Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Szlaki trekkingowe w Polsce. Najlepsze miejsca na trekking

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 0

Gdy myśli się o trekkingu w Polsce, na myśl przychodzą piękne góry. Jednak trekking można uprawiać wszędzie, zarówno na terenach górzystych, wyżynnych, płaskowyżu, jak i na równinie. Zastanawiasz się, gdzie w Polsce są najlepsze miejsca do trekkingu? Doradzamy, gdzie wybrać się na wyprawę trekkingową.

Szlaki trekkingowe w wysokich górach - Rysy

Polskie góry są najczęściej wybieranym miejscem przez trekkingowców. Zachwycają krajobrazem i kuszą różnymi poziomami trudności szlaku. Zacznijmy więc od naszym zdaniem najtrudniejszych, bo najwyższych szczytów w Polsce. Polecamy wyprawę trekkingową na polskie Rysy (2499 m n.p.m.) w Tatrach. Od strony polskiej jest jeden szlak, który prowadzi na szczyt góry.

Od polskiej strony wejście na Rysy możliwe jest:

 • z wysokości schroniska nad Morskim Okiem - czeka nas 1,1 km wspinaczki, co w obie strony oznacza 10 godzin z wypoczynkiem na szczycie,
 • z parkingu na polanie Palenica Białczańska - ok. 1,5 km przejdziemy i wrócimy w więcej niż 12 godzin.

Rysy nie są górą dla każdego. Na trasie są co prawda pomocnicze łańcuchy, a nawet wycięte "stopnie", ale same nie wejdą za nas na górę. Wyjście trzeba zaplanować na okolice świtu, żeby tłumy napotkać dopiero podczas schodzenia późnym popołudniem. A to właśnie wtedy zmiany pogody mogą turystów zaskakiwać najbardziej. Zwłaszcza tych nieprzygotowanych.

Ratunek stanowi chociażby schronisko po słowackiej stronie granicy - po ok. pół godzinie schodzenia z Rysów do Doliny Mięguszowieckiej. Ten szlak powrotny jest również znacznie mniej uczęszczany.

rysy-tatry

Co powiesz na Orlą Perć w 2 dni?

Giewont w Tatrach Zachodnich

Będąc w Tatrach, nie można pominąć popularnego Giewontu (1894 m n.p.m.), kondycyjnie oraz technicznie łatwiejszego niż Rysy. Unikajmy go jednak podczas burzy, wszak szczyt wieńczy stalowy krzyż z 1901 r., sterczący dumnie, jednak będący magnesem na pioruny. Jest tam również stosunkowo mało miejsca, żeby podczas pięknej pogody pomieścić wszystkich chętnych czekających na skrzyżowaniu szlaków - w Wyżniej Kondrackiej Przełęczy w kolejkach na wejście, które w teorii zająć powinno maks. kwadrans, może dwa.

Na Giewont w Tatrach Zachodnich da się wejść kilkoma trasami o podobnej długości (do 6 godzin), co urozmaici nam trekking. Zejście: przez Halę Kondratową w kierunku Kuźnic. Nasze 4 szlaki na Giewont to:

 1. Wejście: osiedle Gronik - Dolina Małej Łąki - Wielka Polana Małołącka - Kondracka Przełęcz; 11,7 km.
 2. Wejście: ul. Strążyska w Zakopanem - Dolina Strążyska - Przełęcz w Grzybowcu; 11,6 km.
 3. Wejście: Kuźnice - Hala Kondratowa; 11,6 km.
 4. Wejście: wyjście z górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu - Kopa Kondracka; 11,9 km.

Gdy natrafimy na Wyżnią Kondracką Przełęcz, odpoczywamy. Ruch na szczyt jest jednokierunkowy. Zatory przy łańcuchach to w ciepłych miesiącach norma. Z 40 minut drogi w górę robi nam się i kilka godzin. Dodatkową trudność stanowi praktycznie wypolerowana stopami skała, więc świetne obuwie trekkingowe to podstawa!

Sprawdź, czym jest odzież termoaktywna.

Długie szlaki trekkingowe

Osobom planującym dłuższy wypad trekkingowy polecamy polskie szlaki długodystansowe. Czy w Polsce można takie znaleźć? Oczywiście! Wybierz się w trasę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim liczącym 105 km. Na trasie przechodzimy przez Świętokrzyski Park Narodowy i mijamy stary klasztor na św. Krzyżu.

Główny Szlak Świętokrzyski jest idealny na długi weekend, do przejścia w 2-4 dni. Ponadto:

 • na dłuższą wyprawę można wybrać Mały Szlak Beskidzki. Czy faktycznie mały? Liczy 137 km.
 • Miłośnikom Sudetów polecamy trekking szlakiem Szklarska Poręba – Wałbrzych (103 km).
 • W Beskidach wypróbujcie trasę Tarnów – Wielki Rogacz (184 km).

Inne długodystansowe szlaki idealne na trekking: Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Trzech Pogórzy.

Miejsca na trekking w polskich Bieszczadach

Trekking to również sposób na odpoczynek od cywilizacji. Najlepszym miejscem do tego typu podróży będą polskie Bieszczady. Najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Krzyż umieszczony na jej wierzchołku przypomina o wizycie ks. Karola Wojtyły i stanowi cel wielu podróży pielgrzymek. Dlatego też trasa ta może być bardzo oblegana przez turystów. Idealne trasy na trekking znaleźć można również na Połoninie Wetlińskiej oraz Caryńskiej.

trekking-w-bieszczadach

Bieszczadzki trekking? Jesienią to najlepszy wybór!

Doliny w Polsce - wspaniałe miejsca na trekking

Jeżeli wspinaczka w wysokich górach przekracza Twoje możliwości, polecamy trekking po polskich dolinach. Najbardziej znaną jest Dolina Kościeliska leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasa ma długość 9 km. Na dłuższą wyprawę trekkingową warto udać się do Doliny Chochołowskiej liczącej blisko 10 km. Dodatkowym atutem trasy jest to, że możesz pokonać ją na rowerze trekkingowym.

Będąc w Wiśle, musisz odwiedzić słoneczną Dolinę Białej Wisełki znajdującą się tuż za jeziorem Czerniańskim.

Odcinek jest dość krótki (do 3 km), ale zachwyca krystalicznie czystą wodą. Podróżnikom lubiącym zabytki polecamy wycieczkę po Dolinie Pałaców i Ogrodów, w której znajduje się wiele (blisko 30 obiektów) arystokratycznych rezydencji.

Barokowy Staniszów, baśniowy Wojanów, malownicza Łomnica, ponury Chojnik – każdy z nich jest inny i każdy może się pochwalić bogatą historią. Na trekking warto wybrać się również do Wąwozu Homole znajdującego się na obszarze Rezerwatu Białej Wody w Małych Pieninach.

bukowiny-jaworki

A może obóz w Tatrach dla dorosłych?

Parki narodowe na trekking w Polsce

Parki narodowe w Polsce to dobre miejsca na trekking. Przyroda, dzikie zwierzęta, szlaki piesze i rowerowe - to największe atuty parków. W Polsce istnieją 23 parki narodowe, warto wybrać się na trekking do każdego z nich. Polecamy wyprawę trekkingową do:

 • Kampinoskiego Parku Narodowego nieopodal Warszawy. Został założony w 1959 r. i zajmuje obszar blisko 40 tys. hektarów. Podczas wędrówki możesz zwiedzić cmentarz partyzantów oraz pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. Krajobraz bogaty w wydmy otoczone lasami sosnowymi i dębowo-grabowymi oraz obszary bagniste.
 • Wolińskiego Parku Narodowego w północno-zachodniej części Polski w pobliżu Międzyzdrojów. Szlaki turystyczne można zdobyć zarówno pieszo, jak i na rowerze do trekkingu. Park ten jest znany ze stromych klifów, z których można podziwiać zapierający dech w piersi widok.
 • Parku Narodowego Bory Tucholskie położonego w południowej części województwa pomorskiego. Spacerując po parku, możesz podziwiać różne gatunki ptaków. W parku są głównie ścieżki pośród lasów sosnowych, torfowisk oraz jezior.
 • Karkonoskiego Parku Narodowego - liczy ok. 56 km² i ciągnie się wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Trekking trasą otoczoną lasami świerkowymi będzie przyjemnością dla każdego.

W przerwach w podróżach polecamy inspirujące filmy.

karkonosze-trekking

Trekking w polskich miastach

Na trekking można również wybrać się “do miasta”. Wiele z polskich miast posiada obwodnice, które często oznaczone są jako szlaki piesze lub rowerowe. Na trekking można wybrać się chociażby Szlakiem Okrężnym Wokół Łodzi liczącym 175 km lub Szlakiem Okrężnym Wokół Gliwic - 138 km długości.

Polskie trasy oferują turystom wiele pięknych pieszych miejsc na wyprawę trekkingową. Trasy trekkingowe można z łatwością dopasować do kondycji oraz do liczby osób podróżujących (w tym dzieci).

Polecamy również aktywne wyjazdy z Travelduck:

Trekking Gdzie na trekking Inspiracje Kierunki

Proponowane wyjazdy