Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Wellness tourism, czyli zdrowa turystyka połączona z aktywnością fizyczną

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 3 min 0
joga-na-plazy

Wellness tourism zaczyna być modna również w Polsce. Wiele ośrodków oferuje usługi, dzięki którym poprawimy naszą sprawność fizyczną, zdrowie i odpoczniemy psychicznie. Na czym polega wellness tourism?

Co powiesz na tydzień w Tatrach z jogą i wędrówkami?

Wellness tourism - co to takiego?

Słowo wellness to połączenie dwóch angielskich słów: “wellbeing”, czyli dobre samopoczucie i “fitness” - zdrowy ruch. Pojęcie “wellness” zostało wprowadzone w 1959 roku przez amerykańskiego lekarza H. Dunna. Wellness określił on jako styl życia, którego celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała, umysłu i ducha. Proste, prawda?

Czym zatem jest wellness tourism?

Wellness tourism to podróżowanie do miejsc, w których można poprawić zdrowie i samopoczucie m.in. poprzez aktywność fizyczną, zabiegi SPA oraz medycynę niekonwencjonalną.

Obecnie coraz więcej hoteli na świecie wprowadza do swojej oferty usługi mające na celu polepszenie zdrowia i jakości życia. Tego typu usługi oferują też statki wycieczkowe.

W związku z tym, że w wellness tourism chodzi o poprawę zdrowia, wiele ośrodków i hoteli znajduje się w miejscach nazywanych "uzdrowiskowymi". W okolicy tychże hoteli są m.in. parki zdrojowe, gdzie można napić się naturalnej wody źródlanej i odpocząć na łonie natury. Tego typu atrakcje wpływają oczywiście na cenę pobytu.

wodne-zabiegi

A może relaks w jurtach na Pomorzu?

Wellness tourism - dla kogo?

Wellness tourism to forma wypoczynku zarówno dla osób regularnie uprawiających sporty, jak i tych początkujących, dla osób fit, jak i stroniących od aktywności, dla turystów, którzy lubią tę formę spędzania wolnego czasu, jak i tych zmęczonych, marzących o odpoczynku i regeneracji. Wellness tourism powiązane jest też z turystyką duchową, ponieważ dzięki medytacji czy jodze możemy wyciszyć organizm.

Wellness tourism jest odpowiedni dla każdego. Mogą to być wycieczki solo, we dwoje, z grupą przyjaciół, a nawet rodzin z dziećmi. Każdy znajdzie w hotelu spa&wellness coś dla siebie. Co więcej, dbanie o zdrowie i ciało stało się modne. Nawet osoby podróżujące w celach służbowych chcą mieć dostęp w hotelu do siłowni, basenów lub usług SPA. Wszystko to pomaga się odprężyć i zrelaksować.

health-wellness

Szukać inspiracji na urlop? Aktywny tydzień z jogą i rowerami w tle.

Wellness tourism - ile kosztuje?

Z roku na rok hotele z usługami SPA i wellness zyskują na popularności, a co za tym idzie, koszty noclegu są wyższe. W Polsce wiele hoteli znajduje się na terenach uzdrowiskowych co również wpływa na cenę. Koszt jednej nocy w hotelu ze SPA i wellness w Polsce to od 200 PLN/osobę wzwyż. Natomiast za granicą można spodziewać się nawet 600 PLN za dobę.

Oczywiście ceny uzależnione są też od zabiegów, z których korzystamy. Nie wszystkie są wliczone w cenę noclegu. Za wiele z nich należy dodatkowo zapłacić. Warto zatem dobrze zapoznać się z ofertą hotelu przed zabukowaniem wycieczki.

A może w tym roku odwiedzisz najbardziej odludne plaże nad Bałtykiem?

Wellness tourism - jakie to zabiegi?

Wellness tourism to oczywiście zabiegi, z jakich możemy skorzystać w hotelu, będąc na wymarzonym urlopie.

zabieg-spaChcesz poznać ofertę obozu wędrownego z jogą w Sudetach?

Wśród najatrakcyjniejszych znalazły się:

  • joga - która pozwala zharmonizować ciało, duszę i umysł. Ćwiczenia te wpłyną również na jędrność ciała i elastyczność mięśni. Zarówno w Polsce, jak i za granicą organizowane są warsztaty jogi, w tym joga dla kobiet w ciąży czy Acro - joga połączona z akrobatyką.
  • Medytacja - która pozwoli zredukować stres, wyciszyć ciało i umysł. Często medytacja połączona jest z jogą.
  • Ajurweda - to starohinduski sposób na zdrowie oficjalnie uznany przez Światową Organizację Zdrowia za jedną z koncepcji zdrowia i terapii. Ten najstarszy system leczniczy leczy każdą chorobę i fizyczną, i psychiczną. Najczęściej wykorzystywany jest zwłaszcza tam, gdzie przyczyną dolegliwości są zaburzenia trawienia oraz przemiany materii. Ajurweda to odpowiednio dobrana dieta. Dodatkiem jest również masaż.
  • Pilates - to ćwiczenia fizyczne, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. To połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Do ćwiczeń najczęściej używa się sprzętu fitness, takiego jak piłki do pilatesu oraz gumy do treningu pilates o różnym oporze.
  • Akupunktura - to metoda terapii różnych schorzeń poprzez nakłuwanie ciała specjalnymi igłami. Zabieg ten poprawia siłę witalną, przywraca równowagę fizjologiczną i metaboliczną, wzmacnia układ odpornościowy, pobudza układ krwionośny, a także naprawia tkanki i łagodzi ból.
  • Akupresura - to najstarsza, chińska metoda polegająca na zwalczaniu wielu dolegliwości i chorób za pomocą specjalnego masażu, który polega na uciskaniu odpowiednich punktów na powierzchni skóry, głównie na stopach. Akupresurą stóp można leczyć między innymi: alergie, bezsenność, katar sienny, ból karku, impotencję, bolesne miesiączkowanie, migreny czy zapalenia stawów.

Znasz azyle w Polsce na spokojny urlop?

Wellness tourism a odchudzanie

Wellness tourism kojarzy się również z kilkudniowymi wycieczkami odchudzającymi, których nie brakuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Turnusy odchudzające w hotelach z usługami spa&wellnes pozwalają pozbyć się nadwagi bez efektu jojo. Podczas urlopu będziesz pod stałą opieką dietetyka, trenera personalnego, a nawet psychologa, dzięki czemu schudniesz i nauczysz się zdrowo odżywiać.

zdrowa-dieta

Wellness tourism to połączenie aktywnego wypoczynku z różnymi zabiegami mającymi na celu poprawę atrakcyjności, zdrowia i samopoczucia. Ten rodzaj turystyki przyciąga również “ciekawskich”, którzy chcieliby spróbować akupunktury lub innych niekonwencjonalnych metod leczenia.

Efektywnemu relaksowi sprzyjają również Mazury - bez tłumów można tutaj wypocząć chociażby nad jeziorem Rajgrodzkim.

Znasz już ofertę Travelduck?

W gorach Nad jeziorem Nad morzem Ucieczka na wies

Proponowane wyjazdy