Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najciekawsze wodospady Islandii

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 2 min 0

Islandia wodospadami stoi. A właściwie płynie, bo wielometrowe kaskady głośno i malowniczo spadają, uatrakcyjniając krajobraz nieprzystępnej wyspy, lustra jezior i koryta rzek. Znasz już perełki wyspy lodu i ognia: Svartifoss, Gullfoss, Skogafoss, Dettifoss? Podobno łącznie jest ich tysiące...

Rozważasz wycieczkę na trekking na Islandię?

Islandzki Złoty Wodospad

Słynny wodospad Gullfoss na Białej Rzece Hvítá to tzw. Złoty Wodospad w zachodniej części Islandii. Składa się z 2 kaskad, 21- i 11-metrowej, a woda spada z nich z gigantyczną mocą, skraplając się w powietrzu i tworząc liczne tęcze. Islandzki wodospad został uchroniony przed przekształceniem go w elektrownię wodną. Obecnie to rezerwat przyrody.

A skąd nazwa tej atrakcji Islandii? Podobno chciwy farmer wrzucił do Gullfoss w kuferku oszczędności całego życia w złocie...

gullfoss-na-islandii

Chcesz spełnić marzenie i zobaczyć zorzę polarną na Islandii?

Skogafoss i Wikingowie

Wodospad Skogafoss na południu wulkanicznej wyspy to must see dla fanów trekkingu i serialu “Wikingowie” - występuje w 5. sezonie.

To na jego tle Chris Hemsworth wymachiwał młotem jako Thor w filmie “Thor: Mroczny świat”.

My możemy podziwiać kaskadę lodowatej wody spływającą z klifu o wysokości 62 m, a bezpośrednie sąsiedztwo Skogafoss spowijają mgiełka wodna i wszędobylski, jasnozielony mech.

Na taras widokowy prowadzi 400 schodów, natomiast pod wodospadem prawie na pewno zmokniemy, warto więc rozważyć to na etapie ubierania się danego dnia wycieczki po Islandii.

skogafoss-na-islandii

Czy Islandczycy wierzą w elfy?

Wodospad Svartifoss

Czarny wodospad Svartifoss to niecodzienny widok. Znamy go chociażby z jednego z teledysków Bon Iver. Był bezpośrednią inspiracją projektu gmachu Teatru Narodowego w Reykjaviku, stolicy Islandii. Bazaltowe, lawowe kolumny, które tworzą wokół niego okrąg, są dosłownie czarne. Obrazują proces stygnięcia lawy w kontakcie z mroźnym wiatrem, jej pękania podczas krzepnięcia i formowania się gęstych filarów.

vatnajökull-park-islandia

Dynjandi, czyli “grzmiący”

Wodospady Islandii doskonale symbolizuje ikoniczny już Dynjandi (Fjallfoss) na malowniczych Fiordach Zachodnich. Liczy on ok. 100 m wysokości i 5 progów, jest dość rozłożysty i bardzo głośno grzmiący i szumiący w miejscu spadku. Dla unikalnych widoków da się przejść również za sam wodospad. W okolicy: opuszczona farma. Mieszkańcy mieli dobre sąsiedztwo Fjallfoss.

dynjandi-na-islandii

Kirkjufellsfoss w parze z Kirkjufell

Wodospad Kirkjufellsfoss na Półwyspie Snæfellsnes jest wyjątkowy ze względu na otoczenie - króluje tam stożkowata góra Kirkjufell. Wymieniona Góra Kościelna wystąpiła w kultowym serialu “Gra o tron”. Rejon kojarzymy z “Podróży do wnętrza ziemi” Verne’a. Sam wodospad nie wyróżnia się imponującymi rozmiarami, za to widokom z Kirkjufell w tle często towarzyszy Zielona Pani, zorza polarna na Islandię ściągająca tysiące turystów.

Niestety wizytówka Islandii jest tłumnie odwiedzana przez spragnionych spotów do świetnych zdjęć turystów. Zimą uważajcie na miejscowe oblodzenia!

kirkjufellsfoss-islandia

A może off road na Islandii?

Aldeyjarfoss - Islandia północna

Kolejny wodospad na Islandii zdecydowanie wart zobaczenia to Aldeyjarfoss na rzece Skjálfandafljót w północnej części wyspy. Szczególnie polecamy go zimą - lód i śnieg dodają okolicy niesamowitej magii. Wówczas jednak dojście obiektu będzie nie lada wyzwaniem, ponieważ i tak standardowo dociera się na miejsce w ok. 2 godziny.

Szczęśliwie dla miłośników natury i ucieczki od cywilizacji plany wzniesienia na rzece zapory legły w gruzach. Możemy cieszyć się widokiem na Aldeyjarfoss bez żadnych przeszkód.

aldeyjarfoss-islandia

Hraunfossar: strumienie z pola lawy z Barnafoss

Wśród wodospadów na Islandii majestatyczny Hraunfossar, z niedalekim Barnafoss, na zachodzie kraju, wyróżnia się całoroczną dostępnością, bowiem nie zamarza nawet podczas najbardziej srogich, zimowych miesięcy. Kaskady o źródle w polu lawy Hallmundarhraun ciągną się przez jakieś 900 m i są bardzo często fotografowane. Nie ma się co dziwić. W okolicy warto zajrzeć również do kilku jaskiń lawowych.

hraunfossar-islandia

Wiesz, że możesz zobaczyć Islandię w 6 dni?

Goðafoss - wodospad Boga

Pocztówkowy wodospad Boga, Goðafoss złożony z 3 kaskad, znajdziemy na północy wyspy, blisko jeziora Myvatn. Oglądamy go zarówno z góry z tarasu widokowego, jak i z dołu. Huk strumieni czystej wody skłania do refleksji, a miejsce jest symboliczne dla mieszkańców kraju. Władca pogan tutaj zdecydował o przyjęciu przez Islandię chrześcijaństwa i utopił we wzburzonej toni uosobienia ówczesnych bogów nordyckich.

goðafoss-na-islandii

Dettifoss - największy w Europie

Ostatnim islandzkim wodospadem na liście jest gigant na naszym kontynencie, Dettifoss. To z kolei północny-wschód Islandii. Niedaleko znajdziemy również wodospady Selfoss oraz Hafragilsfoss, a także wąwóz lub bardziej kanion rzeki, aktywny wulkan Krafla i pole geotermalne Hverir. Dettifoss to potęga i czysty żywioł, tak właśnie wyobrażać sobie można - i słusznie zresztą - największy w Europie wodospad.

Wizualne doznania wynagradzają trudy dostania się pod Dettifoss drogami lokalnymi. Wodospad naprawdę imponuje i stanowi ogromną atrakcję Islandii.

dettifoss-wodospad-na-islandii

Sprawdź wyjazdy z travelduck.pl:

Islandia Atrakcje Islandii

Proponowane wyjazdy