Tematy artykułów
Kontakt
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na: kontakt@travelduck.pl
Zadzwoń na infolinię: pon. - pt. 9:00 - 18:00
Wyślij e-mail na:

10 najpiękniejszych tras rowerowych na świecie

Dagmara Górnik
Dagmara Górnik
Przeczytasz w 9 min 0
amsterdam-rowerowe-szlaki

Wyprawy organizowane do każdego zakątka świata nie muszą być realizowane jedynie za pomocą auta czy samolotu. Innym popularnym środkiem lokomocji stał się rower. Gęsta sieć tras rowerowych w każdym kraju pozwala często na zobaczenie tego, czego nie poznamy, prowadząc samochód.

Rowerem w poszukiwaniu holenderskich wiatraków

Jako europejska stolica rowerów, Holandia oferuje rowerzystom sieć ścieżek rowerowych, rozplanowanych zarówno w miastach, jak i poza nimi. Dobrze oznakowane, gwarantują kolarzom bezpieczeństwo. Trasy rowerowe w Holandii dzielą się na dwa rodzaje: z czerwonymi znakami i z zielonymi. Czerwone trasy uważa się za szybkie szlaki, ulokowane między miastami. Zielone oznaczają ścieżki rekreacyjne i wiodą przez malownicze tereny.

Pierwsza z tras wiedzie przez Holandię - od Almere do Brugii i trwa 7 dni. Każdego dnia należy pokonać odległość wynoszącą ok. 50 km, aby finalnie przejechać 400 km. Wyprawa rowerowa rozpoczyna się w prowincji Flevoland, skąd docieramy do Amsterdamu, stolicy Holandii. Oprócz ogromnej liczby rowerów przejeżdżających przez miasto Amsterdam słynie również z sieci kanałów wodnych. Następnie kierujemy się w kierunku północnego-zachodu do zabytkowej miejscowości Haarlem.

Kolejnego dnia podążamy w stronę Goudy. Położone w zachodniej części Holandii miasto zachwyca nie tylko popularnym serem, ale też malowniczymi widokami. Kierujemy się do Dordrecht, podziwiając po drodze znane w Europie holenderskie wiatraki. Część z nich (z listy światowego dziedzictwa UNESCO) możemy zobaczyć, nie zjeżdżając z trasy. Samo miasto uznawane jest za jedną z najstarszych średniowiecznych aglomeracji w Holandii.

amsterdam-szlaki-rowerowe

Z Dordrecht przejeżdżamy ścieżką rowerową do miejscowości Oudenbosch. Po drodze mijamy holenderską dżunglę, czyli Park Narodowy Biesbosch. Stamtąd trasa rowerowa wiedzie do Zierikzee. Prowadzi przez Zelandię, prowincję w południowo-zachodniej Holandii oraz historyczne miasteczko Willemstad. Do miasteczka Vlissingen z Zierikzee dotrzemy rowerem przez portowe miasto Veere i dawną stolicę Zelandii, Middelburg.

Stamtąd kierujemy się w stronę Brugii. Atrakcją podróży rowerowej będzie przepłynięcie promem, dzięki któremu dotrzemy do Damme, a stamtąd do celu naszej podróży. Malownicze okolice i zabytkowe centrum Brugii co roku przyciągają wielu turystów. Uznawana za flandryjską perłę stanowi najlepsze miejsce do zakończenie podróży.

Wyprawę rowerową najlepiej pokonać na rowerze górskim, zwanym też MTB, rowerze trekkingowym lub crossowym, ponieważ droga rowerowa na tym odcinku jest utwardzona. Warto zadbać o gadżety rowerowe, dzięki którym będziemy dobrze widoczni na drodze, takie jak odblaski czy światełka. Obowiązkowy w podróży jest odpowiedni ubiór oraz kask rowerowy.

Wyprawa rowerowa po Portugalii

Portugalia to nie tylko malownicza Lizbona, czy popularny tam gatunek muzyczny fado, ale też sieć tras rowerowych. Jedna z nich zaczyna się w Santiago do Cacem i prowadzi do stolicy Portugalii. Z Santiago do Cacem przemieszczamy się rowerem w stronę Cercal. Po drodze mijamy zielone ogrody i gaje oliwne.

Nasza wyprawa rowerowa wiedzie następnie przez Sao Luis po Sao Teotonio. Podróż przebiega przez górzyste tereny, dlatego też ten fragment wyprawy będzie wymagał od nas dobrej kondycji i odpowiedniego przygotowania. Następnie szlak rowerowy kieruje nas w stronę Zambujeira do Mar, wzdłuż wybrzeża.

Po jednodniowej wycieczce wracamy do Sao Teotonio i stamtąd jedziemy do Vale de Telha. Po drodze miniemy wiele popularnych miejscowości, wjeżdżając finalnie do Algarve, regionu w Portugalii słynącego z piaszczystych plaż. Następnie przejeżdżamy przez Park Naturalny Alentejano i udajemy się do miejscowości Sagres.

portugalia-rowerowe-trasy

Sprawdzisz ofertę rowerowej wycieczki po portugalskiej Maderze?

Droga rowerowa wiedzie dalej do małego, urokliwego miasteczka Lagos. Podróży będą towarzyszyć wspaniałe widoki na zatokę Baia de Lagos, a z drugiej strony bujna flora. Ostatni odcinek prowadzi aż do Lizbony.

Wyprawa rowerowa przez tę część Portugalii będzie wymagała pokonania ok. 60 km dziennie. Przed podróżą należy zadbać nie tylko o odpowiedni sprzęt, ale również kondycję. Dobrym rowerem na tę podróż będzie MTB (Mountain Terrain Bike)- chodzi tu o nawierzchnię, ponieważ trasa rowerowa wiedzie przez drogi asfaltowe, drogi żwirowe aż po leśne ścieżki.

Poczytaj ciekawostki o Portugalii!

Trasa rowerowa po czeskich Morawach

Czechy to popularne państwo, słynące z mostu Karola czy Katedry św. Wita. Ten środkowoeuropejski kraj gwarantuje też niezapomniane widoki tym, którzy chcą eksplorować go na jednośladzie. Jedna z najpiękniejszych tras rowerowych wiedzie po Morawach, krainie we wschodnich Czechach i zaczyna się w miasteczku Mikulov.

Każdego dnia będziemy pokonywać odległość wynoszącą ok. 60 km, chociaż cała wyprawa rowerowa liczy 280 km. Na trasę rowerową po czeskich Morawach dobrze przygotować rower górski lub rower trekkingowy ze względu na liczne odcinki leśne.

czechy-trasy-rowerowe

Początkowo kierujemy się rowerem w stronę wzgórz Palavy, ciągnących się aż do Austrii. Kolejno do Wzgórz Pawłowskich, krainy win i obszaru chronionego. Następnie będziemy podróżować szlakiem Greenways od Krakowa aż po Wiedeń. W Ottenthal zjedziemy ze szlaku i rowerem pojedziemy do Brna, drugiego co do wielkości miasta w Republice Czeskiej.

Ze słynącego ze Špilberka czy Katedry św. Piotra i Pawła miasta udajemy się na wycieczkę po krainie Morawski Kras, znanej z ponad 1600 jaskiń. Kolejno przejeżdżając przez Křtiny, docieramy do Valticach, docelowego punktu podróży.

Przemierzając Morawy na rowerze, będziemy mieli możliwość podziwiania pięknych widoków, obcowania z naturą, ale także zobaczenia malowniczych i atrakcyjnych aglomeracji czy małych miasteczek. Przyjazne nastawienie mieszkańców i mnogość morawskich winnic mogą również przyczynić się wybrania tego kierunku.

Marzysz o wycieczce rowerowej po Czechach?

Rowerem w stronę włoskich Dolomitów

Poza pizzą, spaghetti czy słodkimi rogalikami, pobliskie państwo w kształcie buta oferuje swoim turystom jeszcze inne atrakcje. Chętni włoskie miasteczka mogą zwiedzić za pomocą popularnych skuterów, inni podróżując pociągiem, a poszukiwacze wrażeń dzięki rowerowi górskiemu.

Jedną z popularnych wypraw rowerowych jest trasa ciągnąca się od perły Dolomitów. Podróż będzie wymagała od rowerzysty przejechania od ok. 30 do 80 km dziennie i wiodła przez górzyste tereny. Po przejechaniu łącznie ok. 270 km jedną z piękniejszych tras rowerowych po Dolomitach mamy za sobą.

Trasę rowerową rozpoczynamy w miejscowości Cortina d’Ampezzo. Warto pamiętać, że podczas podróży po Dolomitach wpisanych na listę UNESCO należy być przygotowanym na spędzenie nocy w namiotach.

Następnie rowerem przemieszczamy się do miejscowości Toblach, słynącego z Jeziora Dobbiaco. Wyruszymy w stronę Altprags Braies Vecchia, aż do Rifugio Vallandro i stamtąd wracamy do początkowej miejscowości.

dolomity-szlaki-rowerowe

Dalej wyprawa rowerowa wiedzie po okolicy San Vito di Cadore i lokalnych restauracjach. Następnie robiąc pętle między punktem początkowym a kolejnymi atrakcjami, kierujemy się w stronę Casa di Fanes, znanej z dwóch wodospadów w wąwozie Fanes i wracamy do centrum Cortiny.

Dalej ścieżki rowerowe zaprowadzą nas do masywu górskiego Tre Cime di Lavaredo i szczytu Monte Cristallo, po których ostatnią atrakcją będzie Przełęcz Falzarego położona na północy Włoch. Stamtąd trasa rowerowa wiedzie do Cinque Torri, popularnego rejonu wspinaczkowego i kończy się w miejscowości Pocol.

Może na rowerze wśród Dolomitów?

Trasy rowerowe po duńskiej wyspie

Jedną z piękniejszych duńskich wysp jest Bornholm, na którą można się dostać z trzech państw. Poza zamkami, ruinami i portem, położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego wyspa jest rajem dla rowerzystów. Rower poza samochodami i autobusami jest najlepszym środkiem transportu po wyspie.

Dodatkowo dobrze rozlokowane trasy rowerowe zwiększają wygodę poruszania się pomiędzy kolejnymi punktami. Po wyspie kolarze jadą się po drogach asfaltowych, więc szukając odpowiedniego roweru na podróż, warto pomyśleć o rowerze trekkingowym lub rowerze crossowym.

bornholm-wyprawa-rowerowa

Bazą wypadową podczas podróży rowerowej będzie dla nas trzecie co do wielkości miasto Åkirkeby. W czasie wyprawy rowerowej pokonamy odległość ok. 60 km dziennie. Pierwszą atrakcją na naszej trasie rowerowej będzie Almindingen, zbiorowisko niepowtarzalnej flory i fauny. Będąc w lesie, warto wejść na Rytterknægten, najwyższe wzniesienie, na szczycie którego znajduje się Wieża Królewska.

Dalej kierujemy się do Melsted, skąd będziemy mogli podziwiać pomarańczowe dachy miasteczka Gudhjem. Po powrocie do bazy wypadowej i odpoczynku kierujemy się w stronę Nexo, dawnej wioski rybackiej, a obecnie największego portu rybackiego. Droga powrotna wiedzie przez plażę Dueodde, jedną z najpiękniejszych i czystszych plaż nad Bałtykiem.

Wyprawa rowerowa po wyspie Bornholm wiedzie kolejno do największego miasta Ronne. Trasa powrotna prowadzi do maleńkiej duńskiej wioski Nyker, początkowo przez miejscowość Hasle. Chętni kolejną trasę mogą zaplanować z Åkirkeby do Aarsdale, aby zobaczyć jeden z bardziej pokaźnych wiatraków.

Stamtąd możemy dotrzeć rowerem do najdalej wysuniętej, zabytkowej i jednej z ładniejszych miejscowości, Svaneke, pełnej kontrastów. Inną trasą, jaką warto przebyć z bazy noclegowej, jest wyprawa do ruin zamku Hammershus oraz podróż rowerowa w kierunku Allinge i Sandvig.

Jaki strój na rower wybrać?

Ścieżki rowerowe wśród węgierskich winnic

Węgry to środkowoeuropejskie państwo, słynące wśród turystów z całego świata z powodu stolicy, Budapesztu, miasta między Górami Bukowymi i górami Mátra - Eger, czy win z Tokaju, jednocześnie miejsca początku naszej trasy rowerowej.

Tokaj to jeden z bardziej znanych obszarów wśród 22 regionów winiarskich. Znajduje się w północno-wschodnich Węgrzech i słynie przede wszystkim właśnie ze słodkiego wina. W podróż po tym rejonie zabierzemy ze sobą rower MTB, rower krossowy lub rower trekkingowy.

Wyprawa rowerowa rozpoczyna się w Tokaju i kończy w miejscowości Eger. Tuż po przybyciu do winiarskiego miasta kierujemy się w stronę wsi Telkibanya. Po drodze warto wstąpić do miasta Sarospatak, gdzie usytuowane są kąpieliska termalne, odkryte podczas poszukiwania ropy naftowej w okolicy. Dalej kierujemy się na szlak Eurovelo 11, który kończy się w miejscowości Gonc. Warto wiedzieć, że ten odcinek trasy rowerowej biegnie na terenie Gór Zempliński.

budapeszt-wyprawa-rowerowa

Po dotarciu do Telkibanya jedziemy w stronę miejscowości Ozd. Zanim do niej dotrzemy, przejeżdżamy przez Park Narodowy Krasu Węgierskiego, tuż przy granicy ze Słowacją. Park oferuje wiele jaskiń oraz wzgórza krasowe.

Dalej ścieżka rowerowa prowadzi przez Góry Bukowe, znajdujące się w wewnętrznych Karpatach Zachodnich. Kierując się w stronę Egeru, gdzie kończymy rowerową wyprawę, odwiedzimy miejsce słynące z hodowli koni lipicańskich. Dystans, jaki należy pokonać jadąc z Tokaju do miejscowości Eger, wynosi 285 km.

Myślisz o ciekawym kierunku na rower? Węgry i Słowacja to dobry duet!

Rowerowa wyprawa po austriackich miasteczkach

Granicząca z 8 państwami Austria składa się z 9 krajów związkowych. Poza kilkoma metropoliami, do których warto przyjechać, oferuje też miejsca ciche i spokojne. Kraj proponuje turystom wiele tras rowerowych, dzięki którym mogą dotrzeć zarówno do popularnych, jak i mało uczęszczanych miejsc.

Jedna z piękniejszych tras rowerowych w Austrii przebiega od Linz do samego Wiednia, a dystans między miastami wynosi około 240 km.

Wyruszywszy z Linz, kierujemy się w stronę Au an der Donau. Ten odcinek liczy ok. 40 km. Linz znajduje się w północno-wschodniej Austrii i jest trzecim co do wielkości miasteczkiem. Chętni po drodze mogą odwiedzić jedno z najstarszych miast, Enns. Z Au an der Donau kierujemy się rowerem do leżącego nad Dunajem miasta Grein. Trasa ta wynosi ponad 30 km. Będąc w mieście, warto zwrócić uwagę na rokokowy teatr, ratusz miejski oraz zamek Greinburg.

austria-rowerem

Po krótkim pobycie kierujemy się w stronę Melk znanego dzięki Opactwu Benedyktynów. Odległość między miastami wynosi ok. 50 km i dalej wiedzie do miasta Krems an der Donau. Po drodze przejeżdżamy przez region wpisany na listę UNESCO, słynący z uprawy winorośli. Niedaleko, w miejscowości Durnstein, chętni mogą zobaczyć także ruiny zamku Kuenringer, w którym więziono króla Ryszarda Lwie Serce.

Następnym punktem tej podróży rowerowej jest Tulln. Jadąc w kierunku miasta słynącego z fontann, przemieszczamy się po obszarze winiarskim. Tą drogą w końcu docieramy też do celu wyprawy rowerowej, stolicy Austrii, Wiednia. Ze względu na płaskie ukształtowanie terenu i trasę wiodącą poprzez asfaltowe ulice warto zaopatrzyć się w rower trekkingowy, wyposażony w rowerowe gadżety, w tym bagażnik, błotnik, światełka oraz odblaski.

Jarasz się jazdą na wysokościach? Oto rowerowa wyprawa pośród alpejskich gór w Austrii.

Voyage po francusku

Francja to państwo w Europie Zachodniej, słynące m.in. z Wieży Eiffla i Luwru. Rowerzyści znają ten kraj dzięki setkom bardzo dobrze utrzymanych i ulokowanych tras rowerowych, pozwalających na odkrycie kawałek po kawałku francuskiej prowincji. Kolejna zapierająca dech w piersiach wyprawa rowerowawiedzie przez Strasburg, miasteczko w północno-wschodniej Francji do winnego szlaku Alzacji, czyli miasteczka Thann.

Dystans dzielący te dwa miasta wynosi ok. 430 km, jednakże prowadzi przez jedne z bardziej malowniczych terenów. Szykując się na podróż, warto zaopatrzyć się w rower szosowy lub krossowy ze względu na drogi asfaltowe, po których wiedzie trasa.

Wyprawa rozpoczyna się w Strasburgu i wiedzie do miasta Niederbronn. Dotrzemy do niego trasą w pobliżu rzek Ren i Rodan. Następnie kierujemy się w stronę Saverne, miasta znanego  przede wszystkim z zamku Rohan. Po drodze mijamy takie miasteczka, jak Ingwiller czy Petite Pierre, zatrzymując się w każdym z nich. Z Saverne przemieszczamy się do Obernai, drogą rowerową wiodącą przez Alzacki Szlak Win.

Sprawdź niezbędnik rowerzysty!

alzacja-francja

Selestat będzie kolejnym punktem tej rowerowej wyprawy. Droga, jaka wiedzie do miasta, wiedzie obok ruin zamków, malowniczych wiosek, winnic oraz kościołów na uboczu. Kolejno kierujemy się w stronę miejscowości Colmar, będącej ośrodkiem przemysłu włókienniczego. Po drodze odkryjemy Park Narodowy des Ballons des Vosges, jego jeziora, niezwykłą faunę i florę. Tą drogą rowerową jedziemy do Thann, miasta we wschodniej Francji.

Lazurowe Wybrzeże na rowerze?

Słoneczne trasy rowerowe Chorwacji

Słońce, czysta woda, Góry Dynarskie to tylko część skojarzeń z Chorwacją. Dodatkowo asfaltowe drogi pozwalają przemierzyć chorwackie wybrzeża czy rozbudowane metropolie. Jedną z ładniejszych tras rowerowych jest wyprawa od miejscowości Split do chorwackiej perły, Dubrovnika.

Dystans dzielący miasta wynosi ok. 180 km i można pokonać go zarówno na rowerze górskim, jak i rowerze trekkingowym. Szukając odpowiedniego roweru, warto wziąć pod uwagę bardziej rozszerzoną wersję, ponieważ podstawowe modele rowerów najczęściej nie są zaopatrzone w przydatne gadżety rowerowe.

Wyprawę rowerową zaczynamy w mieście portowym Split tuż nad Adriatykiem. Możemy zobaczyć tam popularne kąpielisko Bačvice, pałac Dioklecjana czy Katedrę w Splicie. Dalej wyruszamy w kierunku założonego w III w p.n.e Trogiru, przejeżdżając przez park leśny Marjan.

rowerowa-wycieczka-chorwacja

Tam możemy zobaczyć Pałac Cippiko lub twierdzę Kamerlengo. Kolejno rowerem przemieszczamy się na wyspę Brac. Trasa rowerowa wiedzie przez wioskę Mirci do Dracevice, pozwalając przejechać nam przez zabytkowe miasteczka, gaje oliwne i winnice. Po przemierzeniu trasy wynoszącej ok. 30 km wracamy do Splitu.

Kolejna trasa rowerowa wiedzie przez wyspę Hvar, na którą docieramy promem do najstarszego miasta na wyspie, Stari Grad. Następnie przemieścimy się wzdłuż starożytnej trasy pomiędzy Hvar a Stari Grad. Jadąc do miasta Hvar, przejedziemy obok słynnych lawendowych pól. W samym mieście warte zobaczenia są pałace, muzea, a przede wszystkim rynek z dróżkami przypominającymi weneckie uliczki.

lawendowe-pola

Po eksploracji miasta przenosimy się na wyspę Korcula. Z łatwością można ją zwiedzić na rowerze. Ta górzysta wyspa zachwyca zarówno bliskością przyrody, jak i krystalicznie czystą wodą. Dalej wyprawa rowerowa prowadzi już do Dubrownika w południowej Dalmacji. Możemy dostać się do niego promem. Dawne miasto-twierdza oferuje dziś zwiedzającym widok na mury obronne, budownictwo chronione przez UNESCO czy Pałac Sponza.

Zachowaj wspomnienia z rowerowej wyprawy!

Macedońskie wyprawy rowerowe

Macedonia to państwo w Europie Południowej powstałe po rozpadzie Jugosławii. Znane dzięki Skopje i terenom górzystym pozwala na zwiedzenie okolicy za pomocą jednośladu. Jedna z ładniejszych tras rowerowych ma dystans ok. 370 km, od stolicy Macedonii po Szczyt Pelister w górach Baba. Ze względu na górzyste ukształtowanie terenu i nierówne drogi na tę wyprawę rowerową warto zabrać rower MTB. Przystosowany jest on do jazdy po różnych powierzchniach, od dróg asfaltowych po leśne ścieżki.

Ze Skopje udajemy się w stronę Tetovo, a następnie od miejscowości Leunovo. Pokonując tę trasę rowerową, przejedziemy przez Park Narodowy Mawrowo, obejmujący pasma górskie Szar Płanina, Bistra i Korab. Dalej kierujemy się do Debar, przejeżdżając przez jedną z najsłynniejszych wsi w Macedonii, Galichnik.

Kolejno rowerem kierujemy się w stronę Jeziora Ochrydzkiego, najbardziej rozpoznawalnego jeziora całego Półwyspu Bałkańskiego.

Zanim tam dotrzemy, zobaczymy jeziora Debarskie oraz Vevchani, w którym z lokalnego parku z kilku źródeł wybija górski potok.

Następnie droga rowerowa wiedzie do Pogradeca, położonego w południowo-wschodniej Albanii. Tam zachwycają Muzeum Regionalne, galerie sztuki czy położone powyżej miasta ruiny zamku. Następnie wracamy do Macedonii, aby wybrać się w kolejną trasę rowerową, ze znanej nam już miejscowości Pogradec nad jezioro Prespa przy granicy Grecji, Albanii i Macedonii Północnej. Po drodze zobaczymy Park Narodowy Galicica i zdobędziemy przełęcz Livada, gdzie rozpościerają się widoki na dwa niezwykłe jeziora.

macedonia-rowerowa-wyprawa

Kolejnego dnia udamy się do miejscowości Bitola, położonego 15 km od granicy z Grecją. Zanim dotrzemy do miasta, zatrzymamy się w małej miejscowości Resen. W Bitoli zdobędziemy szczyt Pelister, cel wyprawy, a zarazem miejsce, z którego rozpościera się widok na macedońskie okolice.

Wybierzesz Macedonię na rowerze?

Wyprawy rowerowe to świetny wybór dla osób aktywnych fizycznie, którym zależy na zdobywaniu kolejnych miejsc, a zarazem na zapierających dech w piersiach widokach. Rower może być dobrym zamiennikiem dla samochodu, nie tylko ze względów ekonomicznych. W wiele wspaniałych zakątków dojedziemy, poruszając się jedynie na jednośladzie.

Znasz rowerowe wyprawy travelduck.pl?

Wyprawy rowerowe Trasy rowerowe

Proponowane wyjazdy