Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Bouldering: czym jest, zasady, początek, ścianka wspinaczkowa, w Polsce, bouldering w terenie

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
bouldering

Trening wspinaczkowy na dużych wysokościach zdecydowanie nie jest dla osób początkujących. Wyjdź od przygody ze ścianką wspinaczkową w jednej z miejskich hal - szybko przekonasz się, czy bouldering do sport dla Ciebie. Potrzebne będą wygodne buty i ubranie oraz magnezja i możesz zaczynać wspinaczkę!

Czym jest bouldering?

Bouldering to trening holistyczny. Rodzaj wspinaczki bo niższych blokach skalnych bez asekuracji liną. Konkurencja sportowa, z którą bezpośrednio związane jest odpadanie od pokonywanej ściany, co wiąże się z koniecznością stosowania dla bezpieczeństwa wspinacza rozłożonych materacy (crashpadów) oraz obecności partnera (spottera) chroniącego go przed negatywnymi skutkami kontaktu z podłożem.

scianka-wspinaczkowa

W boulderingu angażowana jest każda partia ludzkich mięśni. Pracujesz ramionami, nogami, plecami, biodrami, dłońmi, stopami. Istotne są determinacja, siła, gibkość, koordynacja ruchów, wyobraźnia przestrzenna, samodyscyplina, kondycja oraz asekurujący partner. Jest widowiskowo, efektownie, ale i szalenie wymagająco, z nowymi wyzwaniami. Im lepiej wykonasz ruch, tym mniej siły będzie wymagać kolejny.

Jeśli nie czujesz oporu przed wysokościami i przed poruszaniem się na nich, wzrasta szansa, że bouldering będzie czymś dla Ciebie. Poczucie pewności ruchów nad ziemią podniesie Twoją odporność na pokonywanie naturalnych barier i granic.

bouldering-w-polsce

Co warto wiedzieć o boulderingu? Zasady na początek

Oto kilka zasad boulderingu do przeczytania jeszcze zanim zaczniesz przygodę ze wspinaczką:

  • do wspinaczy mów na “Ty”.
  • Otrzymywanie dobrych rad - nawet niechcianych - jest tu normą.
  • Musisz stopniowo przyzwyczajać ciało do tak specyficznego rodzaju wysiłku z nietypowym sposobem jego obciążenia.
  • Wzmocnienie mięśni oraz odpowiednia technika wspinania się to podstawy boulderingu.
  • Siła i kondycja są w tej dyscyplinie niezwykle istotnymi czynnikami ułatwiającymi wspinaczkę na niskich wysokościach.
  • Dobre nawyki i postępy na ściance wspinaczkowej to wynik tylko i wyłącznie pracy z doświadczonym instruktorem wspinaczki już od samego początku. Zapobiega to również urazom i poważnym kontuzjom. Poznasz technikę boulderingu, smaczki tej dyscypliny, będziesz stopniować poziom trudności.
  • Nauczysz się nie tylko właściwych chwytów, ale i pracy palcami rąk oraz stopami. Niezbędne będą lekcje asekuracji, a także samej techniki wspinania się.

bouldering-zasady

Ciekawostką jest parafraza boulderingu - buildering. Tzw. urban climbing to również wspinaczka, ale na konstrukcje stworzone przez człowieka do zupełnie innych celów. Zdobywanie tego rodzaju obiektów wspinaczkowych jest nielegalne, a do często karanych z tego powodu postaci należy słynny Spider-Man, Alain Robert z Francji, który zawsze para się builderingiem bez zezwolenia.

Jak się przygotować do boulderingu?

Jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i przed uprawianiem boulderingu konieczna jest porządna rozgrzewka - nigdy o tym nie zapominaj! Podnieś sobie tętno, solidnie się spoć, rozruszaj całe ciało, rozgrzej nawet palce u dłoni i stóp, a lepiej wykorzystasz godziny treningu i zapobiegniesz skutkom niewystarczającego rozgrzania mięśni.

A jak dobrze przygotować ciało do uprawiania boulderingu?

  • Buduj wytrzymałość i kondycję, biegając i wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe na siłowni.
  • Podczas treningu w domu skup się na drążku rozporowym, taśmach do treningów siłowych, piłce do balansowania ciałem, podnoszeniu hantli, sztangi, robieniu pompek.
  • Pamiętaj, że ścianka wspinaczkowa do pokoju to rozwiązanie kosztowne i zanim nie poznasz właściwej techniki wspinaczki, szkoda ponosić taki wydatek na w przyszłości mało albo wręcz wcale niewykorzystywany element wystroju wnętrza.

bouldering-trening

Ścianka wspinaczkowa

Na ściance wspinaczkowej wykorzystuj cały dostępny i przysługujący Ci czas. Pozostałe ćwiczenia wykonuj w domu, parku, na siłowni, poza salą, ale gdy już dotrzesz do boulderowni, skup się na maksa na byciu ponad ziemią i wspinaniu się. Precyzyjne stawianie dłoni i stóp, podciąganie się, płynność ruchów we wszystkich kierunkach na każdego rodzaju uchwytach - po to właśnie dzisiaj tutaj jesteś!

Na ściankach wspinaczkowych uwzględniono różne kolory szlaków. Nie pomijaj tras łatwiejszych dla osób początkujących, nawet gdy zaliczysz je już wielokrotnie. Po dojściu do końca skali trudności w boulderingu warto wracać do podstaw, aby mieć pewność, że podczas zataczania tego swoistego kręgu ciało nie zapomni żadnych ruchów ani umiejętności.

bouldering-polska

Bouldering w terenie

Niekiedy płynność ruchów na sztucznej ściance wspinaczkowej pociąga za sobą chęć wypróbowania siebie podczas uprawiania boulderingu w terenie. Niektórzy zaczynają od wspinaczki w terenie, a czasami dzieje się to wręcz równolegle, albo też zupełnie niezależnie od siebie.

Bouldering w Polsce w terenie uprawiany jest najchętniej w takich miejscach, jak Tatry, Góry Stołowe, Wyżyna Krakowsko-Częstochowska czy też Góry Sokole. W Europie z miejsc do boulderingu słyną podparyski las Fontainebleau oraz stadion “Climbing Stadium Arco” w Arco we Włoszech, gospodarz znanego festiwalu Rock Master. Ciekawostka: w Polsce zawodami w Boulderingu zarządza Polski Związek Alpinizmu.

bouldering-w-terenie

Jaką magnezję wybrać?

Wspomniana już magnezja jest odpowiednikiem talku do dłoni, które dzięki niej nie będą ślizgać się po uchwytach czy elementach skalnych. Występuje np. w postaci proszku w woreczku przytroczonym do bioder (bardzo się pyli i nie wszędzie jest dozwolona), w kostce, bądź w formie płynnej. Często na ściance wspinaczkowej można wypożyczyć magnezję, ale w przypadku nieznanego obiektu warto to zawsze wcześniej sprawdzić.

Najważniejsza rada od jednej z mistrzyń boulderingu brzmi “Wspinać się, wspinać tak dużo, jak tylko się da”. A więc umów się na ściankę wspinaczkową ze spotterem, zaopatrz się w dostępne tam na ogół crashpady i magnezję i do dzieła! Życzymy dużo cierpliwości i wytrwałości.

bouldering-teren

Sprawdź następujące wyjazdy Travelduck z aktywnością w roli głównej:

Inspiracje Polska W gorach

Proponowane wyjazdy