Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Czarnogóra - mały kraj z olbrzymim potencjałem. Znajdziesz tu wszystko: morze, góry i jeziora

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 10 min 0

Czarnogóra jest niewielkim państwem (o powierzchni zbliżonej do pow. woj. lubuskiego), w którym w stosunkowo krótkim czasie można zobaczyć góry, kaniony, morze i jeziora! Z miast na szczególną uwagę zasługują Kotor, Budva czy Stari Bar. Z kolei z perełek przyrodniczych warto na pierwszy raz w Montenegro wybrać kanion Tary, Jezioro Szkoderskie i Góry Przeklęte.

Zobacz Czarnogórę na filmie:

 

Przyrodnicze atrakcje Czarnogóry

Montenegro ma do zaoferowania bardzo wiele stworzonych przez naturę cudów. Z szerokiej gamy gór (które pokrywają aż 70% pow. kraju), kanionów, jezior, plaż oraz parków narodowych z mapy Czarnogóry wybraliśmy 10 szczególnie wartych uwagi miejsc.

1. Park Narodowy Prokletije i Góry Przeklęte. Park powstał stosunkowo niedawno (2009 r.) i oprócz wspaniałych gór można w nim zobaczyć również kaniony, wąwozy, jeziora i... motyle. Występuje tam niemal 200 gatunków tych barwnych owadów - to jedno z niewielu takich miejsc w Europie. Góry Przeklęte są pasmem o długości ponad 600 km z najwyższym szczytem Maja Rosit (2524 m n.p.m.). Ciągną się przez terytoria trzech państw: Kosowa, Albanii i Czarnogóry.

Prokleije to jedno z niewielu już miejsc na Starym Kontynencie, gdzie wędrując po oznakowanych szlakach w okresie wakacyjnym, można nie spotkać ani jednej osoby.

czarnogora-wycieczka

2. Jaskinia Lipska jest jednym z największych i jednocześnie najpiękniejszych czarnogórskich obiektów speleologicznych. Ta krasowa jaskinia jako jedyna została udostępniona zwiedzającym. Oprócz zjawiskowych form naciekowych znajdują się w niej podziemne jeziora i rzeka. Niezależnie od aury na zewnątrz w jaskini zawsze jest ta sama temperatura, czyli około 8-12℃.

3. Zatoka (boka) Kotorska to wcinający się w ląd rias nad Morzem Adriatyckim. W większej części boka jest czarnogórska, pozostały fragment należy do Chorwacji. Zatoka Kotorska uważana jest za jedną z najpiękniejszych na świecie nie bez powodu, znajdują się tam wspaniałe plaże (ponad 100 km linii brzegowej), klimatyczne miasteczka (Kotor, Risan, Perast, Tivat), wyspy (Świętego Jerzego, Matki Bożej na Skale) oraz Półwysep Lustica.

boka-kotorska

4. Lovćen jest jednocześnie nazwą pasma górskiego i Parku Narodowego. Najczęstszym celem wycieczek w te rejony jest wznoszący się na wysokość 1660 m n.p.m. szczyt Jezerski Vrh z jedną z najpiękniejszych panoram Montenegro. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć Prokletije, Durmitor, Zatokę Kotorską, Morze Adriatyckie i Jezioro Szkoderskie. Droga na punkt widokowy wiedzie przez park, w którym występują unikalne formy krasowe oraz maleńkie pasterskie chatki z wapiennych kamieni, tzw. katuni.

5. Kolejnym godnym uwagi i szczególnej urody miejscem jest płaskowyż Lukavica. Najlepiej pojechać tam w maju, wtedy wszystko po horyzont skąpane jest w krokusach, szafirkach i hiacyntach. Znajdujące się na końcu szutrowej drogi Kapetanovo Jezero to maleńki zbiornik słodkowodny, którego szafirowa tafla przepięknie współgra z otaczającymi go szaro-białymi skałami. Chyba nie trzeba bardziej reklamować Lukavicy.

jezioro-szkoderskie

6. Jezioro Szkoderskie leży na granicy Albanii z Czarnogórą. Otoczona biało-zielonymi zboczami gór Rumija powierzchnia jeziora w sezonie letnim jest gęsto usiana nenufarami. Taki widok robi niesamowite wrażenie, szczególnie w trakcie rejsu, gdy płynie się ścieżką wytyczoną dziobem łodzi wśród lilii.

jezioro-szkoderskie-czarnogora

To największe na Bałkanach jezioro objęte jest ochroną. Są tam bardzo rzadko występujące w Europie ptasie ostoje (m.in. pelikanów), maleńkie wysepki z zabytkowymi zabudowaniami (cerkwiami, zamkami, twierdzami), tereny zalewowe oraz mokradła.

pelikany-czarnogora

7. Wodospad Niagara - to nie pomyłka. Niagara to bardzo ciekawe miejsce na mapie Czarnogóry. Kaskady wody rzeki Cem znajdujące się kilka minut drogi samochodem z Podgoricy to wynik działalności człowieka. Betonowy próg spiętrza wodę, która bardzo widowiskowo spada z kilku metrów w usiany różnej wielkości głazami kanion. Nad Niagarą znajduje się drewniana restauracja o tej samej nazwie z tarasem, z którego rozciąga się fenomenalny widok - nie tylko na rzekę, ale również na znajdujące się niedaleko jej brzegów winnice.

žabljak-tara-durdevica

8. Płynąca przez Park Narodowy Durmitor rzeka Tara tworzy najgłębszy kanion w Europie (1300 m głębokości). Znajdujący się nad nim most arkadowy Durdevića (wys. 172 m) jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów okolicy. Można z niego podziwiać wartką turkusową wstążkę Tary, wspaniałe góry i zalesione zbocza kanionu oraz zjechać tyrolką. Bardzo popularne i z pewnością dostarczające niezapomnianych wrażeń są raftingi po Tarze.

kanion-tary

9. Durmitor jest pasmem Gór Dynarskich ciągnącym się tuż przy wschodnim brzegu Morza Adriatyckiego. To trekkingowy raj i obowiązkowy punkt aktywnych wakacji w Czarnogórze. Oto zaledwie kilka z wielu atrakcji Durmitoru:

 • trasa widokowa w P14 z Žabljaka do Plužine,
 • najwyższy szczyt Bobotov Kuk (2523 m n.p.m.),
 • jeziora polodowcowe (aż 18!) na czele z najsłynniejszym Czarnym jeziorem (Crno jezero); góry odbijające się w krystalicznie czystej wodzie to jeden z piękniejszych widoków Montenegro,
 • jaskinia na Wietrznych Wzgórzach (jama na Vjeternim brdima).

durmitor

Duże różnice wysokości oraz geograficzne usytuowanie Durmitoru powodują, że góry te leżą w dwóch strefach klimatycznych: alpejskiej i śródziemnomorskiej, co można zaobserwować w specyfice flory - występują tam zarówno lasy mieszane, jak i iglaste.

10. Žabljak to maleńkie miasto (tzw. drzwi Durmitoru) idealna baza wypadowa na trekking, rowerową wycieczkę, rafting po Tarze, spacery i narty. Inne ośrodki narciarskie w Durmitorze: Kolašin oraz Savin Kuk. Wspaniałe widoki, świetna infrastruktura hotelowa, atrakcyjne ceny i (jeszcze) nie zatłoczone stoki to wystarczająca rekomendacja dla fanów białego szaleństwa.

Oprócz Durmitoru parkami narodowymi i jednocześnie pasmami górskimi w Czarnogórze są: Biogradska Gora i wspomniane wyżej Prokletije - równie wspaniałe miejsca na trekking.

Plaże Czarnogóry

Montenegro, mimo że jest niewielkie, liczy aż 300 km linii brzegowej, a tym samym mnóstwo to wspaniałych miejsc na kąpiel i opalanie. W większości plaże w Czarnogórze są kamieniste i żwirowe, najmniej jest piaszczystych, ponadto w Adriatyku jest dużo jeżowców, które niestety mogą ranić stopy, dlatego warto zaopatrzyć się w ochronne obuwie.

Kilka interesujących plaż Montenegro:

 • Velika plaza (Riwiera Ulcinjska). Najpopularniejsze miejsce wypoczynku w Czarnogórze i zarazem największa plaża w kraju (8 km długości). Pokrywający ją “piasek”, to drobny szary żwir, który oprócz tego, że brudzi, ma też właściwości lecznicze dzięki bogactwu minerałów. Wielka plaża to idealne miejsce na wakacje z dziećmi, ponieważ woda jest płytka na bardzo rozległych odcinkach, w niektórych punktach nawet kilkaset metrów od brzegu nadal sięga do kolan. Riwierę ulcinjską bardzo chwalą osoby uprawiające windsurfing i kitesurfing.

montenegro

 • Ženska plaza (Riwiera Ulcinjska). Kamienista płatna plaża (uzdrowisko) wyłącznie dla kobiet-nudystek. Znajduje się w bardzo ustronnym miejscu w zatoce. Wysokie stężenie siarki w wodach zatoki sprawia, że to miejsce to naturalne SPA i ośrodek balneoterapii.
 • Ada Bojana (Riwiera Ulcinjska) – piaszczysta plaża na wyspie Ada, która powstała wskutek nanoszenia piachu przez wodę wokół wraku statku zatopionego w delcie rzeki Buna przy granicy z Albanią. Na obszarze nie przekraczającym 4 km² znajduje się wiele uroczych knajpek oraz jedna z najsłynniejszych w całej Czarnogórze plaż nudystów.
 • Jaz (Riwiera Budvanska). Plaża kamienisto-żwirowa, na której często organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i imprezy. Na plaży Jaz znajduje się plaża dla nudystów, która jest pozostałością po dużej jugosłowiańskiej plaży dla beztekstylnych w tym miejscu.
 • Hawai (Riwiera Budvanska). Plaża kamienista na wyspie św. Mikołaja. Ogromne wystające z wody głazy czynią to miejsce wyjątkowo atrakcyjnym wizualnie.

Oprócz gwarnych i naszpikowanych turystyczną infrastrukturą przybytków w Czarnogórze są też bardzo ustronne, nieoznaczone miejsca na wypoczynek i kąpiel, schowane m.in. pomiędzy stromymi klifami. Warto również skorzystać z tych ulokowanych nad jeziorami.

Przy brzegach jeziora Szkoderskiego woda jest płytka, dzięki czemu szybko się nagrzewa. Wokół jest kilka wyznaczonych plaż, można też wykąpać się w trakcie wycieczki łodzią - na środku jeziora lub na jednej z miejscówek niedostępnych od strony lądu.

jezioro-czarne-durmitor

Woda w Jeziorze Czarnym nie jest zbyt ciepła, ale w upalny dzień wspaniale orzeźwia. Warto popluskać się w krystalicznie czystym polodowcowym jeziorze, aby obejrzeć góry z perspektywy tafli wody.

Atrakcje Czarnogóry - zabytki i miasta

miasta-czarnogory

Montenegro to wyjątkowe miejsce, gdzie można nie tylko aktywnie odpocząć, zdobywając górskie szczyty, spacerując brzegami jezior, pływając wartkim nurtem rzeki w olbrzymim kanionie czy wygrzewając się na plażach. To też kulturowy tygiel i bałkańska perła, gdzie bardzo wyraźne nadal są orientalne wpływy osmańskie, gdzie można zwiedzać średniowieczne monastyry i kamienne miasta. Oto niektóre z ciekawszych punktów na zabytkowo-miejskiej mapie Montenegro.

Podgorica, stolica Czarnogóry, która niestety nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem osób odwiedzających to bałkańskie państewko. Podgorica często traktowana jest jako start i koniec wycieczki po Montenegro, ponieważ znajduje się w niej lotnisko. Niestety jest to miasto, któremu daleko do europejskich metropolii.

Lata komunizmu zrobiły swoje, co widać na każdym kroku w postaci ciężkich topornych blokowisk, szerokich ulic i w ogólnej szarzyźnie. Nieliczne zabytki wciśnięte są pomiędzy nowoczesne budynki. Sytuację nieco ratuje rzeka Morača, która malowniczo przecina te niezbyt ciekawe krajobrazy. Niestety są stolice i jest Podgorica 😉

kotor

Perast i Kotor to dwa średniowieczne miasta w Boce Kotorskiej, które wraz z otaczającym je krajobrazem znalazły się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Leżący pod wzgórzem Ilija Perast to bardziej muzeum niż miasteczko. Ma tylko jedną główną ulicę, jest maleńki, ale szczególny, ponieważ reprezentuje doskonale zachowane przykłady baroku (w tym również weneckiego) w architekturze. Wzrok przykuwają wspaniałe XVII i XVIII-w. portyki i balustrady licznych pałaców i willi. W granicach Perastu znajdują się dwie wyspy. Jedna z nich wyspa Matki Boskiej na Skale (Gospa od Škrpjela) powstała z usypanych kamieni i zatopionych wokół rafy starych łodzi. Na wyspie stoi kościół z 1630 r., do którego można dostać się jedynie drogą morską.

kotor-koty

Miasto-twierdza Kotor słynie z przepięknej starówki (porównywanej do tej w Dubrowniku), klimatycznych wąskich (również ślepych) uliczek, malowniczych domów, wspaniałych widoków, które można podziwiać z murów obronnych, szmaragdowo-zielonej fosy oraz kotów. W lipcu i sierpniu w najpiękniejszym mieście Czarnogóry jest bardzo upalnie (brukowane ulice i murowane zabudowania nie dają upragnionego chłodu, tylko buchają żarem), obecność kotów to coś dotkliwie odczuwalnego nosem, a wszędzie jest mnóstwo zwiedzających. Zdecydowanie lepiej podziwiać to wspaniałe miejsce, gdy jest chłodniej i mniej tłoczno, a więc albo wcześnie rano, albo poza sezonem urlopowym.

W Kotorze na szczególną uwagę zasługują:

 • Twierdza św. Jana, skąd można podziwiać widok na płowo-pomarańczowe dachy kamienic, panoramę na Zatokę Kotorską oraz góry Lovćen, schodząc schodami z twierdzy, warto spojrzeć w prawo, ponieważ w małej kotlinie za dziurą w murze znajdują się ruiny kościoła.
 • Muzeum Miejskie Kotoru z mnóstwem makiet statków i okrętów oraz pozostałości po czasach świetności, gdy Kotor był częścią Republiki Weneckiej. Chodząc po muzeum, masz wrażenie, że zwiedzasz pałac weneckiego kupca.
 • Katedra św. Tryfona - najbardziej rozpoznawalny kościół w tym średniowiecznym mieście.
kotor-czarnogora

 • Cerkiew św. Łukasza, która powstała w 1195 r. jako kościół katolicki. Jej wnętrze zdobią przepiękne i bardzo stare freski.

lovćen

Mauzoleum na szczycie Jezerski Vrh w Parku Narodowym Lovćen to miejsce upamiętniające uwielbianego biskupa, poetę i jednego z najwybitniejszych władców Czarnogóry, Piotra II Petrovića-Niegosza. W grobowcu stoi marmurowy pomnik metropolity, siedzącego pod skrzydłami orła (ważący prawie 30 ton), który nad głową ma sklepienie pokryte 18 kilogramami złota.

Za Mauzoleum jest ścieżka prowadząca do punktu widokowego. Zobaczysz stamtąd (przy dobrej widoczności) niemal całe Montenegro, ten landszaft szczególnie interesująco prezentuje się zimą, gdy śnieg kontrastuje ze stalowo-szarymi i brązowymi górskimi zboczami oraz czerwonymi dachówkami.

budva

Nazywana Dubrownikiem w miniaturze i Miami Czarnogóry Budva to z jednej strony gwarny i pełen imprezowiczów kurort, a z drugiej urokliwe i tajemnicze miasto z przepiękną, otoczoną murami starówką. Ciekawe miejsca w Budvie, to:

 • liczące około 2,5 tys. lat stare miasto, które jest najstarszym zurbanizowanym ośrodkiem w basenie Morza Adriatyckiego. Mimo, że w większości zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi, obecnie jest w pełni odrestaurowane.
 • Cerkwie w obrębie Starego Miasta (św. Savy i św. Trójcy) oraz Twierdza Mogren.
 • Powstałe w czasach weneckiego panowania w Budvie mury obronne z cytadelą.
 • Kościół św. Jana Chrzciciela - jedna z niewielu katolickich świątyń w Montenegro.

budva-czarnogora

 • Promenada - turystyczna wizytówka miasta wraz z całą infrastrukturą: barami, dyskotekami, restauracjami oraz straganami i sklepikami z bibelotami i pamiątkami. To również miejsce, w którym odbywają się festiwale i wszystkie ważniejsze masowe imprezy.

Niedaleko granicy z Chorwacją znajduje się nadmorskie miasto Herceg Novi. Oprócz wspaniałych widoków ostro odcinających się od niebieskiego Adriatyku wyróżnia się ciekawą architekturą oraz usytuowaną na zboczu góry Orjen starówką. Herceg Novi to jedno z lepszych miejsc na urlop w Czarnogórze.

Dzięki położeniu geograficznemu jest niedaleko do Kotoru czy Dubrownika i panują tam stabilne warunki pogodowe, jest bardzo słonecznie (przez ponad 200 dni w ciągu roku), a przy liczącym niemal 30 km nadbrzeżu znajduje się mnóstwo malutkich plaż i świetnych restauracji. Oprócz starego miasta koniecznie trzeba zobaczyć również przynajmniej jedną z aż 3 monumentalnych twierdz: Španjola, Kanli kula, Forte Mare.

herceg-novi
Za sprawą wyjątkowo obfitej śródziemnomorskiej flory Herceg Novi nazywane jest “miastem kwiatów”.

Monaster Ostrog to absolutny punkt obowiązkowy w czasie pobytu w Czarnogórze. Powstała w XVII w. budowla, która obecnie jest ośrodkiem prawosławia na Bałkanach, ma dwie części: Monaster Dolny (mieszkają w nim mnisi) oraz oddalony o ok. godzinę spaceru Monaster Górny, którego charakterystyczna biała cerkiew wtopiona jest w górską ścianę.

Stari Bar to miasto-widmo, a bardziej ruiny średniowiecznego miasta, które uległo zniszczeniu wskutek trzęsienia ziemi z 1979 r. (wtedy ucierpiała również wspomniana wyżej starówka Budvy). Wciśnięte w górskie pasmo Rumija miasteczko jeszcze nie jest powszechnie obleganą atrakcją Czarnogóry, ale to tylko kwestia czasu.

Można tam zobaczyć pozostałości murów miejskich i wieży zegarowej, budynków oraz monumentalny, dobrze zachowany akwedukt. Stari Bar jest częścią miasta Bar, w związku z tym jest jeszcze Nowy Bar, w którym toczy się współczesne życie.

ulcinj

Do Ulcinj można wybrać się na wypoczynek nad Adriatykiem, ale nie tylko. Miasto pełniące niegdyś funkcję największego portu osmańskich piratów, obecnie jest ośrodkiem albańskiej mniejszości w Czarnogórze. W Ulcinj jest ponad 20 meczetów, klimatyczne stare miasto – Kalaja, na którym dawniej handlowano niewolnikami oraz pozostałości po solniskach.

Kuchnia Czarnogóry - buon appetito!

Czarnogórskie menu jest bardzo podobne to tego, jakie można spotkać w pozostałych krajach Półwyspu Bałkańskiego. Z tego względu zarówno w Montenegro, jak i w Serbii, Bułgarii czy Macedonii popularną przekąską jest burek. To placek z ciasta filo (jego warstwy składają się z cienkich płatków podobnie jak w cieście francuskim) faszerowany mięsem, serem, ziemniakami, cebulą lub szpinakiem oraz wariacjami tych składników.

Burka najlepiej popić tureckim solonym napojem jogurtowym ayran (czasem z dodatkiem świeżej mięty), który wyśmienicie się z nim komponuje.

czarnogora-kuchnia

W Czarnogórze dodatkami do wielu potraw są: cebula, cykoria, papryka, ajwar (sos z pieczonej papryki i bakłażanów), oliwa, oliwki, szparagi oraz kajmak. U nas kojarzy się on ze słodką masą o smaku toffi, natomiast w Czarnogórze kajmak to słodko-słony ser o strukturze gęstej śmietany, który serwowany jest niemal do wszystkiego.

Mięso stanowi ważny składnik tamtejszej kuchni, a rolowane z niego w formę małych kiełbasek i grillowane lub smażone ćevapčići to chyba najbardziej znana potrawa. Ćevapčići przygotowuje się z posiekanych drobno lub zmielonych kawałków różnych mięs (najczęściej miksu wołowo-wieprzowego) z dodatkiem przypraw, cebuli, czosnku i podaje z frytkami, warzywami lub w bułce o nazwie lepinja.

Pljeskavica to danie przyrządzane z takich samych składników jak ćevapčići. Różnica polega na tym, że w tym przypadku mięso formowane jest na kształt burgerów, a jeżeli jest to wersja gurmanska, to kotlet będzie miał farsz z sera, cebuli lub pršutu (suszonej szynki). Inne mięsne przysmaki, na które warto zwrócić uwagę, to dzigerica (wątróbka z grilla) i raznjici (szaszłyki).

W położonych nad Adriatykiem wioskach i miastach, takich jak Budva, Kotor czy Perast, koniecznie trzeba spróbować ryb i owoców morza: ośmiornic (hobotnica), kalmarów (lignije) oraz bulionu rybnego (riblja čorba). Ciekawostką dla pożeraczy morskich przysmaków z pewnością będzie crni rižot, czyli czarne risotto. Za osobliwy wygląd potrawy odpowiada atrament z kałamarnicy, którym barwiony jest doprawiony białym winem i gałką muszkatołową ryż. W crni rižot często znajdują się również dodatki, takie jak kalmary, ośmiornice i krewetki.

Dla wegetarian w Czarnogórze także znajdzie się coś pysznego, m.in. grillowana papryka nadziewana fetą, czy prebranac, czyli okraszona aromatycznymi przyprawami zapiekanka z fasoli, papryki i cebuli serwowana w glinianych naczyniach. Paštrovski makaruli to bardzo oryginalne danie - lepiony ręcznie z gryczanej mąki makaron w kształcie rurek, serwowany z serem marynowanym w oliwie i solance (sir u ulju).

Fajnym pomysłem na wege przekąskę jest sałatka sopska - sałatka z pomidorów i fety lub kajmaku doprawiona octem i czosnkiem albo burek w wersji bezmięsnej lub imam bajldi, czyli pieczony bakłażan z natką pietruszki i czosnkiem w sosie pomidorowym.

Najpopularniejsze czarnogórskie słodkości to palacinka - znakomite naleśniki z dżemem lub miodem (tamtejszy miód jest najlepszy na całych Bałkanach), obłędna baklava, kačamak (kukurydziana owsianka), popara (chleb moczony w wodzie lub herbacie z miodem, masłem, kajmakiem) oraz kesten torta (ciasto z jadalnych kasztanów).

pleskavica

Podczas zwiedzania Kotoru warto wstąpić do kawiarni lub cukierni i zjeść ciasto Dobrota. To przepyszny placek z nadzieniem z popularnego w Zatoce Kotorskiej likieru Maraschino i migdałów. Jako starter lub czekadełko w Czarnogórze podawane są priganice - okrągłe malutkie pączki z miodem.

winnice-czarnogora

W Montenegro trzeba skosztować serów, oliwek, fig, arbuzów i melonów, napić się przepysznej kawy (parzonej na sposób włoski lub turecki), koniecznie sięgnąć po lokalne wina Vranac (czerwone), Krstač (białe), Rakiję oraz wyjątkowo delikatne jasne piwo Nikšić.

Ciekawostki o Czarnogórze

Oto kilka interesujących faktów o Czarnogórze:

 • Montenegro ma aż 3 narodowe zwierzęta, są to: paw, lew oraz salamandra.
 • Stara Maslina (czyli Stara Oliwka) to oliwne drzewo mające około 2 tys. lat, rośnie w zrujnowanej części miasta Bar - Stari Bar.

photo-1534099946341-34fe5ef39eef

 • W dawnych czasach miarą zamożności w Czarnogórze była liczba posiadanych drzew oliwnych.
 • Masyw górski Prokletije swoją nazwę zawdzięcza ludowej opowieści, wg której wspaniałe szczyty zostały przeklęte (prokletije - przeklęte) przez zrozpaczoną matkę, której synowie zginęli w bratobójczej walce o wdzięki pięknej nimfy.
 • Montenegro jest młodym państwem, a dokładniej niepodległą republiką od czerwca 2006 r., gdy nastąpił rozpad Związku Państw Serbii i Czarnogóry.
 • Rakija to narodowy alkohol na Bałkanach, w tym również w Montenegro.
 • Miasto Cetinje to historyczna i kulturalna stolica Czarnogóry, a zarazem duchowy ośrodek jej mieszkańców.
 • Budva plasuje się w czołówce miast, z największą liczbą milionerów przypadających na liczbę mieszkańców. Jest też uważana za turystyczną stolicę Czarnogóry.

plaza-sveti-stefan

 • Durmitor w wolnym tłumaczeniu z języka celtyckiego to góry ociekające wodą, ponieważ w wyższych partiach Durmitoru pojawiają się sezonowe wodospady, szczególnie na wiosnę, gdy topnieje śnieg.

Informacje praktyczne o Czarnogórze


Stolica Czarnogóry: Podgorica.
Waluta Czarnogóry: euro.
Ludność Czarnogóry: 621 873 (dane z 2020 r.).
Flaga Czarnogóry: to ceglasto-czerwony prostokąt otoczony lamówką w kolorze starego złota z umieszczonym centralnie dwugłowym orłem o tej samej barwie. Obecny wygląd flagi Montenegro jest identyczny z osobistym sztandarem używanym przez króla Mikołaja I.

flaga-czarnogory

Ceny w Czarnogórze: są porównywalne z tymi w Polsce, ale z uwagi na to, że w walutą Montenegro jest euro, za niektóre produkty trzeba zapłacić nieco więcej. Ceny są wyższe w popularnych turystycznie miastach, takich jak Kotor, Budva czy Ulcinj.

Pogoda w Czarnogórze

Czarnogóra to idealne miejsce na wypoczynek dla osób lubiących upały. Od maja do października temperatury nie spadają poniżej 21℃. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, wtedy można się spodziewać, że słupek rtęci nie będzie spadał poniżej 29℃. Z kolei od stycznia do kwietnia oraz w listopadzie i grudniu też nie ma się co spodziewać chłodu, ponieważ wtedy średnie temperatury w Montenegro oscylują pomiędzy 12 a 16℃.

czarnogora

Czarnogóra to w 70% góry, z tego względu trzeba wziąć pod uwagę znaczną różnicę temperatur w zależności od wysokości. Zimy w górach bywają mroźne, w sam raz na narty, natomiast w sezonie wakacyjnym wśród szczytów można znaleźć wytchnienie w postaci orzeźwiającego chłodu.

Sprawdź aktywne wyjazdy na Bałkany na travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy