicę, uważaj na wychodnie skalne (gołoborza) – to bardzo twarde kamienie, które leżą tam już ponad 500 000 mln lat.

wyjazdy-w-gory-swietokrzyskie

Na szczycie Łysicy są dwa wierzchołki – Skała Agaty (614 m. n.p.m.) i oddalony o 700 metrów wierzchołek zachodni (613 m. n.p.m.) z repliką krzyża z 1930 roku. Cała droga na Łysicę pokryta jest lasem – jodłowym i jodłowo-bukowym. W dolnych partiach będziesz spacerować po konarach drzew, a w wyższych po kamieniach. 

Zejście z Łysicy wiedzie przez Przełęczy świętego Mikołaja i zajmuje ok 30-40 minut. 

 • Długość trasy: 11 km
 • Czas przejścia: 3 h
 • Najwyższy punkt: Łysica, 613 m n.p.m.

Szak na Łysą Górę z Nowej Słupi – „Droga Królewska”

Wędrówka zaczyna się w Nowej Słupi, a jej celem jest Łysa Góra (595 m n.p.m.). Szlak ma oznaczenie niebieskie symbolizujące trasę dalekobieżną – wije się na odległość 11 km. Przejście całego odcinka zajmuje ok. 3 godzin. 

Trasę zaczynasz na parkingu w centrum Nowej Słupi. Możesz też wyruszyć z parkingu znajdującego się u podnóża Świętokrzyskiego Parku Narodowego – zaoszczędzisz w ten sposób kilometrowy spacer po asfalcie. Na szlaku zobaczysz rozstawione do samej góry stacje drogi krzyżowej. Najtrudniejszym do pokonania fragmentem jest wejście na wypłaszczenie, które znajduje się tuż przy szczycie. Na szczycie Łysej Góry znajduje się skalne rumowisko, gołoborze, ścisły rezerwat przyrody obejmujący las jodłowo-bukowy i sanktuarium na Świętym Krzyżu.

Zejście z góry wiedzie czerwonym szlakiem do miejscowości Huta Szklana, a następnie ścieżką dydaktyczną lasem aż do trasy biegnącej śladami kolejki wąskotorowej, którą dojdziesz do Nowej Słupi. 

 • Długość trasy: 3 h
 • Długość przejścia: 11 km
 • Najwyższy punkt: Łysa Góra, 595 m n.p.m.

Szlak na Górę Miedzianka 

Góra Miedzianka ma wysokość 354 m n.p. m. Jest to zdecydowanie najciekawsza z gór znajdujących się w łańcuchu świętokrzyskim, a jej nazwa pochodzi od występującej tam rudy miedzi. W głębi góry Miedzianka ukrytych jest 10 jaskich i długie – 4-kilometrowe korytarze górnicze. Ze szczytu widać rozległą panoramę – w pogodne dni zobaczysz stamtąd oddalone o 40 km Łysogóry, a przy bardzo dobrej widoczności Tatry – położone ponad 180 km dalej.

Na szczyt wejdziesz szlakiem, który znajduje się między miejscowościami Miedzianka i Zajączków. Dojście jest szybkie i niewymagające. Z parkingu prowadzi tylko jedna ścieżka, która potem rozchodzi na wiele mniejszych – aby dostać się do szczytu Miedzianki, za jaskinią zabezpieczoną metalową konstrukcją skręć w prawo pod górę. Po przejściu ok. 350 metrów od parkingu pojawi się pierwsze wzniesienie – widać stamtąd zachwycający widok na południowo-zachodnie zbocze Miedzianki (tzw. Pole Księżycowe). Kolejne szczyty oddalone są o ok. 200 metrów. 

 • Długość trasy: 1 h
 • Długość przejścia: 1 km
 • Najwyższy punkt: Miedzianka 354 m n.p. m.
Trekking Polska W gorach

Proponowane wyjazdy