Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Trekking w górach - 10 najlepszych miejsc dla początkujących trekkingowców

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 6 min 0
trekking-andy

Początkujący trekkingowcy powinni mieć świadomość, że poziom zaawansowania nie pozwala im na swobodne pokonywanie każdej możliwej trasy. Przygodę z trekkingiem najlepiej rozpocząć od zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt, przede wszystkim w wygodne i solidne buty trekkingowe. Później można przystąpić do planowania trasy – poniżej prezentujemy 10 propozycji, które z pewnością spodobają się osobom nie mającym doświadczenia w trekkingu.

Na początku przygody z trekkingiem warto rozważyć wybór trasy w Polsce. Nawet bardziej doświadczeni trekkingowcy nie będą się nudzić, jeśli zdecydują się na którąś z poniższych opcji. Szlaki są zestawione w kolejności od najmniej do najbardziej wymagających.

1. Góry Świętokrzyskie: niższe nie znaczy gorsze

Podobnie jak w przypadku Sudetów Góry Świętokrzyskie są najlepszą opcją dla osób, które dopiero rozpoczynają trekking górski. Wzniesienia są niezwykle łagodne, co powoduje, że większość szlaków można przejść nawet z dziećmi. Jedna z najpopularniejszych tras wiedzie na Święty Krzyż, który kiedyś był miejscem kultu pogańskiego, a obecnie katolickiego.

Święty Krzyż znajduje się na Łysej Górze i jest uważany za punkt obowiązkowy dla osób, które po raz pierwszy wybierają się w Góry Świętokrzyskie. Inna trasa dla początkujących trekkingowców prowadzi na Miedziankę. Szlak żółty wiodący na ten szczyt jest stosunkowo łagodny. Wędrowcy mogą podziwiać stąd widok na pasmo Łysogór. Przy bardzo dobrej widoczności ze szczytu Miedzianki można dojrzeć również Tatry.

gory-swietokrzyskie-trekking

2. Pieniny - trekking po “bezkresnej” przestrzeni


Kolejną propozycją dla osób, które rozpoczynają trekking w górach, są Pieniny. Nie są to wysokie góry, a wiele szlaków prowadzi przez las, dlatego w tym przypadku trekking można uprawiać nawet przy mniej sprzyjających warunkach atmosferycznych, np. w czasie upałów. Najpopularniejszy szlak w Pieninach prowadzi na Trzy Korony i nie należy do zbyt trudnych – cała trasa (począwszy od Schroniska PTTK Trzy Korony) ma niecałe 3 km i można ją pokonać już w 1,5 h.

Dobrym celem dla ambitnych może być szlak prowadzący od Schroniska PTTK Orlica na Wysoką, czyli najwyższy szczyt Pienin. Długość tej trasy to 9 km, wiedzie przez Szafranówkę, Wysoki Wierch i Durbaszkę. W przypadku Pienin ciekawą opcją może być również tzw. Droga Pienińska, prowadząca od Szczawnicy, przez Przełom Dunajca aż po Czerwony Klasztor.

sokolica-pieniny-trekking

Należy jednak pamiętać, że nie jest to trasa typowo trekkingowa – z tego względu polecana jest osobom, które jeszcze nie są gotowe na wędrówkę po górach, ale chciałyby odbyć już pierwsze spacery w górskim otoczeniu. Na tej trasie mogą przydać się kije trekkingowe.

Chcesz zdobyć Trzy Korony? Sprawdź wyjazd trekkingowy w Pieniny ze spływem pontonem.

3. Sudety - trekking w najbardziej niedocenianych polskich górach

Trekking w Sudetach można uprawiać m.in. na trzech głównych trasach. Pierwsza prowadzi na górę Ślężę. Ten szlak będzie świetnym wyborem w przypadku osób, które wcześniej nie brały udziału w żadnych górskich wyprawach - jest stosunkowo mało wymagający. Inna trasa prowadzi na Śnieżnik, natomiast najpopularniejsza, ale najtrudniejsza - na Śnieżkę.

Niezależnie od ostatecznie obranego szlaku wędrującym przydadzą się porządne buty trekkingowe, bo nawet mało wymagająca trasa może okazać się nie do pokonania w nieodpowiednim obuwiu.

gory-sowie-trekking

Dla osób początkujących ciekawą propozycją może być także wędrówka przez Góry Sowie. Jeden z najbardziej popularnych szlaków prowadzi na Wielką Sowę przez: Główny Szlak Sudecki im. Orłowicza, a następnie przez Przełęcz Jugowską, Kozią Równię i przełęcz Kozie Siodło. Ostatnim punktem wędrówki jest wejście na szczyt Wielkiej Sowy, na którym znajduje się kamienna wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie można ujrzeć panoramę Gór Sowich, a nawet całych Sudetów.

Chcesz wziąć udział w wędrówkach i jodze w Sudetach?

4. Bieszczady - trekking w krainie tysiąca i jednego westchnień

Bieszczady należą do Beskidów Wschodnich i rozpalają wyobraźnię miłośników gór. To stosunkowo niskie góry, dlatego początkujący trekkingowcy znajdą tu kilka tras dla siebie. Jedną z nich jest trasa prowadząca na Tarnicę, czyli najwyższy szczyt w Bieszczadach.

Inna popularna trasa w Bieszczadach wiedzie przez Połoninę Wetlińską, skąd można podziwiać malownicze widoki. Wędrówkę na tym szlaku warto rozpocząć od rzadziej uczęszczanej strony, czyli od szczytu Smerek. Potem przejść przez Przełęcz Orłowicza i grań Szarego Berda, by ostatecznie dotrzeć na najwyżej osadzony wierzchołek Połoniny nazwany Osadzkim.

bieszczady-trekking

Uwielbiasz Karpaty? W takim razie trekking w Bieszczadach to coś dla Ciebie!

5. Tatry, czyli miejsce, które przyciąga miłośników trekkingu

W najczęściej odwiedzanych polskich górach początkujący trekkingowcy znajdą dla siebie co najmniej kilka tras wartych uwagi. Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym wyborem będzie szlak na Giewont. Wyprawy trekkingowe na ten szczyt wymagają dobrego przygotowania sprzętowego. Podstawą są buty do trekkingu na grubej podeszwie, ważna jest również odzież trekkingowa.

W takich warunkach dobrze sprawdzi się przeciwdeszczowa kurtka. Pod nią warto założyć koszulkę z oddychającego materiału i ciepłą bluzę. Konieczne jest też zabranie rękawiczek i czapki, ponieważ temperatura na szczycie zawsze jest znacznie niższa niż na dole.

Inną ciekawą opcją jest wędrówka na Sarnią Skałę. To dość łagodna trasa, warto ją wybrać szczególnie ze względu na panoramę – z Sarniej Skały widać Zakopane i pasmo Gubałówki. Początkujący trekkingowcy mogą wybrać się też na wyprawę na Gęsią Szyję, skąd szlak opada ku Rusinowej Polanie. Można stamtąd dostrzec zarówno polskie, jak i słowackie Tatry.

tatry-trekking-gorski

Trasą, która powinna zainteresować miłośników górskich wędrówek, jest też szlak prowadzący na przełęcz Krzyżne. Wędrówkę można rozpocząć w Kuźnicach, kierując się na Boczań, a dalej już na przełęcz. Jest to dość ambitna trasa i powinny decydować się na nią osoby, które mają już zbudowaną kondycję.

Osoby, które miały już okazję wędrować po polskich szlakach, mogą chcieć spróbować swoich sił na zagranicznych trasach. Trekking za granicą nie musi być głównym celem wycieczki poza Polskę – może natomiast stanowić jej miłe urozmaicenie. Podobnie jak i u nas w innych państwach nie brakuje ścieżek dla osób początkujących.

Co powiesz na wyjazd trekkingowy w Tatry Wysokie?

6. Trekking w Alpach? Bergamo

Osoby, które chcą spróbować trekkingu za granicą, koniecznie powinny wybrać się do włoskiego Bergamo. Nie leży ono w samych Alpach, a na ich przedmurzu. Z miasteczka można pojechać autobusem do Foppolo, znajdującego się już w sercu Alp Bergamskich. To miejsce jest jednocześnie dobrą bazą noclegową i wypadową.

alpy-trekking

Początkujący trekkingowcy, którzy przyjadą do Foppolo, mogą próbować swoich sił na szlaku prowadzącym na górę Monte Resegone. Najlepiej wybrać trasę od południowej strony wzniesienia - jest znacznie łagodniejsza, a dodatkowo położona wśród bukowych lasów. Szlak od strony wschodniej jest na tyle wymagający, że potrzebne są specjalistyczny sprzęt trekkingowy i odpowiednie umiejętności.

7. Trekking w Dolomitach - obowiązkowy punkt dla miłośników gór

Dolomity to pasmo górskie Alp Wschodnich, znajdujące się w północno-wschodniej części Włoch. To jedno z najczęściej wybieranych miejsc na górskie wyprawy, głównie ze względu na niesamowite widoki. Dolomity wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Początkujący mogą spróbować swoich sił na jednej z dwóch tras. Pierwsza z nich prowadzi wokół Tre Cime di Lavaredo, czyli trzech ścian skalnych uważanych za jedne z najpiękniejszych w Europie. Trasa wiedzie wokół Trzech Sióstr i została zakwalifikowana jako jedna z najłatwiejszych we włoskich Dolomitach.

Z tego względu będzie doskonała na trekking dla każdego – na szlaku powinny poradzić sobie nawet dzieci. Na spokojny spacer trzeba zarezerwować sobie przynajmniej kilka godzin (najlepiej 6-7), ponieważ cała trasa ma długość 7 km. Alternatywą może być pokonanie jej na rowerze trekkingowym, o tyle łatwe, że ścieżka jest płaska i wydeptana.

Wędrówkę (lub jazdę) należy rozpocząć przy schronisku Rifugio Auronzo, które znajduje się przy południowej ścianie The Crime di Lavaredo. Stamtąd trzeba się kierować się w stronę Rifugio Lavaredo, czyli kolejnego schroniska (szlak nr 101), a później – na przełęcz Forcella Lavaredo. Droga na tym odcinku jest stosunkowo trudna, dlatego przydadzą się porządne buty trekkingowe.

Po wejściu na przełęcz najlepiej kierować się w stronę schroniska Rifugio Locatelli. Po dotarciu w to miejsce można już rozpocząć ostatni etap wędrówki, czyli spacer przez przełęcz Forcella Col di Mezzo.

dolomity-trekking

Druga trasa znajduje się w okolicach Lago di Brales, czyli zachwycającego jeziora w południowym Tyrolu. Podobnie jak w przypadku szlaku wokół Cime di Lavaredo nie jest zbyt wymagająca. Dodatkowo jest znacznie krótsza, dzięki czemu nawet osoby bez dobrej kondycji będą mogły ją pokonać. Wędrówkę należy zacząć koło dużego hotelu. Szlak prowadzi dookoła jeziora i tylko w jednym miejscu konieczne jest niewielkie podejście pod górę. Na trekking w Dolomitach po tej trasie trzeba zarezerwować ok. 3 godzin.

8. Trekking w urokliwej Prowansji: kanion Verdon

Kolejna propozycja dla początkujących to wyprawa nad kanion Verdon w Prowansji (Francja) na szlak Martela. W tym przypadku należy koniecznie zaopatrzyć się w sprzęt trekkingowy. Podstawa to buty do trekkingu, chociaż przydadzą się również kije trekkingowe - wszystko dlatego, że trasa jest dosyć trudna. Mimo to powinny sobie z nią poradzić także osoby dopiero rozpoczynające przygodę z trekkingiem.

verdon-kanion-trekking

Szlak "rusza" w pobliżu miejscowości Rougon, przy punkcie widokowym Point Sublim. Miejscem docelowym jest Chalet de la Maline nieopodal La Palud-sur-Verdon. Stamtąd trekkingowcy przejdą kilkusetmetrowym tunelem wychodzącym na parking, z którego można zamówić taksówkę. Na wędrówkę trzeba zarezerwować 7-8 godzin, ponieważ cała trasa liczy 15 km. Wejście na szlak jest płatne, koszt to ok. 6 EUR od osoby.

9. Wymagający trekking: Gruzja, czyli perła Kaukazu

Gruzja to kraj, w którym jednego dnia można opalać się nad morzem w otoczeniu palm, a następnego - przy dobrych warunkach pogodowych - wędrować pośród gór Kaukazu.

Większość tras trekkingowych jest jednak dość trudna, a nawet jeśli po szlaku idzie się stosunkowo łatwo, to należy pamiętać, że jest on zazwyczaj bardzo długi (nawet 50-70 km).

Z tego względu na trekking w Gruzji dla początkujących poleca się eksplorację Doliny Truso, źródła rzeki Tegri. Jest to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych miejsc. W sąsiedztwie ogromnych wzniesień znajdują się zielone polany, wioski, a nawet jezioro. Wędrówkę najlepiej rozpocząć w wiosce Kvemo Okrokana, a następnie podążać szlakiem do kanionu Kasari.

kazbek-trekking

Kolejnym punktem na trasie jest niemal całkowicie opuszczona wioska Ketrisi. Należy przez nią przejść i dotrzeć do mostu, którym można przeprawić się na lewy brzeg rzeki Tegri, gdzie można ujrzeć monastyry. Stamtąd trasa prowadzi do ruin Zakagori. Osoby, które będą chciały iść dalej, muszą zdobyć specjalne pozwolenie. Szlak Kvemo Okrokana – ruiny Zakagori - to aż 22 km wędrówki, dla początkujących wędrowców taki dzienny dystans jest wystarczający. Warto zarezerwować sobie na tę wyprawę cały dzień.

Masz ochotę wybrać się na trekking dla początkujących w Gruzji?

10. Egzotyczny trekking poza Europą: wyprawa w Andy

Osoby, które chciałyby spróbować swoich sił na górskim szlaku poza Europą, mogą wybrać się na wycieczkę do egzotycznego Peru. W Andach na trekkingowców czeka wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. Początkujący mogą obrać za cel znane na całym świecie Machu Picchu, a jeśli szukają bardziej "kameralnego” szlaku, dobrym pomysłem może być wyprawa do kanionu Colca.

W przypadku wspinaczki na Machu Picchu pierwszym przystankiem jest Cusco. Stąd można podążać szlakiem Inca Trail. Sam trekking trwa 4 dni, jednak przed rozpoczęciem wspinaczki należy jeszcze przejść proces aklimatyzacji ze względu na to, że część trasy odbywa się na poziomie ok. 4 tys. m n.p.m.

Trasa jest uznawana za dość wymagającą, dlatego przed wyjazdem w Andy warto popracować nad wydolnością organizmu. Tego rodzaju trekking w górach może być prawdziwym wyzwaniem dla wielu początkujących, konieczne jest przygotowanie kondycyjne, ubrania termoaktywne i odzież trekkingowa. Od 2017 r. wejście na Machu Picchu musi odbywać się w asyście licencjonowanego przewodnika.

machu-picchu-trekking

Drugi szlak, na którym początkujący trekkingowcy powinni sobie poradzić, biegnie przez kanion Colca. Na trekking w tym miejscu należy wyruszyć z wioski Cabanaconde. Celem jest Oaza Andów, Sagalle, znajdująca się na dnie kanionu. Spośród wszystkich opisywanych szlaków jest to trasa zdecydowanie najtrudniejsza, mimo że sam trekking trwa krócej niż np. w przypadku Machu Picchu (zamiast 4 dni – 2).

Sama wędrówka odbywa się niemal w całości w słońcu, a droga jest kamienista i sypka. Widoki wynagradzają poniesiony trud.

Początkujący trekkingowcy powinni pamiętać o tym, by mierzyć siły na zamiary. Osoby ze słabszą kondycją bez odpowiedniego sprzętu mogą na początek wybrać łatwiejsze szlaki w Polsce. Wyprawy trekkingowe poza granicami kraju, zwłaszcza na inny kontynent, warto organizować, już mając doświadczenie.

Zobacz wyjazdy na travelduck.pl:

Trekking Gdzie na trekking Inspiracje Poradnik Kierunki

Proponowane wyjazdy