Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Powstanie podziemny tunel pod Bałtykiem

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 1 min 0
fehmarn

Do budowy podziemnego połączenia Niemcy-Dania zostanie zużyte 50 razy tyle stali co na budowę Wieży Eiffla. Tunel Fehmarnbelt będzie powstawał aż przez 8,5 roku dzięki ciężkiej pracy prawie 3 tysięcy osób.

lolland

Tunel między Niemcami i Danią

W 2020 r. rozpoczęto prace nad Fehmarnbelt Tunnel, betonową konstrukcją podwodną łączącą Niemcy (wyspę Fehmarn) i Danię (Rødbyhavn na wyspie Lolland) pod powierzchnią Morza Bałtyckiego. Innowacyjny tunel będzie najdłuższy na świecie (18 km), a przejedziemy go w 10 minut autem z maksymalną prędkością 110 km/h bądź w 7 minut pociągiem z prędkością 200 km/h.

puttgarden

Stworzony zostanie z wydrążonych elementów z betonu osadzonych na lądzie, z których następnie formuje się tunel. Będzie ich 79, każdy o długości 217 m i wadze 73 tys. ton(!!!), a dodatkowo w celach konserwacyjnych i eksploatacyjnych ma być użytych również 10 komponentów z niższą podłogą, czyli ekstra “piwnicą”.

fehmarn-kitesurfing

Ciekawostki o tunelu Fehmarnbelt

Co warto wiedzieć o Fehmarnbelt Tunnel:

  • za realizację projektu budowli odpowiada duńska firma z Kopenhagi.
  • 3 tysiące osób będzie pracować przez 8,5 roku.
  • Obejmuje on autostradę z 4 pasami ruchu oraz 2 tory kolejowe.
  • Stal do jego budowy to wagowy odpowiednik 50 Wież Eiffla.
  • Po ukończeniu konstrukcji tunel zostanie przykryty piaskiem oraz kamieniami i nie da się odróżnić, co jest pod powierzchnią wody.
  • Podróżni oszczędzą mnóstwo czasu - najbardziej opłaca się transfer pociągiem. Przykładowo obecnie przejazd pociągiem pomiędzy Hamburgiem i Kopenhagą zajmuje 4,5 h, podczas gdy po 2029 r. z uwzględnieniem nowego tunelu czas skróci się aż o 2 h.
  • Przeloty na linii Dania-Niemcy będą już zbędne, podróże tunelem Fehmarnbelt staną się świetną alternatywą dla lotów, przy okazji przyjaźniejszą klimatowi.
  • Aktualnie przeprawa promem z Puttgarden w Niemczech do Rødby w Danii zajmuje 45 minut.

niemcy-fehmarn

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

News

Proponowane wyjazdy