Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Jordania - praktyczne wskazówki

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 2 min 0
jordania

Jordania to państwo, które co roku przyciąga tłumy turystów. W tym kraju Bliskiego Wschodu każdy szuka czegoś dla siebie. I znajduje. Jedni pragną poznać przyjaźnie nastawioną społeczność, drudzy zakosztować arabskiej kuchni, inni zobaczyć magiczną Petrę.

Bezpieczeństwo w Jordanii

Jak apeluje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Jordania jest zagrożona terroryzmem. Dlatego podróżując do kraju, należy zachować ostrożność i unikać obozów irackich, syryjskich i palestyńskich uchodźców. Trzeba być także przygotowanym na ewentualne rewizje toreb w miejscach publicznych oraz stosować się do innych wymogów władz w Jordanii.

Szczepienia przed przyjazdem do Jordanii nie są obowiązkowe.

Warto jednak dla własnego bezpieczeństwa zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu i WZW A. Zagrożenie malarią (tropikalna choroba pasożytnicza) i dengą (infekcyjna choroba tropikalna) w Jordanii nie występuje.

Ze względów bezpieczeństwa zaleca się picie wody przegotowanej lub butelkowanej. Należy również myć owoce i warzywa oraz unikać lokali, w których co do serwowanych dań nie mamy pewności.

flaga-jordanii

Co warto zobaczyć w Jordanii?

Wiza w Jordanii

Aby wyjechać na urlop do Jordanii, należy posiadać wizę turystyczną, pozwalającą na pobyt na terenie kraju. 30-dniową wizę on arrival dostaniemy m.in. na lotniskach czy przejściach granicznych. Koszt wizy to około 40 dinarów jordańskich. Do jej wydania niezbędny będzie paszport, ważny min. 6 miesięcy.

Waluta Jordanii

Obowiązującą walutą w Jordanii jest dinar jordański (JOD). 1 dinar podzielony jest na 100 piastrów. Wartość dinara jordańskiego uzależniona jest od wartości dolara. Jeżeli przed wyjazdem do Jordanii nie wymienisz swojej waluty na jordańską, możesz zrobić to w banku lub kantorze juz na miejscu. Posiadacze kart płatniczych będą mogli ich użyć m.in. w hotelach czy centrach handlowych.

Chcesz pojechać na wycieczkę do Jordanii?

Język w Jordanii

Językiem urzędowym w tej części świata jest arabski. Ze względu na turystykę bez problemu porozumiesz się w Jordanii po angielsku, szczególnie w sklepach, restauracjach czy hotelach.

morze-martwe

Religia w Jordanii

Jordania jest krajem muzułmańskim. Główną religią jest ortodoksyjny islam sunnicki.

Kobiety odwiedzające Jordanię, powinny zadbać o odpowiednie ubranie, nakrycie głowy oraz strój na plażę.

Zdarza się jednak, że panie nad brzegiem morza łapią promienie słoneczne w samym bikini, a popularne miejsca odwiedzają bez kefiji, arabskiego nakrycia głowy. Takie zachowanie wynika z bardziej liberalnego traktowania turystów w Jordanii.

Wiesz, czym jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

Pogoda w Jordanii

Pogoda w Jordanii uzależniona jest od części kraju.

morze-martwe-jordania

  • Północ jest najbardziej deszczowa. Najwyższa liczba opadów przypada od listopada do marca. Zimy na tym obszarze są chłodne, a w wyższych partiach mogą pojawić się opady śniegu.
  • Na południu Jordanii odnotowuje się wysokie temperatury i najmniejsze opady deszczu, niemal przez cały rok.
  • W centrum w miesiącach letnich temperatury przekraczają 40°C. W miesiącach zimowych możliwe są opady śniegu.

Podróżując do Jordanii, warto wybrać okres wiosenny lub jesienny. Temperatura powietrza sprzyja wówczas wycieczkom, a temperatura wody w Morzu Czerwonym oscyluje w granicach 22-24°C.

A może do Jordanii na trekking?

Transport po Jordanii

Po Jordanii można poruszać się publicznymi środkami transportu, m.in. autobusami. Ponadto turyści korzystają także z taksówek lub prywatnych busów. Ci którzy wolą podróżować na własną rękę, mogą wynająć samochód.

Czytaj więcej o przygotowaniu do off roadu.

off-road-w-jordanii

Zwiedzając Jordanię wypożyczonym samochodem, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze w tym kraju jest wiele progów zwalniających, zarówno tych oznakowanych, jak i nieoznakowanych. Ponadto trudno doszukać się w Jordanii pasów na drogach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

Interesuje Cię tygodniowy off road w Jordanii?

Jordańska kuchnia

Kuchnia w Jordanii jest mieszanką kuchni arabskiej i tureckiej. Tradycyjny posiłek w Jordanii rozpoczyna się od przystawek, nazywanych mezze. Zalicza się do nich hummus, pasty mięsno-warzywne, paszteciki oraz sałatki. Następnie podaje się danie główne, najczęściej są to: falafel, kofta, shoarma, kuszami lub kebab.

Popularną potrawą w Jordanii jest mansaf. Po daniu głównym przychodzi czas na słodki deser. Będąc w jednym z krajów Bliskiego Wschodu, można spróbować mushabak, baklawy czy kunafy.

Jordania to kolorowy kraj, w którym każdy odnajdzie swoją oazę. Zachowując odpowiednie środki ostrożności, będziemy mogli poznać nie tylko najpiękniejsze miejsca, ale też jedyną w swoim rodzaju kulturę tamtejszej ludności!

hummus

Sprawdź wyjazdy z travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy