Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Na co zwrócić uwagę, kupując zimowe buty trekkingowe

Weronika Wołoch
Weronika Wołoch
Przeczytasz w 3 min 0
trekking-zima

Wyjazdy na trekking to coraz częściej wybierana forma spędzania wolnego czasu. Jest to jednak aktywność wymagająca dobrego przygotowania, szczególnie jeśli chodzi o akcesoria trekkingowe. Dobór butów trekkingowych, które sprawdzą się nawet podczas trekkingu zimą, nie należy do łatwych. Podpowiadamy, jakie buty do trekkingu będą niezawodne.

Sprzęt trekkingowy

Wyprawy trekkingowe, choć wydawać się mogą “chodzeniem po górach”, to często sposób aktywności ocierający się już o sporty wysokiego ryzyka. Trekking górski wymaga odpowiedzialnego przygotowania kondycyjnego i akcesoriów trekkingowych.

Dobór obuwia, szczególnie dla początkującego wędrowca, może być trudny. Podobnie przedstawia się kwestia innych gadżetów, jak choćby kijków trekkingowych, bez których trudno pokonać niektóre trasy. Dobre buty trekkingowe powinny charakteryzować się kilkoma istotnymi cechami. Podczas zakupu obuwia przeznaczonego na zimowy trekking warto wziąć pod uwagę tych kilka elementów, które składają się na komfortową całość.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Przygotowanie kondycyjne do trekkingu

Po pierwsze - wygoda

Być może zabrzmi to banalnie, ale podstawą doboru obuwia trekkingowego powinna być wygoda. Jeśli dany model jest niezwykle polecany przez sprzedawców, wysoko oceniany w rankingach i chwalony na forach przez użytkowników, to wciąż nie oznacza, że dla każdego będzie idealny. Wynika to z faktu, że stopy różnych osób są ukształtowane w różny sposób, inaczej się układają, w innym miejscu kładziony jest nacisk.

buty-w-gory

Oferta 👉 Rumunia – górska włóczęga na rakietach i rakach

W butach trekkingowych wędruje się przez wiele godzin, bez możliwości ich zmiany. Najdrobniejsze otarcie może doprowadzić do komplikacji jak np. pogłębiającego się urazu, dolegliwości bólowych utrudniających chodzenie, czy nawet opóźnienia na trasie. Szczególnie zimą jest to bardzo istotny czynnik, ze względu na krótkie dni. Zmniejszone tempo może spowodować konieczność wędrówki w ciemnościach czy też rozbijania namiotu tylko przy świetle latarki. Niedostateczna widoczność może być również przyczyną kolejnych trudności, a nawet wypadków.

Ze względu na puchnięcie stopy podczas całodniowego wysiłku, nie należy kupować dopasowanych butów trekkingowych. Lepszą inwestycją będzie obuwie o ok. numer za duże.

Kształt buta trekkingowego

Kupując “normalne” buty, możemy kierować się swoim gustem w kwestii wzorów, kolorów i kształtu. W przypadku butów do trekkingu, kształt obuwia spełnia więcej funkcji, niż tylko estetyczna. Jednym z najważniejszych aspektów jest wysokość cholewki.

Dobre obuwie trekkingowe to takie, które stabilizuje kostkę. Podczas trekkingu, szczególnie zimą, jest wysokie prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. Jeśli buty nie będą należycie trzymać kostki i stopy, istnieją spore szanse, że niewłaściwie postawiony krok skończy się skręceniem i poważnym urazem stawu skokowego lub ścięgna Achillesa.

Wysoka cholewka w zimowych butach trekkingowych dodatkowo zabezpiecza przed wsypywaniem się do ich wnętrza śniegu oraz ociepla stopę i kostkę. 

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Sprzęt trekkingowy - akcesoria, na których możesz polegać

Podeszwy butów trekkingowych

Podeszwy w każdym obuwiu są istotnym elementem. Wpływają na wygodę, lecz również na zdrowie stóp. W bucie trekkingowym to gwarancja sukcesu. Dobrze dobrane obuwie na wyprawie trekkingowej umożliwia bezpieczny przemarsz, zmniejsza ryzyko kontuzji i urazów.

wyprawa-po-pustyni

Zaleca się twardą podeszwę, która zapewni komfort stopom w kontakcie z nierównym podłożem. Zarazem musi być to podeszwa na tyle miękka, aby ulegać delikatnym odkształceniom przy ruchu stopy. Najważniejsze, żeby podeszwy butów trekkingowych były dobrej jakości, nie rozklejały się, nie ulegały odkształceniom, nie powodowały odcisków (choć oczywiście na długiej trasie niekiedy trudno ich uniknąć). Lepsze są buty przeszywane, w porównaniu z klejonymi - gwarantują większe prawdopodobieństwo, że nie rozpadną się na trasie.

Wyjazdy na trekking zimą wymagają zabrania obuwia, którego bieżnik zapobiega poślizgnięciom na śniegu i lodzie.

Membrana w butach trekkingowych

Współcześnie w wyborze kierunków zwiedzania ogranicza nas właściwie tylko wyobraźnia. Wycieczki trekkingowe można praktykować na wszystkich kontynentach. Niezależnie od lokalizacji, czy to trekking w Himalajach, czy to trekking w Gruzji albo trekking w Alpach, dobre buty to podstawa (oraz oczywiście zimowy strój w góry). Dotyczy to szczególnie okresu zimowego lub rejonów, które charakteryzuje prawie całoroczne naśnieżenie.

Właśnie dlatego membrana, czyli warstwa ochronna buta, musi być niezawodna i skutecznie chronić stopę przed dostawaniem się wilgoci z zewnątrz, a zarazem wentylować od wewnątrz. Jeżeli stopa nie może oddychać, powoduje to dyskomfort, zwiększa ryzyko otarć, grzybicy, namnażania bakterii. Za niedościgniony wzór membrany uważa się GORE-TEX.

Przeczytaj 👁️‍🗨️ Zima w górach. Jak się ubrać?

Alternatywą dla obuwia z membraną są naturalnie przewiewne buty ze skóry, którą trzeba nawilżać i natłuszczać, aby nadal spełniała prawidłowo swoją funkcję.

Jakie buty trekkingowe na zimę?

Zimowe buty trekkingowe powinny być cieplejsze, z grubszą wyściółką, żeby zapobiegać odmrożeniom placów. Mogą być nieznacznie większe od letnich, aby umożliwić komfortowe noszenie grubszych skarpet.

Poziom wodoodporności takiego obuwia musi być również wyższy niż w przypadku butów noszonych latem, ze względu na wysokie prawdopodobieństwo opadów deszczu lub śniegu czy nawet poruszania się stale po śniegu.

Oferta 👉 Trekking po bieszczadzku - wyprawa szlakiem schronisk na połoninach

rakiety-sniezne-na-buty

Wiązanie butów trekkingowych

Nieważne, jak wysoko mierzysz, czy wybierasz trekking w Dolomitach, czy trekking w Gruzji, trekking w Alpach czy trekking w Himalajach, pamiętaj, żeby na trekking w górach dobrze wiązać buty.

Źle zasznurowane obuwie sprzyja otarciom, jeśli stopa rusza się w środku.

Skutkiem mogą być również poważne kontuzje, jeśli wokół kostki but jest niewłaściwie zawiązany. Stąd już tylko krok do skręcenia kostki lub uszkodzenia ścięgien Achillesa.

W trekkingu zimowym poziom trudności i ewentualne ryzyko niebezpieczeństw wzrastają. Ryzyko urazu lub wypadku można zmniejszyć, odpowiednio się zachowując, a także właściwie dobierając odzież termoaktywną i obuwie. Dobrze dobrane buty na trekking zimowy mogą być gwarantami powodzenia wyprawy.

Sprawdź trekkingowe wyprawy na travelduck.pl:

Trekking Buty trekkingowe Trekking zimowy Wyjazd na narty Wyjazd na snowboard

Proponowane wyjazdy