Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Surfing: rodzaje, zasady, nauka. Surfing w Polsce. Znasz Surf Ranch Kelly’ego Slatera?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
surfing-hel

Nie musisz wiedzieć, kim jest Neptun na shortboardzie. Ani kto został zarówno najmłodszym, jak i najstarszym mistrzem świata w surfingu w historii. Ważne, czy naprawdę chcesz zrozumieć ocean i nauczyć się surfować przede wszystkim dla własnej satysfakcji. Zapraszamy na line up!

Surfing nie tylko na Hawajach czy w Kalifornii

Pochodzący najprawdopodobniej z Polinezji w Oceanii surfing pozostaje sportem niszowym. I to ekstremalnym. Jest surowy. Pozwala zjednoczyć się z otaczającą surfera naturą. Nie ma tutaj miejsca na popisywanie się, szpan, bajery. Są za to naturalna adrenalina, odwaga mierzenia się z falami, przesuwanie granic, strach, geniusz i dobre oko.

To nie tylko sport, ale głównie kultura i styl życia, ale i przesądy czy legendy. Potrzebujesz jedynie deski surfingowej, aby sprawdzić siebie w tej niełatwej dyscyplinie. A możesz to zrobić nie tylko w słonecznych stanach USA, Meksyku czy na Tahiti.

Ciekawostką o surfingu jest fakt, że moda na surfing rozpoczęła się tak naprawdę dopiero w 1953 r. Rozpropagowano wówczas zdjęcie z Hawajów z wielką falą w roli głównej, a amatorzy tej dyscypliny z Kalifornii zaczęli tłumnie przylatywać na wyspy w poszukiwaniu idealnych warunków do pływania na desce.

surfing-portugalia

A może rejs po Wyspach Karaibskich dla singli 30-65 lat?

Jakie są rodzaje surfingu?

Surfing jest najtańszym rodzajem tego sportu spośród modnych obecnie i wykorzystujących deski windsurfingu (dodatkowo deska wyposażona jest tutaj w żagiel), wakeboardingu (płyniesz z liną za łódką albo na specjalnym wyciągu) czy kitesurfingu (deskę napędza swoista paralotnia).

Ponadto w związku z surfingiem warto znać takie określenia, jak:

 • bodyboard - ślizg leżąc,
 • skimboarding - pochodzący z amerykańskiego Laguna Beach rodzaj surfingu, wykorzystujący mniejszą i cieńszą deskę surfingową. Surfer zaczyna jazdę już na plaży, a ślizga się głównie na płytkiej wodzie, co nie przestaje być widowiskowe.

surfing-polska

Zasady surfingu - bezpieczeństwo przede wszystkim!

Wyniki zapytań z wyszukiwarek pokazują, że nie każdy wie nawet, iż osoba uprawiająca surfing to surfer. Istnieje kodeks surfera, w co patrząc na zachowanie osób początkujących na wodzie, czasem ciężko uwierzyć. Wspomnijmy zatem o kilku podstawowych zasadach w surfingu - jak postępować zgodnie z etykietą typową dla tej dyscypliny sportu, żeby dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych.

 • Kontroluj swoją deskę surfingową. Nie rzucaj jej, i nie trać z nią kontaktu. Deska jest bardzo twarda i ostra, a więc niebezpieczna w niejednej sytuacji.
 • Nie zapominaj o kulturze i komunikacji z innymi surferami w wodzie. Dziękowanie i przepraszanie nie boli. A karma wraca ;)
 • Bliskość szczytu fali warunkuje pierwszeństwo w “skorzystaniu” z niej. Zawsze ustąp pierwszeństwa, jeśli ktoś ma bliżej do celu - do peaku fali.
 • Szanuj czyjąś falę! Obowiązuje zasada jedna fala = jeden surfer. Tylko podczas nauki surfingu, kiedy w grupie amatorów nie zobaczysz gwałtownych zwrotów i ostrzejszych manewrów, dopuszczalne są łagodne odstępstwa od tej reguły.
 • Line up, czyli wodne miejsce oczekiwania na falę i start, dzieli się z reguły na spoty surfingowe dla początkujących, średniozaawansowanych oraz zawodowców. Trzymaj się swojego miejsca w szeregu i nie denerwuj profesjonalistów.
 • Ubieraj się wygodnie i bezpiecznie, a nie modnie. Bikini mówimy zdecydowane nie. Otarcia, siniaki i ból nie są przyjemne, nie dodawajmy sobie ekstra zmartwień związanych m.in. ze zgubieniem stroju.
 • Dbaj o stan oceanu i plaży. Nie śmieć, sprzątaj po sobie i innych. Ziemia jest tylko jedna i nie wygląda ani na czystą, ani na zadbaną. To bardzo istotny element surferskiego kodeksu.

surfing

Dasz się porwać na nurkowe safari do Egiptu - Brothers Islands + Fury Shoal?

Nauka surfingu

Jak możesz sobie pomóc, zanim zaczniesz uczyć się surfingu na surf campie w Europie bądź na innym kontynencie? Oto garść porad ekspertów.

 • Ruszaj się i buduj kondycję! Każdy rodzaj aktywności jest dobry. Przed surfingiem najlepiej sprawdzą się regularne pływanie (zwłaszcza kraulem), bieganie, jazda na rowerze, joga, pilates.
 • Jeździsz na deskorolce? Świetnie - w nauce surfingu przydatne są ruchy (i koordynacja) podobne właśnie do tych, jakie wykonujesz podczas jazdy na longboardzie.
 • Masz doświadczenie w chodzeniu po linie? Slackline nie jest Ci obcy? Pierwsze kroki na desce surfingowej będą zatem znacznie łatwiejsze.
 • Zadbaj o mięśnie pleców. Wybieraj podciąganie, martwy ciąg, wiosłowanie sztangą w opadzie tułowia czy wyprosty tułowia na ławce rzymskiej.
 • Wzmocnij ręce. Zakwasy na ramionach i nie tylko z pewnością pojawią się na samym początku.
 • Ucz się surfingu stopniowo. Pojedyncza lekcja powinna mieć miejsce jedynie raz dziennie i trwać max. do 2 h. To zdecydowanie wystarczy.
 • Pracuj nad umiejętnościami pływackimi i wstrzymywaniem powietrza pod wodą. Do tego ostatniego wystarczy Ci nawet własna wanna i stoper/minutnik/zegarek albo po prostu smartfon.

surfing-board

Kelly Slater a “Baywatch” i nie tylko

Forma Kelly’ego Slatera bije na głowę Michaela Jordana czy Rogera Federera. Surfer jest porównywany do Franka Sinatry, określany mianem “Króla mórz i oceanów” czy “Neptuna na shortboardzie”. Niedościgniony idol i nieprzemijający wzór dla kolejnych pokoleń (również osobowy, gdyż Slater od zawsze unikał używek) zdaje się nie starzeć i ani myśli o emeryturze od stawiania czoła swoim ukochanym falom.

Kelly Slater nigdy nie był na Igrzyskach Olimpijskich (bo surfing za późno znalazł się w ich programie), w ciągu swojej kariery zdobył tytuły najmłodszego oraz najstarszego mistrza świata w surfingu, w sumie 11 razy stanął na najwyższym podium i... zagrał w 27 odcinkach “Słonecznego Patrolu”. Słyszeliście o Kelly Slater's Surf Ranch w Lemoore w Kalifornii?

surfing-chalupy

Surf Ranch Kelly’ego Slatera

Koncepcja fali idealnej Kelly’ego Slatera obrazuje nam jedną z ciekawostek o surfingu. Surferskie ranczo Slatera w Kalifornii powstawało dekadę. Sztuczny basen posiada własną wieżę kontrolną odpowiedzialną za wytwarzanie aż 50 rodzajów fal, w tym najwyższej, przeszło 2-metrowej. Od 2018 r. World Surf League organizuje na Surf Ranch Slatera w Lemoore zawody Freshwater Pro.

Masz ochotę na nurkowe wakacje w Tajlandii?

Surfing w Polsce

Gdzie jeździ się na surfing w Polsce? Niskie temperatury wody i brak wysokich fal pojawiających się z dużą regularnością są sporymi minusami dla potencjalnych riderów w naszym kraju. Dlatego surferzy tak często wybierają spoty w Portugalii, Australii, Maroko, Meksyku, angielskiej Kornwalii, na Bali czy na Hawajach. Ale nie zawsze stać nas na tego rodzaju daleki wyjazd na deskę za granicę.

W Polsce surfing uprawia się przede wszystkim nad Bałtykiem. Najbardziej znane surf spoty w naszym kraju znajdziemy tutaj na Półwyspie Helskim i na Zatoce Puckiej (miejsca od Falezy w Jastrzębiej Górze, przez Rozewie, Władysławowo i kultowe już Chałupy aż po Puck i Rewę. W Gdańsku to Wyspa Sobieszewska oraz Górki Zachodnie.

Wymienimy jeszcze Sztutowo, Łebę, Dąbki oraz Kołobrzeg, tzw. polską Kalifornię. Ponadto w Polsce na surfing warto pojechać nad Zalew Szczeciński.

Nieważne, czy wybierzesz się na surfing w Polsce, czy za granicą - przed wejściem do wody nigdy nie pomijaj tak ważnej rozgrzewki.

surfing-baltyk

Pamiętaj, że amatorskie uprawianie sportu ma służyć przede wszystkim rozrywce i miłemu spędzaniu czasu wolnego. Poczucie terytorialności lokalsów w krajach, gdzie surfing jest sportem narodowym, nierzadko wywołuje napięcie już w rejonie line upu. Spinka po godzinach pracy nie sprzyja relaksowi.

Ciesz się nauką surfingu i baw się na falach w Polsce i za granicą! Może w przyszłym roku surfing w Biarritz? Pamiętaj, że bez podjęcia wyzwania, ryzykowania i prób złapania wielu fal nie osiągniesz nawet minimum sukcesu. Nie poddawaj się, walcz z falami i ujarzmiaj je!

Sprawdź wyjazdy na travelduck.pl:

Polska Nad morzem

Proponowane wyjazdy