Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wulkany na Islandii. Czy wyspa jest bezpiecznym kierunkiem?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
wulkany-na-islandii

Wulkany znacząco wpłynęły na ukształtowanie krajobrazu Islandii. Dzięki nim powstały m.in. źródła geotermalne, wspaniałe klify, fiordy i jaskinie. Każdy z nich kusi majestatycznym kształtem i budzi dreszczyk emocji. Co kilka lat erupcja wulkanu wstrząsa wyspą i zachęca śmiałków do ryzykownych wycieczek brzegiem krateru.

Marzysz o zobaczeniu zorzy na Islandii?

Ile jest wulkanów na Islandii?

Islandia nazywana jest wulkaniczną wyspą nie bez przyczyny. Aż 30 ze 130 znajdujących się tam wulkanów jest aktywnych, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność krainy lodu i ognia.

Najsłynniejsze czynne wulkany na Islandii to: Hvannadalshnukur, Bárðarbunga, Grimsvötn, Askja, Eyjafjallajökull, Hekla oraz Katla.

Co ciekawe nazw większości z nich statystyczny Polak nie jest w stanie wymówić, groźnie wyglądający wyraz Eyjafjallajökull po artykulacji brzmi Ajafjatlajekutl.

Warto wiedzieć, że wulkany od zawsze stanowiły dla Islandczyków poważne zagrożenie, dlatego po tragicznych doświadczeniach pierwszych osadników większość miast i wsi znajduje się daleko od plujących lawą stożków.

wulkan-eyjafjallajökull

Wiesz, że mieszkańcy Islandii wierzą w elfy?

Dlaczego na Islandii jest tyle wulkanów?

Islandia znajduje się po drugiej stronie Grzbietu Atlantyckiego oddzielającego dwie płyty tektoniczne: euroazjatycką i północnoamerykańską. Ten podział jest widoczny z pozycji lądu. Islandia to jedyne miejsce na świecie, gdzie takie zjawisko można podziwiać gołym okiem, np. na półwyspie Reykjanes i na obszarze Thingvellir.

Wskutek odsuwania się od siebie tych dwóch płyt tektonicznych dochodzi do wypychania do góry magmy, która wypełniając powstałą między nimi lukę, doprowadza do powstania, a następnie wybuchów wulkanów.

Chcesz wyruszyć na off road na Islandię?

Czy islandzkie wulkany są niebezpieczne?

Aktywność sejsmiczna na Islandii nie jest obecnie zagrożeniem dla mieszkańców i turystów, ponieważ zdecydowana większość wulkanów znajduje się z dala od miast i wiosek.

Na szczytach i zboczach wulkanów instaluje się specjalne czujniki, które rejestrują aktywność sejsmiczną i analizują zawartość siarki. W środku kraterów montuje się urządzenia służące pomiarowi ciśnienia. Dzięki monitoringowi sejsmicznemu eksperci z wyprzedzeniem potrafią przewidzieć ewentualną erupcję.

Sprawdź, które lodowce Islandii trzeba zobaczyć koniecznie! Są one nieodłącznym elementem wulkanicznego krajobrazu wyspy. Niektóre lodowce maskują ukryte głęboko wulkany.

wulkan-islandia

Jak często dochodzi do erupcji wulkanów na Islandii?

Wybuchy wulkanów na Islandii są stosunkowo regularne, uśredniając, można powiedzieć, że zdarza się to mniej więcej raz na 5-10 lat. W 2014 r. na lawowym polu Holuhraun, w islandzkim interiorze, czyli w centralnej części wyspy, dosyć spektakularnie dał o sobie znać wulkan Bárðarbunga. Z kolei najbardziej znana w ostatnich latach była erupcja Eyjafjallajökull w 2010 r., który doprowadził do paraliżu ruchu lotniczego w Europie.

Wybuch wulkanu w Fagradalsfjall i czerwone niebo

20 marca 2021 r. o godz. 20:45 czasu miejscowego doszło do erupcji wulkanu Fagradalsfjall w Geldingadalur - jej siła została oceniona przez sejsmologów jako niewielka. W pobliżu krateru z godziny na godzinę przybywało osób, które przyjechały podziwiać fontanny lawy.

Mieszkańcy znajdującego się 8 km od wulkanu miasta Grindavik trzy tygodnie przed wybuchem odczuwali bardzo silne wstrząsy. Niestety było to bardzo uciążliwe w szczególności w nocy - trudno było zasnąć. Gdy Fagradalsfjall w końcu wypluł lawę, wszyscy odetchnęli z ulgą. 

W maju 2021 r. Fagradalsfjall wciąż daje o sobie znać. Ty razem wypuścił długi na 300 m snop lawy!

fagradalsfjall-erupcja-wybuch-wulkan-islandia

Erupcja była bardzo widowiskowa. Szczególne wrażenie (oprócz gorącej, jaskrawo pomarańczowej lawy kontrastującej z czarnymi skałami i magmą) robił czerwony dym, który wzbijał się kłębami w niebo.

Askja - największa erupcja w dziejach Islandii

Askja jest jednym z aktywnych wulkanów na Islandii. W 2019 r. spowodował ponad 700 niewielkich trzęsień ziemi i obawiano się, że w każdej chwili wybuchnie. Na szczęście tak się nie stało.

Obawy były w pełni uzasadnione. Ostatni zanotowany wybuch Askji miał miejsce w 1875 r.

Wybuch był tak silny, że wydobywające się z krateru popioły były widoczne nawet nad Polską!

Lawą zostało pokryte wówczas ponad 20 km² powierzchni w okolicach wulkanu. Do tej pory nie odnotowano na Islandii tak potężnej erupcji.

askja-islandia

Askja to wulkan, który szczególnie warto zobaczyć. W jego kalderze znajduje się jezioro Viti, co robi niesamowite wrażenie, szczególnie wiosną i latem, kiedy zbocza wulkanu są brunatno szare i pokryte mchem, a turkusowa tafla wody zjawiskowo wkomponowuje się w te barwy.

Temperatura wody w Viti ma ok. 25℃. W czasie wycieczki po zboczach Askja można zażyć kąpieli w tym wulkanicznym jeziorze!

Sprawdź inne atrakcje Islandii, które warto zobaczyć

Thrihnukagigur - podróż do wnętrza wulkanu

Thrihnukagigur czyli Krater Trzech Szczytów to uśpiony już od ponad 4 tysięcy lat wulkan, który można zobaczyć od środka. Pola magmowe, które otaczają poszarpane wulkaniczne stożki to widok na długo pozostający w pamięci.

Można wybrać się na wycieczkę otwartą kolejką gondolową w głąb tego drzemiącego wulkanu aż na 120 metrów w głąb Ziemi i przy okazji podziwiać wielobarwne skały pokrywające ściany drzemiącego olbrzyma. Tego rodzaju przyjemność niestety nie należy do najtańszych, trzeba być przygotowanym na wydatek rzędu 1000 PLN od osoby.

thrihnukagigur-islandia

Najwyższy czynny wulkan na Islandii

Hekla jest najwyższym (1491 m n.p.m.) czynnym wulkanem na Islandii. Znajduje się zaledwie 115 km od Reykjaviku, stolicy Islandii. Na szczęście jej erupcje nigdy nie spowodowały śmierci ludzi, niestety opadające po wybuchu pyły niejednokrotnie były przyczyną klęsk gospodarczych.

Pył osiadający na roślinach prowadzi do ich obumierania, wskutek czego zwierzętom hodowlanym, które stanowią główną gałąź przemysłu, zaczyna brakować pożywienia. Hekla była częstą bohaterką średniowiecznych dzieł literackich, można spotkać wzmianki o niej jako o “wrotach piekieł”.

wulkan-hekla-islandia-1

A może Islandia w 6 dni?

Muzeum erupcji na Islandii

W 1973 r. doszło do wybuchu wulkanu Eldfell, co doprowadziło do ewakuacji mieszkańców całej wyspy Heimaey, na której się znajduje. Na szczęście gaszenie potoków lawy wodą morską złagodziło skutki erupcji, dzięki czemu nie doszło do odcięcia miasta od portu. Z materiału piroklastycznego wybudowano pas startowy i wykonano podłoże pod budowę osiedli.

Powstałe po wybuchu Muzeum Eldheimar upamiętnia wszystkie, zarówno tragiczne, jak i heroiczne wydarzenia z lutego 1973 r. Bilet wstępu kosztuje około 70 PLN.

Czy oglądanie wybuchu wulkanu jest bezpieczne?

Podczas erupcji wulkanu władze Islandii ewakuują okolicę, niestety często zdarza się, że równolegle biura wycieczkowe oferują loty nad dławiącymi się lawą kraterami. Niestety nie jest to najbezpieczniejsza rozrywka, ponieważ w czasie wybuchu w powietrzu mogą wirować kawałki mającej 600-800°C zastygłej lawy.

wulkan-katla

Wulkany na Islandii to bardzo szeroki i z pewnością wart eksploracji temat. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba zobaczyć chociaż jeden z nich. Zbocza kalder to świetne miejsca na trekking!

Erupcje najbezpieczniej podziwiać w taki sposób:

 

Sprawdź nasze oferty wycieczek na Islandię:

Islandia Atrakcje Islandii Kierunki

Proponowane wyjazdy