Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Tajlandia. Aktywne wakacje w Azji

Ewelina Chodźko
Ewelina Chodźko
Przeczytasz w 4 min 0
tajlandia-aktywny-urlop

Tajlandia to kraj, który zachęca do zwiedzania oraz uprawiania sportów wodnych. Największe atrakcje w Tajlandii można eksplorować pieszo lub na rowerze. Ta część Azji oferuje również wspinaczkę, windsurfing oraz trekking górski.

Tajlandia - trekking. Piesze zwiedzanie Azji

Będąc w Tajlandii, warto rozważyć trekking. Pieszo możecie zwiedzać miasta, w tym wiele zabytków, a także poruszać się po tajskich górach. Jeżeli wybraliście Tajlandię jako miejsce podróży, bez wątpienia musicie zobaczyć Wielki Pałac w Bangkoku. Teren kompleksu zajmuje powierzchnię aż 218 400 m²! Spacerując po tym obiekcie, można się zmęczyć.

wat-phra-kaew-tajlandia

Ważnymi częściami pałacu są m.in. Wat Phra Kaew, czyli “Świątynia Szmaragdowego Buddy" oraz Chakri Mahaprasad Hall, budowla w stylu włoskiego odrodzenia. Pieszo można zwiedzić np. Sukhothai, gdzie znajdują się ruiny dawnego królestwa, Ayutthaya, byłą stolicę Tajlandii, miasto Chiang Mai czy park Historyczny Si Satchanalai.

Trekking - pieszo po tajskich górach

Jeżeli chcecie zobaczyć “dziką Tajlandię”, piękne góry, uprawy ryżu oraz wsie zamieszkane przez plemiona, wybierzcie się na trekking. Obszary górskie zajmują niewielką część kraju, znajdują się głównie w północnej i zachodniej części Tajlandii. Warto wejść na Thanon Tong Chai, gdzie znajduje się największy szczyt górski, Doi Inthanon o wysokości 2595 m n.p.m.

thanon-tong-chai-tajlandia

Tereny górskie północnej i zachodniej Tajlandii to wysokość od 1500 do 2000 m n.p.m. Na trekking polecamy również: Mon Jam, Phu Thog czy Doi Ang Khang. Pieszo zwiedzicie Khao Chi Chan, gdzie znajduje się wyrzeźbiony w skale złoty obraz z wizerunkiem Buddy o wysokości 109 metrów i szerokości 70 metrów.

Marszy o wyprawie do Tajlandii i Kambodży?

Tajlandia na rowerach

Tajlandię można eksplorować na rowerze. Koszt wypożyczenia jednośladu na cały dzień to ok. 5-8 PLN. Ze względu na to, że w Tajlandii jest gorąco, warto na rower założyć odpowiedni strój i sandały sportowe. Nie zapomnijcie o nawigacji! Tajskie drogi mają dodatkowe pasy - ścieżki rowerowe.

phuket-tajlandia

Wyjątkiem jest Phuket - tu dodatkowy pas jest rzadkością, a ruch na drodze może być stresujący. Na wycieczkę rowerową polecamy wybrać się do Ayutthaya, dawnej stolicy Tajlandii ok. 80 km od Bangkoku. Do miasta najlepiej dostać się pociągiem, później wynająć rower i zwiedzać kompleks świątyń (Wat Phra Sri Sanphet, Wiham Phra Mongkol Bopit, Wat Phra Mahathat, Wat Rajburana) oraz ruiny buddyjskich świątyń.

wat-phra-sri-sanphet-tajlandia

Będąc w Bangkoku, możecie śmiało przejechać rowerem dzielnicę Bang Krachao nazywaną zielonymi płucami Bangkoku. Znajduje się tam m.in. park z bujną roślinnością i stawami, Sri Nakhon Khuan. To właśnie tam można zobaczyć domy na palach, bagna i mroczną dżunglę.

Masz ochotę na wycieczkę rowerową po Tajlandii?

Wspinaczka w Tajlandii

Nawet miłośnicy wspinaczki znajdą dla siebie odpowiednie miejsce w Tajlandii do uprawiania tego sportu. Nad morzem Andamańskim leży jedna z prowincji Tajlandii, Krabi, gdzie znajdują się wapienne formacje krasowe idealne dla wspinaczy skałkowych.

krabi-tajlandia

Jest tam kilkadziesiąt szlaków wspinaczkowych, do których można spokojnie dotrzeć pieszo oraz szkoły wspinaczkowe, dzięki czemu nauczycie się wspinać. Kurs dla początkujących trwa pół dnia i kosztuje ok. 500B. Na wspinaczkę warto wybrać się również na wybrzeże Railay, wyspę Ko Pi Pi lub w okolice górskie w Cziang Maj.

tajlandia-wspinaczka

Sporty wodne

Tajlandia to kraj, który pozwala na aktywny wypoczynek, w tym na próbowanie swoich sił w sportach wodnych. W Tajlandii można odpocząć, uprawiając:

  • kajakarstwo - warto wybrać się na jednodniową wycieczkę, np. z Puket, Pang Nga i Ao Nang lub dłuższą wyprawę trwającą nawet tydzień. Można też udać się na spływ kajakowy po rzece lub spływ pontonowy przełomami na kilku rzekach w zachodniej i północnej Tajlandii, np. na rzece Kwai w pobliżu Kanczanaburi bądź na rzekach Umpang i Paj.
  • Narciarstwo wodne. Wakeboarding, najlepiej uprawiać na jeziorze Taco pod Bangkokiem! Wypożyczenie nart to koszt ok. 500 THB na 15 min. Na wodne narty można też wybrać się na Ko Samui, Ko Pangan i Phuket.
  • Kitesurfing - tego sportu wodnego można spróbować w Tajlandii, wybierając się do Pataji, Czumpon, Hua Hin i na Phuket. Są tam też szkoły kitesurfingowe.
  • Windsurfing - najlepsze warunki pogodowe na uprawianie windsurfingu są przy wielu plażach w Tajlandii, m.in. w kurortach: Pataja, Phuket, Hua Hin, Rajong, Czumpon czy Tab Sai. Tam też można spróbować sił w zawodach międzynarodowych w windsurfingu.

Spróbujesz nurkowania w Tajlandii?

A może tajski boks?

Tajski Boks, czyli Muay Thai, nazywany jest “sztuką ośmiu kończyn”, ponieważ ciosy zadaje się pięściami, kolanami, za pomocą goleni oraz łokci. Muay Thai to narodowy sport w Tajlandii o wiekowej tradycji, sięgającej XII wieku.

muay-thai-tajlandia

Sportowcy zainteresowani trenowaniem lub nauką boksu tajskiego mogą zapisać się do szkół w Tajlandii lub odbyć szkolenie na obozach Muay Thai. Amatorzy, którzy chcieliby spróbować tego sportu, mogą skorzystać z jedno- lub kilkudniowych kursów oferowanych w większości miejscowości w Tajlandii.

Słonie w Tajlandii

W związku z tym, że słonie w Tajlandii należą do dziesięciu najbardziej zagrożonych wyginięciem gatunków i są symbolem tego kraju, utworzono m.in. Centrum Ochrony Słoni ze szpitalem dla zwierząt.

slonie-tajlandia

W wielu miejscach w Tajlandii znajdują się ośrodki dla słoni, np. obóz Me Kok (Mae Kok) prowadzony przez górskie plemię Karenów w prowincji Cziang Raj czy obóz Umpang (Umphang) w górskiej wiosce Karenów. 

Możliwość przejażdżki na słoniach występuje niemal w każdym miejscu w Tajlandii. Informujemy, że taka opcja jest, ale nie popieramy tego rodzaju aktywności.

Najlepsza pora roku na podróż do Tajlandii

Decydując się na wyjazd do Tajlandii, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym wybór pory roku. W związku z tym, że Tajlandia leży w dwóch strefach klimatycznych (klimatu zwrotnikowego monsunowego w większej części kraju oraz równikowego na Półwyspie Malajskim) temperatura oraz poziom wilgotności mogą być różne.

W Tajlandii wyróżnia się trzy pory roku: gorącą (od marca do maja; brak opadów, wysoka wilgotność i temperatura), deszczową (od maja do października; sporo opadów, duża wilgotność i temperatura) i chłodną (od listopada do lutego, brak opadów, wysoka temperatura i wilgotność zdecydowanie mniejsza niż w porze deszczowej).

tajlandia-kiedy-jechac

Najlepszym okresem na podróż do Tajlandii jest zdecydowanie pora chłodna. Wtedy nie będą nam doskwierać wysokie temperatury i deszcze, pogoda jest optymalna w całym kraju i nadaje się zarówno na zwiedzanie, jak i na wypoczynek na plaży.

Dowiedz się, czym jest adventure travel.

Bankomaty, waluta i płatności w Tajlandii

W Tajlandii obowiązuje waluta baht (THB). 1 PLN to ok. 10 baht. Przed podróżą warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość dolarów, które następnie można wymienić na lotnisku na bahty. Płatności kartą są przyjmowane wyłącznie w większych hotelach oraz sklepach, tj. 7-Eleven. W Tajlandii jest dużo bankomatów. Należy jednak pamiętać, że każda wypłata obciążona jest prowizją 220 THB, czyli ok. 25 PLN.

bangkok-tajlandia-aktywne-wakacje

Tajlandia to nie tylko smaczna kuchnia oraz wypoczynek na plaży. Kraj ten oferuje wiele innych aktywności, w tym sporty wodne, trekking, wycieczki rowerowe. Odkryj azjatycki, zjawiskowy świat i wybierz się na wycieczkę do Tajlandii!

Poznaj ofertę wyjazdów Travelduck:

Proponowane wyjazdy