Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Weekend na Mazurach: rejs jachtem po zaskakujących szlakach żeglarskich

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0
weekend-na-mazurach

Weekendowy rejs po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich to gratka dla miłośników żeglarstwa oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z żaglami. Podczas takiej wyprawy aktywny wypoczynek na wodzie łączy się z niecodzienną okazją do relaksu w otoczeniu malowniczych lasów Puszczy Piskiej. Sprawdź niezwykłe szlaki żeglarskie i kultowe trasy wodne, które warto odwiedzić, spędzając weekend pod żaglami na Mazurach.

Polska Kraina Tysiąca Jezior to największy w naszym kraju kompleks zbiorników śródlądowych połączonych licznymi kanałami, które pozwoliły na stworzenie wyjątkowych dróg wodnych. Niektóre z nich są bardzo popularne i często odwiedzane, inne pozostają tajemnicze. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jakie szlaki żeglarskie warto odwiedzić podczas weekendu na Mazurach?
  2. Jakie są najdłuższe trasy żeglarskie na Mazurach?
  3. Czy patent żeglarski jest obowiązkowy i kto może go uzyskać?

Weekend na Mazurach – ciekawe szlaki żeglarskie o różnych poziomach trudności

Szlaki żeglarskie na Mazurach różnią się długością i poziomem trudności. Każda trasa jest bardziej lub mniej otoczona przystaniami, w których można się zatrzymać, odpocząć i coś zjeść.

rejs-na-jachcie-po-mazurach

Trasa żeglarska Giżycko-Mikołajki

Jedną z najsłynniejszych nitek wodnych jest szlak żeglarski Giżycko-Mikołajki. Jej długość wynosi 37 km i najczęściej wiedzie kanałami – dlatego droga dedykowana jest dla żeglarzy podróżujących łodzią z silnikiem. 

Szlak rozpoczyna się w Giżycku, a miejscem startu może być jezioro Kisajno lub Niegocin. W tym miejscu można podziwiać zachwycającą panoramę Giżycka, a następnie ośrodek turystyczno-wypoczynkowy Wilkasy. Na trasie zobaczysz rozmaite ptactwo i roślinność wodną. Przepływając przez Niegocin, trzymaj się szlaku wyznaczonego przez boje – przy wschodnim brzegu akwenu leżą duże kamienie, a na środku jeziora znajduje się mielizna. Stamtąd popłyniesz do Rydzewa, w którym możesz zorganizować postój lub ruszać dalej na Jezioro Boczne, kanał Kula, Jezioro Jagodne, Kanał Szymoński, jezioro Szymon, Kanał Mioduński, jezioro Kotek Wielki, Kanał Lelecki, jezioro Tałtowisko, kanał Tałcki, jezioro Tałty i zakończenie trasy – Jezioro Mikołajskie i port w Mikołajkach.

Szlak żeglarski Giżycko-Węgorzewo 

Zaczynając przygodę z żeglugą po Krainie Tysiąca Jezior Mazurskich, warto przemierzyć najbardziej trasę szlaków żeglarskich, czyli szlak Giżycko-Węgorzewo. Szlak obfituje w żeglarskie wrażenia, ma 25 km i przebiega wzdłuż kompleksu jeziora Mamry. Tutaj okolica przy linii brzegowej jest bardziej zróżnicowana niż na wodach rozciągających się na południe od Giżycka. Po drodze zobaczysz się wiele wysp, perełek architektury i pomników przyrody. 

Drogę można przepłynąć jednego dnia, warto jednak podzielić ją na dwa dni i zyskać więcej czasu na poznanie wszystkich atrakcyjnych punktów mijanych po drodze. Pierwszy etap rejsu to porty Giżycko-Sztynort, a drugi Sztynort-Węgorzewo. 

Podczas żeglugi polecamy obrać kierunek Jeziora Dobskiego, które zajmuje południowo-zachodnią część kompleksu jeziora Mamry i w całości jest elementem rezerwatu przyrody. Akwen ma owalny kształt i dwie wyraźnie zarysowane zatoki – Pilwa i Rajcocha. Na jego powierzchni znajduje się kilka wysp, a najciekawsze z nich to bez wątpienia Wysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) – miejsce lęgowe kormorana i czapli – oraz Wyspa Gilma – kryjąca kiedyś grodzisko Galindów i święty gaj – w odległych czasach przeprowadzano tam pogańskie rytuały i oddawano cześć bogom. Płynąc przy brzegu, uważaj na płycizny i kamienie, które mogą utrudnić cumowanie łodzi. 

Szlak Mikołajki-Pisz

Następną malowniczą nitką jest szlak Mikołajki-Pisz, który prowadzi przez jezioro Śniardwy i najdłuższy odcinek kanałowy w systemie żeglugowym Wielkich Jezior Mazurskich – Kanał Jegliński. Trasa ma 25 km i zapewnia niesamowite widoki. 

Początek rejsu to Wioska Żeglarska w Mikołajkach położona przy jeziorze Mikołajskim – węźle wszystkich dróg wodnych Polskiej Krainy Jezior. Stamtąd popłyniesz na jezioro Śniardwy, Seksty, Kanał Jegliński, do śluzy Karwik (spiętrzającej wodę w jeziorze Śniardwy o ponad 1 metr w stosunku do poziomu wody w jeziorze Roś), jeziora Roś, aż do Piszu – tamtejsza przystań znajduje się przy ujściu Pisy na al. Turystów. 

Miejscowość Pisz otacza Puszcza Piska – ponad 100 tys. ha kompleksu leśnego, który zachwyca historią i zabytkami. Godne polecenia są zwłaszcza tamtejsze spływy kajakowe.

Szlak żeglarski Mikołajki-Ruciane-Nida

Na weekend pod żaglami nadaje się też szlak żeglarski Mikołajki-Ruciane-Nida – kultowa droga wodna znajdująca się na terenie Krainy Tysiąca Jezior. Trasa ma 19 km i jest jedną z najczęściej uczęszczanych nitek – każdego roku pokonuje ją około 20 tys. jachtów. Szlak przebiega w kierunku południowym, podczas żaglówki płyniesz przez jezioro Mikołajskie, Bełdany, Guziankę Małą i Guziankę Wielką.

Droga wiedzie przez urocze, wąskie jeziora rynnowe, a podczas żeglugi można zobaczyć prom uwięziony w pobliżu wsi Wierzby i nowoczesne porty. Organizując postój na Półwyspie Popielniańskim, wypatruj hodowli koników polskich – to jedyna okazja, by spotkać dzikie konie żyjące na wolności. 

Szlak żeglarski po Jeziorze Nidzkim

Z Rucianego-Nidy większość jachtów płynie na północ, obierając kierunek jeziora Bełdany. W pobliżu znajduje się jednak malownicze jezioro Nidzkie – oaza dla żeglarzy, którzy szukają ciszy i nieoczywistych szlaków.

To ponad 20-kilometrowa nitka wodna, która zadziwia swoją naturalnością i brakiem działalności człowieka. Jezioro Nidzkie jest jednym z najmniej zmienionych ludzkimi rękami akwenów wodnych, a jednocześnie rzadko uczęszczanym. To trasa dla wprawnych żeglarzy, ponieważ w południowej części jeziora kryją się liczne płycizny. Rejs zaczyna się na przystani "U Faryja" w Rucianem-Nidzie, a kończy na wysokości drugiej wyspy w okolicach osady Lipa Tylna we wsi Jaśkowo. 

rejs-jachtem-na-mazurach

Weekend pod żaglami – najdłuższe trasy żeglarskie na Mazurach

Szlaki dedykowane dla doświadczonych żeglarzy to trasy o dłuższych odcinkach, które można dowolnie modyfikować – rozpoczynać i kończyć według własnego uznania – oraz obierać nitki pobocze – zakątki i odnogi. Na tych obszarach występują różne utrudnienia takie jak wąskie jeziora rynnowe, mielizny i tereny kamieniste. 

weekendowy-rejs-na-mazurach

Szlak Białych Żagli

Jedną z takich tras jest szlak Białych Żagli, który zajmuje przeszło 130 km. Odcinek rozciąga się wzdłuż najbardziej atrakcyjnych punktów w obszarze Jezior Mazurskich – obejmuje Giżycko, Mikołajki, Ryn i Węgorzewo.

Szlak Kanału Elbląskiego

Jest to najdłuższa droga żeglowa w Polsce. Zajmuje obszar ponad 150 km. Kanał Elbląski łączy:

  • Jezioro Druzno z Drwęcą oraz z jeziorem Jeziorak,
  • Jezioro Druzno z rzeką Elbląg z Zalewem Wiślanym,
  • Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę z Morzem Bałtyckim.

Kanał Elbląski prowadzi przez dwie krainy geograficzne: Żuławy Wiślane i Pojezierze Iławskie. W trakcie rejsu można podziwiać specjalne pochylnie oraz budowle inżynierii wodnej – śluzy, bramy ochronne, jazy, mosty, nasypy i przekopy.

Patent żeglarski – czy uprawnienia do żeglugi są niezbędne?

Nie każdy żeglarz ma obowiązek posiadania patentu żeglarskiego. Jeżeli planujesz pływać jachtem, którego kadłub nie jest dłuższy niż 7,5 m, lub jachtem motorowym (tzw. motorówką) z silnikiem do 10 kW, uprawnienia nie są konieczne. Obowiązek posiadania patentu nie dotyczy też jachtów i barek turystycznych o długości kadłuba poniżej 13 m i mocy silnika poniżej 75 KW (maksymalna prędkość do 15 km/h).

rejs-po-mazurach

Patent żeglarski wydaje Polski Związek Żeglarski lub Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. Obowiązują trzy rodzaje takich uprawnień:

  • patent żeglarza jachtowego – warunkiem uzyskania dokumentu jest ukończone 14 lat i pozytywne zdanie egzaminu. Osoba, która chce uzyskać patent żeglarza jachtowego, nie ma obowiązku odbywać szkolenia. Uprawnienia pozwalają na nieograniczone prowadzenie jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych

  • patent jachtowego sternika morskiego – ten rodzaj uprawnień może otrzymać osoba, która ma 18 lat, ukończony staż morski (zdobyty przynajmniej w 2 rejsach w łącznym czasie min. 200 godzin żeglugi) i zdała egzamin. Do uzyskania patentu jachtowego sternika morskiego nie trzeba mieć ukończonego szkolenia ani posiadać patentu żeglarza jachtowego. Dokument uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych z pomocniczym napędem mechanicznym po wodach śródlądowych (bez ograniczeń) i po wodach morskich (jednostek o długości kadłuba do 18 m);

  • patent kapitana jachtowego – do jego uzyskania niezbędne jest posiadanie patentu jachtowego sternika morskiego oraz odbycie stażu morskiego w wymiarze 1200 godzin żeglugi w minimum 6 rejsach. Patent kapitana jachtowego daje nieograniczone możliwości prowadzenia jachtów żaglowych wyposażonych w pomocniczy napęd mechaniczny po wodach śródlądowych i morskich.

W ofercie travelduck.pl dostępne są kursy żeglarskie z możliwością zdobycia patentu dla młodzieży i dorosłych.

Zagraniczne wycieczki w poszukiwaniu zorzy z travelduck.pl:

 

Polska Nad jeziorem Zeglarstwo Patent żeglarski

Proponowane wyjazdy