Surfing: rodzaje, zasady, nauka. Surfing w Polsce. Znasz Surf Ranch Kelly’ego Slatera?

Nie musisz wiedzieć, kim jest Neptun na shortboardzie. Ani kto został zarówno najmłodszym, jak i najstarszym mistrzem świata w surfingu w historii. Ważne, czy naprawdę chcesz zrozumieć ocean i nauczyć się surfować przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Zapraszamy na line up!
Surfing nie tylko na Hawajach czy w Kalifornii
Pochodzący najprawdopodobniej z Polinezji w Oceanii surfing pozostaje sportem niszowym. I to ekstremalnym. Jest surowy. Pozwala zjednoczyć się z otaczającą surfera naturą. Nie ma tutaj miejsca na popisywanie się, szpan, bajery. Są za to naturalna adrenalina, odwaga mierzenia się z falami, przesuwanie granic, strach, geniusz i dobre oko.
To nie tylko sport, ale głównie kultura i styl życia, ale i przesądy czy legendy. Potrzebujesz jedynie deski surfingowej, aby sprawdzić siebie w tej niełatwej dyscyplinie. A możesz to zrobić nie tylko w słonecznych stanach USA, Meksyku czy na Tahiti.
Ciekawostką o surfingu jest fakt, że moda na surfing rozpoczęła się tak naprawdę dopiero w 1953 r. Rozpropagowano wówczas zdjęcie z Hawajów z wielką falą w roli głównej, a amatorzy tej dyscypliny z Kalifornii zaczęli tłumnie przylatywać na wyspy w poszukiwaniu idealnych warunków do pływania na desce.
A może rejs po Wyspach Karaibskich dla singli 30-65 lat?
Jakie są rodzaje surfingu?
Surfing jest najtańszym rodzajem tego sportu spośród modnych obecnie i wykorzystujących deski windsurfingu (dodatkowo deska wyposażona jest tutaj w żagiel), wakeboardingu (płyniesz z liną za łódką albo na specjalnym wyciągu) czy kitesurfingu (deskę napędza swoista paralotnia).
Ponadto w związku z surfingiem warto znać takie określenia, jak:
- bodyboard - ślizg leżąc,
- skimboarding - pochodzący z amerykańskiego Laguna Beach rodzaj surfingu, wykorzystujący mniejszą i cieńszą deskę surfingową. Surfer zaczyna jazdę już na plaży, a ślizga się głównie na płytkiej wodzie, co nie przestaje być widowiskowe.
Zasady surfingu - bezpieczeństwo przede wszystkim!
Wyniki zapytań z wyszukiwarek pokazują, że nie każdy wie nawet, iż osoba uprawiająca surfing to surfer. Istnieje kodeks surfera, w co patrząc na zachowanie osób początkujących na wodzie, czasem ciężko uwierzyć. Wspomnijmy zatem o kilku podstawowych zasadach w surfingu - jak postępować zgodnie z etykietą typową dla tej dyscypliny sportu, żeby dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- Kontroluj swoją deskę surfingową. Nie rzucaj jej, i nie trać z nią kontaktu. Deska jest bardzo twarda i ostra, a więc niebezpieczna w niejednej sytuacji.
- Nie zapominaj o kulturze i komunikacji z innymi surferami w wodzie. Dziękowanie i przepraszanie nie boli. A karma wraca ;)
- Bliskość szczytu fali warunkuje pierwszeństwo w “skorzystaniu” z niej. Zawsze ustąp pierwszeństwa, jeśli ktoś ma bliżej do celu - do peaku fali.
- Szanuj czyjąś falę! Obowiązuje zasada jedna fala = jeden surfer. Tylko podczas nauki surfingu, kiedy w grupie amatorów nie zobaczysz gwałtownych zwrotów i ostrzejszych manewrów, dopuszczalne są łagodne odstępstwa od tej reguły.
- Line up, czyli wodne miejsce oczekiwania na falę i start, dzieli się z reguły na spoty surfingowe dla początkujących, średniozaawansowanych oraz zawodowców. Trzymaj się swojego miejsca w szeregu i nie denerwuj profesjonalistów.
- Ubieraj się wygodnie i bezpiecznie, a nie modnie. Bikini mówimy zdecydowane nie. Otarcia, siniaki i ból nie są przyjemne, nie dodawajmy sobie ekstra zmartwień związanych m.in. ze zgubieniem stroju.
- Dbaj o stan oceanu i plaży. Nie śmieć, sprzątaj po sobie i innych. Ziemia jest tylko jedna i nie wygląda ani na czystą, ani na zadbaną. To bardzo istotny element surferskiego kodeksu.
Dasz się porwać na nurkowe safari do Egiptu - Brothers Islands + Fury Shoal?
Nauka surfingu
Jak możesz sobie pomóc, zanim zaczniesz uczyć się surfingu na surf campie w Europie bądź na innym kontynencie? Oto garść porad ekspertów.
- Ruszaj się i buduj kondycję! Każdy rodzaj aktywności jest dobry. Przed surfingiem najlepiej sprawdzą się regularne pływanie (zwłaszcza kraulem), bieganie, jazda na rowerze, joga, pilates.
- Jeździsz na deskorolce? Świetnie - w nauce surfingu przydatne są ruchy (i koordynacja) podobne właśnie do tych, jakie wykonujesz podczas jazdy na longboardzie.
- Masz doświadczenie w chodzeniu po linie? Slackline nie jest Ci obcy? Pierwsze kroki na desce surfingowej będą zatem znacznie łatwiejsze.
- Zadbaj o mięśnie pleców. Wybieraj podciąganie, martwy ciąg, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia czy wyprosty tułowia na ławce rzymskiej.
- Wzmocnij ręce. Zakwasy na ramionach i nie tylko z pewnością pojawią się na samym początku.
- Ucz się surfingu stopniowo. Pojedyncza lekcja powinna mieć miejsce jedynie raz dziennie i trwać max. do 2 h. To zdecydowanie wystarczy.
- Pracuj nad umiejętnościami pływackimi i wstrzymywaniem powietrza pod wodą. Do tego ostatniego wystarczy Ci nawet własna wanna i stoper/minutnik/zegarek albo po prostu smartfon.
Kelly Slater a “Baywatch” i nie tylko
Forma Kelly’ego Slatera bije na głowę Michaela Jordana czy Rogera Federera. Surfer jest porównywany do Franka Sinatry, określany mianem “Króla mórz i oceanów” czy “Neptuna na shortboardzie”. Niedościgniony idol i nieprzemijający wzór dla kolejnych pokoleń (również osobowy, gdyż Slater od zawsze unikał używek) zdaje się nie starzeć i ani myśli o emeryturze od stawiania czoła swoim ukochanym falom.
Kelly Slater nigdy nie był na Igrzyskach Olimpijskich (bo surfing za późno znalazł się w ich programie), w ciągu swojej kariery zdobył tytuły najmłodszego oraz najstarszego mistrza świata w surfingu, w sumie 11 razy stanął na najwyższym podium i... zagrał w 27 odcinkach “Słonecznego Patrolu”. Słyszeliście o Kelly Slater's Surf Ranch w Lemoore w Kalifornii?
Surf Ranch Kelly’ego Slatera
Koncepcja fali idealnej Kelly’ego Slatera obrazuje nam jedną z ciekawostek o surfingu. Surferskie ranczo Slatera w Kalifornii powstawało dekadę. Sztuczny basen posiada własną wieżę kontrolną odpowiedzialną za wytwarzanie aż 50 rodzajów fal, w tym najwyższej, przeszło 2-metrowej. Od 2018 r. World Surf League organizuje na Surf Ranch Slatera w Lemoore zawody Freshwater Pro.
Masz ochotę na nurkowe wakacje w Tajlandii?
Surfing w Polsce
Gdzie jeździ się na surfing w Polsce? Niskie temperatury wody i brak wysokich fal pojawiających się z dużą regularnością są sporymi minusami dla potencjalnych riderów w naszym kraju. Dlatego surferzy tak często wybierają spoty w Portugalii, Australii, Maroko, Meksyku, angielskiej Kornwalii, na Bali czy na Hawajach. Ale nie zawsze stać nas na tego rodzaju daleki wyjazd na deskę za granicę.
W Polsce surfing uprawia się przede wszystkim nad Bałtykiem. Najbardziej znane surf spoty w naszym kraju znajdziemy tutaj na Półwyspie Helskim i na Zatoce Puckiej (miejsca od Falezy w Jastrzębiej Górze, przez Rozewie, Władysławowo i kultowe już Chałupy aż po Puck i Rewę. W Gdańsku to Wyspa Sobieszewska oraz Górki Zachodnie.
Wymienimy jeszcze Sztutowo, Łebę, Dąbki oraz Kołobrzeg, tzw. polską Kalifornię. Ponadto w Polsce na surfing warto pojechać nad Zalew Szczeciński.
Nieważne, czy wybierzesz się na surfing w Polsce, czy za granicą - przed wejściem do wody nigdy nie pomijaj tak ważnej rozgrzewki.
Pamiętaj, że amatorskie uprawianie sportu ma służyć przede wszystkim rozrywce i miłemu spędzaniu czasu wolnego. Poczucie terytorialności lokalsów w krajach, gdzie surfing jest sportem narodowym, nierzadko wywołuje napięcie już w rejonie line upu. Spinka po godzinach pracy nie sprzyja relaksowi.
Ciesz się nauką surfingu i baw się na falach w Polsce i za granicą! Może w przyszłym roku surfing w Biarritz? Pamiętaj, że bez podjęcia wyzwania, ryzykowania i prób złapania wielu fal nie osiągniesz nawet minimum sukcesu. Nie poddawaj się, walcz z falami i ujarzmiaj je!
Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

Proponowane wyjazdy
Newsletter
Otrzymuj najlepsze oferty z pierwszej ręki
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
*Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Travelspot. Zgodę będziesz mógł w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.