Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wyprawa MTB - co to jest?

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 4 min 0
wyprawa-mtb-co-to

Wyprawy MTB to coraz popularniejsza aktywność fizyczna, uprawiana przez posiadaczy rowerów górskich w cięższych warunkach. Poza odpowiednim przygotowaniem do tego typu wyprawy rowerowej ważne jest też opanowanie techniki jazdy. Czym jest MTB i co należy wiedzieć przed pierwszą rowerową wyprawą?

Rower MTB - co to jest?

Rower MTB (Mountain Terrain Bike) inaczej nazywany też rowerem górskim to popularny model jednośladu. W zależności od zainteresowań rower MTB możemy podzielić na model rekreacyjny i do agresywnej jazdy, w tym enduro czy model XC, odpowiedni do ciężkich warunków. Od popularnego roweru miejskiego odróżnia go wyżej położone siodełko niż kierownica. Ta natomiast może być lekko wygięta lub zupełnie prosa. Rower MTB przystosowany dzięki odpowiedniej budowie do jazdy po trudnym, nierównym, często kamienistym terenie gwarantuje kolarzowi bezpieczeństwo.

Uderzenia amortyzowane przez wzmocnioną ramę pozwalają uniknąć wstrząsów, a co za tym idzie dodają pewności sportowcom.

Masa w nowych rowerach MTB została zmniejszona przez inżynierów, bez utraty trwałości. Jeżeli jednak wybierzemy opcję z pełną amortyzacją, rower może okazać się ciężki. Dodatkowo podstawowa wersja górala najczęściej nie ma udogodnień, takich jak bagażnik czy błotnik.

Planując zakup roweru górskiego, warto również zwrócić uwagę na koła, które zazwyczaj posiadają od 26 do 29 cali. Prześwity pod pedałami w rowerach górskich są większe, dzięki czemu pozwalają na pokonanie wysokich przeszkód. Rowery MTB mają dodatkowo dużo trybów, dzięki którym możemy dobrać przełożenie w zależności od warunków na drodze.

mtb-wyscig

Szukając odpowiedniego roweru, należy zwrócić uwagę na hamulce, które nie mogą nas zawieść na wyboistym terenie. Jedne z popularniejszych rowerów górskich posiadają hamulec tarczowy.

Wiesz, że Toskania i Umbria są idealne na rowerową wycieczkę?

Ceny rowerów MTB

Cena roweru MTB uzależniona jest przede wszystkim od jego jakości. Im częściej jeździmy na rowerze górskim, tym większy koszt poniesiemy. Ceny rowerów MTB wahają się od jednego do nawet kilku tysięcy złotych. W okresie jesienno-zimowym warto zwrócić uwagę na promocje poszczególnych modeli. Jeżeli jednak zależy nam na bezpieczeństwie i stabilności podczas każdej wyprawy rowerowej, nie powinniśmy oszczędzać.

Do ceny roweru górskiego warto doliczyć rowerowe gadżety, w tym światełko przednie i tylne oraz bagażnik, przydatny podczas dłuższych wypraw rowerowych. Istotnym elementem będą też odblaski w kolorze czerwonym, które dobrze mieć nie tylko na rowerze, ale również na ubraniu.

Do wersji podstawowej roweru górskiego warto dokupić błotniki uniwersalne, których zadaniem jest ochrona amortyzatora przed zanieczyszczeniem. Innym ważnym elementem jest kask rowerowy, który chociaż nie obowiązkowy, chroni głowę. Popularnym kaskiem na rower MTB jest kask z otworami wentylacyjnymi oraz daszkiem z przodu.

Wyprawa MTB - czym jest?

Wyprawa MTB to nic innego, jak wycieczka rowerowa po trudnym, często górskim terenie. Tego typu wyprawy organizowane są w różnych zakątkach świata, o każdej porze roku. Chcąc wybrać się na taką wyprawę, warto zgłosić się do klubu rowerowego MTB, w którym dowiemy się, jak przygotować się do wycieczki i w jakich wyprawach ze względu na naszą kondycję czy stan zdrowia możemy uczestniczyć. Kluby rowerowe MTB zrzeszają także miłośników wypraw MTB oraz organizują treningi i wycieczki.

Polska na rower? Zapraszamy do Beskidu Niskiego.

Technika jazdy MTB

Opanowanie odpowiedniej techniki jazdy MTB i wyrobienie w sobie poprawnych nawyków w połączeniu z dobrą kondycją mogą być gwarancją sukcesu. Jeżdżąc na rowerze MTB powinniśmy nauczyć się bezpiecznego hamowania. Tego typu rowery wyposażone są w dwa hamulce - przedni i tylny. Przedni w rowerze górskim powinien służyć pomocniczo dla hamulca tylnego używanego najczęściej. Bardziej doświadczeni kolarze mogą stosować technikę pulsacyjną. W przypadku wchodzenia w zakręt nie należy używać hamulców. W tym przypadku można zastosować jedną z kilku znanych technik.

wyprawa-mtb

Najpopularniejszą jest ścinanie, polegające na dojechaniu do prawej strony zakrętu i ścięcie do lewej w jego środkowej części. Kolejno następuje płynne przejechanie do prawej strony. Jeżeli tego typu technika nie należy do naszych ulubionych, wypróbujmy wolniejszą, polegająca na podejściu do zakrętu od wewnętrznej strony i zakończeniu po jego zewnętrznej stronie.

Po opanowaniu takich technik bardziej zaawansowane osoby mogą uczyć się jazdy na stojąco. Rower przy tej technice powinien być utrzymany w linii prostej, tak jak biodra. Inne techniki jazdy MTB to skoki przez przeszkody, obroty na przednim kole, czy jazda na tylnym.

Najczęstsze kierunki wypraw MTB

Wyprawy MTB to wycieczki organizowane zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. W Polsce szczególnie popularne są wyprawy w Tatry lub Karkonosze. Inne trasy rowerowe, w tym Szlak Orlich Gniazd lub Velo Dunajec rozpoczynający się w Zakopanem są równie chętnie uczęszczane. Poza krajem wyprawy MTB organizowane są między innymi we włoskich Dolomitach lub przy Jeziorze Garda.

Interesującym kierunkiem dla wielu kolarzy są też Alpy, w szczególności masyw Mont Blanc. Innym miejscem na MTB jest Fuerteventura oraz Madera. Miłośnicy egzotyki mogą wybrać się również do Maroka, aby na rowerze górskim przemierzyć Góry Atlas.

Bałkany rowerem? Albania i Korfu to jest to!

Maraton MTB

Poza wyprawami MTB ten rodzaj kolarstwa polega również na ściganiu się sportowców po długiej trasie o nierównej powierzchni. Początkowo maratony były amatorskim wydarzeniem, w którym udział brali fani kolarstwa. Z czasem przekształcały się w wielkie imprezy, w których uczestniczyły dziesiątki zawodników. Następnie maratony MTB zostały włączone do rozgrywek Pucharu Świata i Mistrzostw Świata.

Wyposażenie przed wyprawą MTB

Przed wyprawą MTB warto zaopatrzyć się w podstawowy ubiór oraz akcesoria. Te elementy będą zależne od pory roku czy miejsca wycieczki. Osoby, które interesują się MTB, powinny posiadać bieliznę oraz skarpety sportowe, krótkie i długie spodnie kolarskie oraz koszulkę termoaktywną. Niezbędna może okazać się też kurtka przeciwdeszczowa, bluza lub polar, komin osłaniający szyję i usta, chusta na uszy oraz rękawiczki rowerowe.

Innym ważnym elementem są buty rowerowe, które chronią przed kontuzją i wpływają pozytywnie na wydajność. Warto poszukać obuwia przeznaczonego do MTB. Charakteryzuje się twardą podeszwą wyposażoną dodatkowo w kolce, zwiększające przyczepność.

Dodatkowe akcesoria, jakie warto posiadać w MTB, to:

  • plecak,
  • okulary rowerowe, chroniące nas nie tylko przed słońcem, ale i muchami,
  • zapięcie rowerowe,
  • pompka rowerowa,
  • leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz środki przeciw ukąszeniom owadów.

Znasz Pogórze Izerskie? Rowerowa przygoda czeka.

Przygotowanie kondycyjne do wyprawy MTB

Dobry stan zdrowia oraz nienaganna kondycja wpływają na jakość i długość wypraw MTB. Jazdy po górach lub w trudnych warunkach atmosferycznych mogą okazać się niebezpieczne, jeśli nie mamy wystarczająco dużo siły, aby wjechać lub zjechać ze stromej góry.

Wyprawy MTB mogą trwać od kilku godzin do kilku dni, dlatego niezbędne są regularne ćwiczenia wzmacniające wszystkie partie ciała. W tym pomogą nam m.in. ćwiczenia cardio, stretching, czy interwały.

rower-mtb-czyli-jaki

Przed wyprawą MTB istotne są również treningi MTB, w trakcie których trenowana jest technika kolarska. Organizowane przynajmniej dwa razy w tygodniu pozwalają ponadto na integrację uczestników przed wieloma wyjazdami. Treningi MTB są częścią przygotowania kondycyjnego, ponieważ szlaki wybierane przez instruktorów bywają równie trudne, jak uczęszczane w trakcie wyjazdów trasy rowerowe. Jednak to regularność i ciągłe wydłużanie dystansów będą podstawą dobrego przygotowania kondycyjnego.

Masz ubezpieczenie kosztów leczenia?

Wyprawy MTB to wymagające wycieczki po trudnych i często niebezpiecznych trasach rowerowych. Odpowiednie przygotowanie i długie treningi pozwalają miłośnikom MTB osiągać nie tylko imponujące wyniki, ale też podnosić poziom jazdy. W zależności od naszych możliwości wyprawy MTB możemy odbyć w wielu miejscach na ziemi, zawsze pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Sprawdź rowerowe wyjazdy z Travelduck:

Wyprawy rowerowe Rowerowe porady

Proponowane wyjazdy