Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Trasy off road i nie tylko na Islandii. Interior + wybrzeże wyspy

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
islandia-off-road-najlepsze-trasy

Off road, czyli jazda poza wytyczonymi szlakami na Islandii jest surowo zabroniony. Wynika to z dbałości o środowisko naturalne. Rozjeżdżanie gleby terenowymi autami prowadzi do jej szybszej erozji, która w konsekwencji skutkuje zaburzeniem wegetacji roślin, które i tak na wulkanicznej wyspie nie mają łatwego życia. 

Dasz się skusić na off road na Islandii?

Drogi, po których można jeździć to trasy szutrowe i żwirowe. Szczególnie w interiorze trudno o standardową asfaltówkę. W związku z tym islandzki off road to w dalszym ciągu zbaczanie ze szlaku, mimo, że jechać trzeba po wytyczonych trasach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę gwałtownie zmieniające się warunki atmosferyczne oraz surowy klimat wyspy możemy być pewni, że wycieczka samochodem z napędem 4x4 będzie wyjątkową i pełną wrażeń przygodą.

Zanim wyruszysz na off road, najpierw zapoznaj się z prognozą pogody na Islandii, przepisami drogowymi i wszystkimi niezbędnymi wskazówkami, zakazami i nakazami obowiązującymi w miejscach, do których się wybierasz.

Zobacz najpiękniejsze lodowce na Islandii.

islandia-podroz-autem

Przy okazji off roadu nie chcesz zobaczyć zorzy na Islandii?

Krajowa 1 na Islandii - Þjóðvegur 1

Þjóðvegur 1 (droga narodowa) nazywana również Hringvegur (drogą okrągłą) to trasa, która wiedzie wzdłuż wybrzeży dookoła całej wyspy. Przejechanie całego 1332-kilometrowego odcinka to nie lada wyzwanie, ale również okazja do zobaczenia największych atrakcji Islandii. Nawierzchnia Þjóðvegur 1 w 98% jest wykonana z asfaltu, tylko na wschodzie kraju zdarzają się miejsca żwirowe. Przejechanie obwodnicy zajmuje średnio tydzień latem i dwa tygodnie zimą.

Na podróż dookoła Islandii latem najlepiej zarezerwować co najmniej 10 dni, aby móc w pełni docenić napotykane po drodze miejsca.

Obierając sobie za punkt startowy Reykjavik można wyruszyć we wspaniałą wycieczkę. Już po niespełna 20 km na południe od stolicy znajduje się wodospad Seljalandsfoss, a niedaleko następny - Gljúfrabúi. Z kolei 30 km dalej można podziwiać kolejny wodospad Skógafoss, który można obejrzeć zarówno z góry, jak i z dołu. Jadąc dalej drogą narodową można zobaczyć też wrak samolotu US Navy Douglas Dakota DC 3.

Jak się przygotować do off roadu?

Przemierzając Hringvegur, warto zatrzymać się w takich miejscach, jak:

 • Fjaðrárgljúfur – kanion na rzece Fjaðrá.
 • Park Narodowy Skaftafell. Są tam wulkany, lodowce i idealne ścieżki na trekking na różnych poziomach zaawansowania.
 • Dyrhólaey - to miejsce ze wspaniałą plażą, klifami i latarnią morską.
 • Reynisfjara, jest najsłynniejszą czarną plażą na Islandii. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko urodzie, ale również bardzo gwałtownym falom, które rokrocznie podtapiają i nawet zabijają nieroztropnych turystów.
 • Vík to maleńka wieś, w której warto się zatrzymać, aby podziwiać czarne plaże i napełnić bak.
 • Fjaðrárgljúfur - zjawiskowy kanion.
 • Jökulsárlón jest ogromną lodowcową laguną. Zimą można tam wejść do jaskini. Przezroczysto-niebiesko-błękitne wnętrze robi niesamowite wrażenie. Niedaleko lodowca znajduje się również jedna z najpiękniejszych atrakcji Islandii - Diamentowa plaża.
 • Góra Vestrahorn to druga po Kirkjufell najsłynniejsza góra Islandii. Nieopodal są również: Álftafjörður (gdzie można zobaczyć stada łabędzi) oraz góry Eystrahorn i Brunnhorn.
 • Hallormsstaðaskógur, czyli największy las na Islandii. Widok tylu drzew w jednym miejscu jest szczególnie rzadko spotykany.
 • Hengifoss - trzeci największy wodospad Islandii. Jego widok robi niesamowite wrażenie. Mierzące ponad 120 m skały są przeplatane czerwoną gliną.
 • Mývatn - wyjątkowo piękne jezioro z ogromnym kompleksem gorących źródeł i jaskiń.
 • Grjótagj to gorące źródło bijące w jaskini (zagrało epizod w "Grze o Tron"). Nie można się w nim kąpać, ponieważ woda ma za wysoką temperaturę, ale z pewnością warto je zobaczyć.
 • Dettifoss to największy wodospad  w Europie -  nie można przegapić okazji do zobaczenia tego cudu natury.
 • Goðafoss - wodospad, którego podziwianie nie będzie nawet wymagało zbaczania z trasy. Jego nazwa oznacza: Wodospad Bogów. To miejsce, w którym we wzburzoną toń wrzucono posągi pogańskich bogów, gdy Islandczycy przyjmowali chrześcijaństwo.
 • Akureyri to miasto, które nazywane jest "Stolicą" Północy i jednocześnie najlepszy ośrodek narciarski na Islandii - Hlíðarfjall.
 • Islandzkie Fiordy Zachodnie. Oprócz fiordów można zobaczyć tam również: wodospad Dynjandi, , najdalej wysunięte na zachód miejsce w Europie, czerwoną plażę Rauðasandur, Látrabjarg (ptasi klif) oraz mnóstwo gorących źródeł.
 • Hraunfossar i Barnafoss, wodospady, które biją z pola lawowego.
 • Esja, to znajdująca się niedaleko Reykjaviku góra. Jej szczyt można zdobyć po około 2h marszu.

Sprawdź: Trekking, offroad, rafting - Islandia ekstremalnie.

Najciekawsze trasy off road w islandzkim interiorze

Drogi wiodące przez interior to przede wszystkim sieć mniejszych lub większych tras z szutrową lub żwirową nawierzchnią. Często przecinają je głazowiska oraz strumienie i rzeki, które trzeba przejeżdżać, ponieważ nie ma tam mostów. 

islandia-podroz-4x4

Sprawdzisz, czy Islandczycy wierzą w elfy?

Oto 3 najciekawsze naszym zdaniem trasy w centralnej części Islandii:

 • Öskjuleið, droga nr F88, dł. 80 km - to trasa o księżycowym krajobrazie dla doświadczonych kierowców. Można zobaczyć przy okazji wspaniałe wulkany: Aksja i Herðubreið. Należy pamiętać, że na tych terenach występują silne burze piaskowe i często dochodzi do grzęźnięcia samochodów w piasku lub w wodach rzek. W okolicach Öskjuleið załoga Apollo 13 ćwiczyła przed lotem w kosmos.
 • Kaldidalur, droga nr F550, dł. 65 km, w całości żwirowa - prowadzi przez dolinę Kaldidalur oraz górę Ok. Co ważne dzięki temu, że na końcu Na końcu F550 wznosi się na ponad 700 m można podziwiać niesamowite widoki.
 • Kjölurm (Kjalvegur), droga nr F35, 164 km, w większości żwirowa - można nią dojechać z wodospadu Gulfoss do Þjóðvegur 1. Przejechanie w całości Kjölurm przeciętnie zajmuje około 5h. To, że jest wykonana niemal w całości ze żwiru nie powoduje, że trzeba po niej jeździć wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła - chyba, że zimą. Trasa ta to również świetny skrót pomiędzy południową i północną częścią Islandii. Jadąc drogą F35 można zobaczyć m.in.: Dolinę złodziei, czyli Þjófadalir, zjawiskowe gorące źródła w dolinie Hveravellir oraz wulkaniczne stożki Kerlingarfjöll.

Samochód to najlepszy sposób na doświadczenie piękna Islandii oraz eksplorację wyspy wzdłuż i wszerz. Zimą najlepiej nawet nie próbować zdobywać interioru na własna rękę. To czas, kiedy na drogę powinni wyjeżdżać wyłącznie doświadczeni kierowcy w autach 4x4.

Sprawdź, gdzie warto pojechać na off road w Polsce i za granicą!

Zobacz wyjazdy do Europy północnej z travelduck.pl:

Islandia Atrakcje Islandii Off road

Proponowane wyjazdy