Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Szlak Green Velo - 10 największych atrakcji

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 8 min 0
suwalszczyzna-jezioro

Szlak Green Velo to najdłuższy i zarazem najpopularniejszy szlak rowerowy. Obejmuje aż pięć województw we wschodniej Polsce i prowadzi przez miasta oraz tereny leśne. Przemierzając Szlak Green Velo, można zobaczyć wiele atrakcji. Wybraliśmy 10 naszym zdaniem najciekawszych.

Szlak Green Velo - czym jest Wschodni Szlak Rowerowy?

Szlak Green Velo to trasa rowerowa poprowadzona we wschodniej Polsce i obejmująca pięć województw: lubelskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz warmińsko-mazurskie. Green Velo jest najdłuższym, oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce o długości ponad 2000 km. Prawie 30% trasy obejmuje odcinki, które prowadzą przez tereny leśne, natomiast niecałe 10% obejmuje doliny rzek.

Ponadto Green Velo wiedzie przez parki krajobrazowe oraz pięć parków narodowych oraz malownicze regiony, z których wyodrębniono 12 najciekawszych. Znajdują się tam atrakcje turystyczne oraz Miejsca Przyjazne Rowerzystom, czyli polecane obiekty usługowe przeznaczone dla cyklistów.

green-velo-atrakcje

A może Kaszuby na rowerze?

Wschodni Szlak Rowerowy - trasa

Wschodni Szlak Rowerowy rozpoczyna się w Elblągu i prowadzi do Fromborka przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Następnie do Braniewa i przez Suwalszczyznę. Kolejno trasa ciągnie się wzdłuż granic z Białorusią i Ukrainą, przecinając tereny Biebrzańskiego, Białowieskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego. Dalej szlak prowadzi aż do Roztoczańskiego Parku Narodowego przez Chełm i Włodawę.

Rowerowa wyprawa wiedzie następnie do Przemyśla. Tam następuje zmiana kierunku na zachód Polski, aż do Rzeszowa. Kolejnym punktem na trasie Green Velo jest Sandomierz, a zaraz po nim Kielce. Końcowym etapem Wschodniego Szlaku Rowerowego są Końskie, do których docieramy przez Oblęgorek oraz Gatniki. Przed wyprawą warto zaopatrzyć się w mapę Szlaku Green Velo.

Wybierasz się na rowerową wyprawę blisko Warszawy? Polecamy Puszczę Kozienicką.

kosciol-w-elblagu

Szlak Green Velo - dla kogo?

Wschodni Szlak Rowerowy przeznaczony jest dla kilku grup.

  • Pierwszą grupę stanowią rowerzyści, którzy rowerem podróżują okazjonalnie. Często są to mieszkańcy większych miast ulokowanych w pobliżu trasy, dla których przejażdżka rowerowa ma charakter rekreacyjny. 
  • Drugą grupę stanowią turyści, dla których Green Velo jest dodatkową atrakcją turystyczną, z której chętnie korzystają, zatrzymując się w mieście.
  • Kolejną grupą są rodziny, pary oraz znajomi. To osoby które przeznaczają wolny czas na aktywne zwiedzanie okolicy na rowerze.
  • Ostatnią grupą to zawodowi kolarze, którzy każdego dnia pokonują dystans od 50 do 100 km. a ich głównym celem jest przejechanie całej trasy.

Chcesz poznać Szwajcarię Kaszubską na rowerze?

trasa-rowerowa

Rower na Szlak Green Velo

Wybierając się na wyprawę rowerową po Wschodnim Szlaku Rowerowym, należy zaopatrzyć się w rower, który nie zawiedzie nas podczas podróży. Zważywszy na przejażdżki po leśnych dróżkach, ale i drogach asfaltowych, na tego typu wyprawie dobrze sprawdzi się rower górski, znany też jako MTB (Mountain Terrain Bike).

W zależności od preferencji i rodzaju aktywności wśród rowerów górskich wyróżnia się kilka modeli, w tym do jazdy rekreacyjnej i agresywnej. Rower MTB cechuje się m.in. wzmocnioną ramą, wyżej położonym siodełkiem i prostą lub delikatnie wygiętą kierownicą. Koła o średnicy od 26 do 29 cali przystosowane są do jazdy po wymagającym terenie.

Szukając odpowiedniego roweru, należy pomyśleć o rowerowych gadżetach. Zalicza się do nich kask rowerowy, który chroni głowę rowerzysty przed urazami. Warto zaopatrzyć się też w światełka rowerowe przednie i tylne, odblaski na rower (odzież i plecak) oraz błotniki, jeśli wybrany model roweru ich nie ma.

jaki-rower

Szlak Green Velo - atrakcje turystyczne

Wyprawa rowerowa po Wschodnim Szlaku Rowerowym, to okazja do zobaczenia pięknych i ciekawych miejsc. Na trasie wiele atrakcji znajdą dla siebie zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci.

Zalicza się do nich piękne stolice regionów, Pałac Leszczyńskich czy Dwór w Śmiłowie. Zainteresowanie wśród rowerzystów wzbudzają również nietypowe muzea, w tym Biebrzańskie Ekomuzeum Tkackie “Na Karczaku”, Centrum Tradycji Mleczarstwa - Muzeum Mleka Oddział Grajewskiego Centrum Kultury czy Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach.

Przemierzając szlak rowerem, mijamy również wiele ośrodków kultury, parków rozrywki a nawet aquapark. Dodatkowo mamy możliwość obcowania z naturą, przejeżdżając przez Góry Świętokrzyskie, Parki Krajobrazowe i rezerwaty. Osoby aktywne mogą wstąpić do pobliskich stadnin koni, skorzystać ze spływu kajakowego czy parków linowych. Wśród tak wielu atrakcji dostępnych dla rowerzystów warto wytypować 10 najważniejszych.

Marzysz o wycieczce rowerowej na Kresy?

kanal-elblaski

1. Szlak Green Velo - Elbląg, Frombork, Braniewo

Pierwszej atrakcji turystycznej Wschodniego Szlaku Rowerowego należy szukać w województwie warmińsko-mazurskim, czyli na samym początku rowerowej wycieczki. To tam znajdują się trzy godne uwagi miasta: Elbląg, Frombork i Braniewo.

Elbląg to nie tylko najstarsze miasto w województwie, ale też jedno z najstarszych w Polsce. Elbląg jest znany m.in. z Kanału Elbląskiego z XIX w., który prowadzi aż do Ostródy. Będąc w Elblągu, trudno przejechać obojętnie obok Starego Miasta czy katedry św. Mikołaja. Miłośnicy historii koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Warto też wiedzieć, że w latach 1965-73 w Elblągu odbywały się Biennale Form Przestrzennych. Rezultatem tego artystycznego wydarzenia są liczne metalowe obiekty, które do dziś można oglądać w wielu punktach miasta, m.in. w parkach i na skwerach.

Kierując się do Fromborka, przejeżdżamy przez Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej. Frombork położony nad Zalewem Wiślanym potocznie nazywany jest miastem Mikołaja Kopernika lub Klejnotem Warmii. Będąc w mieście, warto zobaczyć grób polskiego astronoma, dawny Pałac Biskupi, planetarium i najstarszą budowlę fromborskiego Wzgórza Katedralnego, czyli Bazylikę Archikatedralną p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła.

Z Fromborka jedziemy do Braniewa, miasta powstałego w średniowieczu, będącego również pierwszą stolicą Warmii. Szczególnie popularna jest tam rzeka Pasłęka, której długość wynosi 211 km. W centrum miasta można dostrzec dawne fortyfikacje miejskie, które w średniowieczu pełniły funkcję obronną.

port-we-fromborku

2. Szlak Green Velo - Kraina Wielkich Jezior Mazurskich

Drugą atrakcją turystyczną Szlaku Green Velo jest Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, do której zalicza się największe w Polsce jezioro Śniardwy. Obszar ten zajmuje powierzchnię 1732 km², z czego 486 km² to jeziora. Warto też zobaczyć połączone kanałami mazurskimi jeziora Mamry, Niegocin, Orzysz, Jagodne i Tałty.

Dasz się skusić na wyprawę rowerem po Mazurach?

Warto tam pojechać również ze względu na możliwość zobaczenia rzadko występujących ptaków, takich jak łyska, perkoz dwuczuby, kormoran, czapla, bocian czarny czy łabędź niemy. Niekiedy w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich można dostrzec żółwia błotnego, wydrę, bobra, a nawet łosia. W połowie września z pewnością wiele osób zdoła usłyszeć wokalny popis jeleni, rozpoczynających okres godowy.

Aby zobaczyć jedno z jezior, nie zjeżdżając z trasy, należy zatrzymać się w miejscu obsługi rowerzystów w pobliżu Węgorzewa nad jeziorem Mamry, drugim co do wielkości w tej Krainie. Nad jeziora w północnych Mazurach chętnie przyjeżdżają miłośnicy żeglugi i kajakarstwa.

mazurskie-jeziora

Chcesz zobaczyć Mazury Zachodnie na rowerze?

3. Szlak Green Velo - Suwalski Park Krajobrazowy

Suwalski Park Krajobrazowy stanowi trzecią, najciekawszą atrakcję turystyczną na Szlaku Green Velo. Ten najstarszy park w Polsce został utworzony 12 stycznia 1976 roku. Jest jednym z piękniejszych miejsc, za co zdobył tytuł “Siódmego Cudu Polski 2014” w głosowaniu National Geographic. W Suwalskim Parku Krajobrazowym zdecydowanie góruje krajobraz polodowcowy z przeważającą większością form młodoglacjalnej rzeźby: jezior rynnowych, dolin rzecznych, moren czołowych, głazowisk, kem oraz oz.

Znasz już Suwalszczyznę z rowerowej strony?

Rowerowa wyprawa dookoła parku zajmie kilka godzin. Podróżując, warto zwrócić uwagę na najgłębsze jezioro w Polsce, Jezioro Hańcza. Jego głębokość maksymalna wynosi 106 m. Osoby aktywne mogą wybrać również trekking na Górę Cisową, będącą punktem widokowym na park. W poszukiwaniu malowniczych krajobrazów można przespacerować się doliną Czarnej Hańczy lub zawitać do wsi Wodziłki, gdzie można podziwiać fragmenty dawnej Rosji.

czarna-hancza

4. Szlak Green Velo - rozlewiska Biebrzy i Narwi

Rozlewiska Biebrzy i Narwi stanowią czwartą atrakcję turystyczną na Szlaku Green Velo. Miejsce to słynie z ciszy, czasem trudno dostępnych miejsc, terenów bagiennych i oazy dla ptaków czy potężnych łosi. Sama dolina Biebrzy i Narwi została objęta ochroną, zarówno jako park narodowy, jak i krajobrazowy. Wschodni Szlak Rowerowy prowadzi na ich skraj, ukazując największy tego rodzaju kompleks w Europie.

Najpiękniejsze widoki na rozlewiska można zobaczyć w okolicach Wizn, wsi położonej w województwie podlaskim. Krajobrazy podziwia się także z grodziska Ruś lub ze wsi Strękowa Góra. Oglądając rozlewiska, zaobserwujesz także przeloty wędrownych ptaków, w tym dzikich gęsi.

los-green-velo

5. Szlak Green Velo - Bug

Bug to rzeka, przepływająca przez wschodnią Polskę. Wyprawy rowerowe wzdłuż Bugu będą jednymi z bardziej niezapomnianych ze względu na widoki i malownicze miasteczka oraz wsie ulokowane na trasie Green Velo. Szczególnie warto zatrzymać się w miejscowości Siemiatycze.

Zobaczymy tam m.in. Świątynię na Górze Grabarce oraz krzyże wotywne, które przynoszą ze sobą pielgrzymi. Inną atrakcją będzie nadbużański zamek, Korona Podlasia. Z wieży budowli rozpościera się wyjątkowo piękna panorama na miasto i okolicę.

6. Szlak Green Velo - Chełm

Kolejną atrakcją turystyczną na Szlaku Green Velo jest Chełm. Położone w województwie lubelskim miasto leży 27 km od granicy z Ukrainą i 42 km od granicy z Białorusią. Niedaleko centrum zlokalizowany jest Chełmski Park Krajobrazowy, w którym występują rośliny wpisane na listę zagrożonych oraz wiele gatunków zwierząt.

Aktualnie w mieście można dostrzec ślady trzech kultur: polskiej, żydowskiej oraz ruskiej. Przejeżdżając przez miasto rowerem warto zwrócić uwagę na Plac Łuczkowskiego, zwany potocznie rynkiem. Przypominający nieco ten w Kazimierzu nad Wisłą imponuje studnią miejską oraz fragmentami starego ratusza. Będąc w Chełmie, warto udać się na Górę Zamkową, gdzie znajdują się Wieże Bazyliki z dzwonnicą. Godne uwagi są też kredowe podziemia, którymi można przejść w czasie wizyty w Kopalni Kredy.

Znasz Szlak Orlich Gniazd?

7. Szlak Green Velo - Roztocze

Roztocze jest siódmą atrakcją na Szlaku Green Velo. Kraina ta łączy Wyżynę Lubelską z Podolem i jest jednym z ciekawszych miejsc województw lubelskiego i podkarpackiego. Znajdujący się tam Roztoczański Park Narodowy oraz Zwierzyniec cieszą się dużą popularnością. Jeżeli trafimy w te okolice, a nie mamy roweru, możemy skorzystać z wypożyczalni, aby przejechać chociaż kawałek Wschodniego Szlaku.

susiec-roztocze

A nie pożałujemy. Sam Roztoczański Park Narodowy został utworzony w 1974 roku, a jego symbolem został konik polski, rasa konia, charakteryzująca się wytrwałością i bardzo dobrym zdrowiem. W okolicy można zobaczyć te ssaki oraz wiele gatunków płazów bytujących nad stawami Echo. Park jest również schronieniem dla typowych zwierząt leśnych, czyli dzików, saren, jeleni, lisów i wilków.

Poza bujną przyrodą, widokiem na malownicze stawy i obecnością zwierząt na Roztoczu znajdziemy wiele atrakcji. Zalicza się do nich Kościół filialny p.w. Św. Jana Nepomucena w Zwierzyńcu, nazywany Kościołem na wyspie i mieszczący się naprzeciwko Browar Zwierzyniec. Warty uwagi jest też Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu. Będąc w tych okolicach w sierpniu można obejrzeć film podczas jednego z licznych seansów realizowanych w ramach odbywającej się co roku Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu.

Dasz się porwać na rowerową przygodę na Roztoczu?

8. Szlak Green Velo - Zamość

W pobliżu Szlaku Green Velo leży Zamość. Znajdujące się w południowej części województwa lubelskiego miasto uznawane jest za jedno z piękniejszych w Polsce Wschodniej. Nie bez powodu znalazł się także na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zachwycający Rynek Wielki, którego wymiary wynoszą 100x100 m oraz otaczające go malownicze kamieniczki są miejscem, które ściąga setki turystów. Ciekawie prezentuje się również z perspektywy rowerowego siodełka.

W Zamościu trzeba zobaczyć Ratusz, stanowiący główny budynek na Starym Mieście i zrobić zdjęcie pod 52-metrową wieżą zegarową. Nie można wyjechać z miasta, omijając przejścia pod kamieniczkami lub nie kosztując kawy w przystrojonych lampeczkami kawiarniach. Dzieci z pewnością ucieszą się z wizyty w Ogrodzie Zoologicznym, a miłośnicy historii z pobytu w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał.

Znasz już Puszczę Bolimowską? Rowerowa wycieczka to 65 km w 1 dzień.

rynek-w-zamosciu

9. Szlak Green Velo - Sandomierz

Fani serialu “Ojciec Mateusz”, doskonale wiedzą, że jego akcja rozgrywa się w Sandomierzu. To właśnie to miasto, leżące w województwie świętokrzyskim stanowi kolejną atrakcję turystyczną na Szlaku Green Velo i niezależnie od tego czy zwiedzimy je na rowerze, czy przejdziemy wzdłuż i wszerz, zachwyci nas tak samo.

Na sandomierski rynek można dotrzeć przez Furtę Dominikańską, zwaną również Uchem Igielnym. Dawniej stanowiła przejście łączące dwa klasztory dominikańskie. Dość popularna jest także Brama Opatowska z XIV-XVI w. z której rozpościera się widok na miasto i okolicę. A na rynku, poza barwnymi knajpkami i sklepami z pamiątkami, które otaczają główny plac, warto zobaczyć więcej. Na środku placu stoi renesansowy ratusz, zbudowany w XIV w. W sezonie turystycznym główną atrakcją są pokazy walk rycerskich oraz tańca renesansowego.

Przemierzając rowerem sandomierskie okolice, warto zatrzymać się przy Zamku Królewskim, dawnej siedzibie władców. Kolejnym miejscem godnym uwagi jest Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba oraz Bazylika Katedralna. Miłośnicy przyrody z pewnością znakomicie odnajdą się w wąwozach lessowych czy rezerwacie przyrody Góry Pieprzowe.

Co powiesz na Dolny Śląsk na rowerze?

sandomierz-atrakcje

10. Szlak Green Velo - Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to ostatnia z ważniejszych atrakcji Wschodniego Szlaku Rowerowego. Warto wiedzieć, że ten niski łańcuch górski znajdujący się w centralnej części Wyżyny Kieleckiej jest jednym z najstarszych w Europie. Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica (612 m n.p.m).

Góry są dobrym miejscem dla tych, którzy po jeździe na rowerze pragną pieszych wędrówek. Zdobycie Łysicy nie powinno być wyzwaniem, dlatego też na najwyższy szczyt może wybrać się każdy, komu zależy na rekreacji. U podnóża Łysej Góry znajduje się źródełko św. Franciszka, z którego dna wydobywają się bąbelki gazu, a jego woda nigdy nie zamarza.

Drugim najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysa Góra 595 m n.p.m. Znajdziemy tam klasztor opactwa benedyktynów Święty Krzyż. Kiedyś szczyt był miejscem kultu religijnego, gdzie oddawano cześć pogańskim bóstwom. Z tego powodu do dziś legendy opowiadają o sabatach czarownic na Łysej Górze.

Będąc w województwie świętokrzyskim, trudno ominąć Kielce. Poruszając się po nich rowerem, należy przystanąć w kilku miejscach. Pierwszym z nich jest Pałac Biskupów Krakowskich z I połowy XVII w. Ta wczesnobarokowa rezydencja obecnie służy jako Muzeum Narodowe. Kolejną atrakcją jest Muzeum Zabawek i Zabawy, a w nim wystawa zabawek historycznych i współczesnych. Warto udać się do Centrum Geoedukacji.

zamek-w-checinach

Szlak Green Velo jest jedną z popularniejszych tras rowerowych, a na pewno najdłuższą w Polsce. Łączy wiele miast, rezerwatów i parków. Poruszać się po nim mogą zarówno rodziny, grupy znajomych, jak i pojedyncze osoby. Z pewnością każdy odkryje w tej rowerowej wędrówce coś dla siebie.

A na deser kilka wyjazdów z travelduck.pl:

Wyprawy rowerowe Trasy rowerowe

Proponowane wyjazdy