Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Plan podróży po Islandii z uwzględnieniem mapy Islandii

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 2 min 0
islandia-co-zobaczyc

Myśląc o podróży na Islandię, warto ułożyć dobry plan. Wyspa jest duża, a za sprawą zmiennej pogody i ograniczonej infrastruktury nie każde miejsce może okazać się dostępne. Dlatego Islandczycy podpowiadają, jak łatwo zorganizować wyprawę, nie omijając najważniejszych punktów na mapie Islandii.

A może świetna objazdówka po Islandii?

Islandia - wycieczka Złotym Kręgiem

Większość popularnych na Islandii tras turystycznych znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy, głównie ze względu na dostępność lotniska w Keflaviku. Do takich należy właśnie szlak popularnie zwany Złotym Kręgiem. Pozwala na zobaczenie największych atrakcji Islandii. Trasa liczy około 260 km.

Pierwszym przystankiem na trasie jest Park Narodowy Þingvellir. To miejsce związane z historią Islandii, gdyż właśnie tam przez kilka tysiącleci obradował parlament narodowy. To tu również dwie płyty kontynentalne, które wypiętrzyły wyspę, a dziś oddalają się od siebie, tworzą malowniczy wąwóz.

Þingvellir-islandia

Kolejne miejsca na mapie Islandii, które trzeba zobaczyć, to gejzery Geysir i Strokkur. Pierwszy dał nazwę tego typu wybuchom gorącej wody, ale powoli wygasa. Drugi jest jego godnym jego następcą, a także jednym z najchętniej odwiedzanych gejzerów na Islandii.

Na trasie pojawia się także wodospad Gullfoss, czyli Złoty Wodospad. To właśnie od jego nazwy pochodzi określenie Złoty Krąg. Należy do najpiękniejszych wodospadów Islandii i największych w Europie.

Te trzy miejsca są obowiązkowe na trasie, kolejne - fakultatywne, ale warte zobaczenia. Niedaleko Gullfoss znajdują się gorące źródła. Jednym z najpopularniejszych na Islandii jest Gamla laugin (Sekretna laguna) we Flúðir.

Zainteresowani ekologią mogą odwiedzić ekowioskę Skalholt. To miejscowość, której mieszkańcy zajmują się leśnictwem, rolnictwem ekologicznym i rzemiosłem. Podczas wycieczki na Islandię warto zobaczyć także wulkany. W Złotym Kręgu zdecydowanie będzie to wulkan Kerið z jeziorem kraterowym.

islandia-zloty-krag

Czy Islandczycy wierzą w elfy?

Wycieczka po Islandii - Srebrny Krąg

Określenie Srebrny Krąg ma nawiązywać do Złotego Kręgu. Trasa znajduje się w zachodniej części Islandii, w bliskiej odległości od Rejkiawiku. Pierwszym miejscem wartym zobaczenia jest fiord Borgarfjörður. Klify na Islandii to częsty widok, ale ten zapiera dech w piersiach!

Chwili relaksu można zaznać w geotermalnym SPA w Kraumie. Ostatnim obowiązkowym punktem Srebrnego Kręgu na wyprawie po Islandii jest historyczna osada Reykholt, ważny średniowieczny ośrodek religijny.

hraunfossar-islandia

Warto kontynuować wycieczkę, aby zobaczyć majestatyczne wodospady Hraunfossar i Barnafoss. Potem z kolei skierować się na północny-wschód, gdzie znajduje się najsłynniejsze źródło termalne na Islandii - Deildartunguhver.

Zwiedzanie Islandii w tej części wyspy ukoronuje pokonanie żwirowej trasy ciągnącej się doliną Kaldidalur. Droga prowadzi między lodowcami Þórisjökull i Ok do Parku Narodowego Þingvellir, czyli perełki Złotego Kręgu, którą koniecznie trzeba odwiedzić.

islandia-srebrny-krag

Może zainteresuje Cię mroźna Norwegia - w poszukiwaniu zorzy polarnej?

Wycieczka na Islandię - Diamentowy Krąg

Niejeden przewodnik po Islandii zarekomenduje udanie się w zupełnie inną część wyspy: na północny-wschód. Diamentowy Krąg to trasa dużo mniej uczęszczana przez turystów, ale obfitująca w niesamowite krajobrazy.

Punktem wyjścia wyprawy jest miasteczko portowe Húsavík leżące nad zatoką Skjálfand. Stamtąd wyruszają ekspedycje na obserwację wielorybów na Islandii. Całkiem niedaleko leży  półwysep Tjörnes, gdzie znaleźć można bardzo ciekawe skamieniałości. To jeden z najważniejszych obszarów paleontologicznych na wyspie.

Poruszając się na południowy-wschód, można dojechać do malowniczego wąwozu Ásbyrgi, który powstał kilka tysięcy lat temu wskutek powodzi glacjalnych. Wąwóz leży na terenie parku narodowego Jökulsárgljúfur, jednego z czterech na Islandii.

Dotarcie do kolejnego punktu Diamentowego Kręgu, doliny Vesturdalur z bazaltowymi skałami Hljóðaklettar, wymaga zjechania z trasy, ale zdecydowanie jest tego warte.

Następny punkt podczas wyprawy na Islandię północno-wschodnią to najpotężniejszy wodospad wyspy i całej Europy - Dettifoss. Emocje podtrzyma dojechanie pod wciąż czynny wulkan Krafla, a także położone niedaleko pole geotermalne Hverir.

hverir-islandia

Chcesz poznać Islandię w 6 dni?

Wiele ciekawych miejsc na Islandii północno-wschodniej znajduje się w pobliżu jeziora Mývatn. To tu można zobaczyć geotermalne SPA Mývatn Nature Bath w Jarðböðin, pole lawowe Dimmuborgir, wygasły już wulkan Hverfjall, a także jaskinię lawową Grjótagjá, w której wnętrzu wybija gorące źródło.

Ostatnim miejscem jest kolejny wodospad - Goðafoss. Jest nie tylko piękny, ale i ważny dla mieszkańców Islandii. To właśnie tam Islandczycy przed wiekami symbolicznie przyjęli chrześcijaństwo.

islandia-diamentowy-krag

Pojedź na Islandię:

Islandia

Proponowane wyjazdy