Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Trekking zimowy - na czym polega i jak się do niego przygotować

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
trekking-zimowy

Trekking to aktywność idealna dla tych, których leniwy wypoczynek po prostu męczy. Ruch, wysiłek, przekraczanie własnych granic mogą zapewnić satysfakcję i rozbudzić apetyt na więcej. Po trekkingu w górach w Polsce może przyjść czas na trekking w Gruzji, trekking w Dolomitach, a nawet trekking w Alpach. Podstawą sukcesu tych wypraw jest dobre przygotowanie, zwłaszcza jeśli wybieramy trekking zimowy.

Co to jest trekking?

Trekking to jeszcze nie wspinaczka, ale już nie zwykły spacer. To wędrówka po trudnym terenie, często w górach. Dodatkowym utrudnieniem mogą być warunki pogodowe lub klimatyczne. Trekking w dosłownym tłumaczeniu to “wędrówka Burów", pochodzących głównie z Holandii osadników.

“Trek” - tak mieszkańcy Afryki mówili o zdobywaniu przez Burów kolejnych przestrzeni. Z czasem to słowo zaanektowano do turystyki, najpierw w odniesieniu do pieszego wędrowania po Himalajach. Dziś trekking można praktykować niemal w każdym zakątku świata. Do najpopularniejszych należy trekking w górach: m.in. trekking w Dolomitach, trekking w Alpach, trekking w Gruzji, która jest usytuowana w łańcuchu Kaukazu.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ 10 najlepszych miejsc dla początkujących trekkingowców

zimowy-trekking

Wyprawy trekkingowe można praktykować również na pustyni, na lodowcach i w rejonach polarnych, na wulkanach, bagnach, rzekach. Trekking górski jest najbardziej popularny i najbardziej pociągający dla podróżnych.

Oferta 👉 Nepal-Himalaje: trekking po zboczach Annapurny.

Jak przygotować się do trekkingu? Akcesoria trekkingowe

Wiedząc już, czym jest trekking, musimy zastanowić się, jak przygotować się do wyprawy trekkingowej. Wycieczki trekkingowe wymagają wcześniejszego zaplanowania, wyboru butów do trekkingu, sprzętu trekkingowego, kijków trekkingowych. Szczególnie istotne jest wyposażenie i wybór sprzętu trekkingowego, jeśli planujemy trekking zimowy.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Sprzęt trekkingowy - akcesoria, na których możesz polegać

Można tu wymienić zarówno wyprawy zimą w góry umiarkowanego klimatu (czyli np. trekking górski w Polsce), jak i wyjazdy na trekking w rejony stale pokryte śniegiem, zlodowaceniem, lub obarczone wysokim ryzykiem załamania pogody, jak np. trekking w Himalajach. Wówczas akcesoria trekkingowe muszą być profesjonalnie dobrane i niezawodne.

Oferta 👉 Nepal i spektakularny trekking do Everest Base Camp?

Jakie buty trekkingowe wybrać na trekking zimą

Buty trekkingowe to podstawa udanej wyprawy trekkingowej. Koniecznie muszą być nieprzemakalne, z wyższą cholewką, odpowiednią podeszwą, która zapobiega poślizgnięciom. Wysłużone wygodne buty sportowe tzw. adidasy, nie są dobrym pomysłem, choć mogą wydawać się kuszące.

Szczególnie zimą trekking wymaga dobrego obuwia. Jeśli przemoknie i stopy przemarzną, zamiast udanej wycieczki skończy się bolesnymi odmrożeniami.

trekking-zima

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Na co zwrócić uwagę, kupując zimowe buty trekkingowe

W ekstremalnych przypadkach może dojść do amputacji palców. Dotyczy to nie tylko stóp, ale i dłoni. Dlatego ważne są niekrępujące ruchów, dostosowane do temperatury rękawiczki, a także nakrycie głowy, chroniące uszy. Przydatna może być także osłona na nos. Te drobne, ale najmocniej wystawione na działanie temperatur części ciała mogą szczególnie ucierpieć, jeśli temperatura spadnie z powodu załamania pogody lub nadejścia zmierzchu.

Buty trekkingowe na zimę muszą być bardzo dobrej jakości, aby ich podeszwa zapewniała komfort chodzenia, nie ulegała uszkodzeniom ani odkształceniom. Materiały, z których wykonuje się dobre obuwie trekkingowe, są nieprzemakalne, a zarazem oddychające. Zatem na pytanie “jakie buty trekkingowe wybrać”, jest tylko jedna odpowiedź: jak najlepsze. To podstawa udanej wyprawy i na tym aspekcie nie wolno oszczędzać.

Oferta 👉 Zimowe warsztaty trekkingu górskiego w Karkonoszach

Kijki trekkingowe

Niektórzy nie wyobrażają sobie wyprawy bez kijków trekkingowych. Są przekonani, że dają one lepsze podparcie, zmniejszają ryzyko urazu, korzystnie wpływają na niwelowanie zmęczenia, odciążają stawy i kolana. Dla innych wędrowców kijki trekkingowe to stylowy element wyprawy. Bez nich nie czują, że są na prawdziwym górskim trekkingu.

Ważne, aby prawidłowo używać kijków, gdyż jeśli mają służyć tylko do ozdoby, mogą stać się zbędnym balastem i dodatkowym utrudnieniem. Warto zasięgnąć porady specjalisty, dobierając kije pod kątem wyprawy. Wiele osób myśli, że samo wzięcie kija w dłoń usprawni podróż, ale mogą być w błędzie, jeśli dotychczas trekkingu z kijami trekkingowymi nie praktykowali. Jak każda aktywność wymaga to treningu i nabrania dobrych przyzwyczajeń.

Trekking zimowy - skala niebezpieczeństw

Trekking zimowy różni się od letniego wieloma aspektami. Największe różnice, które szybko odczuje każdy podróżnik, to kwestia komfortu i problem czasu przemarszu. Podczas trekkingu zimą noce pod namiotem mogą nie być przyjemne. Są dłuższe i znacznie zimniejsze niż letnie noce.

Deszcz i śnieg mogą stanowić nieprzyjemny, ale niekończący się dodatek do wędrowania. Później zaczynający się dzień i wcześniej nadchodząca noc zmuszają do częstszego korzystania z latarek. Mogą ograniczać możliwości poruszania w ciemności. A w górach, z dala od oświetlonych metropolii, jest niezwykle ciemno po zmroku.

Zimą załamania pogody mogą być znacznie częstsze. Istnieje ryzyko lawiny, która może zniweczyć plany zwiedzania, odciąć drogę, sprowadzić bezpośrednie zagrożenie życia lub utraty mienia, bez którego tak trudno przetrwać. Niezbędne jest śledzenie komunikatów pogodowych i trzymanie się bezpiecznych tras.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Odzież termoaktywna. Co to jest i kiedy się sprawdza?

trekking-w-zimie

Zima nie wybacza niedociągnięć, jeśli chodzi o wykorzystywany sprzęt. Zaniedbania czy błędy w doborze odzieży termoaktywnej, obuwia, śpiwora, namiotu mogą skończyć się obrażeniami ciała, zachorowaniem, hipotermią, koniecznością organizowania akcji ratunkowej. Niska temperatura może działać naprawdę zabójczo, szczególnie gdy towarzyszy jej wysoka wilgotność.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Odzież trekkingowa - w co się ubrać na trekking jesienią i zimą?

Lepszy niż latem namiot, grubsza odzież, większe zapasy żywności lub gazu do maszynki - to wszystko dodatkowy balast. Większy ciężar również rzutuje na czas przemarszu. Stuptuty, bielizna termoaktywna, kurtka, której niestraszny wiatr i deszcz... To dopiero początek zimowej listy zakupów.

Zimą zwiększa się zapotrzebowanie na jedzenie, organizm potrzebuje więcej kalorii. Jeśli posiłki będą niewłaściwie skomponowane lub źle rozplanowane, również może skończyć się to zagrożeniem dla życia lub zdrowia turysty.

Zimno spowalnia ruch, podobnie jak śnieg czy błotnista nawierzchnia. Trasy pokonywane latem bez trudu, mogą zimą urastać do katorżniczych wędrówek. Zamiast kilku godzin, przejście może trwać dobę. Zwykłe, nawet bardzo dobrej jakości buty trekkingowe, mogą nie wystarczyć. Warto rozważy zabranie np. rakiet śnieżnych albo nart skitourowych (skiturowych).

Miejscami niezbędne może okazać się stosowanie raków i czekanów. To nie jest sprzęt i sytuacja, w której jest czas i miejsce na improwizację. Zimowy trekking musi być dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Umiejętność korzystania z tych wszystkich akcesoriów trekkingowych musi być opanowana jeszcze przed podróżą.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Przygotowanie kondycyjne do trekkingu

Trekking zimowy może być piękny, satysfakcjonujący, wciągający. Nie należy jednak bagatelizować ryzyka, jakie ze sobą niesie. Dla początkujących wędrowców optymalnym rozwiązaniem będą krótsze trasy w towarzystwie doświadczonych profesjonalistów.

Sprawdź oferty wypraw trekkingowych i górskich na travelduck.pl

Trekking Trekking zimowy Inspiracje Poradnik Wyjazd na narty Wyjazd na snowboard

Proponowane wyjazdy