Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Najpiękniejsze miejsca do nurkowania w Polsce, o których nie masz pojęcia

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 3 min 0
jastarnia

Podwodne przygody zapewniają nie tylko zbiorniki Wielkich Jezior Mazurskich. Czy w Polsce można nurkować? Nie ma tu co prawda rafy koralowej ani plaży z wrakiem ogromnego statku, co nie oznacza, że rodzime zbiorniki wodne nie nadają się do nurkowania. Sprawdź nasze zestawienie spotów dla nurków w Polsce.

Dawny kamieniołom - Zalew Zakrzówek w Krakowie

Kraków i nurkowanie? Dziwne połączenie dla osób, które nie były jeszcze w zalanym kamieniołomie, czyli nad obecnym Zalewem Zakrzówek położonym o ok. 5 km od ścisłego centrum dawnej stolicy Polski.

zalew-zakrzowek

Organizowane są tutaj nawet zajęcia z nurkowania. Otoczenie jasnych skałek i ciemna tafla wody sprawiają, że w ciepłych miesiącach ściągają na miejsce prawdziwe tłumy z Krakowa i okolic.

Obiekt o 2 zbiornikach z własnymi zejściami do wody i łączącym je przesmykiem charakteryzują: 32 m głębokości, 12 hektarów powierzchni, zimowa widoczność do 15 m, letnia widoczność do 8 m. Pod wodą na głębokości 7-21 m znajdują się robotnicze przebieralnie oraz wraki autobusu, motorówki, łodzi, samochodów, a nawet kultowej Nyski.

Morze Bałtyckie z wrakami

baltyk

Rodzime wybrzeże zimnego i mało przystępnego Bałtyku ukrywa takie skarby, jak:

 • wrak statku ORP “Groźny” w Zatoce Gdańskiej nieopodal Jastarni, zatopiony dla nurków Marynarki Wojennej w celach szkoleniowych. Widoczność jest tutaj bardzo dobra, długość zatopionego na głębokości 18 m wraku wynosi 53 m. Polecamy początkującym nurkom, nie ma wokół niebezpiecznych sieci.
 • Wraki statków “Svanhild” (mocno zniszczony, zatonął między Kopenhagą a Gdynią w 1944 r.) i ”Betonowiec” w pobliżu Łeby (wymaga uprawnień od Urzędu Morskiego, zdobywa je organizator wypraw nurkowych).
 • Wrak statku “Delfin” w Zatoce Puckiej, do którego da się wpłynąć ze sprzętem do nurkowania (wzburzone osady wewnątrz psują widoczność!). Zatopiony dla celów ćwiczeniowych lotnictwa wojskowego na głębokości 13-20 m. Jest nieco pochylony na lewą burtę.

Nurkowanie w jeziorze Hańcza na Suwalszczyźnie

Polodowcowe, bardzo czyste jezioro Hańcza o interesującej topografii liczy aż 108,5 m głębokości, a warunki i widoczność są tutaj najdoskonalsze zimą. Imponującej głębokości zejściom towarzyszą brak prądów, ryby oraz iłowa ściana - 30-metrowa forma skalna u północnych wybrzeży jeziora Hańcza. To miejsce dla doświadczonych nurków, preferujących nurkowanie techniczne.

Jezioro Świętajno na Mazurach

Mazurskie jezioro Świętajno to kolejna polska perełka na nurkowej mapie, polecana także na nocne zejścia pod powierzchnię. Bazy nurkowe znajdziesz w Warchałach. Na samodzielne nurkowanie polecamy zatrzymać się przy drodze Nidzica - Szczytno w Nartach przy barze “U Norka”, to południowe wybrzeże jeziora Świętajno. Za barem schodzimy do wody drogą w dół.

swietajno

Bardzo czysty zbiornik z przejrzystą wodą zwłaszcza przy niezłym nasłonecznieniu może się pochwalić podwodnymi lasami, łąkami, roślinnością (rdestnice, moczarki, osoki aloesowate) oraz silnym zarybieniem (liny, szczupaki, okonie). Widoczność nie przekracza na ogół 7 m.

Koniecznie zajrzyj do naszego e-booka o Mazurach, znajdziesz tam m.in. kilka spotów nurkowych.

szczupak

Jezioro Mamry, perła Mazur dla nurków

Polodowcowe jezioro Mamry na Mazurach ma aż 33 wyspy! Łącznie to ogromna powierzchnia kanałów i mniejszych zbiorników wodnych: Mamry Północne, Kisajno, Jezioro Dobskie, Kirsajty, Dargin oraz Święcajty. Podmokłe brzegi gęsto porastają lasy, jest i rezerwat ornitologiczny dla fanów birdwatchingu.

Głębokość Mamr wynosi 43 m, widoczność zimą dochodzi do 12 m, a latem do 4 m (poniżej 4 m potrzebne są już latarki). Poziom wody w zbiorniku od XVI w. stopniowo wzrósł z powodu dosyć intensywnej wycinki okolicznych drzew - różnica wynosi już ok. 5 m.

Akwen dysponuje dobrą bazą nurkową (której podwodne atrakcje niedaleko wsi Przystań obejmują opływane przez ławice okoni tor przeszkód, dzwon nurkowy czy tunele z opon) oraz kilkoma lubianymi spotami nurkowymi:

 • wrak 14-metrowego holownika ”Arabella” przekształconego w jacht żaglowy przy Przystani. Zatopiono go przy centrum nurkowym w 1993 r. i ostatecznie opadł na głębokość 33 m.
 • Wymieniona już wieś Przystań, gdzie na głębokości do 6 m znajdziemy podwodne łąki, szczupaki, raki, szczeżuje. Tutaj nurkujcie w słoneczne dni.
 • Wyspa Upałty, największa na jeziorze Mamry (na zachodzie), 67-hektarowa, zachwycająca naturą. Nurkujemy w pobliżu opadającego na kształt ściany dna (do 36 m), gdzie nocami żerują… naprawdę spore węgorze. Po zmroku dla odważnych - ale warto!
 • Półwysep Kurka na jeziorze Mamry jest stanowiskiem archeologicznym. Pozostałości po dawnym grodzisku to  m.in. drewniane pale w dnie jeziora. Pokrywa je spalenizna, co pozwala snuć domysły o okolicznościach zagłady mieszkańców. W trakcie badań odnaleziono tutaj chociażby dzbanki z gliny z 1600 r. p.n.e. Latem nurkowie powinni szczególnie uważać na ruch żaglówek w tym rejonie.

jezioro

Jezioro Budzisławskie w Wielkopolsce

Niedaleko Gniezna leży Jezioro Budzisławskie ze słynnym zatopionym posągiem Matki Boskiej. W wodzie znajdziemy również znak drogowy, przyczepę samochodową, kajak i tory przeszkód.

Ten wielkopolski akwen ma urozmaiconą linię brzegową, jest bardzo czysty, zarybiony, lubiany przez letników, turystów oraz nurków na różnym poziomie zaawansowania. Są i wypożyczalnie sprzętu do nurkowania, i zorganizowane zajęcia z instruktorem, i nurkowanie nocne.

Nurkowisko nad Jeziorem Pile w Bornem-Sulinowie

Tak jak w przypadku każdego z rodzimych zbiorników wodnych, tak i warunki do nurkowania w Jeziorze Pile nie odbiegają od średniej krajowej. Po okresie bujnego wzrostu roślinności podwodnej w ciągu lata jesienią znacząco wzrasta widoczność pod powierzchnią. Szanse na udane obserwacje obiektów pod wodą wzrastają.

borne-sulinowo

Jezioro Pile w Borne-Sulinowo na malowniczym Pojezierzu Drawskim uchodzi za cel wakacji doświadczonych nurków lubiących interesujące spoty nurkowe. Na głębokości 10-16 m na dnie z głazów i skał jest zatopiony las, który ich szczególnie przyciąga. Podobno drzewa poszły pod wodę w wyniku nieudolnej eksplozji celem rozminowania wyspy i jej część obsunęła się pod powierzchnię.

Nurkowanie w Zalewie Solińskim w Bieszczadach

Solina jest jednym z bardziej znanych miejsc w Bieszczadach i różnorodnym widokowo, jeśli chodzi o potrzeby nurków. Nurkuje się:

 • bezpośrednio z łódki przy samej zaporze,
 • na Werlasie,
 • na Wyspie Energetyka,
 • na Wyspie Skalistej.

Trzeba jednak zawsze zwracać uwagę na strome ściany skalne z odpadającymi od nich kamieniami. Zasady bezpiecznego nurkowania służą nam wszystkim!

solina-bieszczady

Spoty nurkowe w Polsce urozmaicają zarówno zatopione w celach szkoleniowych wraki, podwodna roślinność, ławice ciekawskich ryb, jak i łódki oraz pojazdy, które poszły na dno z mniej lub bardziej zawoalowanych przyczyn. W Polsce jest gdzie nurkować, warto poznać interesujące miejsca nad morzem i jeziorami, zanim zaczniemy planować wyjazdy nurkowe za granicę.

Sprawdź wyjazdy z Travelduck:

Polska

Proponowane wyjazdy