Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

10 najciekawszych tras rowerowych w Polsce

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 10 min 0

Jeżeli wycieczki rowerowe sprawiają Ci przyjemność, przeczytaj koniecznie o 10 najciekawszych trasach rowerowych w Polsce. Udzielimy rowerowych porad na temat najbardziej malowniczych ścieżek rowerowych, ich stopnia trudności i wyboru odpowiedniego modelu roweru.

Trasy rowerowe w centralnej Polsce

Centrum Polski kojarzy się z dużymi miastami. I chociaż znajduje się tam wiele odpowiednio oznakowanych tras rowerowych, przemieszczanie się rowerem między dziesiątkami osób nie jest dobrym pomysłem. Poza już dobrze znanymi ścieżkami rowerowymi w mieście warto wybrać się na te, które z wielkimi miastami nie mają nic wspólnego.

Rekreacyjna trasa po okolicach Radomska

Jedną z lżejszych tras w Polsce centralnej jest licząca ok. 40 km trasa rowerowa po okolicach Radomska.

Zlokalizowane w województwie łódzkim miasto oddalone jest o ok. 90 km od Łodzi i o 120 km od Warszawy. Początkowym punktem wyprawy rowerowej jest Park Świętojański. Kierując się w stronę wsi Ojrzeń, mijamy Park Solidarności w Radomsku, gdzie siadamy na chwilę na najdłuższej drewnianej ławce, wpisanej do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

Następnie jadąc rowerem drogą pożarową nr 1a przez las, docieramy do łowiska ryb, gdzie robimy pierwszy przystanek. Kolejno ścieżka rowerowa poprowadzi przez Orzechówek i do Strzałkowa. Tam warto zajrzeć do parku, aby zobaczyć pałacyk z XVII w. Niewątpliwie jedną z ważniejszych atrakcji przejazdu jest bliski kontakt z naturą. Następnie kierujemy się ponownie w stronę Radomska, konkretnie pod Ratusz przy ul. Narutowicza 1, w którym aktualnie znajduje się Muzeum Regionalne i tam kończymy wyprawę.

A może wyprawa rowerem wzdłuż Bugu?

Rowerowe gadżety na wyprawę rowerową

Ze względu na mały stopień trudności wyprawę rowerową po okolicach Radomska można odbyć zarówno na rowerze szosowym, jak i rowerze trekkingowym. Zarówno jeden i drugi przeznaczony jest do jazdy po utwardzonej powierzchni i nadaje się do amatorskiej jazdy. Przed wyprawą warto jednak zaopatrzyć się w rowerowe gadżety, które zadbają za nas o widoczność na drodze.

Zanim wyruszysz w podróż po okolicach Radomska, kup przede wszystkim lampki i odblaski na rower. Przydatnym gadżetem rowerowym jest również klakson, który należy zamontować na kierownicy. Chętni mogą wyposażyć się także w lusterka rowerowe podnoszące bezpieczeństwo jazdy.

Chcesz spędzić 5 dni na Kresach?

Śladami Jana Kochanowskiego

Kolejna trasa rowerowa prowadzi przez Puszczę Kozienicką. Podróż rowerową zaczynamy przy zbiorniku wodnym przy GOW Polanka przy Rezerwacie Przyrody Krępiec. Kierując się w stronę głównej drogi, warto też zobaczyć amfiteatr niedaleko ośrodka. Kolejno Drogą Czarnoleską jedziemy do Garbatki Nowej, a stamtąd do Gródka. Malownicze okolice z pewnością przypadną do gustu tym, którzy lubią obcować z przyrodą.

Między polami docieramy rowerem do Czarnolasu, wsi położonej w powiecie zwoleńskim. W Czarnolesie zatrzymujemy się przy Muzeum Jana Kochanowskiego, który właśnie tam mieszkał i pisał dzieła. Wybudowany w tym miejscu dwór spłonął w 1720 r., a niedługo później na jego miejscu został postawiony murowany pałacyk.

czarnolas-muzeum

Muzeum jest jedynym przystankiem, na który warto przeznaczyć więcej czasu. Na tę liczącą około 10 km wyprawę rowerową mogą udać się przede wszystkim początkujący kolarze, miłośnicy przyrody i rodziny z dziećmi. Łatwa i krótka trasa zachęca do wypadu poza miasto i odwiedzenia istotnych miejsc pod względem kulturowym.

Masz ochotę na 1-dniową wycieczkę rowerową po Puszczy Kozienickiej?

Komfort i wygoda w drodze do Czarnolasu

Na krótkie wyprawy rowerowe warto zaopatrzyć się w rower trekkingowy. Tego typu model pozwoli nam wygodnie i komfortowo dojechać nie tylko w oddalone o kilka, czy kilkanaście kilometrów miejsce, ale też do pracy, czy szkoły.

Na rowerze trekkingowym będziemy mogli zamontować między innymi bagażnik, który przyda się podczas wypraw rowerowych z dziećmi. Rowery trekkingowe damskie i męskie nieco różnią się od siebie, m.in. wagą. Szukając więc odpowiedniego roweru trekkingowego, należy zwrócić uwagę na wiek czy płeć jego właściciela, aby zapewnić wygodę w trakcie jazdy.

Trasy rowerowe na zachodzie Polski

Zachód Polski kojarzony jest przede wszystkim z dużymi miastami i z wieloma atrakcjami. Malownicze miejsca zachęcają do odwiedzin wielu turystów, zarówno miłośników zwiedzania, jak i aktywnego wypoczynku. Swój raj w tej części Polski mają również kolarze. Setki tras rowerowych w gwarantują dobre widoki, ale też ciekawe miejsca na krótkie przystanki.

rowerem-po-poznaniu

Wyprawa rowerowa dookoła Poznania

Jedna z tras rowerowych na zachodzie Polski wiedzie dookoła Poznania. Swój początek ma na Starym Mieście, zaraz przy malowniczych kamieniczkach, wizytówce stolicy województwa wielkopolskiego. Kierując się w stronę Jeziora Maltańskiego, przejeżdżamy przez Poznań. Chętni mogą zrobić tam pierwszą przerwę lub skierować się do Parku Tysiąclecia.

Następnie przejeżdżając przez ulicę Wyszyńskiego, mijamy Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła. Miłośnicy zwiedzania mogą wstąpić do usytuowanego nieopodal Rezerwatu Archeologicznego Genius Loci.

Wjeżdżając w al. Armii Poznań, mijamy po prawej stronie Fort Winiary, Muzeum Armii Poznań i Park Cytadela, a w nim amfiteatr i rosarium. Jeżeli nie jesteśmy ograniczeni czasowo, warto zobaczyć chociaż jedną z atrakcji. Innym punktem na trasie rowerowej jest Jezioro Rusałka, do którego zmierzamy, przejeżdżając rowerem obok stadionu. Następnie kierujemy się w stronę ulicy Lutyckiej, powoli wyjeżdżając z miasta i dojeżdżając do Jeziora Strzeszyńskiego.

W końcu docieramy do miejscowości Kiekrz, oddalonej o 12 km od Poznania. Miejscem rekreacyjnym jest tutaj Jezioro Kierskie, przy którym warto zatrzymać się chociaż na chwilę. Prowadzi do niego ul. Ks. Edwarda Nawrota. Następnie wracając do głównej trasy przy ul. Chojnickiej, skręcamy w ul. Pawłowicką i kierujemy się w stronę wsi Jelonek. Przejeżdżamy ją bez zatrzymywania się i ul. Strzeszyńską jedziemy w kierunku Starego Miasta. Podróż kończymy przy Zamku Cesarskim przy ul. Świętego Marcina, mijając po drodze Park Mickiewicza.

Jednośladem po poznańskich okolicach

Jazda po samym Poznaniu nie wymaga kupna roweru. Zainteresowani mogą zobaczyć Poznań, poruszając się na rowerze miejskim. Jeżeli jednak mamy w planach zakup roweru, powinniśmy zwrócić uwagę na rower trekkingowy, górski czy szosowy. Rowery te sprawdzą się na drogach asfaltowych, jakie są w Poznaniu i jego okolicach. Warto jednak przed zakupem przetestować każdy z modeli, aby wybrać odpowiedni dla siebie.

wielkopolska-na-rowerze

Wielkopolskie wyprawy rowerowe

Kolejną podróż w zachodniej części Polski zaczynamy w Pile w Parku na Wyspie. Chociaż ta trasa rowerowa nie jest długa, liczy ok. 15 km, idealnie nadaje się na rodzinne wyjazdy czy wycieczki szkolne. Inni z pewnością docenią estetykę tego miejsca oraz malowniczy, zielony krajobraz.

Z parku kierujemy się w stronę Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica. Droga wojewódzka 179 prowadzi nas wśród pól do miejscowości Szydłowo, gdzie pierwszy przystanek możemy zrobić tuż przy miejscowym stawie. Dojeżdżając do Dąbrowy, części wsi Skrzatusz, udajemy się na szczyt największego wzniesienia w północnej Wielkopolsce, Dąbrowej Góry.

Trzy kilometry dalej docieramy do Skrzatusza, gdzie przystajemy tuż przy jeziorze. Miejscem wyciszenia po tej podróży rowerowej może okazać się Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Powrót do Piły wiedzie taką samą drogą. Dojeżdżając do Piły, warto zwrócić uwagę na Pilskie Muzeum Wojskowe, natomiast miłośników historii powinien zainteresować dom Stanisława Staszica i poświęcone mu muzeum okręgowe.

Odpowiedni rower na wielkopolskie wyprawy

Na trasie Piła - Skrzatusz najlepiej sprawdzi się rower crossowy, którego opony idealnie nadają się do jazdy po mieście. Ich rozmiar pomoże nam pokonać występujące w miastach nierówności, ale też znacząco wpłynie na komfort jazdy w lekkim terenie. Jedynym minusem tego typu rowerów może być brak błotników czy bagażnika. Jeżeli więc na przejażdżki zamierzamy wybrać się z dziećmi, zadbajmy o podstawowe wyposażenie rowerów.

Trasy rowerowe na wschodzie Polski

Wschód Polski kojarzony z takimi miastami, jak Białystok, Lublin, Rzeszów, uważany jest za jedną z bardziej urokliwych części kraju. Malownicze Bieszczady czy Roztocze przyciągają tych, którzy poza widokami szukają spokoju i ciszy. Duża ilość rezerwatów, do których wstępu nie mają auta, jest rajem dla kolarzy. To tam znajdziemy wiele tras rowerowych, dzięki którym zobaczymy te znane i mniej znane miejsca w Polsce wschodniej.

zwierzyniec-lubelszczyzna

Rowerem przez Roztoczański Szlak

Początek dość łatwej wyprawy rowerowej przez Roztocze zaczyna się w Zwierzyńcu przy kościele na wyspie. Tuż obok zlokalizowany jest browar, do którego warto zajrzeć. Następnie ul. Batalionów Chłopskich kierujemy się w stronę Obroczy, do której dojeżdżamy po przejechaniu ok. 3 km. Jedną z atrakcji wsi jest możliwość napicia się wody źródlanej.

Kolejno kierujemy się do Guciowa, które słynie z muzeum etnograficznego. Po krótkim przystanku przejeżdżamy przez Kaczórki i Hutki, a następnie droga rowerowa prowadzi przez roztoczańskie lasy.

Chętni mogą wybrać się do rezerwatu przyrody św. Rocha, gdzie znajdą kaplicę św. Rocha, powstałą ok. XVII w. Po drodze miniemy Park Jurajski. Wracając, kierujemy się ul. Łastowieckiego w stronę wsi Szur. Stamtąd dojeżdżamy do najwyżej położonej miejscowości w tym województwie, Łuszczacza. Leśną drogą kierujemy się do wioski Róża i stamtąd do wsi Ciotusza Nowa.

Tam przystajemy przy nieczynnym już młynie wodnym. Rowerem dalej udajemy się w stronę Majdanu Sopockiego Pierwszego i tam kończymy podróż po wschodniej części Polski. Cała trasa liczy około 40 km i prowadzi zarówno przez asfaltowe, jak i leśne drogi. Przed wyjazdem warto sprawdzić, które z atrakcji są dostępne dla zwiedzających w danym okresie.

Roztoczański szlak a odpowiedni rower

Rower, który chcemy wykorzystać na Roztoczu, musi być przystosowany zarówno do jazdy po asfalcie, jak i po polnych, piaszczystych drogach. W takim miejscu rower typu street trial, street czy rower dirt raczej się nie przyda. Przeznaczone do akrobacji czy wyczynowej jazdy rowery sprawdzą się na skateparkach. Do tej okolicy powinniśmy zaopatrzyć się w rower MTB, któremu niestraszne trudne warunki na drogach.

rower-mtb

Rowerem po okolicach Rzeszowa

Kolejna trasa rowerowa zaczyna się około 13 km od Rzeszowa we wsi Kraczkowa przy Kapliczce Matki Bożej. Ulicą Kraczkowa Zagumnie Południowe kierujemy się do wsi Albigowa i następnie do wsi Markowa. Dużą popularnością w tej okolicy cieszy się skansen, który przy dobrej pogodzie i zapasie czasu warto zobaczyć.

Następnie przejeżdżając drogą wśród pól, udajemy się w okolice wsi Husów, aczkolwiek nie wjeżdżamy do niej. Kierując się ul. Husów Środek zmierzamy w stronę Handzlówki, gdzie robimy kolejny postój. Stamtąd droga rowerowa prowadzi w okolice wsi Cierpisz. Ostatnim punktem na trasie rowerowej po okolicach Rzeszowa jest wieś Malawa, do której wiedzie prosta droga. Podróż, chociaż liczy około czterdzieści km, nie jest trudna. Asfaltowe i leśne drogi idealnie nadają się do całodniowej jazdy w towarzystwie rodziny.

Bezpieczeństwo na trasie rowerowej

Myśląc o jeździe po asfaltowej czy leśnej drodze, powinniśmy zaopatrzyć się w wygodny rower, który zapewni nam bezpieczeństwo niezależnie od warunków atmosferycznych czy stanu takiej drogi. Nawet prosta trasa licząca ponad 40 km może być wyzwaniem, kiedy okaże się, że rower jest zbyt ciężki, ilość przełożeń niewystarczająca, a pozycja ciała zbyt leżąca. Przed jazdą warto więc wypróbować różne modele, od roweru trekkingowego po rower cross.

Trasy rowerowe na południu Polski

Południe Polski rozciąga się od województwa dolnośląskiego, przez śląskie, aż do podkarpackiego. Miejsce to jest oblegane nie tylko przez miłośników górskich dolin, ale również przez osoby aktywne sportowo. Mnogość tras rowerowych, jakie się tam znajdują, zachęca do aktywnego wypoczynku zarówno początkujących, jak i zawodowych kolarzy.

Cieszyńska trasa rowerowa

Jedna z popularniejszych ścieżek rowerowych wiedzie od Cieszyna po Marklowice Górne. Graniczące z Czechami miasto stanowi nie tylko początek tej podróży, ale jest istotnym ośrodkiem kulturalnym w tej części Polski. Chętni przed wyprawą rowerową mogą zobaczyć Rotundę Św. Mikołaja, Zamek w Cieszynie lub część starego miasta, zwanego Cieszyńską Wenecją.

cieszyn-atrakcje

Kierując się rowerem w stronę Pogwizdowa, mijamy Rezerwat Przyrody Kopce. Pogwizdów i Kaczyce przejeżdżamy bez zatrzymywania się na trasie, oglądając przydrożny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Wjeżdżając do Zebrzydowic, od razu kierujemy się w stronę Pałacu przy ul. Księdza Antoniego Janusza, gdzie robimy sobie krótką przerwę. Chętni mogą przejść się nad Staw Młyńszczok, znajdujący się obok Pałacu. Po odpoczynku kierujemy się w stronę Marklowic Górnych, które są celem podróży rowerowej. Stamtąd wracamy do Cieszyna.

Cała trasa rowerowa nie jest trudna do pokonania, a jej długość wynosi około 20 km. Warto jednak poświęcić na nią cały dzień, aby spokojnie zobaczyć zaplanowane miejsca.

Rower na trasę Cieszyn - Marklowice

Jeżeli zastanawiamy się nad zakupem dobrego roweru na różnego rodzaju wycieczki, warto wziąć pod uwagę rower trekkingowy, ale przede wszystkim rower crossowy. Tego typu model roweru sprawdzi się na trasie Cieszyn - Marklowice z powodu przystosowania do jazdy na drogach asfaltowych, jak i leśnych. Rowery crossowe nie bez powodu zalicza się do rowerów sportowych. Mają dużą liczbę przełożeń, a ich niewielka waga i większe koła mogą lepiej sprawdzić się przy amatorskiej jeździe.

Rowerem, w poszukiwaniu prawdziwych górali

Kolejna trasa rowerowa na południu Polski zaczyna się w Zakopanem przy słynnych Krupówkach. To tam znajduje się kolejka szynowa, którą wjeżdżamy na Gubałówkę. Wjazd jest nie tylko początkiem podróży, ale stanowi pierwszą atrakcję. Po wjeździe na wzniesienie na Pogórze Gubałowskie możemy podziwiać rozciągający się widok na Tatry oraz pomaszerować od straganu do straganu, prowadząc rower.

gubalowka-zakopane

Kolejno kierując się w stronę Chochołowa, mijamy Dzianisz. Po drodze możemy podziwiać nie tylko panoramę, ale też typowe dla regionu domy w stylu zakopiańskim. Chętni mogą dotrzeć do drewnianego Kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej.

Jadąc do Chochołowa, mijamy też Chochołowskie Termy. Od tego punktu będzie można zobaczyć przepływającą obok rzekę Czarny Dunajec. Kierując się w stronę centrum, zatrzymujemy się przy Muzeum Powstania Chochołowskiego i tam robimy postój. Chętni mogą zobaczyć również zabytkowe Drewniane Domy, aby następnie zawrócić i skierować się w stronę Witowa, pozostając na drodze wojewódzkiej 958. Po drodze mijamy drewnianą dzwonnicę z XIX w. oraz zabytkową drewnianą remizę strażacką.

Kolejną atrakcją na ścieżce rowerowej jest polana Biały Potok, na której możemy zrobić przystanek, żeby spróbować podhalańskich serów. Następnie mijając rowerem Kiry i Gronik, części wsi Kościelisko, docieramy do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, wybudowanym w miejscu jej objawień. Po krótkim pobycie kierujemy się w stronę Krupówek, gdzie kończymy liczącą około 30 km podróż rowerową. Ze względu na średni stopień trudności, tego typu trasa rowerowa polecana jest osobom aktywnym na co dzień, które wszelkie wzniesienia pojawiające się na trasie pokonają bez trudu.

Przez Zakopane na rowerze górskim

Udając się w trasę po okolicach Zakopanego, będziemy poruszać się nie tylko po drogach asfaltowych, ale również po drogach leśnych. Rowery górskie znane przede wszystkim ze swej wytrzymałości sprawdzą się na takim terenie. Tego typu rower zapewni również stabilną jazdę, szczególnie wtedy, kiedy leśne drogi okażą się wąskie, a zmienna pogoda zamieni suchy asfalt w śliską nawierzchnię.

zakopane-hala-kondratowa

Trasy rowerowe na północy Polski

Północ kraju, oblegana szczególnie w okresie wakacyjnym, jest świetnym miejscem na wycieczki rowerowe. Znajduje się tam wiele tras, które mogą wybrać zarówno początkujący, jak i zawodowi kolarze. Zdecydowanie najlepszym okresem na rower w tym regionie są cieplejsze miesiące, ze względu na bliskość morza względem ścieżek rowerowych, jednak okres zimowy nie dyskwalifikuje tego typu sportu.

Nadmorska trasa rowerowa Gdańsk-Sopot-Gdynia

Przez Gdańsk-Sopot-Gdynię, czyli Trójmiasto, przebiega jedna z popularniejszych tras rowerowych na północy Polski. Ze względu na mały stopień trudności i długość trasy wynoszącą ok. 25 km jest chętnie uczęszczana przez wielu rowerzystów.

Rozpoczyna się w pobliżu Falochronu Zachodniego w Nowym Porcie, w pobliżu latarni morskiej. Następnie ścieżka rowerowa prowadzi przez trzeci co do wielkości w Gdańsku Park Brzeźnieński im. J. J. Haffnera. Kolejno rowerem kierujemy się w stronę Parku Jelitkowskiego, przejeżdżając w pobliżu mola w Brzeźnie. Jadąc w stronę Gdyni, powinniśmy dotrzeć do historycznego Muzeum Sopotu, pierwszego przystanku w drodze do celu.

Po krótkiej wizycie wracamy na trasę rowerową, udając się w kierunku Parku Kaczyńskich. Następnie mijamy wieżę obserwacyjną, zwaną Latarnią Morską w Sopocie z 1903 r. Rowerowa wyprawa kolejno ciągnie się w stronę Skweru Kuracyjnego w pobliżu popularnego Mola w Sopocie, na którym chętni mogą zrobić kolejny postój.

Następnie kierujemy się w stronę Parku Północnego i poruszając się tuż przy Morzu Bałtyckim, mijając Psią Plażę i Grotę Marysieńki, docieramy do Gdyni. Kolejnym punktem w wyprawie rowerowej jest Promenada Królowej Marysieńki. Nadmorski deptak rozciąga się aż do orłowskiego mola. Z Gdyni do Gdańska możemy wrócić w ten sam sposób - rowerem, lub urozmaicając sobie wycieczkę, popłynąć statkiem bądź katamaranem.

nad-morzem-rowerem

Nadmorska trasa rowerowa - wybór roweru

Do przejażdżki nadmorską trasą rowerową najlepiej wykorzystać rower szosowy, przeznaczony do jazdy po utwardzonej powierzchni ze względu na opony. Na takim rowerze mogą poruszać się zarówno osoby zawodowo uprawiające kolarstwo, jak i amatorzy. Rower szosowy zaprojektowany jest z myślą o pokonywaniu długich dystansów czy osiąganiu większych prędkości, dlatego też użytkownicy tego typu roweru nie powinni narzekać na niewygodną jazdę.

Zawodowi i początkujący kolarze powinni także dostosować szerokość kierownicy do szerokości barków. Szukając idealnego roweru szosowego, warto zwrócić uwagę na jego wagę. Tego typu rower nie należy do ciężkich, aczkolwiek w zależności od materiału, z jakiego wykonany jest rower, waga ta może być różna.

Droga na Hel, czyli trasa na północy Polski

Druga trasa rowerowa na północy Polski prowadzi prosto na Półwysep Helski. Coraz popularniejszy ze względu na liczne atrakcje, w tym kitesurfing i windsurfing, jest także przystanią dla rowerzystów. Początek tej trasy rowerowej rozpoczyna się w okolicy mola w Pucku i prowadzi przez Port Rybacki.

Następnie wzdłuż Plaży Kaprów kierujemy się w okolice Kaczego Winkla, punktu widokowego, znajdującego się nad Zatoką Pucką. Po drodze mijamy Średniowieczny Port Kaperski. Drogą rowerową jedziemy w stronę miejscowości Swarzewo, gdzie chętni mogą zwiedzić neogotycki kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny lub mały skansen rybacki.

Kolejną miejscowością na trasie jest Władysławowo, popularny nadmorski kurort. Rowerem mijamy rezerwat florystyczny Słone Łąki. Miłośnicy zwiedzania mogą zajrzeć do portu morskiego Władysławowo, aby przyjrzeć się wpływającym i wypływającym statkom. Wracając, kierujemy się na ul. Starowiejską i przejeżdżając rowerem przez Chałupy, jedziemy w stronę Kuźnicy. Po drodze mijamy największą wydmę na Półwyspie Helskim, Górę Libek.

Nasza ścieżka rowerowa kolejno prowadzi do Jastarni. Przejeżdżając przez ul. Mickiewicza w tej miejscowości, warto skręcić na chwilę w ul. Stelmaszczyka, aby zobaczyć molo w Jastarni oraz nieco dalej, w Portową, gdzie znajdują się Port Rybacki i Port Jachtowy. Wracając na trasę rowerową, przejeżdżamy przez las prosto do Juraty.

Ci, którzy chcą odpocząć, mogą przespacerować się po drewnianym molo w Juracie lub wejść na wieżę widokową. Docelowym przystankiem jest Hel. A tam na rowerzystów czekają już same atrakcje: Fokarium w Helu, Muzeum Rybołówstwa, Latarnia Morska czy Dom Morświna.

plaza-w-jastarni

Odpowiedni rower na Hel

Wybierając się w trasę Puck - Hel, powinniśmy zaopatrzyć się w dobry rower, dzięki któremu wyprawa stanie się naprawdę wygodna. Na tej trasie rowerowej sprawdzi się zarówno rower szosowy, jak rower MTB, zwany również rowerem górskim. Ten, w przeciwieństwie do szosowego, lepiej sprawdzi się w trudnym terenie, szczególnie wtedy, kiedy z utwardzonej drogi rowerowej będziemy chcieli przejechać przez las lub po nierównej powierzchni.

Wybór odpowiedniego modelu roweru zależy przede wszystkim od drogi, jaką chcemy się poruszać, naszych upodobań, możliwości, a nawet płci. W Polsce większość tras rowerowych przystosowanych jest do jazdy na popularnych rowerach trekkingowych, czy crossowych. A samych tras jest naprawdę dużo. Warto przed każdym wyjazdem z domu zadbać o bezpieczeństwo i zwrócić uwagę na te drogi rowerowe, przy których ruch samochodów jest ograniczony.

Sprawdź też wyjazdy z Travelduck:

Wyprawy rowerowe Trasy rowerowe

Proponowane wyjazdy