Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Podróżowanie solo - jakie zagrożenia może napotkać podróżująca w pojedynkę kobieta?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
podrozowanie-solo

Wakacje i wczasy specjalnie dla singli nikogo już nie zaskakują. Single i singielki to stale rosnąca grupa klientów biur podróży, a ich potrzeby różnią się od oczekiwań np. rodzin z dziećmi. Coraz więcej osób decyduje się na podróże solo. Czy w kobiecym wykonaniu są one bezpieczne?

Wakacje dla singli

Fakt, że kobiety są samodzielne, aktywne zawodowo i świadomie wybierają życie singielek, nikogo już nie dziwi. Dlatego też biura podróży coraz częściej organizują i oferują wczasy dla singli. Mimo bogatej oferty touroperatorów niektórzy preferują własną organizację od A do Z. Ruszają samemu na wakacje, osobiście szukając hoteli i połączeń.

Czy kobieta, która podróżuje samotnie, może czuć się bezpiecznie i komfortowo? Czy jednak lepszym, a przede wszystkim mniej ryzykownym rozwiązaniem, są zorganizowane wyjazdy dla singli? Sprawdźmy!

Masz ochotę pojechać na kobiecą wyprawę do Indonezji?

Singielka w podróży

Podróżowanie solo może mieć swoje zalety. Wytchnienie od codzienności, chwila refleksji, poczucie wolności, ale i… samotność. Nie ma nikogo, kto zrobi zdjęcie, nie ma nikogo, do kogo można się odezwać. Osoba podróżująca samotnie skazana jest na przypadkowe znajomości, które oczywiście mogą być interesujące, ale niestety też niebezpieczne.

photo-1520360433441-f317e3709980

Kobiece wyjazdy są obarczone ryzykiem, które jest zdecydowanie mniejsze w przypadku męskich podróży. Wynika to z kilku względów.

Wyjazd dla singielki czy wyjazdy dla kobiet

W wielu kulturach w dalszym ciągu pozycje kobiety i mężczyzny niestety nie są na równym poziomie. Przeciwko tym głęboko zakorzenionym tradycjom trudno się buntować, szczególnie jednostce. Dlatego też w niektórych stronach samotnie podróżująca kobieta musi zachować wyjątkową ostrożność i przede wszystkim nie wdawać się w żadne dyskusje z mężczyznami.

Takie zachowanie, naturalne dla Europejek, w krajach m.in. Bliskiego Wchodu traktowane jest jako wyzywająca postawa i nierzadko jest interpretowane jednoznacznie, jako zachęta do seksu. Singielki twierdzą, że to mężczyźni z tamtych stron są natrętni, a wynika to z ich interpretacji pewnych zachowań.

Strój zwyczajny dla Europejczyków, na Bliskim Wchodzie może być bardzo prowokujący. Spojrzenie mężczyźnie w oczy podczas zwykłej rozmowy, odczytywane na Starym Kontynencie jako oznaka szczerości, tak naturalne w komunikacji werbalnej, w niektórych krajach jest utożsamiane niemal z erotyczną propozycją.

Jeśli kobieta nie chce podróżować w męskim towarzystwie lub w danym momencie nie ma w jej życiu osoby płci męskiej chętnej na wyjazd, świetną alternatywą może być podróż w gronie koleżanek. Istnieją również strony zrzeszające chętne na podróż, gdzie można znaleźć towarzyszki na wakacje tylko dla kobiet.

photo-1503457574462-bd27054394c1

Jeśli taka forma podróżowania nadal nie jest satysfakcjonująca, można wybrać ofertę wakacji dla samotnych. Grupowe kobiece wyjazdy lub podróże organizowane przez touroperatorów są znacznie bezpieczniejsze, niż wyjazd singielki całkiem solo.

Dzień Kobiet w wersji off road?

Podróżowanie solo - zagrożenia dla kobiet

Kobiety, które chcą podróżować samotnie, muszą mieć na uwadze, że jako singielki bez towarzystwa, są narażone nie tylko na zaczepki. Większe jest również prawdopodobieństwo przemocy seksualnej, w tym gwałtu. W niektórych stronach świata, jak np. na Kaukazie, kobieta podróżująca np. autostopem z  nieznajomymi mężczyznami, może doświadczyć napaści seksualnej.

Normy kulturowe krajów muzułmańskich również są ukierunkowane na negatywne postrzeganie białych kobiet, szczególnie jeśli ich strój odbiega od lokalnych zwyczajów. Są oczywiście zlaicyzowane kraje arabskie, jak np. Maroko, ale są również te bardziej ortodoksyjne, jak Emiraty lub Iran, gdzie podróż samotnej kobiety może być po prostu niemożliwa. Ze względu na panujące tam zwyczaje męskie towarzystwo często jest konieczne.

Kobiety narażone są także na kradzieże. Muszą sobie odmawiać wielu aktywności, choćby wieczornych spacerów, ze względów bezpieczeństwa, nie powinny też spuszczać z oczu swojej szklanki w lokalu, ze względu na możliwość wrzucenia do środka tabletki gwałtu.

Chociaż w obrębie samego resortu hotelowego zwykle bezpieczeństwo jest zapewnione, jednak nie każdą podróżniczkę satysfakcjonuje “uwięzienie” w hotelu. Dla singli korzystniejszym rozwiązaniem jest więc skrzyknięcie towarzystwa, w którym można bez obaw podróżować i zwiedzać.

A może kobieca wyprawa do Gwatemali w Ameryce Środkowej?

Zalety kobiecych podróży

Wypad wyłącznie w babskim gronie może mieć szereg zalet, na czele z bezpieczeństwem. Znacząco wpłynie to na komfort podróży. Większa grupa osób towarzyszących oznacza mniej stresu, wzajemną opiekę oraz ewentualną asekurację w razie problemów.

photo-1515746806252-acd7b9cee0b8

Jeśli dodatkowo jest to wyjazd, nad którym pieczę sprawuje biuro podróży, takie wakacje wyłącznie dla kobiet zyskują dalsze zalety. Nawet w stu procentach kobiece wypady są wówczas w pełni bezpieczne pod każdym względem, oczywiście pod warunkiem przestrzegania zasad i regulaminów organizatora.

W razie łamania przepisów i norm nawet czujna opieka pilota lub rezydenta nie będzie skuteczna. Kolejny atut to fakt, że na wyjazdach zorganizowanych przez profesjonalistów, o wiele łatwiej dotrzeć w nawet rzadko uczęszczane zakątki albo trudno dostępne miejsca. Osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży działają szybciej i skuteczniej niż amatorzy lub amatorki podróży, po raz pierwszy odwiedzający daną lokalizację.

Co powiesz na warsztaty jogi na Malcie?

Wyjazdy dla singli

Wyjazdy dla singli pod patronatem biur podróży są nie tylko bezpieczne, ale i mogą sprzyjać… zmianie stanu z singla na “w związku”. Wynika to z faktu, że w większym gronie jest bezpieczniej, a więc nie trzeba ograniczać swojej przestrzeni do pokoju hotelowego i jednego leżaka na plaży. Można wyjść na imprezę, pojechać na wycieczkę i poznać więcej osób.

Dla tych, którzy nie są zdecydowani na życie towarzyskie podczas wczasów dla singli, pozostaje obcowanie z przyrodą, możliwość wyciszenia, spacerów po plaży na Islandii lub gdzieś bliżej - również bez obaw, że w razie jakiegoś wypadku pozostanie się bez pomocy.

W przypadku zorganizowanych wypraw dla singli bezpieczniej i łatwiej podejmować wyjazdy w większym gronie, inicjować spotkania, poznawać lokalną kulturę. Ze względów logistycznych również fakultatywne wycieczki dla singli będą łatwiejsze do zorganizowania, jeśli grupa singli jest większa.

photo-1526857240824-92be52581d9b

Często taka wycieczka wymaga określonej liczby uczestników lub też koszt np. jeepa dzielony jest przez liczbę uczestników. Wówczas taki wyjazd ma większe szanse powodzenia, będzie też mniej bolesny dla kieszeni.

Dasz się skusić na spędzenie 3 aktywnych dni w Górach Izerskich?

Singiel w podróży

Statystycznie, coraz więcej osób wybiera życie w pojedynkę. Nic dziwnego, że oferty dla singli są popularnym trendem na rynku. Dla podróżujących singielek wyjazdy dla kobiet to idealne rozwiązanie, które pozwala w równym stopniu łączyć poczucie niezależności i komfortu związanego z bezpieczeństwem kobiety w podróży.

Sprawdź, gdzie pojechać z Travelduck:

Inspiracje Poradnik

Proponowane wyjazdy