Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

Rumunia na rowerze - najpiękniejsze trasy

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 4 min 0
rowerem-po-rumunii

Rumunia słynie z niesamowitych miejsc, w które warto pojechać. Wiele z nich jest na trasie malowniczych szlaków rowerowych. O pięciu najpiękniejszych przeczytasz poniżej.

Rumunia - ciekawostki o kraju

Rumunia to państwo w południowo-wschodniej części Europy. Na zachodzie graniczy z Węgrami i Serbią, na północy z Ukrainą i Mołdawią, z kolei jej południowa część sąsiaduje z Bułgarią. Wschodnia Rumunia to wybrzeże Morza Czarnego. Największym miastem i jednocześnie stolicą tego niewielkiego kraju jest Bukareszt. Jednostką monetarną jest lej rumuński, w skrócie RON. 1 RON to około 1 PLN.

rumunia-waluta

Rumunia, słynie z klimatycznych uliczek starych miast, wyjątkowo pysznej kawy i lokalnego wina oraz legend o demonicznym krwiopijcy - wampirze Draculi. Wiele miejsc w Rumunii utrzymanych w tajemniczym klimacie, w tym setki zabytkowych kaplic, katedr oraz surowa przyroda dodatkowo wpływa na wyobraźnię i rozpowszechnianie legendy. Równie magiczne wydają się wioski i miasta, mijane w drodze do stolicy.

Podróżując po Rumunii rowerem, trudno o zatłoczone ścieżki rowerowe, ponieważ Europejczycy nie uznają rumuńskich dróg za popularne. Dzięki temu udając się do kraju Drakuli, możemy liczyć na wyludnione bezdroża na terenie zapierających dech w piersiach regionów, szczególnie po okresie wakacyjnym.

zwiedzanie-rumunii

Rowerem po śladach Drakuli

Pierwsza trasa rowerowa prowadzi do Hrabiego Drakuli. To postać wymyślona przez Brama Stokera w 1897 roku. Drakula jest długowieczną istotą, która żywi się krwią, przemienia się w nietoperza i potrafi stać się niewidzialna. Pierwowzorem Drakuli był XV-wieczny władca, Vlad III Tepes, słynący ze swojego okrucieństwa. Podróż w rejony Vlada Palownika obfitować będzie w malownicze widoki, dziką przyrodę, wyludnione wioski oraz zamki o strzelistych wieżyczkach w mniejszych i większych miastach Rumunii.

Pierwszy dzień wyprawy rowerowej warto rozpocząć w Luna de Sus, miejscowości w krainie historycznej w centrum Rumunii - Transylwanii położonej na Wyżynie Siedmiogrodzkiej. Stamtąd udajemy się w okolice Buru, a następnie przejeżdżamy do osady Rimetea, znajdującej się przy Górze Seklerskiej (1129 m n.p.m). W mieście zobaczymy m.in. domy z XVIII wieku. Kolejnym celem rowerowej wyprawy jest Sighisoary. Zanim do niej dotrzemy, warto zobaczyć po drodze miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jakim jest kościół z murami obronnymi górujący nad rynkiem.

Kolejnym punktem na trasie rowerowej jest Bunești, a po drodze wiele rumuńskich miasteczek i wsi. Ze względu na niedużą odległość warto przystanąć w jednym z nich i przyjrzeć się życiu lokalnej społeczności. Dalej trasa rowerowa prowadzi do najpiękniejszej rumuńskiej miejscowości, Viscri i do Braszowa. Jadąc do celu, należy zatrzymać się w miastach Rupea i Homorod, gdzie podziwiać można nie tylko panoramę, ale też zabytkowe freski.

Celem pierwszego dnia rowerowej eskapady jest popularny zamek uchodzący za siedzibę Drakuli. W rzeczywistości był on istotnym punktem obronnym, a w 1920 roku rezydencją letniskową królowej Rumunii. Aktualnie w zamku mieści się muzeum historyczne, które ze względu na legendę przyciąga mnóstwo turystów z całego świata. Poza zamkiem warto zobaczyć samo miasto, czyli Bran oraz okolice, które oferują niezapomniane widoki.

Marzysz o przejechaniu przez Transylwanię rowerem?

Rowerem przez historyczną krainę

Rumunia to państwo składające się z malowniczych krain historycznych, z których na szczególną uwagę zasługuje Marmarosz. Usytuowany w północnej części Rumunii i częściowo w południowo-zachodniej Ukrainie składa się z dwóch okręgów: Marmarosz i Satu Mare. Chcąc zwiedzić tę krainę, warto zabrać ze sobą lekki i solidny rower szosowy.

rumunia-rowerMarmarosz leży między potężnymi masywami górskimi. Najwyższym szczytem Gór Marmaroskich jest Fărcăul (1961 m n.p.m.). Będąc w tej krainie, nie można nie zobaczyć Parku Narodowego Rodna, Klasztoru Barsana wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO i Wesołego Cmentarza umiejscowionego wokół cerkwi rumuńskiej w mieście Săpânța.

photo-1572533658203-4635d5c873d0

Wyprawa rowerowa po trasie Transfogarskiej

Trasa Transfogarska to jedna z najpopularniejszych dróg w środkowej Rumunii. Licząca około 150 km jest drugą pod względem długości drogą kołową w państwie. Wiedzie przez dwa największe szczyty: Negoiu i Moldoveanu, przecinając tym samym główny grzbiet Gór Fogaraskich. Wyprawa rowerowa po tym terenie pozwala zobaczyć nie tylko dziką rumuńską przyrodę, ale również średniowieczne miasteczka, w których jakby zatrzymał się czas.

Ważnymi miejscami na tej ścieżce rowerowej okażą się również barokowe pałace, zamki czy kościoły z grubymi murami. Jednymi z takich zakątków są barokowy Pałac Brukenthal i zamek Poenari. Innymi atrakcjami będą przełęcz Urdele osiągająca 2145 m n.p.m. oraz przystanek przy Jeziorze Oasa, sztucznym zbiorniku na rzece Sebes. Podróż można zakończyć na miejscowości Sybin, gdzie trzeba zobaczyć mały i duży rynek, Most Kłamców (pierwszy żelazny w Rumunii), Saskie Muzeum Etnograficzne, Muzeum Historii Farmacji i Narodowe Muzeum Brukenthala.

Decydując się na rowerową wyprawę po trasie Transfogarskiej, należy zaopatrzyć się w rower górski, znany też jako rower MTB (Mountain Terrain Bike). Tego typu rower przystosowany jest do trudniejszych warunków. Można poruszać się na nim po górskim, nierównym i kamienistym terenie. W przeciwieństwie do innych rowerów tego typu jednoślad charakteryzuje się wygiętą lub całkowicie prostą ramą, wyżej od kierownicy położonym siodełkiem oraz prześwitami pod pedałami, pozwalającymi pokonać wysokie przeszkody.

Rowerowa wyprawa do Banatu w Rumunii?

Drogi rowerowe w stolicy Rumunii

Bukareszt, nazywany również Paryżem Wschodu, jest miejscem, które warto przemierzyć rowerem. Jeżeli zwiedzamy Rumunię okazjonalnie i nie posiadamy własnego jednośladu na miejscu, będąc w mieście można wypożyczyć rower miejski. Na tego rodzaju trasach najlepiej sprawdzi się rower crossowy.

Rower cross przystosowany jest do jazdy po utwardzonej powierzchni. Charakterystycznymi cechami rowerów crossowych są duże koła, siodełka umieszczone niżej niż kierownice i większa niż w innych rowerach liczba przełożeń.

Będąc w Bukareszcie, nie można zniechęcać się widokami bloków, szczególnie jeżeli mamy za sobą trasę Transfogarską. Z czasem pośród zabudowań mieszkalnych wyłania się obraz Pałacu Parlamentu, pamiątki po Nicolae Ceausescu i jednego z największych budynków na świecie. Warto dotrzeć również do Narodowego Muzeum Historii Rumunii i Pałacu Kasy Oszczędnościowej. Miłośnicy historii odnajdą się w Muzeum Wsi. Podczas pobytu w centrum miasta uwagę przykuwa również sala koncertowa, znana jako Ateneum Rumuńskie.

parlament-bukareszt

Godna uwagi jest też stara część Bukaresztu. Odnajdziemy tam rumuńskie cerkwie, w tym cerkiew św. Antoniego, będącą najstarszą w mieście czy cerkiew Stavropoleos. Niewątpliwie uroku miastu dodają również fontanny, usytuowane na placach. Rowerem dojedziemy do Parku Herăstrău, który oplata jezioro Herăstrău, utworzone przez rzekę Colentina.

A może trekking w rumuńskich Karpatach?

Drogi rowerowe prowadzące do Braszowa

Ósmym co do wielkości miastem w Rumunii jest Braszów. Nazywane przez polaków rumuńskim Krakowem miasto łączy dwa światy. Pierwszy jest daleki od przepychu, ukazuje chcącym je eksplorować na rowerze turystom maleńkie domki. Druga część Braszowa to wielkie mury i barokowe dzielnice, wokół których prowadzi trasa rowerowa.

Panoramę miasta i okolicy można podziwiać z tarasu widokowego na szczycie wzgórza, na które wjeżdża się kolejką. Umieszczone pod spodem napisy Brasov są kopią wszystkim znanego napisu “Hollywood”. Można wypatrzeć stamtąd dach Czarnego Kościoła, największej budowli sakralnej w Rumunii.

Na Starym Mieście warto dotrzeć do Muzeum Historii Braszowa, a stamtąd przejechać rowerem przez najwęższą rumuńską uliczkę Sforii (uznawaną za najwęższą w Europie, jest szeroka na 1,3 m). Wielbiciele historii powinni odkryć w mieście wszystkie bastiony oraz odnaleźć jedną z piękniejszych fortyfikacji, Bramę Katarzyny.

braszow-rumunia-rowerowo

Trasy rowerowe po Rumunii prowadzą do jednych z piękniejszych miejsc w Europie. Rzadko uczęszczane są prawdziwym rajem dla rowerzystów i osób lubiących odkrywać tajemnicze zakątki. Niezależnie od wybranego modelu roweru jedno jest pewne - rumuńskie wyprawy rowerowe zapisują się na długo w pamięci.

Szukasz ciekawych wycieczek do Rumunii? Sprawdź ofertę Travelduck:

Wyprawy rowerowe Trasy rowerowe

Proponowane wyjazdy