Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 20:00
Wyślij e-mail na:

Szlaki trekkingowe w Polsce. Najlepsze miejsca na trekking

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 3 min 0

Gdy myśli się o trekkingu w Polsce, na myśl przychodzą piękne góry. Jednak trekking można uprawiać wszędzie, zarówno na terenach górzystych, wyżynnych, płaskowyżu, jak i równinie. Zastanawiasz się, gdzie w Polsce są najlepsze miejsca do trekkingu? Doradzamy, gdzie wybrać się na wyprawę trekkingową.

Szlaki trekkingowe w polskich wysokich górach

Polskie góry są najczęściej wybieranym miejscem przez trekkingowców. Zachwycają krajobrazem i kuszą różnymi poziomami trudności szlaku. Zacznijmy więc od naszym zdaniem najtrudniejszych, bo najwyższych szczytów w Polsce. Polecamy wyprawę trekkingową na polskie Rysy (2499 m n.p.m.) w Tatrach. Od strony polskiej jest jeden szlak, który prowadzi na szczyt góry.

rysy-tatry

Będąc w Tatrach, nie można pominąć popularnego Giewontu (1894 m n.p.m.). Trudne podejście z łańcuchami na końcu trasy oraz tłok sprawiają, że szlak uznawany jest za jeden z najniebezpieczniejszych w Tatrach. Jeżeli planujesz wyprawę trekkingową w okolicach Beskidu Żywieckiego, nie możesz przegapić Babiej Góry (1725 m). W Karkonoszach można podziwiać piękne wodospady na trasie na Śnieżkę (1602 m n.p.m.).

Długie szlaki trekkingowe - gdzie wybrać się na pieszą wędrówkę?

Osobom planujących dłuższy wypad trekkingowy polecamy polskie szlaki długodystansowe. Czy w Polsce można takie znaleźć? Oczywiście! Wybierz się w trasę Głównym Szlakiem Świętokrzyskim liczącym 105 km. Na trasie przechodzimy przez Świętokrzyski Park Narodowy i mijamy stary klasztor na św. Krzyżu.

Główny Szlak Świętokrzyski jest idealny na długi weekend, do przejścia w 2-4 dni. Na dłuższą wyprawę można wybrać Mały Szlak Beskidzki. Czy faktycznie mały? Liczy 137 km. Miłośnikom Sudetów polecamy trekking szlakiem Szklarska Poręba – Wałbrzych (103 km), a Beskidów trasę Tarnów – Wielki Rogacz (184 km). Inne długodystansowe szlaki idealne na trekking: Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Trzech Pogórzy.

Miejsca na trekking w polskich Bieszczadach

Trekking to również sposób na odpoczynek od cywilizacji. Najlepszym miejscem do tego typu podróży będą polskie Bieszczady. Najwyższym szczytem jest Tarnica (1346 m n.p.m.). Krzyż umieszczony na jej wierzchołku przypomina o wizycie ks. Karola Wojtyły i stanowi cel wielu podróży pielgrzymek. Dlatego też trasa ta może być bardzo oblegana przez turystów. Idealne trasy na trekking znaleźć można również w Połoninie Wetlińskiej oraz Caryńskiej.

trekking-w-bieszczadach

Doliny w Polsce - wspaniałe miejsca na trekking

Jeżeli wspinaczka w wysokich górach przekracza Twoje możliwości, polecamy trekking po polskich dolinach. Najbardziej znaną jest Dolina Kościeliska leżąca na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Trasa ma długość 9 km. Na dłuższą wyprawę trekkingową warto udać się do Doliny Chochołowskiej liczącej blisko 10 km. Dodatkowym atutem trasy jest to, że możesz pokonać ją na rowerze trekkingowym.

Będąc w Wiśle, musisz odwiedzić słoneczną Dolinę Białej Wisełki znajdującą się tuż za jeziorem Czerniańskim.

Odcinek jest dość krótki (do 3 km), ale zachwyca krystalicznie czystą wodą. Podróżnikom lubiącym zabytki polecamy wycieczkę po Dolinie Pałaców i Ogrodów, w której znajduje się wiele (blisko 30 obiektów) arystokratycznych rezydencji.

Barokowy Staniszów, baśniowy Wojanów, malownicza Łomnica, ponury Chojnik – każdy z nich jest inny i każdy może się pochwalić bogatą historią. Na trekking warto wybrać się również do Wąwozu Homole znajdującego się na obszarze Rezerwatu Białej Wody w Małych Pieninach.

bukowiny-jaworki

Parki narodowe na trekking w Polsce

Parki Narodowe w Polsce to dobre miejsca na trekking. Przyroda, dzikie zwierzęta, szlaki piesze i rowerowe - to największe atuty parków. W Polsce istnieją 23 parki narodowe - warto wybrać się na trekking do każdego z nich. Polecamy wyprawę trekkingową do:

  • Kampinoskiego Parku Narodowego nieopodal Warszawy. Został założony w 1959 r. i zajmuje obszar blisko 40 tys. hektarów. Podczas wędrówki możesz zwiedzić cmentarz partyzantów oraz pomnik poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi. Krajobraz bogaty w wydmy otoczone lasami sosnowymi i dębowo-grabowymi oraz obszary bagniste.
  • Wolińskiego Parku Narodowego w północno-zachodniej części Polski w pobliżu Międzyzdrojów. Szlaki turystyczne można zdobyć zarówno pieszo, jak i na rowerze do trekkingu. Park ten jest znany ze stromych klifów, z których można podziwiać zapierający dech w piersi widok.
  • Parku Narodowego Bory Tucholskie położonego w południowej części województwa pomorskiego. Spacerując po parku, możesz podziwiać różne gatunki ptaków. W parku są głównie ścieżki pośród lasów sosnowych, torfowisk oraz jezior.
  • Karkonoskiego Parku Narodowego - liczy ok. 56 km² i ciągnie się wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Trekking trasą otoczoną lasami świerkowymi będzie przyjemnością dla każdego.

karkonosze-trekking

Trekking w polskich miastach

Na trekking można również wybrać się “do miasta”. Wiele z polskich miast posiada obwodnice, które często oznaczone są jako szlaki piesze lub rowerowe. Na trekking można wybrać się chociażby Szlakiem Okrężnym Wokół Łodzi liczącym 175 km lub Szlakiem Okrężnym Wokół Gliwic - 138 km długości.

Polskie trasy oferują turystom wiele pięknych pieszych miejsc na wyprawę trekkingową. Wybór szlaków jest ogromny! Trasy trekkingowe można z łatwością dopasować do kondycji oraz do liczby osób podróżujących (w tym dzieci).

Polecamy również trekking w Gruzji oraz szlaki trekkingowe w USA.

Trekking Gdzie na trekking Inspiracje Kierunki

Podobne artykuły

Proponowane wyjazdy