Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Polska - Sudety Zachodnie. Japoński ogród (Siruwia) i inne ciekawe zakątki

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
sniezka-karkonosze

Sudety Zachodnie to najwyższa część Sudetów. W ich obszar wchodzą jednostki położone nie tylko w Polsce, ale też Czechach i Niemczech. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolennicy pieszych eskapad mają Karkonosze. Ci, którzy wolą się wspinać, mogą wybrać skałki w Rudawach Janowickich. Do korzystania ze ścieżek rowerowych zachęcają okolice Szklarskiej Poręby, a najlepszym miejscem na spacer będzie japoński ogród.

Sudety Zachodnie - najwyższa ze wszystkich części Sudetów

Sudety Zachodnie leżą między Doliną Łaby (po zachodniej stronie) a Bramą Lubawską (na wschodzie). Graniczą z Górami Kruszcowymi, Niziną Śląską, Przedgórzem Sudeckim, Sudetami Środkowymi oraz Płytą Północnoczeską. W ich obrębie możemy wyróżnić m.in. Karkonosze, Pogórze Łużyckie, Kotlinę Liberecką. Dzięki temu, że na ich obszarze znajduje się karkonoski szczyt Śnieżka (1602 m), Sudety Zachodnie są najwyższą partią Sudetów.

szlak-na-sniezke

Ogród japoński w Sudetach, czyli orient w polskim wydaniu

Siruwia to nie tylko ogród, ale właściwie kawałek prawdziwej Japonii na polskiej ziemi. Znajduje się w Przesiece, na wysokości 600 m n.p.m. i ma powierzchnię 1,5 ha. Mimo że ogród jest tak bardzo różny od otoczenia, doskonale wtapia się w całość. Znajdziemy tu przystań pełną różnorodnych roślin, strumieni, stawów, wodospadów oraz licznych akcentów kultury japońskiej, która przenosi nas w krainę orientu.

siruwia-bonsai

To doskonałe miejsce na weekendowe spacery w otoczeniu wszechobecnej zieleni. Ogród japoński wita symboliczną bramą Toi. Jej przekroczenie, według założeń tamtejszej kultury, oznacza przejście ze świata doczesnego do magicznego. Kompozycja ogrodu jest przemyślana w każdym detalu, tutaj nawet najdrobniejszy kamień został położony celowo.

Poza bogatą roślinnością na obszarze ogrodu znajdziemy także wystawę poświęconą japońskiej kulturze i historii, wystawę zachwycających bonsai, a nawet wystawę lalek. Wśród tych sprzyjających okoliczności przyrody często organizowane są wydarzenia artystyczne. Atrakcją dla najmłodszych piechurów będzie pobliski plac zabaw, który jest najwyżej położony ze wszystkich na Dolnym Śląsku.

przesieka-wodospad-podgornej

Kolejnym wartym uwagi miejscem w Sudetach jest Kaplica Czaszek.

Dolina Pałaców i Ogrodów - jeleniogórski park kulturowy

Region Sudetów Zachodnich zachwyca mnogością starych budowli. Szereg imponujących rezydencji znajdziemy szczególnie w Dolinie Pałaców i Ogrodów w okolicach Jeleniej Góry. Ich powstanie zawdzięczamy królowi pruskiemu, który przekształcił pałac w Mysłakowicach na swoją letnią rezydencję. Wraz z nim zaczęły się tu osiedlać także inne wysoko postawione osoby.

Dzięki temu mamy kilkadziesiąt odrestaurowanych zamków, pałaców i dworków. Najciekawsze znajdziemy w Łomnicy, Staniszowie, Wojanowie, Bobrowie, Bukowcu i Karpniku. Niektóre z nich przywodzą na myśl istnie bajkowe wyobrażenia, wszystko to za sprawą zachwycających sterczyn, wież, wykuszów i balkonów.

Chcesz pojechać na warsztaty zielarskie w Sudety?

Śnieżka - najwyższy szczyt Karkonoszy

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy. Wznosi się na wysokość 1603 m n.p.m. i wyrasta przeszło 200 m ponad Czarną Kopę (1407 m n.p.m.). Jest szczytem granicznym, po którego polskiej stronie znajdziemy 3 obiekty obserwatorium meteorologicznego i schroniska. Wszystkie budynki mają charakterystyczny kształt, który przypomina latające spodki. Znajdziemy tu małe muzeum, gdzie zgromadzono zabytkową aparaturę meteorologiczną.

sniezka-zima

Śnieżka jest górą wyjątkową. W trakcie roku średnia temperatura wynosi tu 0,4°C. Przez 200 dni panują przymrozki, a przez pozostałe miesiące zachmurzenie. Na szczyt Śnieżki prowadzą różne szlaki. Najchętniej przemierzanym jest ten, który rozpoczyna się przy słynnym kościele Wang w Karpaczu i wiedzie przez Polanę, Samotnię oraz Strzechę Akademicką.

Sprawdź, gdzie w Polsce spędzić urlop z dala od tłumów.

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang w Karpaczu to najstarszy i najważniejszy zabytek w Karpaczu Górnym. Kościółek Wang pochodzi z XII w. Drewniana świątynia została w XIX w. rozebrana na części, by z norweskiej wioski Vang statkiem w skrzyniach trafić do Berlina, a potem do Karpacza.

Słupy i kolumny w środku kościoła są ponoć wykonane z łodzi wikingów i pokrywa je pismo runiczne. Poszczególne części były tak zniszczone, że podczas rekonstrukcji wykorzystano tylko jedną piętnastą oryginalnych fragmentów. Cała konstrukcja powstała bez użycia gwoździ. Do oryginalnych dwunastowiecznych części należą m.in. rzeźbione nordyckie lwy.

swiatynia-wang-w-karpaczu

Sprawdzisz ofertę obozu dla dorosłych w górach?

Zamek Czocha

Zamek Czocha to potężna warownia, która wznosi się nad Jeziorem Leśniańskim. Miejsce osnute jest taką tajemnicą, że nie do końca wiadomo, kto faktycznie zbudował ten zamek. Z danych historycznych wiemy, że budowla dzielnie opierała się przed naporem taborytów podczas wojen husyckich. Mimo wszystko zamek został przez nich zdobyty w 1434 r.

Potem był rozbudowywany przez kolejnych właścicieli. Najważniejszą modernizacją była ta po wojnie 30-letniej, która ukazała nieprecyzyjność i przestarzałość ówczesnego systemu obronnego zamku. Późniejsze wydarzenia nie były łaskawe, gdyż warownia została niemal zupełnie zniszczona przez pożar w 1793 r.

Po tych wydarzeniach zamek Czocha został kupiony przez Ernsta Gütschowa, przemysłowca z Drezna. Przebudowa pochłonęła blisko 4 mln zł. Zamek został wypełniony kosztownymi meblami, antykami, dziełami sztuki i zabytkowymi militariami. Kradzieże za czasów drugiej wojny światowej przyczyniły się do tego, że aktualnie niewiele z tych elementów zachowało się dla zwiedzających, jednak mimo ich braku warownia nadal jest miejscem godnym uwagi.

zamek-czocha

Jaskinia Niedźwiedzia Kletno

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie to największa sudecka jaskinia. Ma korytarze, których długość przekracza 3 km, a różnica poziomów sięga 60 m. Dla turystów dostępna jest trasa o długości 360 m. Jej szlak wiedzie środkowym piętrem jaskini.

Wewnątrz jaskini Niedźwiedziej można spotkać nietoperze, zobaczyć szkielet niedźwiedzia jaskiniowego i zachwycającą szatę naciekową. Są to stalaktyty, czyli naciekowe formy, których układ kształtuje imponujące kaskady i draperie.

jaskinia-niedzwiedzia-kletno

Kopalnia Uranu w Kletnie

Kopalnia Uranu w Kletnie to destynacja dla wszystkich, którzy szukają ciekawostek geologicznych. Kopalnia Uranu w Kletnie przez miliony lat przechodziła różne geoprocesy i eksploatacje górnicze. Obecnie jest unikalną atrakcją turystyczną, uchylającą rąbek tajemnicy tajnej sowieckiej kopalni. Obfituje mnóstwem kolorowych minerałów i można ją odwiedzać także nocą.

Odbywają się tu warsztaty geologiczne, w ramach których można odbyć szybki instruktaż rozpoznawania minerałów. Interesującą propozycją jest ekstremalna przygoda w Masywie Śnieżnika. To okazja do obejrzenia niedostępnych sztolni oraz średniowiecznych rud żelaza (pozostałości sprzed 600 lat).

Wszystko odbywa się pod kierownictwem wykwalifikowanych przewodników i w pełnym wyposażeniu w kaski wspinaczkowe, kombinezony, latarki czołowe i rękawice ochronne.

kopalnia-uranu-kletno

Po wizycie w kopalni może zainteresują Cię warsztaty geologiczne w Sudetach?

Ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie

Sudety Zachodnie zachęcają do aktywnego wypoczynku. Jednym z takich miejsc są ścieżki rowerowe w Szklarskiej Porębie. Ich łączna długość to aż 450 km! Trasy mają długość od 8 do 50 km, wszystkie położone są w otoczeniu niezapomnianych widoków. Różnią się nie tylko długością, ale też skalą trudności (od 1 do 5). Do najpopularniejszych należą: Karkonoski ekspress pod Reglami, Pętla dwóch rzek i Mała Szklarska Pętla.

Rudawy Janowickie na trekking

Rudawy Janowickie leżą we wschodniej części Sudetów Zachodnich. Jest to skupisko skałek granitowych (najobficiej występują w masywach m.in. Sokolika, Krzyżnej Góry i na  Janowickich Garbach) i gnejsowych. Znajdziemy też formy z amfibolitów i zlepieńców.

Warto się tu pojawić chociażby dlatego, że zobaczymy największą ilość porozrzucanych skałek, tzw. skalnych miasteczek w całych Sudetach. Przebywając w tej okolicy, nie sposób pominąć kolorowych jeziorek w Rudawach Janowickich, miejsca magicznego, barwnego i epatującego doskonałością świata przyrody!

kolorowe-jeziorka

Sprawdź oferty wyjazdów w góry z travelduck.pl:

Ciekawostki Polska W gorach

Proponowane wyjazdy