Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Obóz narciarski dla dzieci. Co warto wiedzieć, jak się przygotować, najpopularniejsze destynacje

Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Katarzyna Krzyżak-Litwińska
Przeczytasz w 9 min 0
oboz-narciarski

Coraz więcej dzieci i nastolatków chce aktywnie spędzać ferie zimowe. Rodzice coraz częściej wysyłają swoje pociechy na obóz narciarski. Jak wybrać organizatora? Jak przygotować dziecko? Jakie są najlepsze destynacje?

Prawie 4 miliony Polaków jeździ na nartach. Liczba ta ciągle się powiększa. Niektóre z nich nauczą się jeździć same, innym technikę pokażą rodzice, a kolejne wyszkolą się pod okiem instruktora na obozie narciarskim. Organizowane poza granicami kraju obozy narciarskie i snowboardowe są od kilku lat bardzo popularne.

Narty i zorza polarna w Finlandii.

Sporty zimowe - organizator i kadra obozu

Zanim zaczniesz razem z dzieckiem wybierać idealną destynację na białe szaleństwo, znajdź odpowiedniego operatora wyjazdu.

Tę decyzję lepiej podjąć w gronie dorosłych, ponieważ dzieci nie biorą zwykle pod uwagę racjonalnych kwestii i są zbyt podatne na reklamę i presję rówieśników.

Im szybciej rozpoczniesz przeglądanie ofert, tym więcej będziesz mieć czasu, by każdą dokładnie przemyśleć, a jej organizatora zapytać o wszystkie nurtujące Cię sprawy. Rzetelna firma z doświadczoną kadrą to swoisty znak jakości, który przekłada się na zadowolenie i bezpieczeństwo uczestników obozu.

Czym jest ubezpieczenie kosztów leczenia?

Szukając touroperatora idealnego, lepiej jest wziąć pod uwagę firmy z dużym doświadczeniem w organizacji obozów zimowych, o ugruntowanej pozycji na rynku. Długi staż w branży zazwyczaj idzie w parze z dbałością o wszelkie szczegóły - tu liczy się nie tylko szeroka oferta, ale przede wszystkim wykwalifikowana kadra, dobre warunki zakwaterowania i wyżywienia, a także licencjonowany, sprawdzony transport.

Trzeba pamiętać, że zupełnie inną specyfikę mają letnie kolonie czy obozy. Zimowy wyjazd to absolutnie odmienny klimat. Narciarstwo klasyczne, narciarstwo alpejskie czy jazda na deskach snowboardowych to zajęcie kontuzjogenne, w górskich warunkach, które mogą zmienić się w minutę.

warunki-na-stokach

Właśnie dlatego instruktorzy i wychowawcy, którzy jadą z dziećmi na obozy narciarskie, muszą być nie tylko ekspertami w swojej dziecinie, ale również dobrymi, empatycznymi ludźmi, którzy wiedzą, jak zachować się w trudnych momentach.

Zanim omówisz z pociechami szczegóły, popytaj znajomych o ich doświadczenia z obozami narciarskimi dla dzieci. Ważne są także cena (choć zbyt niska może być podejrzana i powinna wzbudzić wątpliwości) i daty wyjazdów (niektóre firmy organizują turnusy w terminach innych niż ferie wypadające w danym województwie).

Pamiętaj, że prawdziwe biuro turystyczne musi posiadać wpis do Rejestru Organizatorów i Pośredników Turystycznych w województwie, w którym ma główną siedzibę oraz certyfikat gwarancji ubezpieczeniowej.

W przypadku zimowych obozów sportowych szczególnie dokładnie trzeba sprawdzić, w jaki sposób firma zadba o zdrowie i bezpieczeństwo jej uczestników. Najlepszą kadrę stanowią instruktorzy z przygotowaniem pedagogicznym i zajmujący się na co dzień daną dyscypliną np. narciarstwem klasycznym lub nartami biegowymi.

Wychowawcy powinni mieć także ukończone specjalne szkolenie dla opiekunów wycieczek, kursy pierwszej pomocy. Dodatkowym atutem będzie znajomość języka kraju, w którym odbywa się obóz. By móc w pełni zająć się podopiecznymi, instruktorzy nie mogą koordynować zbyt dużej grupy. Koniecznie dopytaj organizatora, jak liczne grupy docelowo przewiduje.

Ustawowo liczba dzieci pod opieką jednego wychowawcy nie może przekraczać 20 osób w przypadku dzieci starszych (czyli takich, które skończyły 10 lat). Jeżeli uczestnikami zimowiska są młodsze dzieci, poszczególne grupy mogą mieć maksymalnie 15 osób.

Najlepsze biura podróży starają się zapewnić swoim klientom lepszy komfort niż przewiduje ustawodawca i przyjmują kryteria odpowiednio po 15 i 10 dzieci przypadających na jednego instruktora.

Obóz zimowy dla dziecka - ubezpieczenie

Pytaj o wszystko: jakimi autokarami podróżować będą dzieci, czy będą ubezpieczone (czy dodatkową polisę trzeba wykupić samodzielnie), gdzie będą zakwaterowane, jakie osiągnięcia mają na koncie instruktorzy. W sytuacji, gdy chodzi o bezpieczeństwo i zadowolenie Twojego dziecka, nie ma miejsca na kompromisy!

Równie ważny, jak wybór operatora, jest wybór polisy ubezpieczeniowej. Niektórzy organizatorzy zapewniają ją w cenie. Nie zawsze jest to najlepsza opcja. Gdy to Ty decydujesz, kto będzie ubezpieczał Twoje dziecko, masz większe pole manewru i możesz wybrać najkorzystniejszą opcję. Możesz poprzestać na wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczeń Zdrowotnych, ale ochrona, którą zapewnia, niekiedy okazuje się zbyt mała.

narty

Karta EKUZ daje dostęp do darmowych świadczeń tylko w wymiarze, w jakim są one bezpłatne dla obywateli kraju, w którym doszło do wypadku lub choroby. Na przykład, jeżeli do nieszczęścia dojdzie we Francji, może się okazać, że trzeba będzie z własnej kieszeni opłacić 20% kosztów leczenia - takie przepisy obowiązują nad Sekwaną. Opatrzenie skręconej kostki czy złamanej ręki może kosztować tam nawet 2-3 tys. EUR.

Przeczytaj o ubezpieczeniu kosztów leczenia

Renoma firmy, kadra i ubezpieczenie to nie jedyne kwestie warte przemyślenia. Bardzo istotny jest także program obozu. Doświadczony organizator gwarantuje możliwie dużo zajęć i stosunkowo niedużo czasu wolnego. Takie rozwiązanie nie tylko niweluje tęsknotę za domem, ale sprawia, że dzieci mają mniejszą możliwość realizowania niemądrych pomysłów.

W przypadku obozu sportowego, musisz m.in. wiedzieć, ile godzin dziennie i ile razy dziennie będą odbywać się zajęcia na stoku.

Narty biegowe czy narciarstwo alpejskie?

W zimowych obozach sportowych mogą brać udział zarówno zaawansowani narciarze i snowboardziści, jak i początkujący amatorzy białego szaleństwa. Organizatorzy zwykle zapewniają szeroki wachlarz poziomów szkoleń. Pierwsze szusy na nartach stawiać mogą już 4-letnie maluchy, są jednak zbyt małe, by pojechać na kilkudniowe wyjazdy bez rodziców.

Na desce snowboardowej swoich sił po raz pierwszy zazwyczaj próbują 10-latki i w tym wieku mogą już jechać na kilka dni bez opiekunów.

Według psychologów i trenerów, dziecko, które chce skorzystać z zagranicznego obozu sportowego powinno mieć przynajmniej 11 lat. Tak naprawdę jednak najlepiej samo dziecko wie, kiedy jest gotowe na kilku-, a nawet kilkunastodniowy samodzielny wyjazd. Koniecznie trzeba z nim tę kwestię przedyskutować.

Ważne jest także ustalenie poziomu zaawansowania. Jeżeli nastolatek już wcześniej uczył się jeździć i pewnie czuje się na stoku, warto znaleźć mu organizatora oferującego doszkalanie, korzystanie ze snow-parków oraz możliwość jazd na trudniejszych stokach z długimi trasami zjazdowymi.

Dla nastolatków powyżej 12 r. ż. świetne wówczas będą oferty z większą liczbą godzin na stoku (np. dwa razy dziennie po 4 godziny lub raz dziennie przez 6-7 godzin).

Przed ostatecznym dokonaniem zapisu, koniecznie porozmawiaj z dzieckiem i dopytaj, jaką dyscyplinę sportu chce uprawiać. Może chce zamienić dwie deski na deskę snowboardową, spróbować narciarstwa biegowego lub wrócić do jazdy na sankach.

snowboard

Zmuszanie pociechy do wyjazdu na obóz sportowy z dyscypliną, której nienawidzi w roli głównej, prowadzi tylko do frustracji i nieporozumień. Dobrze także skonsultować przed wyjazdem z lekarzem, czy nie ma przeciwwskazań do uprawiania konkretnego sportu.

Same sporty zimowe to nie wszystko

Gdy znasz już program, kadrę i warunki ubezpieczenia, dopytaj także o  zakwaterowanie i wyżywienie. Czasy, gdy uczestnicy zimowiska gnieździli się w kilkunastoosobowych pokojach ze wspólną łazienką na korytarzu, powinny odejść do lamusa. Dzieci dobrze czują się w 2-4 osobowych pokojach. Ważne, by każdy z nich miał swoją łazienkę. Idealnie, aby był tam też aneks kuchenny.

Dobre biura turystyczne kwaterują dzieci w hotelach, które zapewniają dodatkowe atrakcje – na przykład basen lub jacuzzi, w których można zrelaksować się po całodziennym treningu na stoku. Nie każdy nastolatek potrafi przygotować sobie posiłek, a codzienne stołowanie się w restauracjach to duży wydatek. Dlatego dzieci na obozach zimowych powinny mieć zapewnione posiłki w miejscu, w którym nocują.

Istotne jest także, by mogły coś zjeść, gdy są na stoku, rzetelni touroperatorzy gwarantują podopiecznym pełnowartościowe lunch boxy.

Najlepsze destynacje na sporty zimowe w Alpach

Nie istnieje jedna destynacja idealna. Różne poziomy umiejętności i temperamenty przekładają się na odbiór danego kurortu. Mimo wszystko są miejsca uznawane za “pewniaki”, które dostarczą rozrywki narciarzom i snowboardzistom na różnych etapach wtajemniczenia.

Istnieją miejsca słynące z idealnej pogody, świetnej infrastruktury oraz różnorodnych stoków narciarskich, które podobają się zarówno fanom narciarstwa alpejskiego, jak i deski snowboardowej.

Sprawdzonym wyróżnikiem wszechstronności ośrodków narciarskich, oferujących jednocześnie łatwe i trudne trasy dla amatorów i koneserów, przygotowane przez ratraki stoki, jak i ośnieżone zbocza do jazdy w puchu, jest ranking ADAC. W minionych latach w tym zestawieniu na pierwszych miejscach znalazły się ośrodki takie, jak Portes du Soleil, 4 Vallées, Matterhorn Ski Paradise, Les 3 Vallées i Paradiski.

matterhorn-ski-paradise

Portes du Soleil, czyli Wrota Słońca

Portes du Soleil to region narciarski, w skład którego wchodzi kilka francuskich miejscowości z fantastyczną infrastrukturą turystyczno–noclegową (Avoriaz, Châtel, Les Gets i Morzine i 4 mniejsze wioski). Portes du Soleil znajduje się w przepięknym zakątku Francji (Górnej Sabaudii), pomiędzy Jeziorem Genewskim a  Mont Blanc.

Wrota Słońca zajmują  ponad 400 km², z czego łączna długość tras ciągnących się wzdłuż granicy francusko-szwajcarskiej to aż 650 km. Dwieście nowoczesnych wyciągów gwarantuje płynne rozładowywanie kolejek.

Prawie 100 restauracji na stoku kusi zarówno lokalnymi przysmakami, jak i europejskimi standardami. Stacje narciarskie znajdują się po obu stronach granicy, oprócz oznakowanych, ratrakowanych tras oferują wymarzone tereny do jazdy w głębokim śniegu lub zjazdów po dzikich zboczach. To miejsce doskonałe zarówno dla początkujących, jak i żądnych wrażeń fanów sportów ekstremalnych.

Avoriaz to ośrodek narciarski uważany za jeden z najbardziej ekologicznych w Europie. Les Gets z kolei nastawione jest bardziej na dzieci, znaleźć można tu liczne szkółki i stoki wyposażone w tzw. magic carpet i liny przydatne przy ćwiczeniach. Morzine kusi tradycyjną zabudową i umiłowaniem historii.

Abondance to doskonałe miejsce dla rodzin z niedużymi pociechami - jest tu wiele miejsc, w których można pojeździć na sankach.

La Chapelle d’Abondance oferuje liczne trasy zarówno dla fanów narciarstwa klasycznego, narciarstwa alpejskiego, jak i narciarstwa biegowego.

Rozległy zróżnicowany teren, trasy o różnym stopniu zaawansowania i stosunkowo długi sezon (od listopada do kwietnia) sprawiają, że rokrocznie Wrota Słońca odwiedzają tysiące narciarzy.

4 Vallées, czyli Cztery Doliny 

4 Vallées to ogromny rejon narciarski, który łączy kilka mniejszych miejscowości-ośrodków narciarskich (m.in. Verbier i Nendaz). Położony przy granicy ze Szwajcarią przyciąga amatorów białego szaleństwa z całego świata.

verbier

Znajdują się tu nie tylko świetne trasy narciarskie i snowboardowe, ale i szlaki dedykowane zimowemu trekkingowi. Tutaj nie sposób się nudzić! Nendaz słynie ze snowparków, tras do trekkingu w rakietach śnieżnych, lodowisk i oczywiście stoków narciarskich.

Verbier to miejscowość położona na słonecznym stoku, której klimat i uroda są niepowtarzalne. Wybudowane tutaj tradycyjne, drewniane domki wyglądają magicznie, gdy ich dachy pokryte są śniegiem, a z rynien zwisają sople.

Matterhorn Ski Paradise

Matterhorn Ski Paradise to najpiękniejszy ośrodek narciarski w Szwajcarii. Jego symbolem jest majestatycznie górujący czterotysięcznik Matterhorn. Co ciekawe, urokliwa wioska otoczona jest przez jedną trzecią wszystkich alpejskich czterotysięczników!

Gdy widoczność jest dobra, z punktu widokowego umiejscowionego na Małym Matterhornie, zobaczyć można potężne sylwetki 38 szczytów, których wysokość przekracza 4000 m. Matterhorn Glacier Paradise to najwyżej położony ośrodek narciarski w Alpach, dzięki czemu szusować można tu także latem.

Les 3 Vallées, czyli Trzy Doliny

Trzy Doliny to jeden z najpiękniejszych, największy i najwyżej położony w Europie region narciarski. Łącznie 600 km wspaniale przygotowanych tras wiedzie przez trzy malownicze doliny Belleville, Courchevel i Méribel.

belleville

Poziom przygotowania stoków, nowoczesne wyciągi i infrastruktura sprawiają, że Trzy Doliny można śmiało nazwać alpejską mekką sportów zimowych. Nie tylko Francuzi uwielbiają spędzać tu wolny czas. Najniższy punkt Doliny, Les Allues mierzy 1100 m n.p.m, a najwyższy Sommet des 3 Vallées to 3230 m n.p.m.

Ponad 300 z 340 tras znajduje się na wysokości ponad 1800 m n.p.m, dzięki czemu są tu nie tylko wyjątkowe warunki, ale i zapierające dech w piersiach widoki. Łącznie na terenie Les 3 Vallées znajduje się 25 szczytów i 4 lodowce.

Ogromna różnorodność stoków narciarskich, liczne szlaki do freeride, snow parki, wysokogórskie krajobrazy, hotele i restauracje (na 52 aż 12 ma przynajmniej jedną gwiazdkę Michelin) jak magnes przyciągają zarówno początkujących narciarzy, jak i wyczynowców!

Trzy Doliny cenią sobie także rodziny z dziećmi. Ośrodki na terenie Les 3 Vallées zapewniają szereg rozrywek po zejściu ze stoku: tory na sanki, szlaki do trekkingu, ośrodki SPA i centra handlowe.

Paradiski - nowoczesny resort

Paradiski to region położony we francuskich Alpach Sabaudzkich. Powstał jako połączenie ośrodków Les Arcs (wraz z Peisey&Vallandry) z La Plagne. Dziś składają się na niego 4 stacje narciarskie.

Co ciekawe, w odróżnieniu od pozostałych ośrodków, Paradiski nie jest sielską wioską zabudowaną domkami w stylu chalet, tutaj dominują modernistyczna zabudowa i nowoczesne apartamentowce doskonale dostosowane do potrzeb narciarzy.

Do Paradiski przyjeżdżają fani dużej prędkości rozwijanej na desce lub nartach. Wyróżniający się dużym kątem nachylenia wierzchołek lodowca Aiguille Rouge jest idealnym miejscem do bicia rekordów prędkościowych w jeździe na nartach. Ostatni ustanowiony tutaj rekord zjazdu wyniósł aż 229 km/h!

Jednak Paradiski to nie tylko ekstremalne trasy dla tych, którzy kochają adrenalinę. Znajdują się tu też łagodniejsze zjazdy, a po nartach czy snowboardzie można wypróbować tory bobslejowy i saneczkowy.

paradiski

Najlepsze destynacje dla sportów zimowych w Tatrach

Choć najlepsze ośrodki narciarskie znajdują się przy granicy szwajcarsko–francuskiej, nie oznacza to, że dziecko koniecznie musi spędzić obóz narciarski czy snowboardowy w Alpach. Przyzwoite warunki można znaleźć także bliżej. Oto najlepsze trasy narciarskie w Tatrach:

  • Kotelnica w Białce Tatrzańskiej to ośrodek, który tworzą 2 stacje narciarskie: Kotelnica oraz Bania. Ich połączenie zaowocowało stworzeniem jednego z największych i najpopularniejszych kompleksów narciarskich w Polsce. Co ważne, niektóre z tutejszych szlaków mają homologację FIS. Przez stoki o zróżnicowanej trudności wiedzie kilka tras, których łączna długość wynosi 14 km. Większość z nich to łatwe szlaki, więc czas chętnie spędzają tu rodzice z dziećmi. Ośrodek Kotelnica Białczańska jest połączony nowym wyciągiem z sąsiednią stacją Białka Tatrzańska-Kaniówka.
  • Jurgów Ski to ośrodek znajdujący się tuż przy granicy Polski i Słowacji. Narciarze i snowboardziści znajdą tutaj 7 tras narciarskich o zróżnicowanej skali trudności. Najkrótsza ma 120 metrów, najdłuższa 1150 metrów. W sumie amatorzy białego szaleństwa mają do dyspozycji 4,5 km tras. Jurgów Ski chętnie odwiedzają fani bardziej ekstremalnych szusów - może pochwalić się jedną z najtrudniejszych tras narciarskich na Podhalu. W niewielu innych miejscach po polskiej stronie Tatr znaleźć można trasę czarną lub czerwoną.  Nie oznacza to jednak, że brakuje tutaj łatwiejszych stoków. Mniej zaawansowani narciarze mają do dyspozycji trasę zieloną. Są również wyciągi dla maluszków. Stoki narciarskie są sztucznie naśnieżane, oświetlone i ratrakowane.
  • Małe Ciche to stacja narciarska oferująca narciarzom i snowboardzistom najpiękniejsze widoki na Tatry. Spokojna okolica z bogatą bazą noclegową i dobrze przygotowane mniej wymagające trasy przyciągają początkujących amatorów białego szaleństwa i rodziny z mniejszymi dziećmi. Ośrodek oferuje łagodne niebieskie trasy, których średnie nachylenie stoku wynosi 17%.

Powyższe propozycje ośrodków narciarskich to tylko ułamek wspaniałych regionów, jakie znaleźć można w Europie. Biura turystyczne organizują obozy zimowe w niemal każdym zakątku świata.

Przeczytaj więcej o aktywnych wakacjach z dzieckiem w górach w Polsce.

narty-snowboard

Jak wyposażyć dziecko na obóz sportowy?

Gdy masz już wybrane biuro podróży, dyscyplinę, kierunek wyjazdu i polisę, pora na skompletowanie pozostałego ekwipunku. Dzieci rosną bardzo szybko, dlatego koniecznie sprawdź, czy zeszłoroczny sprzęt Twojej pociechy nadal jest odpowiedni.

Jeżeli tak jest, sprawdź jego stan - krawędzie nart czy deski snowboardowej muszą być naostrzone. Jeśli dziecko ma dopiero zadebiutować w danej dyscyplinie sportowej, musisz zaopatrzyć je w sprzęt. Nie musi być z pierwszej ręki.

Deski i kijki mogą być używane. Dobrze jednak, by buty i kask były nowe i odpowiednio dobrane. Kask z prawdziwego zdarzenia ma pokrętło do regulacji, regulowaną wentylację, wyjmowaną wyściółkę, którą można prać i zapinki do gogli. Kask powinien być również wykonany z trwałego, ale lekkiego tworzywa sztucznego.

Pamiętaj, że wielu krajach (np. w Polsce) dzieci do ukończenia 16 r.ż. muszą jeździć w kasku! Nie pozwól, by czas spędzony na stoku upływał dziecku w towarzystwie zbyt dużego/małego kasku, który uwiera je w głowę lub jest tak ciężki, że korzystanie z niego sprawia ból.

Przed wyjazdem na obóz dopytaj organizatora, czy w razie jakichś problemów ze sprzętem dziecka (złamane wiązanie, pęknięty but czy zgubiony kijek) instruktor pomoże w skorzystaniu z wypożyczalni. Dowiedz się, czy należy na ten cel przekazać kaucję, zaliczkę czy w inny sposób rozliczyć się z biurem.

Wśród rzeczy koniecznych na stoku są także:

  • kombinezon - jednoczęściowy lub kurtka i spodnie narciarskie, które osłonią plecy,
  • gogle, dobrze sięgać po te z jasnożółtą szybką, osłaniają oczy nie tylko przed słońcem, ale i wiatrem, deszczem czy opadami śniegu,
  • komin, który osłoni szyję, jest o wiele bardziej wygodny niż szalik,
  • rękawiczki narciarskie (ortalionowe, goretex). Nigdy nie pakuj dziecku na stok rękawiczek wełnianych, bo szybko łapią wilgoć i nie spełniają swoich funkcji.

Na obóz zapakuj także nastolatkowi długie skarpety narciarskie i komfortową bieliznę (najlepiej termoaktywną). Warto, by dziecko miało dodatkowy komplet rękawiczek oraz spodni na wypadek, gdyby pierwsza para nie zdążyła wyschnąć przez noc.

narty-dla-dzieci

Oczywiście poza tymi akcesoriami, pakujemy codzienne ubrania, buty, przybory toaletowe, aktualną legitymację szkolną, kieszonkowe. Można dopakować także ulubione przekąski lub słodycze (ewentualnie suszone owoce), które dodadzą energii na stoku.

Lekarstwa, które zażywa dziecko, powinny trafić do instruktora - to on będzie odpowiedzialny za ich podawanie.

Wybierając obóz narciarski lub snowboardowy, kieruj się nie tylko zdaniem dziecka, ale i własną oceną. Pamiętaj, że nieudany wyjazd może wywołać u Twojej pociechy niepotrzebne stresy i traumę na długie lata. Jeżeli dziecko nie czuje się gotowe na samodzielny pobyt na obozie sportowym, lepiej odpuść. Zmuszone będzie miało wrażenie, że jest karane, a nie nagradzane.

Z dziecmi Sporty zimowe Wyjazd na narty

Proponowane wyjazdy