Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Kaplica czaszek i nieziemskie widoki. Świetne miejsca w Sudetach Środkowych

Joanna Jędrzejczyk
Joanna Jędrzejczyk
Przeczytasz w 3 min 0
sudety-srodkowe-trekking

Atrakcje Sudetów Środkowych można długo wymieniać, ale jest kilka miejsc, do których szczególnie warto zajrzeć. Będąc w Kudowie-Zdrój, nie można pominąć jednej z największych ciekawostek w regionie - Kaplicy Czaszek. Po miejskiej wycieczce i poznaniu odrobiny historii najlepiej zrelaksować się we wspaniałym otoczeniu przyrody, jakie serwują Góry Sowie, jedno z najbardziej zróżnicowanych pod względem wysokości pasm Sudetów Środkowych.

Punkty widokowe w Górach Sowich

Park Krajobrazowy Gór Sowich to idealny obszar na wędrówki, trekking i niespieszne spacery. W Górach Sowich można znaleźć wiele wspaniałych punktów widokowych. Jednym z nich jest najwyższy szczyt tego pasma - Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Dodatkowo można tam wejść na wieżę. Żelbetowa owalna konstrukcja z początku XX w. oferuje wspaniały widok na okolicę.

Jeżeli wybierasz się na Wielką Sowę zimą, pamiętaj, że do wieży wejdziesz tylko w weekendy. Latem nie ma takich obostrzeń, panoramę z jej tarasu można podziwiać od maja do października 7 dni w tygodniu. Wstęp jest płatny, bilet kosztuje kilka złotych.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc zachęcamy do zdobycia dwóch pozostałych szczytów Gór Sowich: Małej Sowy i Kalenicy. Warto też pospacerować po przepięknej (szczególnie latem i jesienią) Polanie Jungowskiej.

gory-sowie-sudety-srodkowe

Indiańskie tipi w Bieszczadach?

Szlaki turystyczne i rowerowe w Górach Sowich

Co trzeba zobaczyć i gdzie pójść w Górach Sowich? Najlepiej wszystko i wszędzie, ale dobrą wiadomością jest to, że główne szlaki turystyczne biegną obok lub przez najpiękniejsze atrakcje regionu.

W Górach Sowich koniecznie wybierz się na spacer, trekking lub rowerową wyprawę:

  • głównym Szlakiem Sudeckim im. M. Orłowicza, który wiedzie z Jedliny-Zdroju, przez Rzeczkę, zbocza Wielkiej Sowy, Rezerwat Przyrody Bukową Kalenicę aż do stoków Srebrnej Góry.
  • Szlakiem żółtym prowadzącym ze wsi Walimia na Wielką Sowę.
  • Szlakiem martyrologii, który powstał, aby upamiętnić więźniów oddziału obozu Gross-Rosen. Spacerując szlakiem, mija się pozostałości po ich niewolniczej pracy przy projekcie kompleksu Riese. Trasa prowadzi z Jugowic, przez Walim, Osówkę i Kolce do wioski Głuszyca Górna.
  • Szlakiem Podziemi Gór Sowich (żółty szlak rowerowy) - jest to 15-kilometrowa pętla z Głuszycy i z powrotem. Jedzie się wzdłuż torów kolejki wąskotorowej, przez Soboń i Osówkę.
  • Niebieskim szlakiem rowerowym - to kolejna pętla, tym razem z Nowej Rudy. Przejażdżka będzie wiodła przez Przygórze, Przełęcz Woliborską, Przełęcz pod Gołębią, fort Donjon (muzeum w Srebrnej Górze), wzdłuż trasy kolejki Sowiogórskiej i z powrotem.

rowerowy-trekking-sudety

Znasz już rowerowy szlak Green Velo?

Architektura Gór Sowich

Po wyprawach trekkingowych i spacerach w otoczeniu wspaniałej flory i fauny warto dla kontrastu zobaczyć bardzo ciekawe wiadukty i zamki. Najładniejsze wiadukty są w Zdrojowisku, Nowej Rudzie oraz pod Ostrogiem. Z kolei zamki i twierdze można podziwiać na górze Choina (Zamek Grodno), Zamkowej Górze (strażnica w Nowej Rudzie), w Pieszycach (“Wersal Śląska”) i w okolicach Srebrnej Góry (Twierdza Srebrnogórska).

Interesujesz się zielarstwem?

Kaplica czaszek w Kudowie-Zdrój

Kaplica pełniąca funkcje ossuarium to jedna z największych atrakcji Kudowy-Zdrój. Powstały na przestrzeni lat 1776–84 budynek znajduje się kilometr od centrum miasta. Wizyta w miejscu, w którym ściany i sufit są misternie wyłożone ludzkimi szczątkami to wyjątkowe przeżycie. W kaplicy znajduje się ok. 3 tys. czaszek oraz kości osób, które zginęły w okolicy w czasie wojen oraz epidemii. Pod kaplicą jest krypta, w której złożono niemal 30 tys. szczątków.

kaplica-czaszek-sudety

A może jesteś miłośnikiem magicznych wypraw po Bieszczadach?

Adolf Hitler w Górach Sowich

W latach 1943-45 w Górach Swoich realizowany był projekt Riese, największe tego rodzaju przedsięwzięcie budowlano-górnicze III Rzeszy. Jednym z celów projektu Riese było wybudowanie kwatery dla Adolfa Hitlera, która miała powstać na zamku Książ.

Prace adaptacyjne na zamku doprowadziły do wielu uszkodzeń zabytkowych wnętrz. Budowa nie została ukończona, wzniesiono tylko podziemne bunkry, wykorzystując w tym celu więźniów obozów, mieszkańców zlikwidowanego łódzkiego getta i jeńców wojennych.

Obecnie można zwiedzać tylko niektóre z zachowanych obiektów, m.in. kompleks w Osówce (“podziemne miasto”), we Włodarzu i w Rzeczce (Muzeum Sztolni Walimskich), ale warto je zobaczyć, ponieważ olbrzymie sztolnie robią niesamowite wrażenie.

riese-bunkier-sudety

Czytaj więcej o wyprawach w polskie Tatry.

Przejażdżka pod ziemią - Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Dla ciekawskich i żądnych tajemnic podróżników Góry Sowie mają jeszcze jedną atrakcję - podziemia kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie. W dawnym miejscu wydobycia “czarnego złota” mieści się muzeum Dawna Kopalnia Nowa Ruda. Zapoznasz się tam z historią górnictwa, obejrzysz dyspozytornię i przejedziesz się oryginalną, górniczą kolejką.

Sudety Środkowe to wyjątkowe miejsce, w którym warto spędzić kilka dni. Z pobytu będą zadowoleni zarówno fani aktywnych form wypoczynku, jak i tropiciele tajemnicy i miłośnicy architektury oraz fortyfikacji.

Beskidy Wschodnie również są warte uwagi.

Polecamy wyjazdy z travelduck.pl:

W gorach Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy