Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

7 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim pojedziesz na Islandię

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 3 min 0
lodowiec-vatnajökull

Islandia to państwo wyspiarskie z najdalej wysuniętą stolicą na zachód w Europie. W krajobraz Islandii wpisują się malownicze półpustynie, gorące źródła, zorze polarne oraz obszary wulkaniczne. Co warto wiedzieć, jadąc do “Krainy Lodu i Ognia”? Oto 7 informacji na temat Islandii, które mogą się przydać przed podróżą.

Miałaś/eś już okazję zobaczyć aurora borealis? Na wycieczce na zorzę polarną na Islandię Ci się uda!

1. Pogoda na Islandii

Islandia to wyspa, która leży w zasięgu klimatu subkontynentalnego. Ze względu na wpływ ciepłego prądu północnoatlantyckiego temperatura jest tutaj wyższa niż wskazują na to cechy klimatyczne.

Lato na Islandii jest krótkie i umiarkowanie chłodne, dni są bardzo długie, a słońce chowa się jedynie na 3-4 godziny.

Zimą natomiast dzień trwa zaledwie kilka godzin.

Warunki atmosferyczne na Islandii charakteryzują się dużą zmiennością. Jednego dnia możemy doświadczyć 4 pór roku: poranna łagodna temperatura i słońce bardzo szybko mogą przekształcić się w deszczowe, śnieżne i wietrzne popołudnie. Średnia roczna temperatura na Islandii w Reykjaviku wynosi ok. 5°C. Pod względem pogody należy się tam spodziewać wszystkiego.

Czy Islandczycy wierzą w elfy?

2. Co spakować na Islandię?

Jeżeli masz zaplanowaną podróż na Islandię w okresie zimowym, z pewnością przyda Ci się nieprzemakalny płaszcz (lub kurtka), chroniący przed wiatrem i deszczem. Warto wyposażyć się również w ciepłe skarpetki - nikt nie lubi mieć zimnych stóp!

Szalik, czapka i grube rękawiczki to islandzki, zimowy standard, bez którego nie warto opuszczać hotelu. Do walizki wrzuć też ciepły sweter, balsam do ust i bieliznę termiczną.

Jeśli wyjazd przypada na okres letni i pragniesz zrozumieć fenomen białych nocy, zabierz ze sobą opaskę na oczy, która pomoże zasnąć. Oprócz klasycznego islandzkiego zestawu typu: ciepła kurtka, czapka, długie spodnie, sweter i wygodne buty trekkingowe na pewno przydadzą się okulary przeciwsłoneczne oraz krem z wysokim filtrem UV.

atrakcje-w-islandii

A może trekking na Islandii?

3. Czym się poruszać po Islandii?

Przed wyjazdem lub po przylocie na lotnisko w Keflaviku polecamy wynajęcie samochodu terenowego, z napędem na cztery koła, który zdecydowanie ułatwi poruszanie się po wyspie. Islandzkie drogi są wąskie i szutrowe, często z wysokimi wzniesieniami. Należy się również przygotować na odcinki, które ze względu na pogodę są zamknięte. Zawsze przed podróżą sprawdź stan dróg!

Przy wynajęciu samochodu radzimy ubezpieczyć auto od wypadków. Powodów do kolizji czy uszkodzeń samochodowych na islandzkich drogach jest sporo, chociażby nierówności i drobne kamienie na trasie, jednopasmowe drogi (w tym mosty) oraz stada wypasanych owiec lub koni, które średnio odróżniają obszar pastwiska od jezdni.

Oto krótki poradnik o islandzkim off roadzie.

4. Komunikacja na Islandii

Podróżując na Islandię, nie musisz znać islandzkiego, wystarczy w stopniu dobrym znać angielski, aby bez problemu porozumieć się z mieszkańcami wyspy. Telefon komórkowy czy baterie od aparatu spokojnie możesz naładować, wkładając wtyczkę do gniazdka, nie potrzebujesz do tego specjalnej przejściówki. W razie potrzeby możesz pojechać na stację paliw lub do punktu turystycznego, gdzie dostępne jest bezpłatne wi-fi.

czarna-plaza

Lubisz wyzwania? Off road na Islandii czeka!

5. Jak zapłacić na Islandii?

Walutą Islandii jest korona Islandzka. W niektórych hostelach lub obiektach turystycznych możemy płacić w EUR. Na terenie wyspy niemal wszędzie zapłacimy kartą, dlatego nie warto mieć przy sobie dużej ilości gotówki. Terminale płatnicze znajdują się w sklepach, na parkingach, a nawet w części toalet publicznych! Wyjątkiem są miejsca oddalone od miasta, gdzie owszem są terminale, ale brakuje zasięgu.

6. Ceny na Islandii

Ceny większości podstawowych produktów spożywczych są zdecydowanie wyższe niż w Polsce.

W zależności od danego produktu różnice w cenach wahają się od 30 do nawet 200%.

Jeżeli planujesz podróżować po wyspie samochodem (polecamy te trasy na off road po interiorze), zrób wcześniej większe zakupy w jednym z popularnych supermarketów typu Kronan, Netto czy Bonus, by zaoszczędzić. Sieci tych sklepów znajdują się w dużych miastach.

7. Czego warto spróbować na Islandii?

Na liście do spróbowania islandzkich specjałów powinien się znaleźć hakarl, czyli sfermentowany rekin. Produkt kupisz w Muzeum Rekina (Bjarnarhofn Shark Museum) oraz podczas świętowania Pora Blót.

hakarl-na-islandii

Będąc na Islandii, warto zjeść kjötsúpa - czyli zupę na bazie islandzkiej jagnięciny, z której słynie wyspa. Kolejnym produktem do degustacji jest lukrecja, która w sklepach dostępna jest niemal pod każdą postacią. Spotkanie z islandzką kuchnią to ciekawe doznanie.

Islandia w ostatnich latach zyskała na popularności i stała się lubianym kierunkiem turystycznym. Jeżeli już wiesz, jak się komunikować na wyspie, czym się poruszać oraz co spakować do walizki, wystarczy znaleźć korzystną ofertę jednego z biur podróży i jechać na szaloną wyprawę po atrakcjach Islandii!

Wyjedź z Travelduck na Islandię:

Islandia Ciekawostki

Proponowane wyjazdy