Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Safari w Afryce. Jak się przygotować do wycieczki?

Agnieszka Krasa
Agnieszka Krasa
Przeczytasz w 4 min 0
safari-w-afryce

Safari w Afryce to niewątpliwie wspaniałe podróżnicze przeżycie. Wymaga  jednak odpowiedniego przygotowania i sprzętu. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyjazdem na safari oraz jakich zasad przestrzegać w trakcie wyprawy.

Jak wygląda safari w Afryce?

Na świecie nie ma podróżnika, który nie marzy o safari. Afryka jest miejscem idealnym do tego typu wycieczek. To właśnie tam zobaczysz  wspaniałe dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Bez względu na to, czy wybierasz się na safari w Kenii, Namibii, Tanzanii czy w innym afrykańskim państwie, atrakcja ta zawsze wygląda dosyć podobnie. Najczęściej zorganizowana wycieczka typu safari polega na przejechaniu samochodem terenowym po terytorium parku narodowego lub krajobrazowego.

Uczestnicy podziwiają otaczające ich krajobrazy i dzikie zwierzęta ze specjalnego samochodu, prowadzonego przez wynajętego kierowcę.

W zależności od wielkości danego auta zazwyczaj przebywa w nim od dwóch do sześciu uczestników.

safari-w-tanzanii

Firmy organizujące wycieczki na safari wykorzystują różne samochody. Niektóre z nich są całkowicie zabudowane, a inne przypominają dużych rozmiarów kabriolety z baldachimem.

Safari można zorganizować także samemu. Wystarczy wynająć specjalny samochód terenowy, najlepiej z wbudowanym namiotem sypialnianym na dachu. Taka forma podróżowania popularna jest na przykład w Namibii. Nie jest to jednak możliwie wszędzie. Do niektórych parków narodowych Afryki mogą wjechać jedynie grupy osób w asyście doświadczonego, wykwalifikowanego opiekuna.

Chcesz zgłębić tematykę Voodoo? Zapraszamy na eksplorację Togo i Benin.

Safari krok po kroku

Wyprawa na safari wymaga odpowiedniego przygotowania.

 1. Planowanie safari rozpoczyna się od wyboru miejsca podróży. W każdym afrykańskim kraju możesz spodziewać się nieco innych atrakcji. Przykładowo podczas safari w Kenii zobaczysz nie tylko suche, typowe dla afrykańskiego krajobrazu sawanny, ale i zielone lasy i zarośla. W Namibii zaś spodziewać się możesz przede wszystkim ogromnych przestrzeni pokrytych piaskiem i “lasów” suchych konarów drzew.
 2. Ważną rolę odgrywa nie tylko wybór kraju, ale i parku krajobrazowego, w którym safari będzie się odbywać. Najlepiej jeszcze przed wyjazdem poczytać przewodniki o konkretnych parkach i dowiedzieć się, jakie zwierzęta je zamieszkują. Bywa tak, że w jednym zobaczysz jedynie ptactwo, podczas gdy w drugim zarówno flamingi, jak i bawoły, zebry, lwy, żyrafy.
 3. Kolejnym krokiem do zorganizowania wycieczki safari jest decyzja o tym, ile powinna trwać. Większość biur podróży i firm turystycznych (zarówno tych w Polsce, jak i lokalnych w Afryce) ma w ofercie safari jedno- lub kilkudniowe. Ta druga opcja często wiąże się ze spaniem w samochodzie lub w obozowiskach rozbitych w terenie, a nawet w luksusowych campingach (glamping).

nocleg-na-safari

Safari w Afryce to popularna atrakcja turystyczna, dlatego możesz spotkać się z jej różnorodnymi wariantami. Długość i formę wyprawy powinieneś dopasować odpowiednio do swoich upodobań i preferencji. Pamiętaj jednak, że wyjazd na safari powinien poparty być dobrym researchem. Zdobądź jak najwięcej informacji na temat miejsca, w które się wybierasz oraz na temat firmy, z usług której korzystasz.

Safari w Afryce? Wyprawa 4x4 przez Zimbabwe i Botswanę!

Ważne kwestie przed wyjazdem na safari w Afryce

Przed wyjazdem do Afryki musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

 • Na około miesiąc przed wyprawą skonsultuj się z lekarzem medycyny tropikalnej. Pomoże Ci on w doborze potrzebnych szczepień i leków, które mogą przydać się na wyjeździe.
 • Do wielu krajów afrykańskich obowiązkową jest szczepionka na żółtą febrę. Zaleca się również zaszczepienie na dur brzuszny, WZWA, WZWB, tężec, błonicę i krztusiec.

Wyprawa na safari w Afryce wiąże się z pewnymi niebezpieczeństwami pod względem zdrowotnym. Przed wyjazdem oprócz przyjęcia szczepień ważne jest również wykupienie dobrego ubezpieczenia od kosztów leczenia i transportu medycznego.

zwierzeta-na-safari

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania podczas safari?

W Afryce panują zupełnie inny klimat i flora bakteryjna niż w Polsce. Istnieje tam wiele tropikalnych chorób niespotykanych w Europie. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania podczas podróży przestrzegaj kilku zasad:

 1. Myj często dłonie, ponieważ to na nich przenosi się najwięcej zarazków.
 2. Nie pij wody z nieznanego źródła (dotyczy to również kostek lodu!).
 3. Na safari unikaj podmokłych terenów oraz nie brodź i nie pływaj w tamtejszych jeziorkach.
 4. Chroń skórę przed ukąszeniem komarów i innych owadów.

Może Afryka Zachodnia na safari?

Jakie ubranie na safari wybrać?

Przed wyjazdem musisz pamiętać, że w Afryce panuje zupełnie inny klimat niż na każdym innym kontynencie. W dzień temperatury są zazwyczaj bardzo wysokie, powietrze suche i zdarza się, że deszczu i wiatru nie ma tam tygodniami.

w-co-sie-ubrac-na-safari

Miejsca, w których odbywają się zazwyczaj wycieczki safari, pozbawione są cienia. O poranku i wieczorem temperatura powietrza na sawannie potrafi jednak drastyczne i gwałtownie spaść. Nie bez znaczenia pozostaje więc to, jakie ubrania wybierzesz na tego typu wyprawę.

Pamiętaj, że ubranie na safari powinno być:

 • lekkie i wykonane z naturalnych tkanin – tak by skóra pod nim mogła swobodnie oddychać,
 • nieprzylegające do ciała – aby uchronić się od nadmiernego pocenia,
 • z długimi nogawkami i rękawami – by chroniło przed oparzeniami słonecznymi oraz np. ukąszeniami węży,
 • warstwowe (najlepiej ubrać się “na cebulkę) – aby móc dopasować odzież odpowiednio do akurat panującej temperatury.

W niektórych sklepach z odzieżą sportową możesz znaleźć specjalną odzież na safari. Wystarczy jednak założyć na siebie długie spodnie z przewiewnego materiału, luźny T-shirt i rozpinaną koszulę z długimi rękawami. Jeżeli masz w planach spacer po sawannie, przydać się mogą także wysokie buty za kostkę oraz długie skarpety, do których można włożyć nogawki spodni (uchroni to np. przed skaleczeniami ostrą trawą czy ukąszeniem).

Pakując się na safari, musisz pamiętać, że chociaż kojarzy się ono z gorącą i słoneczną pogodą, warunki atmosferyczne w Afryce potrafią zmieniać się w ekspresowym tempie. Może się zdarzyć, że na tej samej wycieczce przyda Ci się zarówno cienka, przewiewna bluzka, jak i gruby, ciepły polar.

Co jeszcze zabrać na safari? Na pewno okrycie głowy, zwłaszcza jeżeli podróżować będziesz samochodem bez dachu. Czapka lub kapelusz uchronią Twoją głową przed nagrzaniem, a tym samym np. przed udarem słonecznym. Możesz wybrać model z dodatkowym materiałem opadającym na kark oraz rozwijaną mini moskitierą.

moskitiera

A może safari nurkowe w Egipcie?

Co spakować na krótką wycieczkę safari?

Dobrze dobrane ubranie to podstawowe wyposażenie niezbędne podczas safari. Wycieczka tego typu bardzo często trwa jednak od kilku godzin do kilku dni, a więc mogą Ci się na niej przydać różnorodne przedmioty.

Co zabrać na safari jednodniowe?

Aby wyjazd na safari był udany, lepiej być przygotowanym na wszelkie okoliczności. Na wycieczkę jednodniową zabierz ze sobą:

 • mały plecaczek, aby trzymać w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy,
 • zapas wody do picia (najlepiej więcej niż tylko jedną butelkę),
 • przekąski,
 • krem z filtrem przeciwsłonecznym,
 • dobry środek odstraszający owady,
 • aparat fotograficzny i kamerę,
 • podróżną apteczkę (a w niej najważniejsze przedmioty potrzebne do wykonania pierwszej pomocy),
 • lornetkę.

Poznaj filmy, które zainspirują Cię do podróży.

Długie safari

Co zabrać na safari kilkudniowe?

lwy-w-afryce

Oprócz tych samych przedmiotów, które warto zabrać ze sobą na safari jednodniowe, zabierz ze sobą także:

 • ciepły śpiwór,
 • ciepłą czapkę (w niektórych miejscach temperatura w nocy może być naprawdę niska),
 • podróżną moskitierę,
 • profilaktycznie leki na malarię,
 • żel antybakteryjny do rąk,
 • mokre chusteczki,
 • latarkę.

Wybierzesz się na 16-dniowe safari?

Bezpieczeństwo na safari

Wyprawa na safari może wydawać się nie do końca bezpieczną atrakcją. Człowiek jest przecież narażony na atak dzikich zwierząt. Tymczasem one boją się ludzi i samochodów, a więc często trzymają się od nich w bezpiecznej odległości.

Są naprawdę znikome szanse na to, iż zwierzę zaatakuje auto.

Nie oznacza to jednak, że na safari nie powinno się zachować ostrożności. Przede wszystkim przestrzegaj kilku ważnych zasad:

 1. Pamiętaj, że w parku jesteś jedynie gościem. Szanuj zwierzęta i rośliny.
 2. Nigdy nie drażnij zwierząt (hałasem, gwałtownymi ruchami, krzykiem).
 3. Jeżeli dzikie zwierzę się zbliży, zachowaj spokój i powoli oddal się od miejsca jego pobytu.
 4. Nie śmieć. Resztki jedzenia zwabiają dzikie zwierzęta, a dodatkowo mogą im zaszkodzić.
 5. W miarę możliwości staraj się nie opuszczać auta. Istnieje znacznie większe ryzyko, że zwierzę zaatakuje człowieka niż maszynę.

Przypomnij sobie przykazania odpowiedzialnego turysty.

kenia-afryka-1

Safari w Afryce to przygoda życia

Wakacje typu safari z pewnością będą niezwykłym przeżyciem, które zapamiętasz na lata. Kto nie chciałby zobaczyć tego, co zna przede wszystkim z filmów przyrodniczych i lekcji geografii? Aby wyjazd na safari był udany, pamiętaj o wszystkich najważniejszych kwestiach: odpowiednim ubraniu, dobrym wyposażeniu i zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Zobacz ofertę wyjazdów na travelduck.pl:

Poza szlakiem

Proponowane wyjazdy