Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jak porządkować wspomnienia z wakacji?

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 2 min 1
pamiatki-z-wakacji

Zdjęcia, breloczki, muszelki, magnesy, bilety wstępu, pocztówki, kamyki i wiele innych przedmiotów, które przywozimy z wakacji, często trafia do pudełka i niestety ulega zapomnieniu.

Sortuj wspomnienia

Dawniej mieliśmy do dyspozycji 24 lub 36 klatek filmu, więc trzeba było rozsądnie je wykorzystywać. Obecnie niemal nie ma ograniczeń, w związku z tym z wakacji nierzadko wracamy bogatsi o minimum 2000 zdjęć. Niestety często zapisujemy je na dysku lub w chmurze i raczej nigdy do nich nie wracamy.

Dlaczego warto porządkować fotografie? Można z nich zrobić ciekawe opowieści, kolaże i przede wszystkim wykasować te, które nie bardzo się do czegoś nadają. Do usystematyzowanych zdjęć chętniej się wraca.

Przechowywanie fotografii w formie plików jest dużą oszczędnością przestrzeni, ale czasem warto kilka wydrukować i włożyć do albumu. Taka forma jest przystępniejsza do przeglądania. Po katalog ze zdjęciami w formie fizycznej szybciej sięgniemy w czasie długiego jesiennego wieczoru niż klikniemy w folder z opisem “Teneryfa 2009”.

Osoby, które oprócz porządkowania zdjęć chcą je również nieco poprawić lub urozmaicić, mogą skorzystać z przeznaczonych do tego programów i aplikacji. Jest z czego wybierać i co ważne - można to zrobić bezpłatnie. Oto kilka ciekawych, prostych w obsłudze i darmowych aplikacji do sortowania i obróbki zdjęć:

  • Photoscape,
  • PicsArt,
  • Fotor,
  • Pixlr Express,
  • Ashampoo Photo Commander Free.

warto-drukowac-zdjecia

Porządkujesz zdjęcia regularnie? Z wycieczki do Zalipia będzie ich dużo.

Fotoksiążka i kroniki z wakacji

Istnieje wiele sposobów na uporządkowanie pamiątek. Z wakacji przywozimy przede wszystkim mnóstwo zdjęć. Nie trzeba być wytrawnym fotografem, żeby zatrzymać w kadrze ulotne chwile. Jakość też nie jest najważniejsza, liczy się moment, który udało się uchwycić. Fotoksiążka to świetny sposób nie tylko na wyeksponowanie fotografii, ale również wzbogacenie je opisami, anegdotami, rysunkami.

Profesjonalnie przygotowana fotoksiążka, która dodatkowo ma piękną oprawę graficzną, to doskonała lektura i idealny sposób na zachowanie wspomnień. Fotoksiążkę można przygotować samemu - jest wiele aplikacji umożliwiających zrobienie takiego gadżetu. Można też zlecić jej wykonanie firmie specjalizującej się w tego rodzaju usługach.

Innym, równie ciekawym i znacznie prostszym do zrobienia w domowym zaciszu, wspaniałym “przechowywaczem wakacyjnych chwil” będzie kronika-pamiętnik. Do wykonania potrzebny jest zeszyt (najlepiej w formacie A4) lub segregator.

Druga opcja będzie zdecydowanie lepszym wyborem, jeżeli chcemy do zdjęć dołączać bibeloty, kamyczki i inne drobne przedmioty. Do segregatora można wpinać sztywne, kolorowe kartki, na których bardzo ładnie będą prezentowały się zdjęcia z opisami. Foliowe koszulki są idealne do tego, aby włożyć w nie zasuszone kwiaty, a nawet trochę piasku np. z bałtyckiej plaży.

Pierwszą stronę można ozdobić nagłówkiem wyciętym z lokalnej gazety, kawałkiem materiału z letniej sukienki albo wkleić mapkę z zaznaczonymi miejscami, które zwiedziliśmy, dołączyć bilety wstępu, bilety na metro, kawałki zdjęć oraz etykiet z ulubionych smakołyków.

Do mocowania zdjęć można użyć zwykłego kleju biurowego w sztyfcie lub samoprzylepnych narożników.

To, jak będzie wyglądała taka wakacyjna kronika, zależy już tylko od naszej kreatywności. Wszystko jest dozwolone!

Oto niezapomniane książki podróżnicze!

fotoksiazka

Praktyczne pamiątki - poduszka lub kubek z nadrukiem, świeca

Drukowanie zdjęć na przedmiotach codziennego użytku to kolejny i dość oryginalny pomysł na zachowanie wspomnień z wakacji w Polsce lub za granicą. Zdjęcie z ulubionej urlopowej lokacji na poduszce lub na kubku pozwala cieszyć się cudownymi chwilami w każdej chwili.

Miłośnikom praktycznych bibelotów z pewnością przypadnie do gustu również świeczka z pamiątkami z wakacji. Jak ją zrobić? Wystarczy wsypać do niewielkiego słoika lub szklanki kilka muszelek, kolorowych szkiełek, kamyków, suszonych kwiatów itp., zalać bazą do świec żelowych i gotowe. Taki półprodukt bez problemu dostaniemy w sklepach.

kubek-z-nadrukiem

Jakie pamiątki przywieziesz z wyjazdu na Maltę?

Słoik z piaskiem i ramka z muszelek

Osoby, które lubią ustawiać na półkach przedmioty przypominające im przyjemny czas urlopu, mogą zrobić cieszące oko mini dzieła sztuki. Co najważniejsze nie trzeba wcale mieć wyjątkowych umiejętności, aby z kilku muszelek wyczarować świetną ramkę na zdjęcie!

Do przygotowania muszelkowej ramki wystarczy zwykła ramka, np. plastikowa w wybranym formacie. Muszelki najlepiej mocować na klej na gorąco. Dzięki takiemu rozwiązaniu użyjemy schowanych głęboko w szufladzie muszli, które będą się wspaniale komponowały z umieszczonym pośród nich zdjęciem z plaży. W podobny sposób można wykorzystać drobne kamyki, kawałki lawy lub kolorowe szkiełka.

Dla tych, którzy lubią przywozić z wakacji piasek i suszone kwiaty, fajnym rozwiązaniem będzie zrobienie słoika z pamiątkami. Przygotowanie jest dziecinnie proste - na dno słoika sypiemy piasek i układamy na nim wszystkie ważne dla nas przedmioty.

ramka-na-zdjecia

Porządkowanie wspomnień z wakacji to fajna zabawa i dobry pomysł na spędzanie wolnych chwil (również z dziećmi).

Sprawdź wyjazdy z travelduck.pl:

Inspiracje Poradnik

Proponowane wyjazdy