Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Urbex. Czym jest urban exploration?

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 3 min 0
urban-exploration

Opuszczone fabryki czy dworki zamiast nowych wystaw w izbie muzealnej to idealne miejsca dla fanów urban exploration. Na świecie znani są z tego, że wybierają te trudno dostępne miejsca, oglądają je i fotografują. Adrenalina i radość w odkrywaniu nowych zakątków nie pozwalają im przestać mimo pewnego niebezpieczeństwa. Dlatego też z roku na rok miłośników urbexa jest coraz więcej.

Urbex - co to?

Urbex, znane także jako eksploracja miejska (urban exploration), traktowane jest jako hobby miłośników opuszczonych lub trudno dostępnych miejsc.

Inne popularne nazwy to: infiltracja, speleologia miejska, building hacking czy draining.

W Polsce zainteresowanie tematyką urbeks pojawiło się po 1989 r., kiedy liczba opuszczonych fabryk i zakładów pracy znacząco wzrosła. Najpierw jednak moda na urban exploration przywędrowała do nas z zachodu, gdzie tego typu miejsc jest znacznie więcej.

urbex-belgia

Opuszczone miejsca, przykłady urban exploration

Zarówno w Polsce, jak i na świecie istnieje wiele opuszczonych miejsc, które są rajem dla fanów urbex. Zalicza się do nich szpitale, w tym szpitale psychiatryczne i wojskowe, sanatoria, dwory, domy, fabryki czy parki rozrywki. Do innych popularnych miejsc należą tunele tranzytowe i tunele techniczne. Poza tym eksploratorzy przeszukują katakumby oraz kanały ściekowe.

Marzysz o wyjeździe do Czarnobyla?

Urbex w Polsce

W każdym województwie w Polsce można odnaleźć miejsca, które idealnie wpisują się w tematykę urbex. Są to m.in.:

 • Pałac Durra w Bełczu Wielkim,
 • Ośrodek Wypoczynkowy Polmo w Bachotku,
 • Zespół Pałacowy Rzewuskich w Bratoszewicach,
 • rzeźnia miejska w Janówku,
 • nieczynna stacja kolejowa w Lubsku,
 • Stary Dworek w Gorlicach,
 • kompleks schronów w Białobrzegach,
 • opuszczone PGR-y w Gdańsku,
 • opuszczone bloki mieszkalne w Pstrążu,
 • stary szpital psychiatryczny w Otwocku.

szpital-psychiatryczny-otwock

 

A jak wygląda życie w Czarnobylu?

Obowiązujące zasady - urbex

Zasady urban exploration są proste i obowiązują każdego eksploratora. Oczywiste jest, że tego typu eksplorowanie miejsc ma mało wspólnego z przestrzeganiem prawa. Lokalizacje te najczęściej stanowią własność prywatną.

Często też pilnują ich firmy ochroniarskie, ewentualnie najbliżsi sąsiedzi. Zgłoszenie o wtargnięciu na posesję i przyłapanie danej osoby może zakończyć się mandatem, na który należy być przygotowanym. Dlatego też zanim odwiedzisz dane miejsce, postaraj się o zgodę nadzorcy czy właściciela budynku.

Wchodząc do opuszczonych miejsc, należy także pamiętać, że nie możemy wynosić stamtąd żadnych przedmiotów. Nie wolno także niszczyć ani malować budynków. Wszelkie akty wandalizmu nie mają nic wspólnego z urbexem.

urbex-rzeznia

Urbex - jak zacząć?

Tego typu eksploracji nie należy wykonywać samodzielnie, chociaż jest to oczywiście możliwe i wiele osób na urban exploration wyrusza samotnie. Warto jednak zadbać o własne bezpieczeństwo i już na samym początku przygody z urbexem znaleźć odpowiedniego kompana.

Ponadto przed rozpoczęciem eksploracji najlepiej jest znaleźć grupę miłośników tego typu hobby. Obecnie w internecie można natknąć się na fora czy strony założone w popularnych serwisach społecznościowych. Dzięki temu jeszcze przed pierwszą wyprawą można uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania i to od doświadczonych eksploratorów.

Początkowo eksplorowane miejsca nie powinny być zbyt wymagające. Poprzeczkę warto podnosić sobie powoli i stopniowo zdobywać doświadczenie.

Dodatkowo już na samym początku należy zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria i odzież ochronną.

old-timery

Nie przepadasz za tłokiem? Sprawdź, gdzie w Polsce spędzisz urlop bez tłumów!

Urbex - odzież ochronna i akcesoria

Urbex traktowane jako pomysł na spędzenie wolnego czasu wymaga przygotowania. Wyruszenie w trudny, wymagający teren bez odpowiedniej odzieży ochronnej czy sprzętu jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale przede wszystkim niebezpieczne. Fani eksploracji miejskiej przed odwiedzeniem opuszczonych miejsc powinni zaopatrzyć się w sprzęt speleologiczny lub wspinaczkowy. Zalicza się do niego:

 • wodoodporny kombinezon jednoczęściowy, który sprawdzi się w każdych warunkach, szczególnie wtedy, kiedy zaskoczy nas ilość wody w budynku,
 • bielizna termoaktywna - sprawnie odprowadzi wilgoć ze skóry,
 • buty ze wzmocnioną podeszwą, dzięki którym nasze stopy nie będą narażone na kontakt z gwoździami, kawałkami szkła, czy innymi, ostrymi przedmiotami,
 • rękawice,
 • kask ochronny pozbawiony otworów wentylacyjnych, umożliwiających przedostanie się wody,
 • latarka z możliwością zamocowania na kasku,
 • maseczka chirurgiczna ograniczająca wdychanie szkodliwych substancji oraz pyłu i kurzu,
 • uprząż i liny statyczne,
 • przyrządy zaciskowe, zjazdowe i asekuracyjne.

opuszczony-szpital

A może 9 dni na Ukrainie? Czarnobyl, Kijów, Lwów + Zakarpacie.

Niebezpieczeństwo związane z eksploracją

Niezależnie od miejsca jakie wybierzemy, warto pamiętać o możliwym niebezpieczeństwie. Związane jest ono z wystającymi, ostrymi przedmiotami, takimi jak gwoździe czy zardzewiałe elementy, którymi łatwo się skaleczyć. Eksplorując budynki, trzeba także zwrócić uwagę na zapadające się dachy, podłogi czy niestabilne elementy konstrukcyjne.

Równie niebezpieczne mogą okazać się szkodliwe substancje, a raczej ich opary. Należy także uważać na zwierzęta, które nierzadko są lokatorami miejsc opuszczonych przez ludzi. Eksplorując kanały, trzeba pamiętać, aby nie wchodzić do nich w trakcie i tuż po deszczu.

Jeśli lubisz ryzyko i niebezpieczne zakamarki w Polsce i na świecie, dowiedz się więcej o ubezpieczeniu kosztów leczenia.

Urban exploration, eksploracja miejska, to forma spędzania wolnego czasu przez miłośników opuszczonych miejsc. Uprawianie jej przynosi wiele radości i satysfakcji w odkrywaniu niesamowitych zakątków. Przed rozpoczęciem eksploracji trzeba pamiętać o podstawowych zasadach urbexu i dbaniu o bezpieczeństwo swoje oraz innych.

Sprawdź wyjazdy z travelduck.pl:

Ciekawostki W miescie

Proponowane wyjazdy