Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rośnie zainteresowanie turystyką aktywną w Polsce. Dlaczego lubimy czuć adrenalinę na wakacjach?

Tomasz Karkuć
Tomasz Karkuć
Przeczytasz w 4 min 0

Turystyka aktywna to ruch, a ruch to zdrowie. Skoro można w sposób ciekawy, atrakcyjny i przy okazji wpływający pozytywnie na organizm spędzić chwile wolnego, to czemu nie? Nasza świadomość rośnie, doceniamy wagę sprawnego fizycznie ciała w codziennym funkcjonowaniu i więcej się ruszamy – właśnie dlatego na wakacjach też chcemy dostarczać sobie energii endorfinami i wybieramy aktywne formy wypoczynku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest turystyka aktywna?
 2. Jakie wyprawy zapewniają największy poziom adrenaliny?
 3. Na czym polega turystyka ekstremalna?
 4. Co to jest turystyka sportowa?
 5. Turystyka kwalifikowana, czyli jaka?

Turystyka dopasowuje się do potrzeb, a oczekiwania osób podróżujących stają się ściśle ukierunkowane. Coraz częściej jedziemy gdzieś po to, żeby robić coś konkretnego, np. przeprawiać się przez amazońską dżunglę, a nie tylko biernie leżeć na plaży i obserwować wybrzeże. 

Co to jest turystyka aktywna?

Najprościej rzecz ujmując, turystyka aktywna to połączenie podróżowania z rekreacją i aktywnością fizyczną. W obszarze tego rodzaju turystyki wymienianych jest wiele jej rodzajów:

 • piesze wędrówki, spacery, slow jogging,
 • trekking,
 • turystyka rowerowa,
 • backpacking,
 • offroad,
 • kajaki,
 • żagle,
 • sporty wodne – windsurfing, kitesurfing, surfing, paddle boarding, nurkowanie, etc.,
 • jeździectwo,
 • sporty zimowe.

turystyka-sporty-zimowe-jaskinie

Zdjęcie okładkowe - Frantisek Duris | Unsplash; zdjęcie powyżej - Inspire ToudUnsplash

Do turystyki aktywnej zalicza się także wszystko to, czego wykonywanie wymaga wysiłku fizycznego, w tym również takie formy spędzania czasu jak zwykły badminton czy siatkówka wodna. Do turystyki aktywnej zaliczana jest również turystyka przygodowa, ekstremalna, kwalifikowana i sportowa, czyli dziedziny wymagające wcześniejszego przygotowania, a nierzadko również ściśle określonych umiejętności. Trzeba jednak wiedzieć, że tego rodzaju klasyfikacje często wymykają się próbom ujednolicenia i konkretnego skategoryzowania, ponieważ dyscypliny ulegają różnym modyfikacjom i połączeniom. 

Sposób spędzania wakacji inny niż leżenie na plaży lub zwiedzanie utartych punktów turystycznych uzależniony jest również od miejsca, które wybierzemy. W górach inaczej spędzimy czas niż nad morzem. Turystyka aktywna może być uprawiana na lądzie, w wodzie i w powietrzu. Przy czym warto zaznaczyć, że nawet w trakcie miejskiej wycieczki można spędzić czas bardzo aktywnie, np. decydując się na rowerową eksplorację miejskich zaułków. 

Adventure tourism – wyższy poziom adrenaliny na wakacjach

Turystyka przygodowa to coś dla miłośników mocnych wrażeń. Ten pomysł na spędzenie wakacji wymaga zaplanowania odpowiedniego otoczenia, przygotowania i atrakcji. Najczęściej są to wyjazdy w tereny dzikie, niedostępne, egzotyczne, a aktywność w dużej mierze polega przede wszystkim na bliskim kontakcie z przyrodą. 

Z pojęciem adventure tourism nierozerwalnie związana jest eksploracja, chęć sprawdzenia się w trudnych warunkach oraz silne doznania. Można tu zaliczyć wyjazdy, które określane są jako survivalowe, czyli nie tylko pobudzające produkcję adrenaliny, ale jednocześnie sprzyjające nauce oraz przeżyciom duchowym – przesuwaniu własnych granic i wychodzeniu ze strefy komfortu.

eksploracja-turystyka-aktywna

Zdjęcie - Wojciech Then on Unsplash

W definicji adventure tourism wyróżnia się jej dwa rodzaje:

 • turystykę przygodową twardą, gdzie wystawianie się na działanie niekorzystnych warunków plasuje się na bardzo wysokim poziomie, np. wspomniany survival, wspinaczka ze sprzętem asekuracyjnym,
 • turystykę przygodową miękką, w której nie są konieczne specjalne umiejętności czy predyspozycje, np. trekking, backpacking, czyli wędrówki z plecakiem.

W specyfikę adventure tourism wpisuje się również tzw. dark tourism, czyli wyjeżdżanie do miejsc przyprawiających o ciarki, np. do Czarnobyla, Fukushimy, na cmentarzyska oraz miejsca związane z tragicznymi wydarzeniami historycznymi.

Turystyka przygodowa to bardzo nośny termin i obecnie jest na nią duży popyt. Dzięki temu można znaleźć wiele ofert gotowych wyjazdów, które z założenia mają wywoływać silne emocje.

Turystyka ekstremalna – ryzykowny urlop

Turystyka ekstremalna określana bywa również mianem turystyki ryzyka. Słusznie, bo m.in. o to w niej właśnie chodzi. To forma spędzania wakacji przeznaczona dla raczej wąskiej grupy odbiorców, ale niewątpliwie jest jedną z bardziej widowiskowych. Przeprawa zardzewiałym jeepem przez Syberię czy skok na bungee to świetne przykłady turystyki ekstremalnej, której uprawianie wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku lub uszczerbkiem zdrowia, a nawet narażeniem życia. W tym obszarze są również wszelkiego rodzaju wspinaczki, dyscypliny powietrzne (np. loty paralotnią, skoki ze spadochronem), kajakarstwo górskie, ice diving, rafting oraz sporty motorowe. Po co to robimy? Przeważnie dla emocji i chęci wyrwania się z szarej monotonii życia sztywno wiążącego nas z domem i pracą. To także ucieczka przed pośpiechem, cywilizacją i wszelkimi jej wygodami. Próba wyjścia poza strefę komfortu i sprawdzenia swoich możliwości w nieznanych i surowych warunkach. 

turystyka-aktywna-paralotnie

Zdjęcie - Nicolas Tissot | Unsplash

Większość tego rodzaju aktywności można uprawiać w konkretnych lokalizacjach, co pośrednio wpływa również na wzrost popularności niektórych z nich. Z reguły są to kraje nadmorskie i górzyste, np. Nepal, Czarnogóra, Hiszpania. 

Dostęp do korzystania z zasobów turystyki ekstremalnej mają wszyscy. Często zdarzają się oferty obozów survivalowych dla osób bez żadnych kwalifikacji i szczególnej kondycji fizycznej. Niesie to za sobą pewnego rodzaju zagrożenia, ale wszystkie działania podejmuje się na własne ryzyko, więc to kwestia indywidualnych wyborów. 

Turystyka sportowa

Turystyka sportowa została podzielona na pasywną i aktywną. Do pasywnej zaliczane są wyjazdy na mecze i inne tego typu wydarzenia (fanoturystyka) oraz w celu zwiedzania obiektów sportowych (turystyka sportowa nostalgiczna). Natomiast aktywna turystyka sportowa polega na pojechaniu w dane miejsce po to, aby uprawiać tam sport, np. poprzez wzięcie udziału np. w maratonie, runmageddonie, ironmanie, regatach

Aby uprawiać aktywną turystykę sportową, trzeba nie tylko cieszyć się dobrym zdrowiem, kondycją fizyczną i wcześniej się przygotować, ale nierzadko też wymagane są określone kwalifikacje, uprawnienia oraz umiejętności posługiwania się sprzętem. 

turystyka-sportowa-wyjazdy-maratony

Zdjęcie - Kayvan Mazhar | Unsplash

Turystyka kwalifikowana – aktywna i zaangażowana

Turystyka kwalifikowana to turystyka aktywna (czyli wypoczynek połączony z uprawianiem sportu w amatorski sposób) bardziej specjalistyczna, ponieważ wymaga m.in. wcześniejszego przygotowania, posługiwania się sprzętem, posiadania uprawnień lub umiejętności. Kolejną cechą turystyki kwalifikowanej jest to, że osoby, które ją uprawiają, często dążą do poprawy własnych wyników i rywalizują z innymi. 

Najlepszym przykładem turystyki kwalifikowanej są górskie wędrówki wiodące poza szlakami do wys. 3000 m i bez konieczności używania sprzętu do asekuracji. Zalicza się też do niej pływanie kajakiem, jazdę na rowerze, żeglarstwo. Można ją uprawiać indywidualnie i zespołowo, w grupach zebranych spontanicznie, ale także w obrębie sformalizowanych środowisk. 

Turysta kwalifikowany to taki, który spędza urlop na uprawianiu ulubionej dyscypliny sportu z odpowiednim przygotowaniem.

turystyka-aktywna-kajaki

Zdjęcie - Kalen Emsley | Unsplash

Forma spędzania wakacji zależy od naszych potrzeb. Wcale nie trzeba wielkich nakładów finansowych, żeby mieć satysfakcjonujący i pełen wrażeń urlop. Czasem wystarczy skorzystać z roweru miejskiego lub wybrać się na pieszą wycieczkę z plecakiem szlakiem schronisk górskich. 

Punktem wyjścia są chęci mobilizacji ciała oraz przeżycia czegoś więcej, doświadczenia i przy okazji nauczenia się nowych rzeczy. Natura ma wiele do zaoferowania, jej eksploracja nigdy nie nudzi i jest stosunkowo tania. Ponadto można korzystać z aplikacji, które obecnie wychodzą naprzeciw osobom chcącym od urlopu czegoś więcej niż tylko zmiany miejsca pobytu na ściśle określony czas. Jak widać miłośnikom adrenaliny i ekstremalnych doznań turystyka też ma wiele do zaoferowania i naprawdę jest w czym wybierać. 

 
W gorach Poza szlakiem Zeglarstwo Rejsy

Proponowane wyjazdy