Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rodzinny urlop w Polsce na Mazurach i nad morzem. Co robić podczas aktywnych wakacji z dziećmi?

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 0
mazury-z-dziecmi

Co roku rodzice zastanawiają się, gdzie spędzić wakacje z dziećmi. Morze czy Mazury? Co można robić na wakacjach w Polsce z dziećmi? Aby wakacje były udane, a nasze pociechy szczęśliwe, warto przygotować się do wyjazdu i odpowiednio wybrać miejsce i atrakcje.

Wakacje z dziećmi w Polsce na Mazurach

Mazury to odpowiednie miejsce na udane, aktywne wakacje z dziećmi. Znajdziesz tam przyjazne hotele i pensjonaty dla rodzin z dziećmi oraz specjalne atrakcje dla dorosłych i najmłodszych.

Będąc na wakacjach na Mazurach, można aktywnie spędzić urlop, w tym uprawiać sporty wodne, np. kajakarstwo, windsurfing czy żeglarstwo, jeździć rowerem po parkach krajobrazowych, ćwiczyć siatkówkę plażową oraz zwiedzać zabytkowe miasta.

Mazury z dziećmi na trekking

Trekking dla początkujących bądź zaawansowanych to najlepsza opcja na aktywne spędzenie czasu oraz zwiedzanie z całą rodziną. Będziecie na Mazurach? Polecamy wybrać się m.in. do:

 • skansenu w Olsztynku - to miejsce, gdzie wszyscy członkowie rodziny będą mogli dowiedzieć się, jak dawniej mieszkało się na wsi. Będzie to lekcja historii połączona z aktywnym zwiedzaniem.
 • Wilczego Szańca w Gierłoży, byłej kwatery wojennej Adolfa Hitlera, gdzie obecnie znajdują się bunkry otoczone lasem, jeziorami i bagnami. Te tajemnicze pozostałości po II wojnie światowej będą niesamowitą lekcją historii zarówno dla starszych, jak i młodych.
 • Wieży Ciśnień, gdzie znajduje się nowoczesny taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę miasta oraz muzeum.

Piesze wędrówki po Warmii i Mazurach pozwolą rodzinom we własnym tempie dotrzeć do najbardziej urokliwych miejsc regionu. Szczególnie polecamy trekking szlakami turystycznymi. A na Mazurach jest ich ponad 35. Każdy z nich ma inną długość oraz prowadzi do innych atrakcji.

urlop-na-mazurach

Rowerem z dziećmi po szlakach na Mazurach

Na Mazurach znajduje się aż 45 szlaków rowerowych. Każdy z nich wytyczony został przez piękne lasy, miasta czy wzdłuż jezior. Są to szlaki czerwone, zielone, niebieskie, żółte, a nawet czarne. Rowerem będziemy jechać zarówno po drogach polnych, leśnych, miejskich, jak i utwardzonych lub nieutwardzonych.

Szlaki rowerowe dla rodzin na Mazurach

Na wyprawę rowerową z dziećmi polecamy krótkie mazurskie trasy, np.:

 • szlak rowerowy Giżycko PKP - Centralny Ośrodek Sportu (szlak czarny) liczący blisko 3 km. Szlak przebiega ulicami Giżycka (poza centrum, gdzie ruch uliczny może być duży).
 • Szlak rowerowy Sosna (szlak czerwony) - liczy ok. 4 km i przebiega w granicach administracyjnych Dobrego Miasta. Jest to szlak ciągnący się głównie na terenach leśnych i umożliwiający dotarcie do starej sosny będącej pomnikiem przyrody.
 • Szlak rowerowy Wokół Jeziora Lidzbarskiego (szlak niebieski) - liczy blisko 8 km i pozwala poznać walory przyrodnicze Lidzbarka i okolic.
 • Szlak rowerowy Dąb Rzeczpospolitej (szlak zielony) - liczy ok. 12 km i wiedzie przez okolice Lidzbarka, gdzie znajduje się m.in. rezerwat Jar Brynicy czy Pomnik Przyrody Dąb Rzeczypospolitej.

Znasz już rowerowy szlak Green Velo?

Mazury dla dzieci i sporty wodne

Nic dziwnego, że Mazury nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. To miejsce idealne do uprawiania sportów wodnych, kitesurfingu czy wakeboardingu. Na rodzinne wakacje z dziećmi może jednak wybrać coś spokojniejszego. Rodzinom z dziećmi polecamy:

 • żeglarstwo. Mazury to raj dla żeglarzy. Sprzyja temu rozwinięta sieć kanałów łącząca mazurskie jeziora oraz coraz lepsza baza czarterowa jachtów. Rejs żaglówką to doskonały sposób na relaks oraz kontakt z naturą. Z pewnością będą to niezapomniane chwile dla naszych dzieci!
 • Kajakarstwo - na Mazurach baza wypożyczalni kajaków wzrosła w znaczącym stopniu. Do kajaka można zabrać już nawet 2-letnie dziecko. Spływ kajakowy to nietuzinkowa propozycja na wspólny, rodzinny wypoczynek.
 • Aquaparki. Na Mazurach nie brakuje miejsc, gdzie można popływać. Aquaparki znajdują się m.in. w Ostródzie, Olsztynie, Wilkasach, Mikołajkach czy Lidzbarku Warmińskim.

A może wynajmij jacht na Mazurach?

kajaki-na-mazurach

Urlop rodzinny na Mazurach: jazda konno

Na Mazurach znajduje się wiele ośrodków agroturystycznych, gdzie z całą rodziną będziecie mogli spróbować swoich sił w jeździe konnej. Ćwiczyć jeździectwo warto również, wybierając się do specjalnych ośrodków lub stadnin koni, które znajdują się w Gierzwałdzie, Giżycku czy Mikołajkach. Za godzinną lekcję nauki zapłacimy ok. 40 PLN/os.

Polecamy również Mazury zimą oraz kulig w konnym zaprzęgu!

Rodzinny urlop w Polsce - wakacje nad morzem

Polskie wybrzeże Bałtyku cieszy się dużą popularnością wśród dorosłych, jak i mniejszych turystów. Nad polskim morzem można znaleźć bardzo korzystne warunki do wypoczynku z dzieckiem. Warto wybierać miejsca, gdzie znajdują się czyste plaże, niezbyt oblegane przez turystów oraz specjalne atrakcje dla dzieci.

Mimo że morze kojarzy nam się z opalaniem, na plaży nad Bałtykiem można spędzić również czas aktywnie całą rodziną. Warto zwiedzać pieszo lub na rowerze, a także uprawiać sporty wodne.

jastarnia-plaza

Rodzinne wakacje nad morzem i trekking

Nic tak nie cieszy jak trekking i nordic walking wzdłuż polskiego wybrzeża. Na taki spacer możecie wybrać się całą rodziną. W województwie pomorskim i zachodniopomorskim znajduje się wiele szlaków pieszych.

Na wycieczkę z dziećmi warto wybrać te krótsze z nich np. Szlak Krzeszna - Szymbark (liczący blisko 3-km szlak żółty), który pozwala poznać Pojezierze Kaszubskie czy Szlak Do Wieży Kolibkowskiej (ok. 3-km szlak czarny) znajdujący się na terenie Gdyni i prowadzący do wieży z platformą widokową.

Wakacje z dziećmi nad morzem: jazda na rowerze

Nad polskim morzem znajduje się wiele oznakowanych tras turystycznych, które są dostosowane nawet dla rodzin z dziećmi. Na rowerzystów czekają bardzo ciekawe szlaki z dobrą infrastrukturą, które pozwalają w pełni cieszyć się tutejszymi krajobrazami.

Najpopularniejsza trasa rowerowa dla rodzin z dziećmi zaczyna się w Pucku, cięgnie przez Zatokę Pucką, Chałupy i Jastarnię aż do Helu. To szlak bezpieczny dla rowerzystów, wyłożony kostką, biegnący przez las z dala od zgiełku samochodów i ruchliwych ulic.

Na trasie znajduje się wiele miejsc rekreacyjnych z ławeczkami, stołami oraz punktami gastronomicznymi, gdzie będziecie mogli zrobić postój i posilić się przed dalszą podróżą.

rower-dla-dziecka

Kolejną trasą rowerową odpowiednią dla rodzin z dziećmi jest szlak między Swarzewem a Krokową. Po drodze można zwiedzić m.in. pałac rodziny von Krockow. Na terenie województwa pomorskiego nad morzem wypożyczymy rower na godziny od 7 PLN/godz.

Sprawdź, jakie akcesoria rowerowe na wyprawę zabrać ze sobą.

Sporty wodne nad polskim morzem

Podczas urlopu nad polskim morzem wraz z dziećmi możecie aktywnie spędzić czas, ćwicząc m.in.:

 • surfing,
 • żeglarstwo,
 • jazdę na nartach wodnych.

Wypożyczalnia sprzętów wodnych znajduje się w każdym nadmorskim mieście. Za rower wodny lub kajak zapłacisz ok. 20 PLN/godz.

A może rodzinna Sri Lanka?

Wspinaczka dla dzieci nad Bałtykiem

Polskie morze to nie tylko plażowanie, sporty wodne i jedzenie ryb. To również wspinaczka! Ścianki wspinaczkowe dostępne są zarówno w obiektach pod dachem, jak i na wolnym powietrzu. Zapewniają bezpieczną wspinaczkę oraz planowanie rozrywki bez względu na pogodę.

Ścianki wspinaczkowe znaleźć można w wielu większych nadmorskich miastach, jak Słupsk, Malbork, Rumia i oczywiście w Trójmieście. Ceny biletów na ściankę wspinaczkową oscylują w granicach 10-15 PLN za dzień.

wspinaczka-dla-dzieci

Zabierz dziecko na wakacje z travelduck.pl:

Nad jeziorem Nad morzem

Proponowane wyjazdy