Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Ubezpieczenie kosztów leczenia. Co musisz o nim wiedzieć?

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 2 min 0
ubezpieczenie-kosztow-leczenia

Jeżeli planujesz urlop, w Polsce czy za granicą, zapewne zastanawiasz się nad dodatkowym ubezpieczeniem. Przecież choroba, nieszczęśliwy wypadek lub problemy z linią lotniczą mogą zdarzyć się wszędzie. Jakie ubezpieczenie wybrać? Oto zebrane najważniejsze informacje o ubezpieczeniach.

Ubezpieczenie NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie NNW to zabezpieczenie przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, które spowodować mogą trwały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć. Jeżeli posiadasz NNW, a przydarzy Ci się coś złego, firma ubezpieczeniowa wypłaci świadczenie, dzięki któremu będzie możliwe opłacenie kosztów leczenia lub rehabilitacji, a także zapełnienie luki finansowej spowodowanej nieobecnością w pracy.

Ubezpieczenie NNW oferuje wiele firm ubezpieczeniowych. Możesz zabezpieczyć się od nieszczęśliwych wypadków indywidualnie lub grupowo. Wykupienie tego typu ubezpieczenia jest również możliwe w szkole, w której uczy się Twoje dziecko. Na rynku znaleźć można również specjalne ubezpieczenia NNW dla strażaków, policjantów czy innych osób, które w pracy bezpośrednio narażają swoje zdrowie i życie.

ubezpieczenie-nnw-dla-strazakow

Ubezpieczenie turystyczne (podróżne)

Ubezpieczenie turystyczne pozwala bezpiecznie podróżować po Polsce, jak i za granicą. To szeroka ochrona ubezpieczeniowa na nieprzewidziane zdarzenia w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialności cywilnej, sprzętu sportowego. Ubezpieczenie podróżne ochroni przed skutkami nagłych zdarzeń losowych podczas wyjazdów, w tym przed następstwem utraty bagażu czy pokrycia kosztów leczenia.

Niektóre ubezpieczenia, w sytuacji gdy wybierasz się na wakacje na innym kontynencie, oferują zabezpieczenie na wypadek opóźnienia lotu i zgubienia bagażu, a także ubezpieczenie gotówki wypłaconej z bankomatu czy mienia pozostawionego w domu. Jeżeli planujesz morski rejs, wybierz ubezpieczenie żeglarskie (ubezpieczenie na czas rejsu).

Wypróbujesz rejs po Mazurach dla dorosłych?

Ubezpieczenie kosztów leczenia - co to jest?

KL, czyli ubezpieczenie kosztów leczenia, to podstawowy i obowiązkowy element wszelkich wyjazdów turystycznych. W zależności od wariantu polisa może pokrywać koszty leczenia w podróży, jak i ubezpieczenie kosztów leczenia w Polsce.

Krótko mówiąc, chodzi o to, aby w razie konieczności nie pokrywać samodzielnie wszelkich wydatków związanych z leczeniem, czy to w Polsce, czy za granicą.

W ramach tego świadczenia towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się pokryć koszty związane m.in. z leczeniem szpitalnym lub ambulatoryjnym, a także zwrócić koszty leków czy środków opatrunkowych. Często w zakresie KL jest również zapewnienie poszkodowanemu transportu do lub z placówki medycznej, a nawet powrót do kraju.

paralotnia-polska

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - na czym polega?

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny został utworzony na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie Ustawy o usługach turystycznych oraz Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1334). Jest to dodatkowe ubezpieczenie na wypadek niewypłacalności organizatorów turystyki.

Biura podróży i inne podmioty zajmujące się organizacją wycieczek zobowiązane są do odprowadzania składek na rzecz Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego od każdego uczestnika imprezy turystycznej. Co to dla nas oznacza?

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny ze zgromadzonych środków:

  • pokrywa koszty powrotu turystów do miejsca wyjazdu lub planowanego powrotu w sytuacji, gdy organizator wycieczki nie zapewnia tego powrotu,
  • dokonuje zwrotu wpłat za wycieczkę, która nie została lub nie zostanie zrealizowana,
  • zapewnia zwrot części wpłat za imprezę turystyczną, która się nie odbyła lub nie odbędzie się z przyczyn dotyczących organizatora turystyki.

Składka na TFG już opłacona i wybierasz się na wakacje? Trekking w Rumunii Ci się spodoba!

Ubezpieczenie - jak wybrać odpowiednie?

Wybierając ubezpieczenie turystyczne, warto sprawdzić, czy i do jakiej kwoty ubezpieczyciel pokrywa koszty transportu medycznego, np. z miejsca zdarzenia do placówki medycznej, a nawet do kraju. Co więcej należy zadbać, aby w ramach świadczenia odpowiedzialność ubezpieczyciela była jak największa, dzięki czemu unikniemy dodatkowych, czasem dużych kosztów.

obliczanie-skladki-ubezpieczeniowej

Jeżeli zmagasz się z chorobami przewlekłymi, wybierz rozszerzoną ofertę ubezpieczyciela, dzięki czemu unikniesz dodatkowych kosztów, np. podczas wizyty u specjalisty w innym kraju. To dotyczy również kobiet w ciąży.

Prawdopodobnie podczas wakacji za granicą planujesz uprawianie sportów wodnych. Dowiedz się u ubezpieczyciela, czy w razie kontuzji czy wypadków spowodowanych np. nurkowaniem pokryje koszty leczenia.

Czym jest urbex? Jeśli masz takie bądź podobne ryzykowne hobby, dodatkowe ubezpieczenie to temat dla Ciebie!

Teraz już wiesz wszystko na temat ubezpieczeń. Od dziś podróże będą bezpieczne zarówno dla Ciebie, jak i Twojej rodziny. Planując wakacje, pamiętaj, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne lub NNW.

Zobacz, gdzie pojechać z Travelduck:

Poradnik

Proponowane wyjazdy