Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Trekking a hiking - podobieństwa i różnice

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 4 min 0
trekking-i-hiking

Trekking i hiking to coraz popularniejsze formy aktywności fizycznej. Nietrudno je pomylić, dlatego warto wiedzieć, czym jedna aktywność różni się od drugiej. W zależności od przygotowania kondycyjnego i doświadczenia taki sport można rozpocząć od konkretnej dziedziny. Sprawdź, czym jest trekking, a czym hiking.

Trekking - charakterystyka pieszej wędrówki

Trekking to po prostu piesza turystyka. Od zwykłego spaceru tę formę aktywności odróżniają wymagający teren, trudne warunki klimatyczne oraz długość wyprawy.

Samo słowo trekking nawiązuje do migracji Burów, którzy kolonizowali południową część Afryki. Jako aktywność słowo zostało wykorzystane dopiero w latach 50. XX w. dzięki Jimmy’emu Robertsowi. Ten himalaista i oficer brytyjskiej armii organizował wycieczki w najwyższe góry, w których mogły uczestniczyć osoby nieposiadające dużego doświadczenia w wędrówkach.

Interesują Cię wędrowne warsztaty geologiczne w Sudetach?

Formy trekkingu

Zwolennicy trekkingu najczęściej uprawiają go w górach lub egzotycznych miejscach, gdzie podejście nie jest tak łatwe. Najpopularniejszy jest trekking klasyczny, nazywany również trekkingiem górskim. Wędrówki, jak wskazuje nazwa, odbywają się w górach, ale nie należy ich mylić z kilkugodzinnym marszem po wzniesieniach. Trekking klasyczny może trwać nawet kilka dni i być połączony z biwakowaniem wśród wierzchołków i przełęczy.

Inną formą trekkingu jest trekking pustynny. Oznacza pieszą wędrówkę po terenach pustynnych, gdzie temperatura powietrza potrafi być naprawdę wysoka. Wybierając tego typu formę aktywności, trzeba pamiętać o ochronie ciała przed słońcem.

Kolejna forma, trekking tropikalny, polega na marszu w miejscach bardzo gorących i wilgotnych, najczęściej w strefie między zwrotnikami Raka i Koziorożca.

trekking-czy-hiking

Wyróżnia się także trekking rzeczny, który dotyczy terenów znajdujących się w pobliżu rzek. Niektórzy mogą uprawiać trekking polarny, obejmujący strefy najczęściej pozbawione cywilizacji, takie jak arktyczna tundra. Dość popularny wśród zawodowców jest także trekking lodowcowy.

Niektórzy dzielą trekking ze względu na pory roku. W ten sposób otrzymujemy trekking letni, uprawiany w cieplejsze miesiące w roku oraz trekking zimowy, najczęściej w okresie jesienno-zimowym. Tylko od nas zależy, na jaką formę trekkingu się zdecydujemy.

Znasz ofertę obozu dla dorosłych w Tatrach?

Korzystny wpływ trekkingu na zdrowie

Trekking to forma aktywności sportowej. Od osób uprawiających tego typu sport wymaga się dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania fizycznego. Uprawiany na zewnątrz sprawia, że osoby zajmujące się nim mają kontakt z naturą. Dodatkowo wpływa na nasze zdrowie: zwiększa wydolność organizmu, dotlenia, wzmacnia serce i mięśnie.

Sprzęt trekkingowy

Trudno uprawiać trekking bez odpowiedniego sprzętu, szczególnie wtedy, kiedy decydujemy się na kilkudniowy marsz. Liczba potrzebnych akcesoriów trekkingowych będzie zależna od formy trekkingu, miejsca oraz pory roku. Inaczej wyposażymy swój plecak, decydując się na trekking pustynny, a inaczej maszerując po Arktyce.

Do podstawowego wyposażenia należą buty trekkingowe. Warto zaopatrzyć się w takie, które mimo usztywnienia kostki umożliwiają swobodny ruch, ponadto będą oddychające i wodoodporne.

O czym jeszcze trzeba pamiętać przed trekkingiem?

  • Innym ważnym elementem są ubrania termoaktywne, w tym skarpety i bielizna termoaktywna.
  • Niezależnie od miejsca należy pamiętać o zabraniu ciepłej bluzy. Ta część garderoby może przydać się naprawdę wszędzie.
  • Równie istotne są kurtka przeciwdeszczowa i spodnie, szczególnie w miejscach, gdzie często zmieniają się warunki atmosferyczne.
  • Dodatkowym elementem może być chroniąca przed wiatrem chusta buff.

Przed wyjściem z domu na trekking warto również spakować do plecaka niezbędne w każdych warunkach akcesoria trekkingowe. Do podstawowego wyposażenia zalicza się apteczkę turystyczną i czołówkę. Nie zapomnijmy o butelce wody i termosie, ponieważ nie zawsze będziemy mieli dostęp do wody pitnej.

Uprawiając trekking, można mieć przy sobie uniwersalny scyzoryk, a nawet krzesiwo turystyczne, dzięki któremu w nagłych przypadkach rozniecimy ogień. Wybierając się na kilkudniowy marsz, zaopatrzmy się w matę, śpiwór oraz namiot, które pozwolą nam na nocny odpoczynek i regenerację przed kolejnym dniem.

Co powiesz na trekking w Bieszczadach?

Kijki trekkingowe

Trekking wielokrotnie porównywany jest do nordic walking. Chociaż do jednej i drugiej aktywności używane są kijki, są to zupełnie różne dyscypliny. W nordic walking istotny jest układ kijków i odpowiednia technika ich używania.

Rolą kijków trekkingowych jest pomoc w pokonaniu niebezpiecznych podejść i zachowaniu równowagi oraz zmniejszenie wysiłku na dłuższych trasach. Ponadto odciążają te partie ciała, które są narażone na kontuzje. Szukając odpowiedniego sprzętu, wybierzmy pasujący do określonej aktywności. Kijki przeznaczone do trekkingu i zarazem nordic walkingu, zamiast ułatwić wyprawę, mogą ją zdecydowanie utrudnić.

Hiking - lżejsza forma trekkingu

Hiking jest lżejszą formą aktywności niż trekking i w znaczeniu dosłownym oznacza wędrówkę. Mogą go uprawiać osoby w różnym wieku, a nawet całe rodziny bez specjalnego przygotowania się do tego typu marszu. Zdobycie szczytu w górach lub przejście po dolinie można już uznać za hiking.

hiking-co-to

Mając na względzie bezpieczeństwo, podobnie jak w trekkingu, przed marszem, niezależnie od czasu jego trwania, należy zaopatrzyć się w odpowiednie buty trekkingowe z podeszwą przystosowaną do kilkugodzinnej wędrówki. Równie ważny będzie sam strój, w tym kurtka przeciwdeszczowa, spodnie, skarpety i bielizna termoaktywna.

W plecaku na hiking powinny znaleźć się takie akcesoria, jak scyzoryk, latarka lub czołówka, krzesiwo turystyczne, termos, apteczka bądź wybrane leki.

Podstawowe wyposażenie będzie gwarancją bezpieczeństwa w przypadku nieoczekiwanych sytuacji.

A może wyprawa w góry Peru i Boliwii?

Trekking i hiking - podobieństwa

Jako formy aktywności fizycznej trekking i hiking powinny być poprzedzone odpowiednią rozgrzewką, a po zakończeniu marszu musi nastąpić rozciąganie. Rozgrzewkę przeprowadźmy starannie, aby przygotować organizm na większy wysiłek fizyczny. Podczas rozgrzewki warto zwrócić uwagę na rozciągnięcie stawów, szczególnie stawów kolanowych. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych kontuzji w trakcie aktywności.

Przygotowując się do hikingu lub trekkingu, zwróćmy uwagę na stan naszego organizmu i kondycję. Jeśli męczą nas krótkie spacery, warto przed kilkugodzinną lub kilkudniową wyprawą zadbać o odpowiednie przygotowanie fizyczne.

Podstawowymi elementami trekkingu i hikingu są odpowiedni ubiór oraz obuwie. Tego typu aktywności, chociaż nie wymagają używania specjalnych ochraniaczy czy kasku, będą gwarancją bezpieczeństwa, jeśli zadbamy o dobrej jakości strój. Buty trekkingowe w jakich maszerujemy powinny być dobrane do odpowiedniej formy aktywności i nie robić odcisków.

Warto zwrócić uwagę na obuwie, które ma wzmocniony przód, podeszwę przystosowaną do określonych warunków oraz membranę. Sam strój powinien być termoaktywny i przystosowany do pory roku. Dodatkowo należy zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa podczas marszu.

Marzysz o trekkingu w afrykańskiej Ugandzie?

Trekking i hiking - różnice

Trekking i hiking to dwie formy aktywności fizycznej, polegające na pieszej wędrówce w określonym terenie. Znaczącą różnicą jest stopień trudności w tym sporcie. Hiking może być dobrym sposobem na rozpoczęcie przygody z trekkingiem. Pozwoli nam wyrobić kondycję i przygotować organizm do bardziej wymagających pieszych wędrówek.

Kolejna różnica między trekkingiem a hikingiem to dobór i liczba potrzebnych akcesoriów trekkingowych. Trekking, jako dłuższa i trudniejsza wyprawa, wymaga większego nakładu przygotowań.

wyprawa-trekkingowa

Niezależnie od tego, jaką formę aktywności wybierzesz, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Zarówno trekking, jak i hiking mogą stanowić świetną zabawę i sportową rozrywkę pod warunkiem, że wykonywane są bezpiecznie i z głową. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z wędrówkami, zacznij od prostszego hikingu, a następnie po zdobyciu doświadczenia spróbuj swoich sił z trekkingiem.

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

Trekking Inspiracje Poradnik

Proponowane wyjazdy